build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Панко Брашнаров (СРД,АДСДП,Служба на Влада)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Sep-2014 at 14:32
Кога се сака, брзо се гради...

DSC05588 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Oct-2014 at 07:02
04.X.2014






Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Oct-2014 at 14:53
DSC05938 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Oct-2014 at 12:59
mn brzo go gradat ova be na prviot pojak veter da ne padne

Edited by Dzeksi - 21-Oct-2014 at 12:59
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Oct-2014 at 14:05
Што ги навело да се вратат на класични цигли и да го баталат сипорексот ?
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 12-Nov-2014 at 23:03
12.11.2014







Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Nov-2014 at 00:18
Добро бе човече некој го црта ова? па ова ни дебитант не би го направил, туку тотално неписмен човек... па една произволна дивоградба во најблиското село е попрофесионално проектирана BashSuicide
http://i1050.photobucket.com/albums/s403/tiberix/Skopje%20November%202014/DSC_0153_zps4d97524e.jpg
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Nov-2014 at 00:20
овој објект однапред повеќе наликува на старата народна банка него овој новиот на телеком
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Nov-2014 at 00:24
Originally posted by gjoko

овој објект однапред повеќе наликува на старата народна банка него овој новиот на телеком
мене повеќе ми наликува како секој момент да ќе се струполи на улицата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 21-Nov-2014 at 03:54

Vladimir Ristevski
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Nov-2014 at 18:52
Божеее, палатава да не планираат уште годинава да ја пуштаат.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 01-Dec-2014 at 00:48
ФОТО ВЕСТ: Палатата „Панко Брашнаров“ изградена во експресен рок

Покрај тоа што ги мониторира македонските телевизии и радио станици, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во иднина ќе може да го набљудува и центарот на Скопје. Административното здание на местото на некогашниот парк до хотелот „Бристол“ е изградено во рекорден рок, а нејзиниот врв ќе го краси и купола за поголемо удопство на вработените во канцелариските простории. Градежната компанија „Декон – Ком“ успеа за помалку од една година да го доведе објектот на ниво на карабина, при што од државниот буџет за оваа намена досега беа издвоени преку 230 милиони денари или околу 3,8 милиони евра. Зградата допрва ќе треба да ја добие замислената „барокна“ фасада“, но веќе се стекна со име – палата „Панко Брашнаров“.







Административната зграда со приземје, осум ката и поткровје почна да се гради во октомври минатата година, по протестите за зачувување на тогашниот парк од граѓаните што живеат во околните згради и од невладините организации. Во канцеларискиот простор со површина од 4.099 метри квадратни ќе се сместат вработените од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, АДСДП и Службата за општи и заеднички работи на владата.







„Барокниот“ дизајн на објектот е дело на авторите Жарко Чаушевски и Никола Стакинов, ревидираниот основен проект го изработи „Прима инженеринг“ од Скопје, додека надзорот над градежните работи го врши Градежниот институт „Македонија“. По завршувањето на фасадата, дополнителни средства ќе треба да се одвојат за внатрешното уредување на административните простории и за нивното опремување.

Текст и фото: Бојан Блажевски

http://www.build.mk/?p=41048
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 01-Dec-2014 at 01:14
mn dobar be ovoj Zarko Caushevski site fasadi gi napravi stvarno go biva izgleda kako Tome Seraafimovski na vremeto koga gi pravese site skulpturi vo mk ko ga nema drug posle ke vozel djip od 50000 e vitamini

Edited by Dzeksi - 01-Dec-2014 at 01:15
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 01-Dec-2014 at 23:19
Уште една фарса во (бесконечната?) низата објекти со смешни и непромислени димензии кои нормално произлегуваат од просторот кој не е соодветен за ваков објект, како и од неукоста на нивните идејни творци кои проблематиката ја решаваат со копи-пејст методи.

Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 03-Dec-2014 at 12:26
fichot, да речеме се согласувам со твојот заклучок. Но те прашувам, кое е твоето мислење/став за изградбата на нова станбена зграда веднаш до новата железничка станица(пред фитнес центарот Атлета), каков е твојот став/мислење за новите станбени згради кои никнуваат како печурки низ Аеродром и Ново Лисиче. Тие би требало да ги почитуваат основни стандарди за  комуникација , осветлување, проветрување...Тие згради би требало да го отсликуваат и модерниот јазик на архитектурата...А на што изгледаат?
Или сето тоа не е важно, важно е тоа во Центар што нечини оти е "барок на ачик"? Неможам да ја разберам оваа селективност во реакциите ниту сега, ниту пред 15 -20 години! Ohno
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Dec-2014 at 22:58
Originally posted by maks

fichot, да речеме се согласувам со твојот заклучок. Но те прашувам, кое е твоето мислење/став за изградбата на нова станбена зграда веднаш до новата железничка станица(пред фитнес центарот Атлета), каков е твојот став/мислење за новите станбени згради кои никнуваат како печурки низ Аеродром и Ново Лисиче. Тие би требало да ги почитуваат основни стандарди за  комуникација , осветлување, проветрување...Тие згради би требало да го отсликуваат и модерниот јазик на архитектурата...А на што изгледаат?Или сето тоа не е важно, важно е тоа во Центар што нечини оти е "барок на ачик"? Неможам да ја разберам оваа селективност во реакциите ниту сега, ниту пред 15 -20 години! Ohno
а мислиш дека за нив има нешто многу поразлично мислење? ...зошто секогаш по секоја цена се контрира на критиката кон катастрофата, со уште една катастрофа?
тоа што на форумов не се пишува еден ист коментар за секој објект посебно, не значи дека сме нешто посебно селективно расположени, туку дека, ете, некој ставил фотографија од објектот на темава, и не потсетил на тоа каков ужас е... за разлика од станбената зграда кај железничка, за која ете прв пат од тебе слушам... таму нели црква ќе имаше?
за зградите во Лисиче имаме дискутирано, пролистај, ќе видиш... исто како и за било кој ДУП кој предвидува безвезен број на станови на смешна локација
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 03-Dec-2014 at 23:41
Originally posted by maks

fichot, да речеме се согласувам со твојот заклучок. Но те прашувам, кое е твоето мислење/став за изградбата на нова станбена зграда веднаш до новата железничка станица(пред фитнес центарот Атлета), каков е твојот став/мислење за новите станбени згради кои никнуваат како печурки низ Аеродром и Ново Лисиче. Тие би требало да ги почитуваат основни стандарди за  комуникација , осветлување, проветрување...Тие згради би требало да го отсликуваат и модерниот јазик на архитектурата...А на што изгледаат?Или сето тоа не е важно, важно е тоа во Центар што нечини оти е "барок на ачик"? Неможам да ја разберам оваа селективност во реакциите ниту сега, ниту пред 15 -20 години! Ohno


Не знам каде е тоа Атлета, не сум аеродромец.

Вака од памет, ќе се потсетам на неколку мои критики за рандом објекти низ градов (а ќе те оставам сам да ги најдеш низ темите, извини):

- Зградичето позади ТЦ БХ (мислам Дилајла се викаше),
- Мало зградиче кое ја загрозува трасата на Јужен во Козле (воопшто нема маркица во ДУПот за тој дел) и е неверојатно близу до веќе постоечки објект,
- Зградите покрај Вардар во Влае, направени практично во линија на рекреативната зона,
- Објектот кој се прави дијагонално спроти дирекцијата на ЖитоЛукс во Капиштец, а кој е премногу блиску до белите кули,
- Неколку објекти кај што сме виделе на рендер една работа, а во реалност сосем друга.
- Со ретки исклучоци (воглавно низ Центар), речиси ниедна од станбените згради изградени во градов последниве 20 години не ми се допаѓа... имам и за ова оставено коментари некаде, види во општите теми за станбено-деловни објекти,
   
- Да не речеш дека фаворизирам некого: Лумикс ми е недоречен и премал објект со малтене никаква содржина (како поголем киоск) и ужасна комуникација со ЕВН. Тифани ми е убедливо најгрозното нешто во Центар. Ибни Пајко исто ми е грозна (макар што не би и ставил барок) итн.

Е сега, ако очекуваш дека треба секој објект да земам да го анализирам, тоа би било премногу. Оваа „палата“ ми падна в очи, затоа што се работи за измислена парцела. Едноставно просторот си беше урбанизиран и оплеменет и тука немаше апсолутно никаква потреба од објект (па и Френк Гери да го беше правел).

Пред 15-20 години не сум бил во тек, нити па ме интересирало тоа. Дал како осмооделенец може сум требал да кренам глас за, хм, шо се изградило 95та? Палата Унија?

едит: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1114&PN=2 << кон новото седиште на НАТО @ Брисел.


Edited by fichot - 04-Dec-2014 at 00:33
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Dec-2014 at 11:46
Zabegan, ќе те замолам да не групираш и да одговараш во 'заедничко име'. Оти искрено не разбирам кој сте тоа ВИЕ наспроти МЕНЕ  односно Јас.
Fithchot, ти благодарам на одговорот кој е искрен и непретенциозен.
И само ќе додадам, забелешката е пред се во контекст на селективни реакции на одредени просторни предизвици.
Не мислам дека "Архитектурата" започнува од оваа владејачка гарнитура(во контекст на градење и урбанистички манири) и токму заради тоа, нештата треба да се гледаат интегрално. Почетокот е колеги, од 1990тите години па наваму. Ова е само врв на индолентниот однос на властите во минатото, навремено да ги артикулираат барањата и желбите на своите граѓани (во случајов за достоинствен и урбан центар на еден главен, а не административен град). Како тоа можело да изгледа, од овој временски миг, може само да си претпоставиме. Но, таа инертност дозволи да исплива на површина токму еден ваков светоглед, кој ете на дел од вас ( а верувам и дел од фелата во наредниот период) ќе (им) ви задава сериозни главоболки.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Dec-2014 at 17:25
Originally posted by maks

Zabegan, ќе те замолам да не групираш и да одговараш во 'заедничко име'. Оти искрено не разбирам кој сте тоа ВИЕ наспроти МЕНЕ  односно Јас.Fithchot, ти благодарам на одговорот кој е искрен и непретенциозен. И само ќе додадам, забелешката е пред се во контекст на селективни реакции на одредени просторни предизвици. Не мислам дека "Архитектурата" започнува од оваа владејачка гарнитура(во контекст на градење и урбанистички манири) и токму заради тоа, нештата треба да се гледаат интегрално. Почетокот е колеги, од 1990тите години па наваму. Ова е само врв на индолентниот однос на властите во минатото, навремено да ги артикулираат барањата и желбите на своите граѓани (во случајов за достоинствен и урбан центар на еден главен, а не административен град). Како тоа можело да изгледа, од овој временски миг, може само да си претпоставиме. Но, таа инертност дозволи да исплива на површина токму еден ваков светоглед, кој ете на дел од вас ( а верувам и дел од фелата во наредниот период) ќе (им) ви задава сериозни главоболки.
па за селективно мислење тука се обвинети пола од членовите, за било што... ако нешто искритикуваш, одма одговорот е како не си искритикувал нешто друго, како правдање на едно зло со друго
сите знаеме колку хаос му е нанесен на градов во сите периоди од неговата историја, и колку објекти во градов не се во ред... ама што е пологично да се критикува? објект кој е во план или во изградба и кој може да биде укинат или видоизменет, или објект изграден пред 10, 20, 30 години?
тука се фрла критика на се, форумов не постои за Ск2014, туку за секоја изградба што постои во земјава.. збориш за селективност, а ти селективно си прочитал само некои работи на форумов, затоа и се истрчав да зборам и во име на фичот и на други форумџии, затоа што им ги знам коментарите и ставовите и за други објекти

инаку, поради фрустрации од минатото, денес сме таму каде што сме, не поради самата архитектура и урбан состав на градот, туку поради фрустрации, кои баш и не мора да постојат... јас утре ако би имал моќ да раководам со градов, сигурно нема да го раководам воден од фрустрации од Ск2014
изгледа да се помириш со минатото и да направиш нешто подобро онаму каде што е можно, e наjтешко нешто за народот и политиката во земјава

Edited by zabegan - 07-Dec-2014 at 23:10
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Dec-2014 at 22:35


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.