build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Панко Брашнаров (СРД,АДСДП,Служба на Влада)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 24-Nov-2015 at 19:44
Ама битно е разубавено.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 24-Nov-2015 at 22:13
Originally posted by Staki

Зградава нема паркинг доволен за вработените и за клиентите. Во подземниот паркинг повеќе од 5-10 коли, не може да собере, така да највисоки функционери од институциите само може да имаат пристап. Тоа е цената која се плаќа непланираното градење. Многу пати сум кажал не е проблем што две дрва и чешма исчезнаа од ова место, колку што е проблемот во непланираното градење.
баш чекам да видам што ќе пишат за објектов вечните дежурци за одбрана на урбанистичко-архитектонскиве срамови со кои располагаме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Nov-2015 at 07:23
Да убаво кажано, и јас чекам да видам што ќе пишат за објектов вечните дежурци за одбрана на урбанистичко-архитектонскиве срамови со кои располагаме
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 25-Nov-2015 at 13:54
Значит кога ќе видам паркирана кола на тротоар ми доаѓа да имам при рака еден тенк па да ги срамнам со земја паркираните коли.
Се додека коли се паркираат на тротоар ништо нема да биде од оваа вукојебина од држава.
Абе во Албанија сум бил неколку пати и многу ретко гледам коли паркирани на тротоари.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 26-Nov-2015 at 04:06
Originally posted by King

Да убаво кажано, и јас чекам да видам што ќе пишат за објектов вечните дежурци за одбрана на урбанистичко-архитектонскиве срамови со кои располагаме
стварно? ја последен пат кога проверив на тебе ти се допаѓаа вакви објекти каде што не е предвиден паркинг простор и каде што раскошноста и полната убавина на објектот е надоградена со дополнителна орнаментика од административни лимузини
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-Nov-2015 at 23:08
Столбовиве од хартија ли се?

Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 26-Nov-2015 at 23:22
Столбови кои лебдат.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 27-Nov-2015 at 00:47
Не се столбови, цевки се
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 27-Nov-2015 at 02:15


Да, во право си.

Тогаш прашањето ми е, цевките од хартија ли се?

Криво ми е што оној Босанецот „на стрехи ба стоји, на холуку стоји“ немаше прилика да го види објектов навечер... ќе добиеше инспирација на претек

https://youtu.be/YI4B-QdqUnc?t=809


Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 27-Nov-2015 at 08:25
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Да убаво кажано, и јас чекам да видам што ќе пишат за објектов вечните дежурци за одбрана на урбанистичко-архитектонскиве срамови со кои располагаме
стварно? ја последен пат кога проверив на тебе ти се допаѓаа вакви објекти каде што не е предвиден паркинг простор и каде што раскошноста и полната убавина на објектот е надоградена со дополнителна орнаментика од административни лимузини

Не ме земај стално за озбилно Сакав да видам колку е убаво да си плукач, искрено не ми се допадна.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 27-Nov-2015 at 09:02
Шо се разбирате па вие во „барокна“ рустика, кому му се потребни канелури, може и вака...
.....   .......
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Nov-2015 at 13:16
"Барок ти е едно, класицизам е друго Миле. Тие од Вашингтон се класицизам. Тие со столбовите како оваа Уставен суд што е столбови..."
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 06-Dec-2015 at 22:41
Нешто слично од Сурабаја, Индонезија
Dead plastic classic by BxHxTxCx, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 11-Dec-2015 at 21:58
Ова на ист калап е правено.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 11-Dec-2015 at 22:05


Непосредната околина на "палатата".
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 11-Dec-2015 at 22:21
Сликата е многу мала,дај малце зголеми.

Уствари ок е,ете можам да видам што боја му се врвките на патиките на дечконо.

Edited by kiriOK - 11-Dec-2015 at 22:23
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 12-Dec-2015 at 02:42
Originally posted by kiriOK

Сликата е многу мала,дај малце зголеми.

Уствари ок е,ете можам да видам што боја му се врвките на патиките на дечконо.
десен клик, па open image in a new tab и готово... многу е процедура да се менува форматот на сликите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 12-Dec-2015 at 07:33
на имгур е многу лесно намалувањето на фотките (а треба и на фб групана „ѕид на сооб. срам“ да се пуштат)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 12-Dec-2015 at 12:05
Лепота невидена.
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 25-Dec-2015 at 16:51

Раскошната барокна атмосфера околу "Палатата" Панко Брашнаров. И еден мал детаљ од квалитетот на изведбата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.