build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авто и мото патеки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авто и мото патеки
    Posted: 30-Jun-2013 at 17:56
Овој дел од проектите досега ни е малку запоставен,па решив да отворам и ваква тема.

Кичевскиот автодром се наоѓа во кругот на касарната Чеде Филопски-даме,но делот каде е автодромот е преостапен за спортски натпревари.

Автодромот порано се користеше за обука на возачи во тогашната ЈНА(јас положив тука за Ц категорија во 1990 г)

Накаде на крајот на 90-тите со овој автодром стопанисуваше мотоклубот од Кичево `ноќен јавач`,после го зеде АМСМ а сега стопанисува некое скопско друштво.

По заслуга на поранешниот претседател на РМ-г.Борис Трајкоски со кој кичевското друштво имаше одлични контакти,делот на сликата со црвено во 2000 година беше преасфалтиран со нов слој на асфалт и вкупната должина на патеката е околу 2 км(за точната вредност ќе прашам).Тука се одржува првенството на РМ во кружни трки за автомобили и мотори.

Денес се одржа кружна трка на балканското првенство каде имаше гости од Србија и Црна Гора,а порано тука доаѓаа и екипажи од Бугарија и Косово.

Местото има капацитет и за поголеми настани но потребно е инвестирање во инфраструктурата,посебно изработка на боксови,санитарни чворови,трибини,евентуално продолжување на патеката бидејќи има простор за тоа.

Во првите години од почетоците на одржување на авто трки,имапе посетеност од над 10 000 луѓе на една трка.

и еден инцидент кој го сним баш пред мене

Edited by gjoko - 30-Jun-2013 at 17:58
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jun-2013 at 18:38
мото - трките се најскапите спортови што постојат во светов, а ние немаме капацитет за такви инвестиции, а да не збориме па за патеките
има милион услови кои треба да ги исполнува една патека (ние за еден фудбалски стадион едвај ги исполнуваме), за на неа да се одржуваат вистински трки, наместо нашиве аматерски
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jun-2013 at 21:09
Aaa, интересно, Интерлагос не му е рамен.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jun-2013 at 21:55
Интересно е дека во сегашнава финансиска состојба во која се наоѓа Грција,планира да гради Ф1 патека во близина на Атина,изразито скапа која би коштала 200-300 милиони евра.

На странските форуму сите се чудат на оваа информација
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Jul-2013 at 15:33
Originally posted by gjoko

Интересно е дека во сегашнава финансиска состојба во која се наоѓа Грција,планира да гради Ф1 патека во близина на Атина,изразито скапа која би коштала 200-300 милиони евра.

На странските форуму сите се чудат на оваа информација
скоро цел балкан најавува Ф1 патеки, ама сето тоа е политичка заебанција, никој ништо не планира, само се пуштаат балони...
досега се најавувале Хрватско, Бугарско и Грчко гранд при за Ф1, најблиску до признавање стигна Хрватското гранд при (Херман Тилке дизајнираше патека), ама ФИА се толку тврдокорни што се спремни да ги исфрлат од календар најлегендарните и најдобрите патеки од Ф1, само поради бизнис, а не па некои балкански, што не се продаваат и што секој нов ден ги зафаќа некоја криза
инаку, во еден економски моќен САД, со огромни маки и одложувања се изградија патеките во Њу Џерси и Остин
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Jul-2013 at 15:34
Originally posted by FT

Aaa, интересно, Интерлагос не му е рамен.
Интерлагос е гола вода за Кичевскиот автодром LOL
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Jul-2013 at 18:50
Њу Џерси ќе се вози по најавите низ градски улици.Вечната желба на Берни е улична трка низ Менхетн,па ако неможи тука барем да се гледаат облакодерите одспротива
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Jul-2013 at 23:28
Originally posted by gjoko

Њу Џерси ќе се вози по најавите низ градски улици.Вечната желба на Берни е улична трка низ Менхетн,па ако неможи тука барем да се гледаат облакодерите одспротива
не е мала работа, треба да се изгради падок (најспецифичната работа), питлејн, безбеден пристап за гледачите, да се реконструира асфалтот и да се елиминираат сите пречки како шахти, хидранти, столпчиња, бандери и остана урбана опрема, а сепак улиците да останат употребливи и непречни
верувај, полесно е да се направи патека на бришан простор, отколку улична трка... единствена оредност на уличните патеки е што нема трошоци за чистење и ископ на земјиште
инаку, не знам зошто толку време беше проблем да се организираат Ф1 трки во САД, заинтересираноста таму секогаш била изненадувачки огромна, не сум бил жив да ги гледам постарите трки, ама Индијанаполис секогаш имаше преполни трибини

инаку, најмногу пари за ваквите патеки се фрлаат на безбедност, стандардизација и посебни услови кои ги бара ФИА, а за секој мото-спорт има различни стандарди, па затоа ризично е што една патека не е универзална и во најголем дел од времето неупотреблива
поради тие причини, освен аматерски отворени трки (дури и за нив треба милион средства и документации за секој учесник), тешко дека ќе се развие некој светски познат спорт на балканов, барем засега
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Jul-2013 at 23:49
Кога се направи пауза во трките на тлото на САД,новинарите го прашаа берни Еклстон околу проблемите со организирањето на трките,човекот објасни со `ребус`-рече во Америка можиш да добиеш тужба ако некому во 5 попладне му речиш добар ден.

Сепак Берни е многу прагматичен човек и нему парите му се најбитни(а човекот е при крај со животот,има над 80),па вероватно све било околу парите.

Њу Јорк(поточно Њу Џерси) е идеално за правење на пари од трка-во непосредната околина се седиштата на сите компании кои нешто значат во бизнисот во светот.

Сега се има тенденција на одземање на европските трки на сметка на `шеиците` и лудите руси.Дури и на Монца им се закани,па мораше еден министер од италијанската влада да се закани со бегање на Ферари од циркусот во случај на исфрлање на Монца од календарот
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jul-2013 at 22:27
инаку, еве видео од инцидентот годинава, убав агол на камерата, за да се види патеката каква е Smile

http://www.youtube.com/watch?v=8fdH7TbCxSg
 
(ме мрзеше тагови да ставам, искрено Big%20smile)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Jul-2013 at 00:00
ова место е на две кривини после онаа каде јас го снимив видеото,отприлика зад дрвата кои се гледаат зад црвената кола на сликата погоре(меганот)
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Nov-2017 at 14:31

дали оваа трка конечно ќе допринесе за нова авто писта, можеби кај езерото Треска, најбрз начин истото да се ревитализира, иако не би требало на истата да има редовни тренинзи туку само официјални трки, нели на Матка уште целодневна бучава и фали заради што сличен автодром би требало таму да е во режија исклучиво на државата, потем нека го рентаат субвенционирано и за други спортови ... иако тука плаче за нешто ко хиподром ...

http://netpress.com.mk/incident-na-skopje-krug-2017-dvajca-povredeni-kruznata-trka-prekinata/

една патека чинам имаме, но потребна е и некоја в град, а за тоа ко и во Кичево, нема да боли и в Скопје да фрлат една во касарната Илинден, доколку истата не бидне резиденцијална зона ...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Oct-2021 at 17:10
Заев најави стаза за Формула 1 во Македонија!
Објавено на 13:18, 31 октомври


Во една предизборна кампања навикнавме да слушаме разни ветувања, а сега премиерот Зоран Заев вети стаза ни помалку ни повеќе за – Формула 1! Заев во изјавата истакана дека проектот не е објавен затоа што се уште се работело на основната документација, меѓутоа државата веќе работела на овој проект.

https://www.facebook.com/watch/?v=411601483847312

https://sportski.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D1%83%D0%BB%D0%B0-1-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.