build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за финансии (Југобанка)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 08-Mar-2011 at 21:29
Не се познава, што треба да е тој амблемот доле? Има министерството некое лого или? Некој релјеф ли треба да е. А ме занима и што биле планирани овие двата столба во стариот проект како требале да изгледаат и дали биле планирани два странични влеза наместо еден централен како што сега е. Столбовите се погодија како кец на десетка за неокласицизмов.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 08-Mar-2011 at 21:30
Воопшто не ми се допаѓа! Страшно сум изреволтиран од тоа што му се случува на Скопје, во поглед на архитектура! Bash

Edited by Мартин - 08-Mar-2011 at 21:30
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 08-Mar-2011 at 21:32
Па тоа и го мислев, од кај ја вадел идејата авторот?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 08-Mar-2011 at 21:35
Originally posted by Makedonij

Па тоа и го мислев, од кај ја вадел идејата авторот?


Идејата е извадена од исто место како и за пола работи што се градат во моментов во Скопје...

Овие високи сводови се веќе видени на барем 3-4 објекти од Скопје 2014
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 08-Mar-2011 at 21:39
i mene uopste ne mi se dopaga, ima tolku mnogu moznosti da napravat stvarno sovrsen i moderen objekt a oni ova, jas neznam koj arhitekti ova go projektiraat dali tie imaat malce oset i urban smek
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 08-Mar-2011 at 21:40
Само една работа што мора да се напомене. Кога се појавија берза и читкушев немаше воопшто вакви реакции како сега што ги има. Тогаш се реагираше многу нормално сталожено и ентузијастички. Сега да се репромовира истиот проект за берзата реакцијата ќе биде сосема обратна затоа што стана тренд да се каже по некој безврска збор стари објекти наизглед. Во целата каша што се случува од толку генеричко отфрлање се што е со стар изглед веќе и тоа што стварно тука-тамо што заслужува да се искритикува веќе не добива легитимитет. Премногу муниција се пука на секој коќ за да стварно кога ќе се јави потреба да се нема што тогаш да се каже. Значи не секој кажува тоа што баш му текнало да каже за некој стил туку едноставно ќе си влезе во некое стадо и ќе си чмае тамо. Дајте ве молам потрудете се да нафрлае автентични мислења па макар колку тие и да биле слични или не со некој партиски, општествен или некој мејнстрим фразеологија или мислења.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 08-Mar-2011 at 21:40
Nekako izgledot ja namaluva veličinata, na objektot, gledajte go čovekot pred zgradata.
Trebeše poveke svodovi ovie polukružnite nad prizemjeto da gi ima, za da objektot izgledaše pomasiven, i bi bil zadovolen koga i drugite strani bi bile kako čelnata, ili barem taa granicata so prizemjeto naokolu da e ednakva a ne spuštena!!


Edited by Makedonij - 08-Mar-2011 at 21:45
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 08-Mar-2011 at 21:42
И јас го приметив од Македониј делува на прв поглед како да е само четири пет ката за после да сватиш дека е многу поголема.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 08-Mar-2011 at 22:40
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 08-Mar-2011 at 22:56
Прво да Ви го честитам празникот на сите на форумаши-ци .
Убав ден е денес, не се нервирајте.
Будимо реални, зградави и локациски и волуменски си беше утка уште оддамна. Сега само ке ја облечат и вака сега мене ми личи на една убава грчка невеста, овај банка.
.....   .......
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 08-Mar-2011 at 23:22
Да му кажале на авторот, направи ја грда зградава пак нема да испроектирал нешто вака ужасно. Генијално ужасно.Applause
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 09-Mar-2011 at 00:01
Дали некој сфаќа дека ова е самоубиство на целиот град? Да беше у округот на ск 2014 ок, ама ова забегава. Прво зашто се даваат 10 000 000 евра? Само заради изгледов. Да ја направеа слична на Соравија, што реално и имаше ист потенцијал, па со дупло помалце пари да поминеме, они и мењаат целосно изглед на зградата. За локацијата не се согласувам дека е утка, во секоја метропола се збиваат на мал простор џиновски згради. Се надевам нема веќе згради за државните институции да се градат. Ова и судон доле кај УКИМ се најголемите утки на целиот проект!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 09-Mar-2011 at 01:06
Originally posted by N23

Дали некој сфаќа дека ова е самоубиство на целиот град? Да беше у округот на ск 2014 ок, ама ова забегава. Прво зашто се даваат 10 000 000 евра? Само заради изгледов. Да ја направеа слична на Соравија, што реално и имаше ист потенцијал, па со дупло помалце пари да поминеме, они и мењаат целосно изглед на зградата. За локацијата не се согласувам дека е утка, во секоја метропола се збиваат на мал простор џиновски згради. Се надевам нема веќе згради за државните институции да се градат. Ова и судон доле кај УКИМ се најголемите утки на целиот проект!


Aman so taa Soravija. Zgradata na Soravija e arhitektura sto e izlezena pred 15 godini od moda. Ok e da sakas nesto moderno ama pak da ja zemas Soravija kako reper sepak spored mene e nepoznavanje na trendovite. Sto se odnesuva do Jugobanka mene ne me voodusevuva resenieto no tolku i ne sum razocaran so ogled deka zgradata e vo karabina faza a so toa i konturite se veke zadadeni.


Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 09-Mar-2011 at 01:25
pa tolku se sporeduva so soravia bidejki vo skopjevo nemame nekoj moderni golemi zgradi
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 09-Mar-2011 at 03:00
нешто што не ми е јасно е тоа што во основа ниеден објект не е 100% конзистентен со еден единствен стил, се е некако некоја мешавина. Според мене ако веќе се прави нешто по некој добро дефиниран стил барем треба да биде само во тој стил.
off topic ако јас бев во позиција да дефинирам како ќе изгледаа зградите ќе имаше конкурс за модерен дизајн и ако навистина нема некој идеен проект кој фаќа око со убавина тогаш ќе ммора да биде строго арт-деко, како еден од моите поомилени стилови.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 09-Mar-2011 at 09:11
Originally posted by pbanks

Овие високи сводови се веќе видени на барем 3-4 објекти од Скопје 2014
Лачни прозори мислиш, свод е друга работа....

Originally posted by Makedonij

Мислам дека е заснована од типот на македонска куќа, линиите од страна се кафени који го представууваат дрвениот дел, полукружните стаклени делови џамовите, а белото, си е белото . релиефот пред влезот сигурно истотака е изваден од некој таков мотив.Основа за неа сигурно било нешто како овиа?
Мислам дека на ваква торта, греота е да се бараат мотивите што го инспирирале авторот, да не ги навредуваме мајсторите што ги граделе куќиве....


Уште еден мал детаљ што ни промакнува по сите теми е дека авторот и на овој објект е незнаен јунак...стои фино Енергоплан, кој веројатно е изведувач или е проектант или не знам што!?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 09-Mar-2011 at 10:41
Originally posted by Dave Gahan

  Лачни прозори мислиш, свод е друга работа....


my bad...


Уште еден мал детаљ што ни промакнува по сите теми е дека авторот и на овој објект е незнаен јунак...стои фино Енергоплан, кој веројатно е изведувач или е проектант или не знам што!?


Спомнато беше по вестите. Се работи за словенечка фирма која го тепала Бетон на тендерот...

Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 09-Mar-2011 at 11:59
Originally posted by lslcrew

Само една работа што мора да се напомене. Кога се појавија берза и читкушев немаше воопшто вакви реакции како сега што ги има. Тогаш се реагираше многу нормално сталожено и ентузијастички. Сега да се репромовира истиот проект за берзата реакцијата ќе биде сосема обратна затоа што стана тренд да се каже по некој безврска збор стари објекти наизглед. Во целата каша што се случува од толку генеричко отфрлање се што е со стар изглед веќе и тоа што стварно тука-тамо што заслужува да се искритикува веќе не добива легитимитет. Премногу муниција се пука на секој коќ за да стварно кога ќе се јави потреба да се нема што тогаш да се каже. Значи не секој кажува тоа што баш му текнало да каже за некој стил туку едноставно ќе си влезе во некое стадо и ќе си чмае тамо. Дајте ве молам потрудете се да нафрлае автентични мислења па макар колку тие и да биле слични или не со некој партиски, општествен или некој мејнстрим фразеологија или мислења.


Другар незнам за другите али мене овој објект ми е стварно одвратен и не би можел да кажам никакво друго мислење ниту да дебатирам за него. И што се однесува на све што е со стар изглед би запрашал само кој од објектите што се градат потсеќа на нешто старо или отсликува некој конкретен правец? Све што се гради е мешавина од стилови и нестилови па дури и тие објекти кој требаше да бидат само обична реконструкција и единствени да личат на некој конкретен правец од минатото успеаа да ги упропастат. Незнам што повеќе да кажам освен дека сум многу разочаран од тоа што му се случува на мојот град дотолку повеќе што ќе потрошиме огромна сума на пари со кој можевме стварно на Скопје да му дадеме еден модерен лик каков што заслужува.

Edited by toasumjas - 09-Mar-2011 at 12:00
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 09-Mar-2011 at 12:22

Апсолвирани се работиве што веќе сите ги тапиме во круг.

Би искажал едно мое гледиште, без претензии да бранам било која страна, а и зошто би имало страни во се побогу...
Се што во последниве декади почна да се гради во мојов град убав /Скопје радост ти ке бидеш/...ваљда, а беше од модерна природа, беше убаво само во карабина, т.е. додека структурата му беше гола и недоречена. Како се привршуваа објектите, срањето излегуваше на површина, со чест на неколку исклучоци. Чисто поради оваа побуда некој  би побарал склониште во некои други стилови, во моменталниот случај на со декоративни мотиви, наречен по модерно -Барок Yes. Сево ова одзема голема енергија во погрешна насока.
Би повторил, за убава модерна градба се треба исклуцително истанчен осет за естетика, пропорија и конкретна концепција, што на прв поглед не изгледа дека тоа го бараат модерниве, но тоа е нивната единстена изразна алатка, кога веќе истите се прочистени од декоративни мотиви.
Гледам многу од вас постираат светски примери од модренат архитектура, но сеуште не сум видел, дури ни како труд на конкурс, модерен објект кој што може да го заслужи вниманието на тежината што треба да ја понесе со себе. Ова за кај нас, а и во многу примери и во странство.
.....   .......
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 09-Mar-2011 at 13:03
Јас би сакал да го видам оргиналниот лик на зградава, па после да разговараме и да споредуваме доколку постои слика од оргиналниот проект, иначе јас ќе дадам лично мислење слично на некои од вас, за разлика од другите барокни згради ова навистина е доста подобра од другите, а тоа дека средината има повеќе такви згради во бул македонија, навистина некако ке се вклопи,јас го подржувам проектот не дека е добар туку го подржувам затоа што подобро да изгледа вака од колку 20 години карабина објект, се радувам што едноставно оваа зграда ке биде во функција и нема никој да биде загрозен во околината.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.305 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.