build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за финансии (Југобанка)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 09-Mar-2011 at 13:13
Mene ne mi preci stilot, ne e zanikade kako drugite barokni zgradi od skopje2014.Ova e nesto poinakvo.Vo zivo mislam deka ova 100 pati pobubo kje izgleda no sepak lokacijata e pak pogresna...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 09-Mar-2011 at 13:17
Originally posted by mitatos

Јас би сакал да го видам оргиналниот лик на зградава, па после да разговараме и да споредуваме доколку постои слика од оргиналниот проект, иначе јас ќе дадам лично мислење слично на некои од вас, за разлика од другите барокни згради ова навистина е доста подобра од другите, а тоа дека средината има повеќе такви згради во бул македонија, навистина некако ке се вклопи,јас го подржувам проектот не дека е добар туку го подржувам затоа што подобро да изгледа вака од колку 20 години карабина објект, се радувам што едноставно оваа зграда ке биде во функција и нема никој да биде загрозен во околината.Татко ми ми кажа вчера дека во 1989/90 имало поставено две табли со можен изглед на зградата. Едната со светло стакло, втората со потемно стакло. Како и да е, двете варијанти би изгледале како Соравија. Само не му текнува зошто баш две табли стоеле, дали граѓаните требало да бираат или се чекало на општа реакција, незнам...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 09-Mar-2011 at 13:38
добро е што конечно овој објект во центар на град ќе се среди, место да зјае така празен и да привлекува најразлични "девијантни" појави.

Според информациите, внатре ќе биде модерен канцелариски простор. Што е одлично за оние што ќе работат внатре.

А што се однесува на фасадата, добро е што се наметнува една фасада со поинтезивна текстура што би го збогатил просторот од гледна точка на минувач/посетител. Ако ги погледнеме елементите подетално, имаме едно генерално застаклено обложување со панели на околу, а над тоа имаме наоколу елементи на класични/неокласични столбови и фасада со нео арт деко орнамент на приземје, средниот дел има нео арт деко стандардни декорации како што се степенестите кафени оквири, црните линии и четирите декорации напред, а најзгоре имаме интересна комбинација на арт деко елементи со кружни прозори и минималистичка фасада.

Инаку генерално зградава изгледа пристојно, има некоја мешавина од неколку стилови/инспирации, и би останала препознатлива, што само по себе е вредно. Е сега дали е по мој омилен стил, не баш. Ама тоа и не е битно, битно е секој да си го искаже ставот и да го образложи тоа. Го пратам форумот и ги ценам сите што даваат објективно мислење и се трудат да се објаснат без разлика дали се слагам или не.

Се друго е спам, поздррав
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 09-Mar-2011 at 14:47
Originally posted by kultuzin


Aman so taa Soravija. Zgradata na Soravija e arhitektura sto e izlezena pred 15 godini od moda. Ok e da sakas nesto moderno ama pak da ja zemas Soravija kako reper sepak spored mene e nepoznavanje na trendovite. Sto se odnesuva do Jugobanka mene ne me voodusevuva resenieto no tolku i ne sum razocaran so ogled deka zgradata e vo karabina faza a so toa i konturite se veke zadadeni.


Најди ми архитектонски поубави деловни згради од Соравија и Хипериум па тогаш порекни ми го аргументот! А ако си ти голем познавач повели прикажи некој странски пример да видиме како може да се направи оваа зграда чија првична фасада е обмислена во 89, значи мода стара 20 години! Само реков, боље ко соравија, него оваа лузна на Скопје. Сеа слободно можеме да влеземе во групата на Ташкент, Астана и по некој провинциски турски град.
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 09-Mar-2011 at 15:16
да видам да не верувам....стилот е најмалку важен за чиров среде скопје

да не зборам што нема да мора да трчаме на 101 различно место за иста работа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 10-Mar-2011 at 01:48
Originally posted by toasumjas

Originally posted by lslcrew

Само една работа што мора да се напомене. Кога се појавија берза и читкушев немаше воопшто вакви реакции како сега што ги има. Тогаш се реагираше многу нормално сталожено и ентузијастички. Сега да се репромовира истиот проект за берзата реакцијата ќе биде сосема обратна затоа што стана тренд да се каже по некој безврска збор стари објекти наизглед. Во целата каша што се случува од толку генеричко отфрлање се што е со стар изглед веќе и тоа што стварно тука-тамо што заслужува да се искритикува веќе не добива легитимитет. Премногу муниција се пука на секој коќ за да стварно кога ќе се јави потреба да се нема што тогаш да се каже. Значи не секој кажува тоа што баш му текнало да каже за некој стил туку едноставно ќе си влезе во некое стадо и ќе си чмае тамо. Дајте ве молам потрудете се да нафрлае автентични мислења па макар колку тие и да биле слични или не со некој партиски, општествен или некој мејнстрим фразеологија или мислења.


Другар незнам за другите али мене овој објект ми е стварно одвратен и не би можел да кажам никакво друго мислење ниту да дебатирам за него. И што се однесува на све што е со стар изглед би запрашал само кој од објектите што се градат потсеќа на нешто старо или отсликува некој конкретен правец? Све што се гради е мешавина од стилови и нестилови па дури и тие објекти кој требаше да бидат само обична реконструкција и единствени да личат на некој конкретен правец од минатото успеаа да ги упропастат. Незнам што повеќе да кажам освен дека сум многу разочаран од тоа што му се случува на мојот град дотолку повеќе што ќе потрошиме огромна сума на пари со кој можевме стварно на Скопје да му дадеме еден модерен лик каков што заслужува.
конечно да се согласам со некој што се однесува на забеганите „стилови“ кои се користат на секој објек шо е направен од државата
навистина не ми е јасен напорот да се создаде нешто толку недефинирано и нејасно, како некој да сакал нешто да направи, па од што не се разбирал, го укакал, па не му се свиѓало, па додал елементи од нешто друго, навистина несериозно
и не ми е јасно, за тие што викаат дека без засводените прозори би била модерна зградата, како го увидовте тоа? со овие бои и со овие материјали на мене ќе ми личи на уште една транзициона зграда изградена во почетокот на девеесетите
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 10-Mar-2011 at 02:11
Previous@ zabegan:
Се навратив, наназад баш да прочитам да видам за какви тоа материјали збориш што ќе се користеле кои ќе ја направат зградата "транзициона" изградена во почетокот на девеесетите. Не прочитав дека пишува за некои материјали што ќе се употребуваат конкретно, напротив има неколку корисни информации за градбата, што дава друга слика за материјалите што би се употребиле.
А ако имаш некои информации од прва рака те молам сподели ги со нас заслепениве на форумов.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 10-Mar-2011 at 02:34
Не дека навистина не ми се допаѓа за оваа зграда тоа што планираат ја дотераат во неокласицистички стил, туку бидејќи навистина очекував да ја дотераа како Соравија или Хипериум, морам да кажам дека на оваа зграда воопшто не и одговара оваа фасада.
 
До душа, факт е тоа дека фасадата може и подоцна некој трет да ја смени, но ем пари ќе се потрошат, ем време ќе се потроши, ем ова не е игранка.
 
Недвижнините не се чорапи, да ги менуваш секојдневно, ова навистина одлета од нормалата.
 
Какво Министерство за Финансии ти е тоа со седиште која повеќе личи на неокласицистичка палата, отколку на деловен центар, на крајот на краиштата со пари работат, а не со убавина Big%20smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 10-Mar-2011 at 02:53
Originally posted by StreetStruck

Previous@ zabegan:
Се навратив, наназад баш да прочитам да видам за какви тоа материјали збориш што ќе се користеле кои ќе ја направат зградата "транзициона" изградена во почетокот на девеесетите. Не прочитав дека пишува за некои материјали што ќе се употребуваат конкретно, напротив има неколку корисни информации за градбата, што дава друга слика за материјалите што би се употребиле.
А ако имаш некои информации од прва рака те молам сподели ги со нас заслепениве на форумов.
да сакав да зборам конкретно за материјалите ќе зборев за нив, гледам ти од цел пост за тоа си се фатил само... how typical... вадење на два збора од постот и извртување на целиот негов контекст Roll%20eyes
зборев за изгледот, бојата и формите користени на фасадата, на кои искористени на ваков начин, им помина времето пред 15-ина години и затоа ме потсеќа на тоа време

и воедно чудно е како знаеш мене да ме нападнеш, а ти да не споделиш нешто... или вака ќе се натегаме сите со секој нов проект??? па после зошто сме се бунеле за нетранспарентноста на проектите...


Edited by zabegan - 10-Mar-2011 at 02:55
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 10-Mar-2011 at 11:45
Previous
Да ме знаеше па да кажеш колку типично ама вака очигледно е непотребно лепење на етикети. Цело време читам како само се нафрлуваат работи од ракав, онака, колку да се каже нешто, па морав да ти се фатам за материјалите бидејќи другото што го спомнуваш е твое лично мислење и јас не можам ништо да направам во врска со тоа, тоа е твое право. Секој си има свој вкус, но кога некој ќе каже со овие материјали како да знае какви се и кои материјали ќе бидат употребени морам да прашам барем, не знам зошто тоа ти смета.
Јас не те обвинив за твоето мислење за изгледот на објектот, јас моето внимание го насочувам кон нешто конкретно, бидејќи се додека не се изгради не можам уште сега да кажам дали ми се свиѓа или не.
И на крај не сум јас тој што треба да сподели нешто, тоа што прочитав тоа и знам, ништо повеќе ништо помалку, кој сум јас министерот за финансии??? Ни пишав вака е, онака е, но ќе реагирам се додека лаички се коментираат сите работи.
Лепи етикети дечко, само така, а јас ќе си продолжам одмерено и конкретно.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 719
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 10-Mar-2011 at 17:35
Зградата и не е до толку лоша колку самата идеа за ваква фасада.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 10-Mar-2011 at 19:41
Originally posted by StreetStruck

Previous
Да ме знаеше па да кажеш колку типично ама вака очигледно е непотребно лепење на етикети. Цело време читам како само се нафрлуваат работи од ракав, онака, колку да се каже нешто, па морав да ти се фатам за материјалите бидејќи другото што го спомнуваш е твое лично мислење и јас не можам ништо да направам во врска со тоа, тоа е твое право. Секој си има свој вкус, но кога некој ќе каже со овие материјали како да знае какви се и кои материјали ќе бидат употребени морам да прашам барем, не знам зошто тоа ти смета.
Јас не те обвинив за твоето мислење за изгледот на објектот, јас моето внимание го насочувам кон нешто конкретно, бидејќи се додека не се изгради не можам уште сега да кажам дали ми се свиѓа или не.
И на крај не сум јас тој што треба да сподели нешто, тоа што прочитав тоа и знам, ништо повеќе ништо помалку, кој сум јас министерот за финансии??? Ни пишав вака е, онака е, но ќе реагирам се додека лаички се коментираат сите работи.
Лепи етикети дечко, само така, а јас ќе си продолжам одмерено и конкретно.
не намеравам да ја разврзувам дискусијава бидејќи ќе отидеме во непожелна дискусија што не е на темата
тука нека заврши ова
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 10-Mar-2011 at 22:53
Изборот е тој, или недоградена со сите свои негативни страни или доградена и функционална во овој стил. Друга опција не се понудила. Дури и да имаше шанси за да се доврши модерниот изглед доколку ги имавме на бирање двата изгледа пак ќе се вртеше оваа дискусија,. немојте да ви паќа на памет дека некој ви украл една модерна зграда во скопје, зашто е далеку од таква положбата. Во тој затворен простор далеку од јавноста каде во опкржување има неколку стари згради, тесни улици и во блиска иднина ќе се дозатвори со уште една зграда прашање е и колку доликува во такви клисури некој ултра модерен изглед кој е пред се за отворени згради кон широчина. Да не ме сватите дека навивам за класицизмов или па дека не би навивал за модерен. навивам за довршување но сакам на отворено да ги имаме сите аргументи за било каква фасада. Зашто навивање за стакло само зашто било демек современо е исто толку непоткрепено колку и навивање за класицизамов ради колку да се навива.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 10-Mar-2011 at 23:43
Originally posted by lslcrew

Изборот е тој, или недоградена со сите свои негативни страни или доградена и функционална во овој стил. Друга опција не се понудила. Дури и да имаше шанси за да се доврши модерниот изглед доколку ги имавме на бирање двата изгледа пак ќе се вртеше оваа дискусија,. немојте да ви паќа на памет дека некој ви украл една модерна зграда во скопје, зашто е далеку од таква положбата. Во тој затворен простор далеку од јавноста каде во опкржување има неколку стари згради, тесни улици и во блиска иднина ќе се дозатвори со уште една зграда прашање е и колку доликува во такви клисури некој ултра модерен изглед кој е пред се за отворени згради кон широчина. Да не ме сватите дека навивам за класицизмов или па дека не би навивал за модерен. навивам за довршување но сакам на отворено да ги имаме сите аргументи за било каква фасада. Зашто навивање за стакло само зашто било демек современо е исто толку непоткрепено колку и навивање за класицизамов ради колку да се навива.
од каде па сега тоа дека според околниот простор и зближеноста на објектите не одговара објектов да има современ изглед?
не сакам ни јас да бидам разбран погрешно, не навивам за тоа објектот да има современа фасада, туку дека ова што ти го болдирав воопшто не ми е логично
како и да е навивам за тоа објектот да нема ваква фасада бидејќи е недефинирана, измешана и според боите и формите не ми е пријатна за очи лично
зградава според мене требаше да биде просечна и современа, ништо друго, ни ултра експериментална модерност, а помалку пак стилови од минатите векови
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 12-Mar-2011 at 02:23
Originally posted by lslcrew

Изборот е тој, или недоградена со сите свои негативни страни или доградена и функционална во овој стил. Друга опција не се понудила.
Question
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 12-Mar-2011 at 02:35
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by lslcrew

Изборот е тој, или недоградена со сите свои негативни страни или доградена и функционална во овој стил. Друга опција не се понудила.
Question
тоа е всушност проблемот, што некој не дозволува отворени опции и си праи се по свој кеиф... така ни е формиран пола град
сега ние по секоја цена треба да го прифатиме објектов бидејќи претходно бил обична карабина и конечно некој проба да го среди...
Back to Top
Sykes View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sykes Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 15-Mar-2011 at 19:23
Череп и коски пронајдени во зградата на идното министерство за финансии

15.03.2011 | Македонија | Извор: Макфакс
Череп и остатоци од човечко тело во распаѓање попладнево се пронајдени во зградата на Југо банка, односно зградата каде што треба да биде изградено новото министерство за финансии, во центарот на Скопје.

Како што информираат од полицијата, остатоците ги пронашле работниците во зградата, во подрумските простории околу 13:30 часот.

Најпрвин бил пронајден черепот, а потоа биле пронајдени и остатоците на човечкото тело кое, како што велат од полицијата, било во поодмината фаза на распаѓање.

Остатоците се очекува да бидат префрлени во Институтот за судска медицина каде ќе треба да се утврди на кого му припаѓале черепот и коските. Полицијата најави подетални информации за утре.

http://kajgana.com/makedonija/cherep-i-koski-pronajdeni-vo-zgradata-na-idnoto-ministerstvo-za-finansii

Edited by Sykes - 15-Mar-2011 at 19:24
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 16-Mar-2011 at 02:12

Ајдеее, среде центар коски черепи.. језиво. 

Него, зградава не бајадера (ко што спомна некој) ами торта има да биде. 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 17-Mar-2011 at 17:26

Зградата-убиец отвори нова мистерија

Истрагата за најдените човечки остатоци во зградата на поранешна Југобанка сé уште трае. Резултатите од обдукцијата ќе бидат познати за неколку дена. Полицајци вчера го обезбедуваа просторот околу зградата и не им дозволуваа на минувачите да се задржуваат на местото на злосторството
Дали новата неокласична зграда на Министерството за финансии ќе ја прекине црната серија?

Зградата-убиец во центарот на Скопје отвори уште една мистерија. Во вторникот на еден од катовите градежни работници најдоа череп и коски од човек. Случајот засега е енигма и за полицијата, истражниот судија и за лекарите од Институтот за судска медицина и криминалистика. Никој во моментов не кажува за што станува збор. Истрагата за најдените човечки остатоци во зградата на поранешна Југобанка сé уште трае. Резултатите од обдукцијата ќе бидат познати за неколку дена.

Полицајци вчера го обезбедуваа просторот околу зградата и не им дозволуваа на минувачите да се задржуваат на местото на злосторството. Истражители ја пребаруваа зградата и го сликаа местото каде што работниците ги најдоа остатоците од човек.

Десеткатната грдосија во Градски ѕид, која цели дваесет години стоеше запуштена, ќе остане запаметена како зграда на смртта. Исправена среде градот, со години им беше засолниште на скопските питачи, скитници, и проститутки и свратилиште на разни сомнителни типови и наркомани. За скопјани оваа зграда ќе остане запаметена како место на хоророт и стравот. Таа уште долго ќе останеше зграда на злото доколку Министерството за финансии не одлучеше да ја догради за сопствени потреби. Фасадата во неокласичен стил треба да ги затвори лошите спомени за оваа зграда-убиец.

Во неа досега неколку пати паѓаа и умираа луѓето. Пред десетина години овде татко пропадна во подрумските простории, враќајќи се со ќерка си од вечерната претстава на киното од соседната улица Македонија. Последниот случај беше во јануари годинава, кога беше пронајден скитник што барал топло засолниште од сибирските студови. Овде беа најдени и безживотните тела на двајца мажи. Во 2009 година бездомник беше најден мртов. На неговото тело не беа најдени траги на насилство. Истрагата подоцна утврди оти починал од природна смрт.

Бездомници и наркозависници секојдневно го окупираа објектот и го користеа како преноќиште и собиралиште. Се караа, се тепаа. Соседите неколкупати реагирале на собирањето сомнителни типови. Полицијата доаѓаше и ги растеруваше, но попусто, тие пак доаѓаа. Влезот на приземјето неколку пати беше заѕидан, повторно правеа дупка, се провираа низ неа и влегуваа внатре. Околината беше загадена, а станарите на околните згради немаа мирен сон.

Зградата, која се наоѓа на десеттина метри од најпрометната улица во државата, улицата Македонија, позната со многубројните споменици, до неодамна беше депонија од картони и од пластични амбалажи.

Душеци, детски колички, чевли и шут беа расфрлени во околниот простор. Жителите на Скопје го одбегнуваа ова место, кое беше запуштено од градските комунални претпријатија и администрација. Дали новата неокласична зграда на Министерство за финансии ќе ја прекине црната серија на зградата на Југобанка?http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=31711856126&id=12&setIzdanie=22233
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 05-May-2011 at 11:44
ЗОШТО НЕМА РАБОТНИЦИ НА ОБЈЕКТОТ НА ЈУГОБАНКА?


Пред речиси два месеца Владата помпезно и предизборно ја најави доизградбата на зградата на поранешна Југобанка за потребите на Министерството за финансии. На „свечениот чин“ присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за финансии Зоран Ставрески, дел од банкарската и од деловната елита, а црковни лица го осветија објектот. Меѓутоа, денес, барем од тоа што може да се види, таму никој не работи.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2304&ArticleID=160296
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.