build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на станбени згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12190
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Надградба на станбени згради (општо)
    Posted: 13-Jul-2013 at 18:52
Во Автокоманда, Скопје. Во тој дел од градот веќе неколку двокатни/трокатни згради пораснаа во својата катност. Оваа се наоѓа веднаш пред надвозникот Естекада.


DSC00998 by george k. 1981, on Flickr


DSC00997 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
nikomkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikomkd Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Sep-2016 at 08:10
иако е стара темава, ме интересира мислењето на поупатените за издржливоста на овие мост-згради т.е за нивната сеизмичка стабилност?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1783
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Sep-2016 at 17:48
Двете конструкции се одвоени и при земјотрес ќе се удираат, има шанси едната да попушти
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Jan-2019 at 15:35
Негде во Автокоманда(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Apr-2019 at 14:36
Во Гази Баба(од фб)

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Apr-2019 at 20:32
Ова не е во Гази Баба туку во Карпош во близина на Драмски на ул. Бранислав Нушиќ. Додадени се нови столбови околу зградата, за да можат дополнителни два спрата да кренат. Никогаш нема да станеме држава. Еве ја пред надградбата.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Apr-2019 at 20:59

Fala za ispravkata,sum se pomesal so edna druga zgrada sto ja nadgraduvaa vo Avtokomanda,inaku ova so nadgradbite nikogas ne mi se dopagalo bidejki mnogu retko se slucuva ubavo da izleze sekogas tie sprat dva sto gi dograduvaat izgledaat kako nasadeni nad zgradata. Tipicen primer se nekolkute zgradi vo Micurin koi pred nekolku godini dobija nadgradba a so toa i dopolnitelen broj zitelia a so toa i niza problemi okolu parkiranjeto. Smetam deka podobro e da vlozat vo renoviranje na fasadi,postavuvanje novi krovovi i lifotvi otkolku vakvi dogradbi.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1783
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Apr-2019 at 21:36
И би купиле стан тука?
Безбедно ли е ова?

Инаку оваа надградба се изведува веќе 2 години!!! Многу многу сомнително...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Apr-2019 at 09:27
Слични надградби се случија во пола Мичурин и нанеколку згради на Партизанска...ова веќесе смета за нормална работа.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Apr-2019 at 16:35
Кога ненормалното ќе стане нормално...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1498
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Apr-2019 at 17:22
Баш ме интересира колку се безбедни овие. А уште повеќе ме интересира колку се безбедни оние надградбите од по само еден спрат. Треба независна истрага да види што колку како, зашто се сомневам дека некој ќе одговара ако бидне лошото еден ден.

Урбанистичките целини ги уништија, сега им дојде редот на веќе изградените згради. Изгледа будали биле комунистите што граделе по пропис, со доволно зеленило, паркинг и воспитно-образовни, културни и комерцијални објекти; што граделе згради отпорни на земјотрес. Тоа што било соодветно за трусно Скопје, сега е под ризик да се сруши за градежната комора да има пари, а Мирче од Куратица стан во Скопје.

Ако ништо друго, не е многу тешко да се острани овој вид на тумор. Со добар план и акција, можно е да се врати оваа и останатите болни згради во живот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1783
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Apr-2019 at 18:07
Како може да е безбедноста ИСТА кога на постоечка зграда па макар и со дополнителни столбови ќе додадеш 1000+тони тежина.
Голем дел од конструкциите се прават и на тепка без точна статика и од страна на сомнителни инвеститори, од прва рака.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 180
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Apr-2019 at 18:51
Градов со вакви надградби на секој чекор ќе отиде во неповрат, но нема врска тоа, битно да се полнат џебовите на одредени групи луѓе.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 531
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Apr-2019 at 20:34
Тие на Партизанска изгледаат квалитетно, барем сите такви да беа. Како успеваат да добијат дозвола за градба, нема ли во ДУП-овите обврска за паркинг места?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-May-2019 at 15:41
Во Карпош,и дрвата настрадале делумно заради надградбава можеби и во целост ќе ги исечат откако ќе завршат(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Jun-2019 at 12:44
Од фб,во КарпошBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Aug-2019 at 16:10
Доградба и надградба на ул.Христо Ботев во Автокоманда(од фб)Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.