build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за финансии (Југобанка)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 30-Aug-2014 at 13:26
Сметајќи на кириите од 600К евра годишно, објектов ќе ни се исплати тек после 25+ години, не земајќи ги тука в предвид трошоците за негово одржување и осветлување.

Може некој да ја објасни изјавата на премиерот како објектов ќе придонесе за повисоки плати/пензии/соц.помош и намалување на невработеноста?

За внатре не можам да кажам, нема доволно информации... само се прашувам за што служат оние 2 огромни телевизори во фоајето.
Фасадата подобра од рестото СК014, ама далеку од нешто посакувано и нормално за денешно време. Се сомневам во изјавите за енергетска ефикасност... освен ако и тие стандарди се позајмени од 19ти век.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1344
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 30-Aug-2014 at 14:59
Originally posted by Џоле

Вистинско дрво.


Много добре се е получило с дървените елементи. Определено този обект е по-добър от вички останали.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 30-Aug-2014 at 15:18
Originally posted by fichot

Сметајќи на кириите од 600К евра годишно, објектов ќе ни се исплати тек после 25+ години, не земајќи ги тука в предвид трошоците за негово одржување и осветлување.

Може некој да ја објасни изјавата на премиерот како објектов ќе придонесе за повисоки плати/пензии/соц.помош и намалување на невработеноста?

За внатре не можам да кажам, нема доволно информации... само се прашувам за што служат оние 2 огромни телевизори во фоајето.
Фасадата подобра од рестото СК014, ама далеку од нешто посакувано и нормално за денешно време. Се сомневам во изјавите за енергетска ефикасност... освен ако и тие стандарди се позајмени од 19ти век.
Premierot, kako i za se drugo, sobira politicki poeni kaj negovoto glasacko telo so primitivni finti, pa taka i ovoj pat. Ovoj kiceraj ne go opravduvam, no gradenje sopstveni objekti, da. Ne lici drzavata da e kiradjija. Sekoja drzava si gradi sopstvena infrastruktura za svoja upotreba. Taka e sekade, taka treba da bide i kaj nas. A toa sto premierot prodava "muda za bubrezi" e problem so koj treba da se zanimavat odredeni naucni oblasti.

Edited by Denko - 30-Aug-2014 at 15:21
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 30-Aug-2014 at 15:58
Министерството за финансии се всели во нова зграда

После четврт век, „вечната карабина“ на поранешна „Југобанка“ во центарот на Скопје конечно е доградена. Објектот сега располага со вкупна корисна површина од 14.000 метри квадратни распоредени на 11 нивоа, доби ново име – „Палата 23 октомври“ и во него се всели Министерството за финансии, вклучувајќи ги Управата за имотно – правни работи и Бирото за јавни набавки. Во зградата има современ прес – центар, конференциска сала, како и современа компјуреска систем сала која ќе овозможи непречено функционирање на Министерството, а пред се на трезорот и буџетот, како витални сектори и на платниот промет.

За реализација на проектот беа вложени 15,5 милиони евра. Главен изведувач беше австриската „ЛСГ Билдинг Солушнс“, како проектант фигурира „Неимар инженеринг“, а за стручен надзор и контрола на градежните работи беше ангажиран „ЗИМ“ (Завод за испитување на материјали и развој на нови технологии – Скопје).





























http://www.build.mk/?p=38334
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 30-Aug-2014 at 16:05
Преубава е зградата. Орнаментиката, комбинацијата на материјали, моментот со користење на дрво, боите... Ми се диоаѓа и тоа што рамките на прозорците опфаќат по два спрата. Решение кои на големо се користи во модерната архитектура. Сега уште останува кога ќе дојдам во Скопје да доловам како е вклопена зградат во просторот. Се на се за мој вкус и од тоа што можам да го дефинирам преку фотографиите, перфектно завршена работа.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 30-Aug-2014 at 16:16
Високи оценки за изгледот на објектов и надворешно и внатрешно, и дење и ноќе. Многу ми е жал што и останатите објекти од СК2014 не беа градени приближно со овој квалитет и критериум.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 30-Aug-2014 at 16:17
Originally posted by fichot


Може некој да ја објасни изјавата на премиерот како објектов ќе придонесе за повисоки плати/пензии/соц.помош и намалување на невработеноста?


Со зголемување на ефикасноста на администрацијата. Подобри услови, подобра логистика, подобра комуникација, побрзи и поефикасни услуги сето тоа генерира ефикасност кое на крајта се ефектуира низ она што го спомна премиерот.
Или ако тие тешко погорното објаснување.
Сликовито ако еден земјоделец купил нов трактор од 500 илјади евра кој троши х% помалку од стариот веројатно истиот никогаш нема да ми се исплати ако се смета само горивото како добивка. Но со новиот трактор ќе му треба помалку време да обработува иста површина или ќе му овозможува да работи на поголема површина, ќе има поретки сервиси на тракторот што повторно ја зголемува ефективноста и на крај поголемите приноси ќе доведат до тоа за брзо време да му се исплати инвестицијата во тракторот. А да не зборам за тоа што новиот трактор е поудобен, климатизиран, пофлексибилен, може да извршува повеќе функции и ред други предности кои со себе ги носи модерната технологија.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 30-Aug-2014 at 16:18
Originally posted by HugoGoulding

Високи оценки за изгледот на објектов и надворешно и внатрешно, и дење и ноќе. Многу ми е жал што и останатите објекти од СК2014 не беа градени приближно со овој квалитет и критериум.


Мене исто ми е жал што не се сите објекти на оваа ниво но се радувам што очигледно некој лекции се научени. Сосема е нормално во област во која немавме скоро никакво искуство да има недоречености.
Мене најголем трн во окото ми е екстериерот на музејот на Македонската Борба кој не е најсреќно и најкреативно решен, како и зградата на АЕК не поради нејзиниот изглед туку повеќе поради неприродната локација.

Edited by kultuzin - 30-Aug-2014 at 16:20
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1344
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 30-Aug-2014 at 16:37
Originally posted by kultuzin

Преубава е зградата. Орнаментиката, комбинацијата на материјали, моментот со користење на дрво, боите... Ми се диоаѓа и тоа што рамките на прозорците опфаќат по два спрата. Решение кои на големо се користи во модерната архитектура. Сега уште останува кога ќе дојдам во Скопје да доловам како е вклопена зградат во просторот. Се на се за мој вкус и од тоа што можам да го дефинирам преку фотографиите, перфектно завршена работа.


Не и не . Това че сградата е по-добра от другите обекти от Скопие 2014 не значи че е ,, преубава,, и ,, перфектна,,. Както и да ги погледнеш тя и другите стоят бутафорно. Нали не сметаш ,че за 5 години ще се построят згради и създаде градска атмосфера ,която другите държави и градове са постигнали за повече от 300 години.Нищо не оправдава масовото строителство на такива псевдо згради през 21 век ,освен лошия вкус , прикрит комплекс за малоценност и финансовите злоупотреби , за които сите говорят .

Edited by Galileo - 30-Aug-2014 at 16:46
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 30-Aug-2014 at 17:08
зградава е особено добра! нека си го пренесат ова ниво на оние кои допрва треба да се градат и особено на фасадите кои сега се почнаа по улиците Димитрие Чуповски, Никола Вапцаров, Македонија.....
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 30-Aug-2014 at 17:42
Убава комбинација на бои!

Фино изгледа, ајде да гласаме.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 30-Aug-2014 at 17:47
јас лично мислев дека катастрофа ќе испадне поради висината.никако неможев во главата да си замислам на толку голема зграда да се ставаат антички столбови.

чисто се сомневам дека оваа зграда ја проектирал истиот архитект како мнр и останатите згради.можеби студиото е истото ама архитектот не е
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 30-Aug-2014 at 18:03
Ќе се изразам некултурно, но дали сте вие при чиста свест?!

Одлично кажа Галилео, ако е за нијанса подобра од другите, не ја прави перфектна. Изгледа болеста СК2014 почнала и на луѓе да се пренесува, не само на објекти. Оваа зграда требаше да биде ултрамодерна, со ултрамодерен застаклен лик, а не квази 18то столеча.
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 30-Aug-2014 at 19:07
Ми се допаѓа изведбата на фасадата, посебно изборот на употребените бои.
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 30-Aug-2014 at 19:33
За да се зборува на тема ,,индоктринација,, во образовниот процес на било која образовна институција, вклучувајќи го и Арх. Факултет, би требале во старт да се согласиме дека комунистичкиот систем со сите предности имал и огромни недостатоци. Тие во најголем дел се рефлектираат во образовниот процес во кој со години, креативноста се стимулираше преку полтронство односно ,,допадливост,, на менторот кон создаденото дело, а тој во случајов беше ,,београдки џак,,или човек кој доследно ги следи зададените правци на партијата: Модернизам во апстрактен облик- како рефлексија на комунистичката интелегенција, а како пандан на капиталистичкиот модел(на буржоаска интелегенција) во тоа време. Тоа во нашата република резултираше со апстрактни бруталистички модели, комплетно одделени од реалноста и околниот простор(Поштата, Студентскиот дом Гоце Делчев и сл).
Максимата да се создаде жижна точка(hot spot) од која потоа ќе се развива новиот град,(пр.просторниот план на Кензо Танге на кој сите толку штедро се повикуваат) доживeа комплетен дебакл. Сето ова не беше ниту чепнато како феномен на урбаниот простор на Факултетот за Архитектура.
Како блед обид за некакво ,,помирување,, со нашите европски тенденции, единствено можеше да се искуси на предметот урбанизам на кој патем професорот (меѓу фелата ) важи за ,,амерички џак,,.
Сето ова, кое постоеше како тенденција за регресирање(градење згради со класицистички елементи, надвратници рамки околу прозорците, надвишувања во форма на сима, мансардни поткровја налик оние во Париз, баџи..)  не беше адресирано од страна на оваа образовна институција со децении. Единствено за што беа загрижени новите декани, беше наплатата на обврски и казни за студентите.
Кога во 2001 година, се обидов да аплицирам на Универзитетот во Штутгард , СР Германија, г-ѓите во нивната студентска служба ми испорачаа цел список на исклучително високи критериуми, потребни за воопшто да помислам да се префрлам таму. Од оваа страна пак во Скопје, професорите на цел глас се фалеа за признатост и почит на нашиот факултет низ Европа.
Тука не би се навраќал ниту на феноменот муслиманска архитектура во Македонија, на која исто така ресорните професори немаа/т никаков увид а ниту став (пр: пресечените напола кубиња на новите џамии-која е симболиката зошто ваква драстична измена кога во сакралната арх. секаде кубето (куполата) е всушност небесниот свод). Ова секако е мал дел од појаснувањето на нашите просторни и општествени феномени.


Edited by maks - 30-Aug-2014 at 19:44
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 30-Aug-2014 at 19:53
Макс останува мојата забелешка. Пишуваш интересни работи, се гледа дека и ги разбираш. Но изразувањето ти е непотребно комплицирано и најчесто без некој конкретен заклучок. Исто така со еден муабет зафаќаш многу теми и некако се губи смислата. Но сепак те разбрав околу образовниот систем. И тука ќе се согласам дека досегашниот образовен систем не бил многу наклонет на креативност туку на бубање, а како производ излегувале кадри кои се спремни многу добро да учат и да го повторуваат наученото но малку сами да креират, што само по себе води кон копирање наместо кон креативно изразување. Секако неможе ова да се земе 100% здраво за готово има и исклучоци, има и некој предности но во глобала земено тоа е тоа. Мене ме радува што со Скопје 2014 се отвроија многу можности за практично дејствување на онаа што го имаме во архитектурата и оперативата особено во ваков комплексен проект се собира огромно искуство. Од проектот се гледа дека некој домашни задачи добро се завршија , некој помалку добро а некој одлично како што е зградата на Министерството за Финансии.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 30-Aug-2014 at 20:46
Тотално е погрешно да се менува фасада на веќе испланиран, а во овој случај и изграден објект без да се консултира авторот на веќепостоечкото решение.

Овде не се сите архитекти, и ќе гласаме според нашиот интелект и вкус, и на некој тоа што е сменета фасадата ќе му биде доволно да му даде 1. Негово право. ОД мене ќе има преодна оценка затоа што се избрани добри бои и материјали, и архитектот успеал да спрове една лудачка идеја за барок/неокласика на објект со неправилна несиметрична основа, барем вака од слика, за квалитет не можам да дискутирам.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 30-Aug-2014 at 21:20
Поминав кај објектот на нецели три часа пред свеченото отворање, еве фотки од сцената.

Со трескавично темпо се лепеше барокен стиропор на фасадата, се правеше плочникот пред објектот, се ставаа брави во вратите и којзнае уште што... можам да претпоставам колку сето тоа дополнително го подигнало ионака високиот квалитет по кој се прочуени градбите од брендот „Ск 2014“.

Но изгледа многу го тупам со банални работи. Ајде да се вратиме на клучното прашање, а тоа е колку фасадата била полична во споредба со репери од типот на АЕК и МНР.

Напредуваме ли напредуваме, во секој поглед... до кај ли ќе стигнеме вака?


1


2


3



Edited by Cloverstack - 30-Aug-2014 at 21:27
Back to Top
vedran1982 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Jan-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote vedran1982 Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 30-Aug-2014 at 21:22
Овој барокен стиропор делува навистина квалитетно.
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 30-Aug-2014 at 22:47
Добро излезе зградава,кој што сака може да збори,ја не го менувам мислењето.Некој ќе каже требало модерно,со стаклени панели,можеби,ама мене тие згради воопшто не ми обрнуваат внимание,може само да се огледам кога ќе поминам покрај нив и ни секунда повеќе да не ми задржат внимание.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.