build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за финансии (Југобанка)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Mar-2011 at 16:23
i koga site mislevte deka nema da ima iznenaduvanja so objektov,samo poglednete ja slikata

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ ДОБИВА СВОЈ ОБЈЕКТ

http://images.idividi.com.mk/images/ministerstvo_finansii1.jpg

Скопје, 8 март 2011 (МИА) - Поранешната зграда на „Југобанка“ станува Министерството за финансии. Почетокот на доградбата на постоечката карабина беше означен денеска, а треба да заврши следната година. Средствата во износ од девет милиони евра се одвоени од буџетот, а изведувач на работите е словенечката компанија „Енергоплан“.

- Со инвестицијата вредна 550 милиони денари, карабината изградена во далечната 1989 година ќе добие фасада во неокласистички стил, но со современ концепт на внатрешно уредување и најсовремена технологија во самиот објект. Изгледот на зградата ќе биде репрезент на значењето и традицијата на институцијата сместена во него, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на означувањето на почетокот на доградбата на објектот.

Симболично на неокласичната надворешна градба, како што додаде министерот, Министерството за финансии и во новата зграда ќе ги спроведува доследно класичните вредности на фискалната политика - стабилни јавни финансии, со ниско ниво на буџетски дефицит, низок јавен долг и ниски даноци. Внатрешноста на зградата ќе биде современа и со најмодерна технологија која, повторно симболично, ќе ја користат современите, креативни и високостручни кадри во Министерството кои се карактеризираат со многу знаење, идеи и работи, истакна министерот Ставрески.

Тој истакна дека со доградбата на овој објект ќе биде надминат проблемот што се јавува поради користењето различни локации во кои е сместено сега Министерството за финансии и кое го отежнува нормалното и ефикасно функционирање.

Напоменувајќи за немили настани поврзани со овој објект, министерот рече дека неговата доградба ќе значи поголема безбедност за станарите, но и за градот Скопје.

За премиерот Никола Груевски ваквиот потфат трајно ќе го реши деценискиот проблем од недостиг на просторни услови за работа на Министерството за финансии, а државата ќе заштеди значителни средства за закупнина за објектите во кои функционира Министерствтото. - Тоа е сместено во деловни простории на осум различни локации, од кои за пет локации се плаќа закуп, рече премиерот, додавајќи дека со доизградбата на објектот овој проблем ќе биде надминат и за една година оваа зграда ќе прерасне во модерен и функционален објект во кој ќе биде сместено Министерството за финансии, вклучувајќи ги Управата за имотно-правни работи, Државниот девизен инспекторат и Бирото за јавни набавки.

Тој додаде дека со изградбата на овој објект и завршување на изградбата на новите згради за Министерството за надворешни работи, на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Кривичниот суд на Република Македонија, Јавното обвинителство, Уставниот суд, Државниот архив и Археолошкиот музеј, новата концертна сала на Македонската филхармонија и серија други капитални објекти ќе овозможат вистински услови за работа на институциите и вработените во нив. Тие ќе придонесат да се подобри квалитетот на услугите за граѓаните, а истовремено се стимулира и помага градежниот сектор.

Објектот ќе биде распространет на 14.000 метри квадратни, распоредени на 11 нивоа. Зградата ќе биде енергетски најефикасниот јавен објект во Македонија и еден од најсовремените во регионот. Ќе бидат вградени најсовремени материјали за изолација на објектот, независен систем на затоплување и ладење со клима комори и употреба на стакло со високосоларен коефициент на трансмисија. Зградата ќе биде во групата СМАРТ згради - насочена кон заштеда на енергија и заштита на околината. Во зградата е предвиден и современ прес-центар. Предвидена е и најсовремена компјутерска систем сала, направена по најстроги стандарди, која ќе овозможи непречено и стабилно функционирање на целокупниот компјутерски систем на Министерството, а пред се на Трезорот и Буџетот како витални сектори на Министерството за финансии и на платниот промет во државата.

Според директорот на „Енергоплан“ Стојан Лозар, изградбата на овој објект нема да биде само една модерна деловна зграда, туку и почеток на нови инвестиции и заеднички деловни предизвици.

Како што рече тој, работите треба да завршат во првиот квартал на 2012 година.

Енергоплан е меѓународна градежна компанија, присутна во 10 земји од Југоисточна Европа.


http://www.idividi.com.mk/Biznis/MakBiznis/668107/index.html
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 08-Mar-2011 at 16:28


MIA foto
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 08-Mar-2011 at 16:52
neoklasicen stil ! hahaha ..ova pokje me potsekja na nekoja mesavina od anticko - moderen - arapski - stil  Big%20smile.. osobeno kaj venecot , krovot garant imat gledano primeri od Doha ili Dubai
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Mar-2011 at 18:18

Морам да се селам од државава пред да се убијам. Не ми се верува колку сме сељаци!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 08-Mar-2011 at 18:19
ќе се па не се нормални. а што е целта со ваквите градби и во оној, јас ќе го кажам, социјалистички-изграден дел од скопје. па вака само каша се прави, а што убава позиција има зградата и облик на кој можеше мн поубава и конечно СОВРЕМЕНА фасада. па макар и ко соравија да беше, убава ќе беше.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 08-Mar-2011 at 18:43
Објектот ме потсеќа на бајадера

Edited by stratus - 11-Aug-2011 at 23:53
Back to Top
Sykes View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sykes Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Mar-2011 at 19:04
Е, браво... мислам, стварно секоја чест. Фантастично. Немам зборови со кои може ова здание да се опише. И дадоа белег и на оваа локација. Како фантастично се вклопува со се наоколу, тоа е неверојатно. Па градов почнува да се вклопува во кругот на светските мега-центри од типот на Ташкент, Алмати, Тбилиси... Прекрасно, прекрасно. Воодушевен сум.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Mar-2011 at 19:20
Originally posted by lslcrew

Незнам што и делов со донација на влада и дека не е приватен инвеститор. Од многу одамна знаеме дека ова ќе биде владина инвестиција за министерство. Немавме за тоа дилеми.А за проектот, ако има нешто слики да видиме па да искоментираме.
Па во мене уште има(ше) некаква надеж за разум....многу фино вака лежерно што си ги дочекувате решенијава, како Господ на Мојсеј кога му ги пратил заповедите - како ќе каже тој, најубаво...браво

Edited by Dave Gahan - 08-Mar-2011 at 19:21
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Mar-2011 at 19:22
Зградата уствари не е воопшто слична со други објкети од ск 14. Изгледа притисокот за стилот упалил некаде па малку скратиле од барокот. Единствено нешто што ве тера да ги давате овие коментари е тоа што уствари се очекуваше да одвалат нешто и кружните облици над прозорите. Да не се очекуваше може и немаше да има толку одма вакви коментари а и да го немаше полукруговите над прозорите  немаше до толку да изгледа. Ме потсеќа на едно време што излезе идеја за нова stock exchange за пред неколку години што беше претставен. МАтерјалите воопшто не се па ни барокни, повеќе се како онаа подоле како се викаше на ќошот PriceWaterCoopers зградата.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Mar-2011 at 19:29

Зградав не е слична, зградава е бетер од сите згради на ск14! Ужас! Фрапиран сум!
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Mar-2011 at 19:35
trebase da pretpostavime deka ke nacekame na vakvo nesto uste koga prv pat se spomna zborot  MINISTERSTVO  ....
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-Mar-2011 at 19:35
Џабе се „тепаме“, и онака не се слуша нашето мислење. Помирете се со фактот,дека во архитектурата на новите градби во Скопје не треба да очекувате нешто да се оправи. Оваа држава и овој народ е научен да живее и работи импровизирано. Така да покрај сето тоа и нелогичностите во општеството, сепак сметам дека добро се држиме   ... ))) BAROK RULS
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 08-Mar-2011 at 19:55
Поарно нешто него ништо, бар ќе се среде, онака беше само збиралиште за џанкии!Yes

Овие полукруговите се глупи, како шо рече Исл, поарно квадрати да се како левата страна!


Edited by Makedonij - 08-Mar-2011 at 19:56
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 08-Mar-2011 at 19:58
Да е малку пониска....ми личи на некаков мавзолеј.LOL
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Mar-2011 at 20:08
Еве ја убавицата без пречки на видикот


Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Mar-2011 at 20:15
WOOOW stvarno e ubavica!!
neznam zosto ne ja napravat kako soravia barem da imavme nekolku moderni zgradi!!!!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Mar-2011 at 20:23
Одличен дизајн 10/10 !!!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Mar-2011 at 20:56
Инаку само нешто вака на брзина проценето без информацији од кој е и зашато е така.

На сликата од кловер јасно се гледат мотивите на зградата, иако јас несум архитект, да јадам вакви трици.

Мислам дека е заснована од типот на македонска куќа, линиите од страна се кафени који го представууваат дрвениот дел, полукружните стаклени делови џамовите, а белото, си е белото . релиефот пред влезот сигурно истотака е изваден од некој таков мотив.
Основа за неа сигурно било нешто како овиа?
http://www.maticanaiselenici.com/images/news/reportaza-drimkol.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/4310377.jpg


Edited by Makedonij - 08-Mar-2011 at 20:56
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Mar-2011 at 21:11
Да не се полукруговите и капителите два, не би била толку лоша.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Mar-2011 at 21:24
Ne mi se sviga oti ne e ednakva od site strani!

http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/ADMINISTRATIVNI/MzF/MzF%2002r.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.215 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.