build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за финансии (Југобанка)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 05-May-2011 at 22:37
Stibera не верувај во све што ке прочиташ , посебно не на оние од ул. Перо Наков
Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 06-May-2011 at 01:02
Секој ден поминувам од таму и немам што да сликам Стварно нема работници ама ич. Денес видов двајца работници како стоеа кај влезната врата и си викам има напредок Ај можда деновиве ќе почнат да работат поинтензивно
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 06-May-2011 at 08:39
Незнам дали толкава е кондицијата (сепак премногу владини објекти паралелно се градат) или пак завлекувањето можеби се должи на скелетот на убиениот скитник кој го најдоа во подрумите пред 1 месец. Можеби заради истрагата (по весниците  шпекулираа дека имало и други тела на убиени скитници во подрумот) се одолговлекува стартот???
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 16-May-2011 at 13:51

Работата на зградата на Министерството за финансии, само визуелно е во мирување, бидејќи пред започнувањето на градежните активности, истата требаше да помине низ многубројни процедури, истакна Жаклина Ангеловска, директор на Енергоплан Инжинеринг.

finansii-500

На објектот познат како стара зграда на Југо банка, по тендерот, се направил идеен проект, кој чекал одобрување, се превземале мерки за локациските услови и било потребно време за целата документација да се приспособи на новодонесените закони. По свеченото одбележување на работата, зградата не  била достапна за градежната фирма, поради истрагата која полицијата и крим техниката ја вршеа во објектот поради пронајдените остатоци од човечки тела.

-Не може веднаш да започнеме со градба, доколу ја пратиме законската процедура. По истрагата која ја спроведе полицијата започнавме со анализи од аспект на санација, како би ги запазиле стандардите. Процедурите и надзорот ги завршивме, па дури сега можам да кажам дека се е под контрола, истакна Ангеловска.

Директорката потврди дека објектот има одобрение за градба и дека токму таа инсистирала се да оди според законите, да се добие целата потребна документација пред да започнат градежните работи. Директорката изјави дека во моментов се чека на потврди од Министерството за труд и социјална политика и од МВР за одобрение за работа од конкретно пријавените работници.

-Произведувачите и работниците мора да се пријавени од безбедносни аспекти. Нам ни се врши притисок од медиумите кои прашуваат зошто не се гради. Како директор неможам да дозволам да се брза. Најдовме решение за многу работи, објасни директорката.

Од добивањето на тендерот до денес, работата на зградата на Министерството за финансии, не била ставена во мирување, туку се работело на сите влезни параметри. Освен документацијата, проблем имало и со паркинг местата околу зградата, проблем кој сега е решен со подготовката за почеток на градежни работи за нова катна гаража.

Во рок од една година, ќе се заврши и санацијата и градбата, а со конкретните градежни работи започнуваме за 20 дена, откри Ангеловска. http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/29665-Vistinata-za-novata-zgrada-na-Ministerstvo-za-finansii

Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 02-Jul-2011 at 23:27
Овде поминав пред некој ден и забележав дека стварно ништо не се работи, оградено е и само толку, пак зграда духова, изгледа нема срека оваа зграда да стане нештоDrool
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 03-Jul-2011 at 12:05
Originally posted by vladegf

Овде поминав пред некој ден и забележав дека стварно ништо не се работи, оградено е и само толку, пак зграда духова, изгледа нема срека оваа зграда да стане нештоDroolизгледа нема пара LOL
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 16-Jan-2012 at 19:18
Министерството за финансии годинава ќе добие своја зграда
16 јануари 2012   18:05 GMT

Изградбата на објектот во кој ќе се всели Министерството за финансии се одвива со рамки на утврдените норми и се очекува истиот да биде готов во третиот квартал од 2012 година, како што беше и претходно најавено.

Ова се наведува во соопштението на изведувачот  Енергоплан Инженеринг ДОО, Скопје, во кое се потенцира дека финансиските потешкотии на магичната компанија од Словенија нема да се одразат врз работењето во Македонија.

„Финансиската состојба на компанијата Енергоплан Д.Д. од Љубљана која во моментов е во неповолна состојба поради економската криза во Словенија нема никакво влијание врз ликвидноста и солвентноста на Енергоплан Инженеринг ДОО од Скопје, а соодветно на тоа нема никакви импликации врз текот и изградбата на деловната зграда на Министерството за Финансии“, се истакнува во соопштението.

Деловната зграда на Министерство за Финансии беше започната со градба во Март 2011 ќе претставува уникатно здание во неокласичен стил со современ концепт на внатрешно уредување и најсовремена технологија насочена кон заштеда на енергија и заштита на околината.

Со цел обезбедување на финансиската конструкција на проектот Енергоплан Инженеринг ДОО Скопје наменски инвестираше 2, 3 милиони евра во банкарските гаранции за изведба на објектот. /крај/со/ап/

http://www.makfax.com.mk/#30%2F275306%2Fministerstvoto_za_finansii_godinava_kje_dobie_svoja_zgrada

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 18-Mar-2012 at 22:36
Овде во тек е прилично обемно рушење на бетонски делови кон надворешноста на објектот.

Инаку рокот за комплетно завршување на овој проект беше првиот квартал на 2012, односно баш овие денови. Со оглед на тоа до каде се стигнати, односно дека сеуште не ни почнале со вистинска работа, туку сеуште рушат, ми мириса дека направиле некаков голем превид околу тоа дали и како може да се премоделира објектов и во меѓувреме барале нови начини како да се изведе проектот.

1


2

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 18-Mar-2012 at 23:38
па добро,некоја цигла е ставена,се оди напред(во нови работни победи)
Back to Top
Куќа View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Куќа Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 22-Feb-2013 at 19:21
Изберени се нови фирми што ќе ја завршат оваа административна зграда. Нема е со среќа!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 23-Feb-2013 at 00:10
Добредојде

Кои се новите фирми и знаеш ли кои се новите рокови?
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 17-Apr-2013 at 00:39
Почна ли да мрда работата овде, има ли некој информација?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 26-Sep-2013 at 09:13
преземено од ЅЅС, од Mosaic74За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 08-Oct-2013 at 13:33
денес се работеше на покривот, веројатно додаваат уште еден кат

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 08-Oct-2013 at 14:30
Колку што не ми е мило што ќе биде барок, толку ми е мерак што конечно ќе ја направат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 08-Nov-2013 at 14:03
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 11-Nov-2013 at 23:49
Ова нема врска со рендерот или јас сум во грешка?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 12-Nov-2013 at 01:19


Јас визионерски пред повеќе од една и пол година насетив нешто такво

Originally posted by Cloverstack

Овде во тек е прилично обемно рушење на бетонски делови кон надворешноста на објектот.

Инаку рокот за комплетно завршување на овој проект беше првиот квартал на 2012, односно баш овие денови. Со оглед на тоа до каде се стигнати, односно дека сеуште не ни почнале со вистинска работа, туку сеуште рушат, ми мириса дека направиле некаков голем превид околу тоа дали и како може да се премоделира објектов и во меѓувреме барале нови начини како да се изведе проектот.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 12-Nov-2013 at 01:39
Како можеа од волку светол објект, целиот отворен да го направат овој ќумез? Со три прозора на цела страна која е толку голема. Кловер, овие повеќе визионери од тебе се, тоа признание не ти бега!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 12-Nov-2013 at 17:08
Originally posted by Cloverstack

Јас визионерски пред повеќе од една и пол година насетив нешто такво
Originally posted by Cloverstack

Овде во тек е прилично обемно рушење на бетонски делови кон надворешноста на објектот.Инаку
рокот за комплетно завршување на овој проект беше првиот квартал на
2012, односно баш овие денови. Со оглед на тоа до каде се стигнати,
односно дека сеуште не ни почнале со вистинска работа, туку сеуште
рушат, ми мириса дека направиле некаков голем превид околу тоа дали и
како може да се премоделира објектов и во меѓувреме барале нови начини
како да се изведе проектот
.


Има нов рендер на оние новине туристички мапи на Скопје, и всушност се поклопува со тој. Бајадерата одамна не е актуелен рендер за фасада на оваа зграда.

Edited by alexgizh - 12-Nov-2013 at 17:09
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.