build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за финансии (Југобанка)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 03-Sep-2014 at 15:05
Затоа е добро на формуот да има Like функција.
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 03-Sep-2014 at 18:37
Би сакал да ти реплицирам на уште една,,фамозна,, парола која толку злорадо ја употребувате  (убер-модернистите-истите тие кои толку здушно се сликате пред фонтана ди треви или пулската арена-а знам дека кога ќе се реконструира скупскиот амфитеатар ќе го плукате и него.)

Значи:Form follows function или ти Формата ја следи содржината(функцијата) на објектот. Ако модерната архитектура останеше така слепо залепена за неколку маскими зарем ќе го имавме Бурж Дубаи(кое асоцира на едро за пловење) или можеби еден од лендмарк-овите на Лондон. Административната зграда на Фостер инспирирана од формата на краставичка! Да не се навраќаме на сите објекти од олимпијадата во Пекинг.
Затоа пак ќе те замолам, прошири си ги видиците и размислувај надвор од рамката!
Во контекст на сето она што го кажав да заклучам.
Овде скоро сите ќе се сложат дека на овој проект(Ск14) таков каков што е,  ќе му се најдат дузина замерки и маани, веројатно е и тие да излезат на површина и самите многу наскоро, но она што стои за мене(како активен надбљудувач на урбаниот простор) е дека престанавме да се плашиме во обликувањето на нашиот простор. Конечно започна градбата на нашиот светоглед. Тоа е еден европски дискурс, кој заради бројните воени премрежија и ропства било невозможно да се создаде по природен пат (а него ќе го најдеме во сакралната архитектура на Мк - фрескоживопис-св.Пантелејмон-12 век--Скопје, Св. Никола Прилеп и Мариово-13-14век, барокни иконостаси-19век. и дел во профаната архитектура-левантски(османлиски барок) во форма на завиени еркери и тимпанони (охридска куќа)20- век.. Не велам дека овој(Ск14) е единствениот пристап, но е оној кој е одлучено да се создава,(вака набрзина и на моменти брзоплето пред се поради отпорот на заслепени и апстрактно индоктринирани модернисти какви што ги читам со години и на форумот) но од другата страна, луѓето(пред се поради експресивноста- изнудува емоции и сензации)се повеќе го препознаваат  како,, свој простор,,.
Затоа само аргументирано и со отворен ум. Ова е процес кој не сме го минале пред век и повеќе, а чувстуваме неодолива потреба да го вкусиме и доживееме оти едноставно  со својата приказна како земја, припаѓаме на историјата на стариот континент.


Edited by maks - 03-Sep-2014 at 18:46
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 03-Sep-2014 at 20:17
Никој не го оспорува обликувањето на нашиот простор, но ова што сега му се случува на Скопје е силување, и ништо повеќе. Менувањето фасади без согласност на архитектите кои се уште живи не може да се нарече никако поинаку. Бришењето на трагите од модерната (која е далеку поавтентична за Македонија од квази барокот и останатото квази неоисториско срање што ни се наметнува) е урбицид. Никој не оспорува дека припаѓаме во Европа, но таа Европа денес гради модерни, самоодржливи и економски исплатливи зданија, а не евтини гипсени фасади што повеќе личат на театарски кулиси одошто на сериозна обнова на една зграда. Фактот што се обновуваат само предните делови на зградите доволно зборува за сериозноста на пристапот. За претераниот број споменици на така мал простор е веќе зборувано, излишно е да се повторуваме. Сум имал можност да прошетам низ неколку европски градови кои имале далеку поголеми плоштади од плоштад Македонија, па на нив имало само по една или по најмногу три скулптури. Скопскиот плоштад е задушен од споменици и предимензионираната скулптура на т.н. Воин на коњ. Со новата подна фоната само дополнително ќе го намалат просторот за пешаци. Градат згради на кејот, каде што изрично постои забрана за градење поради нестабилно земјиште и подземни води (ама не, таму зградите се највидливи). Ова што се прави нема врска со градење идентитет, или некаква архитектонска смелост што сме ја потиснувале поради одредени историски и други комплекси, ова е - повторувам - силување на урбанизмот и архитектурата на еден град. Силување на историското и културното наследство (модернизмот) од периодот кога се градеше македонската држава. Сега се бришат сите траги на некакваси архитектонска смелост (колку и да ги мразите зградите од социјалистичкиот период на Македонија, голем дел од нив со својата креативност се светлосни години понапред од оваа ретроградност што денес ја гледаме). Скопје со овој проект имаше историска шанса да влезе во учебниците по архитектура со нешто ново, смело и досега невидено. Наместо тоа, станавме предмет на потсмев. кој не верува во тоа, нека изгугла за проектот Скопје 2014, и нека обрати внимание што велат за него реномираните светски портали и списанија за архитектура. Јас лично не оспорувам дека во рамки на самиот проект има и добри работи, но гледан како целина, тој нанесе далеку поголема штета одошто добробит.

Само уште ова да го додадам: во самата општина Центар имаме маала што се статоци од рурално Скопје, кои можеа да станат административни квартови каде што може да ги напикаат сите згради што ги напикаа во Мал ринг, со што ќе се добиеше двојна корист - ем ќе се урбанизираа тие делови и ќе заличеа на нешто, ем властодршците ќе си ги исполнеа своите фараонски соништа и фантазии. Но зошто да биде едноставно, кога може да биде сложено. И фушерски.

Edited by Џоле - 03-Sep-2014 at 20:25
За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 05-Sep-2014 at 20:35
Мене навистина не ми јасно зошто дебатата во однос на архитектонските стилови се ограничува на модернизам наспроти застапениот еклектичен стил кај објектите од СК2014. Не се само овие два стилови, што е со постмодерната, или пак сеуште актуелниот доконструктивизам. Во однос на урбанистичките решенија, повторно не гледам причина за недоразбирање бидејќи очигледно урбанистичкиот план на Скопје не е комплетно конзистентен со некоја школа или долгорочна стратегија, нешто од што и покрај проекциите многу подоцна ќе гивоочиме социо-економските ефекти.
Добро е што карабината по скоро две декади која зјаеше се доградии се стави во функција. А во однос на архитектонскиот стил од естетска гледна точка според мене и да беше според други вкусови пак ќе страдаше од релативна загушеност на просторот кој недозволува човек да му се восхитува на објектот од дадена далечина.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 07-Sep-2014 at 14:58
Денес поминав покрај Министерствово и видов дека уште се работи на страничниот дел (оној што гледа кон Градски ѕид). Зградата беше пуштена во употреба пред една недела, а уште не е довршена. Класика.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 09-Sep-2014 at 17:37
Преписката и дебатата е префрлена во нишката за Скопје 2014. Оваа тема е конкретно за Министерството за финансии, затоа секој пост што не се однесува на таа тема ќе биде префрлен во соодветната нишка или ќе биде избришан.
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 05-Oct-2014 at 13:32






Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 06-Oct-2014 at 09:29
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 07-Oct-2014 at 06:58





Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 11-Oct-2014 at 12:07
Одлично кадрирање Tiberix, иако во овој случај за фасадното решение на катната гаража пред Министерството за Финансии, многу повеќе би одговарала игра на волумени како на твојата профилна слика. Smile Вака со фасадните елементи, катната гаража делува како изградена во 90тите во Германија.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Mk_01 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mk_01 Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 12-Oct-2014 at 19:12
Според мене, убав контраст на стилови има меѓу овие две градби и убаво изгледаат една до друга. Се надевам дека и ГТЦ, кога веќе ќе ја реновираат фасадата во таков стил ќе создаде добра контрасна целина со Соравија и новата катна од карши.
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 12-Oct-2014 at 22:04
Ja se nadevam deka imaat bar tolku mozok da ne go pipaat(sj.bat) GTC i da go "ostavat na mira".
Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 08-Nov-2014 at 13:40
Стражарска куќарка пред Министерство за финансии.


[/IMG][/IMG]
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 30-Dec-2014 at 21:34
Конечно ја видов зградава во живо пред некој ден и можам само да кажам дека изгледа одлично. Пријатно ме изненади.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 31-Dec-2014 at 09:17
Originally posted by ciseaux

Стражарска куќарка пред Министерство за финансии.


Намали ја големината на фотографиите, мислам дека лесно се прави тоа на Imgur.
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 26-Feb-2015 at 17:03
Луѓе, ова изгледа доста добро во живо!

Да не грешам душа

Најдобра боја и материјали од сите новоизградени згради. Треба и лотарија да се префарба во доминантната боја од МНР, само да се префарба.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 03-Jun-2015 at 02:43
23ka.wordpress.com
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 03-Jun-2015 at 10:47
jedini skladen, so dobri proporcii, materijali i boi, kako i osvetluvanje od sk 2014. osobeno mi se dopaga spojot na "staro" vs. novo so garazata do nego
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 04-Jun-2015 at 05:14
Истата фирма што го изведе Министерството за Финансии ќе ја прави и Пелагонија:

http://www.lsg-group.eu/blog/building-pelagonija-skopje/

http://www.lsg-group.eu/blog/opening-of-the-ministry-of-finance-in-macedonia/



Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 04-Jun-2015 at 13:27
Добра вест. Нашиве компании очигледно се неколку класи под западните во поглед на квалитет. Интересно е што за Пелагонија се предвидуваат повеќе зафати, покрај фасадата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.