build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Надградба и доградба на станбени згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба и доградба на станбени згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Надградба и доградба на станбени згради (општо)
    Posted: 16-Aug-2010 at 09:25
Почеток на работи за надградба на стара зграда во нас. Карпош 1 на ул. "Даскал Камче" бр. 1. Инвеститор е "Cubus" од Скопје. Зградава е веднаш зад радио такси "Вардар" на ул. "Рузвелтова". Коооординати:  42° 0'6.74"N  21°24'46.72"E.

Нешто почесто слушам дека фирмава гради, но ретко кој нивни соработник бил чесно исплатен. Слушнав доста заглавени фирми кај нив, што проектантски што изведувачки.

Edited by medo - 17-Aug-2010 at 08:21
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Aug-2010 at 09:47
Доста солидно изгледа проектов. Особено во споредба со околните слични надградби на згради.

ЕДИТ: Сега ми текна, ме потсеќа на зградата кај што е хрватската амбасада 41.994491 21.419885


Edited by alexgizh - 16-Aug-2010 at 09:53
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Aug-2010 at 10:25
Со зградава многу се дига просекот во естетика за доградбите. Барем се потрудиле да направат нешто што ќе личи. Е сега може да гаѓаме дали ова ќе биде рефлексно стакло, што нели при прва потреба од замена ќе уследи обично или преградување на некоја од терасите горе. Алекс и мене ми дојде некако познато, да личи на таа зграда ама долната половина и ги нема оние шпицовите како клунови за мост.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Aug-2010 at 17:49
na ovaa zgrada mu trebase vakov dizajn 42° 0'4.68"N 21°24'39.96"E
 
a inace proektot mi se dopagja!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Aug-2010 at 18:48
Previous

Добра идеја, ќе дојде како освежување и на Партизанска
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my life saver View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote my life saver Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Aug-2010 at 17:39

проектот е вистинско воодушевување !!!

Back to Top
my life saver View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote my life saver Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Aug-2010 at 17:45
нешто што вистински ќе ги "освежи" скопските улици    

Edited by my life saver - 18-Aug-2010 at 17:45
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Dec-2010 at 17:14
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Dec-2010 at 08:37
Ova e dobar nacin kako da se renoviraat starite zgradi sto nikogas ne bile renovirani!
Znaci investitorot treba da ja renovira zgradata, a moze da gradi uste 2 kati odnosno4-8 stanovi! Treba na pocetok da imas malku kapital, a potoa koga kje gi prodajt stanovite, pak kje si ja polni kasata!
-----------
Tamam ako investitorot e nekoja firma, togas bi mozat da ja registrirat kako maticna firma(kje im platat stanarite nekolku denari mesecno) a stom kje se unistuva nesto, treba vednas da izleze na teren da reparira,
ama ova ostanuva pusta zelba


Edited by my Macedonia - 12-Dec-2010 at 08:38
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Dec-2010 at 10:22
Абе супер бомбона. И така секој десет години по два ката нагоре и после Скопје ќе има облакодери.

Има пар случаеви во Мичурин и еве тука каде ајде некако преку сила даречеме дека добро е завршена. Иако џабе им е, од надвор изгледаат супер, од внатре трулеж.

А ако веќе станарите имаат капитал може да го употребат за да реновираат фасада и без тоа да мора да се направат уште два ката и да се добие ќар од реновирање сопствена фасада. Всушност и природен тек е да сака човек да направи профит од било што, само што општините за тпа и не им е многу гајле и премижуваат пред очигледни грешки, само тоа е бо ситуација кога чекаат на комуналиите ситното од доградбите па влага во игра мислење меќу луќето дека дивограба се гледа според тоа дали се платени/неплатени комуналии, а се заборава параметарот урбанистички план. Ова очекувам да се промени со постепеното зголемувањ на буџетите на општините со зајакнувањето на економијата, па да не се потпираат општините на парите од овие вакви активности како импровизирани оградби и слично. Тоагш ќе имаат и плус пари за да частат по некоја фасада, што во последниве години почна да се случува. Така да очекувам во наредните години помалку вакви "реновирањљ" о доградба на уште два ката.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Dec-2010 at 10:33
Ne ne pisuvav deka sekoj 10 godini da ima nadkradba pa za da se renovira!Kje ti povtoruvam, rekov da ja registriraat firmata kako maticna firma a mesecno da im platat nesto na firmata, nad 10 godini sigurno deka firmata sama kje ja renovria bez nadgradbi!
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Dec-2010 at 20:14
Ваквите проекти направија хаос. На многу места поради добиенти плус квадрати на постоечките станови, секој си отвара прозори каде че му тргне, без ниаков стандард. Па може да се види како прозорите се разиграни те ваму те таму. Плус да не збориме колку и инфратруктурно не можат да се издражат сите овие догардби со ужасниот недостаток на паркинг простор. Градот треба да се шири каде што има простор, а не пренатрупаност во централното подрачје. И тоа малку што остана упорно го унакажуваме.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Jul-2013 at 18:52
Во Автокоманда, Скопје. Во тој дел од градот веќе неколку двокатни/трокатни згради пораснаа во својата катност. Оваа се наоѓа веднаш пред надвозникот Естекада.


DSC00998 by george k. 1981, on Flickr


DSC00997 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Jun-2014 at 11:44
Една пристојна доградба во населба Автокоманда..

Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Jun-2014 at 16:23
Одвратно, не пристојно...
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Jun-2014 at 17:14
Originally posted by jyvation

Една пристојна доградба во населба Автокоманда..

Пристојна ?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Jun-2014 at 19:54
Originally posted by Teglarot

Одвратно, не пристојно...


Што знам ја би им дал прелазна оценка.Да видиш во Карпош какви доградби има ќе се отселиш од државава.
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Jun-2014 at 20:04
Originally posted by jyvation

Originally posted by Teglarot

Одвратно, не пристојно...


Што знам ја би им дал прелазна оценка.Да видиш во Карпош какви доградби има ќе се отселиш од државава.

Да видиш во Кисела Вода,итоа карши самата општина. Во најзаостанатите земји нема такво нешто.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Jun-2014 at 20:47
А да дојдете во Чаир, па муабет да правиме?
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Jun-2014 at 20:50
Originally posted by Џоле

А да дојдете во Чаир, па муабет да правиме?Во Чаир нема ни потреба да се иде доволно е google maps и јасна е работата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.