build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на станбени згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Надградба на станбени згради (општо)
    Posted: 13-Jul-2013 at 18:52
Во Автокоманда, Скопје. Во тој дел од градот веќе неколку двокатни/трокатни згради пораснаа во својата катност. Оваа се наоѓа веднаш пред надвозникот Естекада.


DSC00998 by george k. 1981, on Flickr


DSC00997 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
nikomkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikomkd Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Sep-2016 at 08:10
иако е стара темава, ме интересира мислењето на поупатените за издржливоста на овие мост-згради т.е за нивната сеизмичка стабилност?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Sep-2016 at 17:48
Двете конструкции се одвоени и при земјотрес ќе се удираат, има шанси едната да попушти
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Jan-2019 at 15:35
Негде во Автокоманда(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.