build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Надградба и доградба на станбени згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба и доградба на станбени згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1935
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Mar-2020 at 21:47
Нема ни зошто да се рушат па градат поголеми, едноставно нека законски ги насочи власта да градат во Северниот дел на скопје, Расадник или во Керамидница... Каде е логично да се шири градот, а не профитерски само по секоја цена во Карпош, Центар и Аеродром.

А за статика...луѓе кои се разбираат велат дека при појак земјотрес двата елементи би се нишале во спротивни насоки при што би имале катастрофа... А кога тогаш ќе не здрмаат и нас некои 5-6 степени...

Edited by alexsend - 25-Mar-2020 at 21:48
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 442
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Mar-2020 at 22:53
Originally posted by alexsend

Нема ни зошто да се рушат па градат поголеми, едноставно нека законски ги насочи власта да градат во Северниот дел на скопје, Расадник или во Керамидница... Каде е логично да се шири градот, а не профитерски само по секоја цена во Карпош, Центар и Аеродром.

А за статика...луѓе кои се разбираат велат дека при појак земјотрес двата елементи би се нишале во спротивни насоки при што би имале катастрофа... А кога тогаш ќе не здрмаат и нас некои 5-6 степени...

Тука како проблем „во криење“ е начинот на финансирање на општините, претпоставувам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 03-Apr-2020 at 12:20
Еве една надградба во Карпош 1, до поранешно Симпо

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Apr-2020 at 17:09
Поглед кон некои од надградбите во Мичурин

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Apr-2020 at 12:50
Во Автокоманда...

https://www.facebook.com/ekoflorMk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-May-2020 at 12:48
Ова прво го ставив во нишката за станбени објекти мислејќи дека ќе се гради комплетно нов објект но всушност ќе станува збор за надградба...

Objekt nadogradba
Kisela Voda - do parkcheto so saatot sproti opshtinata i zelenata zgrada na Dabar .
Na veke postoechka zgrada prizemje + 2 kata , ke se izgradi plus 3ti kat i 4ti kat so dupleks
Ke ima lift
8 stana na kat

https://www.facebook.com/AR-architects
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 20-May-2020 at 17:17
Во Автокомандаhttps://www.facebook.com/sear.ceramic.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-May-2020 at 15:47
Автокоманда. Да кажам збор-два за овие надградби. Иако сметам дека старите згради треба да се урнат, а на нивно место да се изградат нови, со иста или слична катност, сепак, во оваа ситуација, кога најголем дел од станарите се сиромашни или пензионери или лица со ниски примања, можеби ова е и најдобриот компромис што може да се постигне. Прошетајте малку низ населбава да видите во какви полураспаднати грозотии живеат голем дел од тамошните жители, па ќе сфатите дека со ваквите зафати (каде се подобрува статиката на зградата, се уредува и униформира надворешната фасада, се менуваат стаклата и вратите од заедничките прсотории како влезови, ходници и сл.) дефинитивно се прави некаква позитивна разлика. Впрочем, сѐ е подобро од статус кво. Толку од мене.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-May-2020 at 14:58
Автокоманда

https://www.facebook.com/ekoflorMk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-May-2020 at 15:23
Автокоманда(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-Jun-2020 at 16:34
Рендери од некоја од надградбиве во Автокомандаhttp://reklama5.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Jun-2020 at 15:50
Автокоманда

https://www.facebook.com/glanzbaugroup
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Jun-2020 at 14:46
https://www.facebook.com/fas.trend.79
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Jun-2020 at 12:20
Металекс-Автокоманда

https://www.facebook.com/MetaleksTETOVE/

https://www.facebook.com/putzkeknik
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Jul-2020 at 10:57
Автокомандаhttps://www.facebook.com/bambild/

Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Jul-2020 at 12:44
Ко ќе здрма некој појак земјотрес ќе биде весело за станарите внатре.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Jul-2020 at 19:40
Сепак, културно изведена фасада.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-Jul-2020 at 15:35
Еве вака изгледа оваа зграда на ул. Веселин Маслеша бр. 3 во карпош 2. Зградата буквално се распаѓа, оставена недовршена од страна на инвеститоро

https://www.facebook.com/KarposhUbav/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 29-Jul-2020 at 12:38
Доградба на ул.Петар Ацев во Мичурин повеќе од година стои вака,пред некој месец мал дел долу го соѕидаа и ете така на ништо не личи...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: Yesterday at 10:34
Зградава добива кат плус,незнам каде е локациски(од твитер)

Edited by stef4o - Yesterday at 10:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.