build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 24>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Паркови (општо)
    Posted: 19-Aug-2022 at 18:29
На претходната страница ја има локацијата.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Aug-2022 at 16:20
Мислам дека е во близина на село Волково, покрај Лепенец. Тука имаше огромна дива депонија. Спроти реката е село Бардовци.
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Aug-2022 at 14:17
https://www.youtube.com/watch?v=FKK2WWHg-K4
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Aug-2022 at 13:24
Дали има некој информација каде точно локациски се наоѓа парков?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Aug-2022 at 11:30
Арсовска: Започнуваме со изградба на капитален проект - мега парк од над 30.000 м2 во Ѓорче ПетровГрадот Скопје денеска ја почна реализацијата на капиталниот проект за изведба на мега парк во општината Ѓорче Петров – нова зелена површина во градот што ќе се простира на повеќе од 30.000 квадратни метри. Почетокот на активностите за изведба на овој нов парк го означија градоначалничката Данела Арсовска, градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојковски, директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Ангеле Сотировски и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Борис Настов.
- Дел од приоритетните капитални проекти за скопјани согласно со програмата се пет нови мега паркови во Скопје. Затоа, денеска, во општината Ѓорче Петров го означуваме започнувањето на изградбата на првиот мега парк кој го реализираме во Скопје. Како човек кој се изборил со рак, како некој кој изгубил најблиски од оваа подмолна болест, сметам дека не постојат поважни и поприоритетни цели од тоа на секој можен начин да придонесеме Скопје да е град во кој обезбедуваме значително подобар квалитет на живот. Во Скопје отпочнуваме нешто што досега не било направено, 5 нови мега паркови кои долгорочно ќе придонесат за заштита и подобрување на состојбите со животната средина – рече Арсовска.
На место кое беше депонија од огромни размери во над 50.000 квадратни метри, екипите на Градот Скопје успеаја целосно да ја исчистат за создавање на новата паркова површина. Работните активности и хортикултурното уредување на мега паркот предвидуваат четири фази на изведба, а паркот е предвидено да има три дела на вкупна површина од над 30.000 квадратни метри.
Јавните претпријатија „Улици и патишта“ и „Паркови и зеленило“ веќе ја изведуваат првата фаза од овој нов мега парк, односно се изведува подготвително рамнење на површината, прекопување и целосно обележување согласно со проектот за парковската површина. Во оваа фаза се врши трасирање на пешачките и велосипедските патеки и просторот за останатите содржини, а се поставуваат и потребните подземни инсталации.
Предвидено е подигање на зелени површини, поставување систем за наводнување, засадување на над 2.200 дрвја од десетина различни видови, како и дополнителни цветни садници соодветни за оплеменување и зазеленување на парковската површина.
Во завршната фаза предвидено е поставување на урбаната опрема и целосно уредување на просторот со фонтани, клупи, придружни елементи, садови за отпадоци, паркинг за велосипеди, како и соодветно осветлување.
Мега паркот во секој од трите дела има внатрешни пешачки патеки и дополнителни пристапни патеки. Предвидена е изградба на детско игралиште, игралиште за миленици и фитнес зона, со соодветни реквизити, како и изградба на паркинг за посетителите.
- Во Скопје, со оглед на состојбите со загадувањето кои се особено алармантни во зимските месеци, потребни се нови зелени површини, затоа силно се залагам да се реализираат програмските приоритети. Овој мега парк со своите содржини претставува нов простор во градот за рекреација, и квалитетно минување на слободното време и истиот ќе придонесе за подобрување на состојбите во поглед на животната средина, како бенефит за сите жители во ова населено место и воопшто за сите посетители. Вкупната вредност на проектот изнесува 68.500.000 денари – објасни градоначалничката Арсовска.

https://www.facebook.com/CityofSkopje

Edited by stef4o - 19-Aug-2022 at 11:56
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jun-2022 at 11:48
Originally posted by stef4o

Општина Аеродром ќе плати речиси 500.000 евра за реконструкција на веќе постоечки парк

https://telma.com.mk/2020/08/07/општина-аеродром-ќе-плати-речиси-500-000-евр/


По 2 години,парков е тотално запустен,дел од плочките се расклатени а игралиштево од постот откако го направија го држат под катанец.А многу од игралиштата се со искршени реквизити и уништена подлога.

----------------------------------------------------
МЕТАЛНАТА ВРАТА ПАДНА ВРЗ ГРБОТ НА МОЈОТ СИН, ИМА СКРШЕНИЦА НА Р’БЕТОТ:Игралиштето во Аеродром е опасно подолго време, мајката на повреденото дете сведочи за Фактор

Безгрижната детска игра стана сериозна и тешка повреда на рбетниот столб на малото скопјанче, откако тешка метална врата од детското игралиште му паднала врз грбот. Мајката, Александра Живковска Савеска, која моментално заедно со својот син е на Интензивното одделение на Клиниката за детска хирургија проговори за неговата здравствена состојба и подетално раскажа за целиот инцидент.

-Направени се сите иследувања, направена му е компјутерска томографија која покажа скршеница на петтиот пршлен на рбетот. Освен тоа целиот грб му е модар, има и гребаници. Мора да мирува, лежи на даска и во ваква положба треба да биде два до три месеци. Нема да се интервенира хируршки за среќа, чекаме појас да му стават, за да може да ја тргнат даската, но целиот летен распуст ќе го помине вака, вели Савеска.

Инцидентот се случил завчера вечерта, посолува мајката, нагласувајќи дека веднаш повикале брза помош, а полицијата направила увид во текот на вчерашниот ден.

-Влезната врата од игралиштето беше откачена и само потпрена и во таква состојба беше оставена подолго време. Тоа игралиште е во Аеродром веднаш после Железничката станица, кај високите кули до фонтаната. Како трчале, деца ко деца, се бутнале во вратата и таа тешка метална конструкција му паднала точно врз грбот на мојот син. Навистина сме револтирани од тоа што од општината досега не е изреагирано по не знам колку апели од сите нас да се поправи вратата или да се тргне.

Пријавувано е неколку пати, што значи дека требаше да се случи ваква несреќа за да се преземат мерки. Тука има стотина деца, особено летно време, меѓу сиот овој бетон од висококатници, ова им е место за рекреација, за активности, вели мајката на повреденото дете.

Фактор стапи во контакт со градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски, кој изјави дека е запознаен со несреќата на детското игралиште и оттаму добивме писмен одговор.

-Ние, како Општина, ќе ги преземеме сите мерки што се во наша надлежност да провериме за што точно станува збор и каде е направен евентуален пропуст од службите кои се грижат за безбедноста. Сепак, веднаш штом ја добивме информацијата за овој немил настан, службте во истиот момент излегоа на терен и ја санираа направената штета. Периодов активно работиме на обнова и реконструкција на сите детски игралишта на нашата територија, а еден од нашите главни приоритети е проверката на безбедноста токму на реквизитите кои се користат од децата. Истовремено, ја информираме јавноста дека Општина Аеродром досега во неколку наврати ги повикуваше и ги повикува граѓаните да ги почитуваат јавните површини и да се однесуваат совесно кон заедничките добра, затоа што тие се често мета на вандалски чинови, кои можат да имаат и лоши последици кон здравјето и безбедноста на жителите, велат од Општината Аеродром за Фактор.

https://faktor.mk/metalnata-vrata-padna-vrz-grbot-na-mojot-sin-ima-skrshenica-na-rbetot-igralishteto-vo-aerodrom-e-opasno-podolgo-vreme-majkata-na-povredenoto-dete-svedochi-za-faktor
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jun-2022 at 16:53
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Jun-2022 at 15:04
Ги изедначија термините парк и сквер,секаде редат бекатон и клупи или пак само ќе посадат трева и нема никаква сенка.
Побитно е да се даде име на паркот отколку да се има некоја корист и сенки за во иднина.
Слично вака е и зеленилото околу новите згради,каде пред да почнат сечат огромни 50-годишни дрва.
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Jun-2022 at 15:01
Го помешале називот со „сквер“
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Jun-2022 at 12:34
Парков без ни едно дрво...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Jun-2022 at 11:56
Новиот модерен парк ,,Иднина”, лоциран на кружниот тек помеѓу урбаните заедници Кисела Вода и Припор, од денес и официјално е пуштен во употреба.https://www.facebook.com/photo/?fbid=570197828066844&set=pcb.570198708066756
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Jun-2022 at 14:09
Уреден новиот зелен плоштад на кеј „Димитар Влахов“
На кејот „Димитар Влaхов“ е формиран и хортикултурно уреден нов зелен плоштад. Екипите на ЈП Паркови и зеленило го завршија уредување на зелената површина на кејот, со вкупна површина од 3.244 квадратни метри.https://www.facebook.com/ЈП-Паркови-и-зеленило-Скопје-NP-Parqe-dhe-gjelbërime-Shkup-247235442093152
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-May-2022 at 12:26
ШТИП ЌЕ ГРАДИ АДРЕНАЛИНСКО-АВАНТУРИСТИЧКИ ПАРК ПОМОГНАТ ОД ШВАЈЦАРСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА РАЗВОЈ СО 322.000 ЕВРАСовет на Општина Штип на последната седница донесе одлука за кофинансирање со 15 проценти во меѓународниот проект за изградба на адреналинско-авантуристички парк кој треба да биде помогнат од Швајцарската агенција за обнова и развој во износ од 19.964.000 денари .

Проектот ќе се реализира преку Центарот за развој на Источно планскиот регион во соработка со Министерството за локална самоуправа за што се создадени основните услови за апликација пред Швајцарската Агенција за развој.

„Адреналинско-авантуристичкиот парк е еден од трите проекти со кој Источно-планскиот регион ќе аплицира пред Швајцарската агенција и Министерството за Локална самоуправа . Имаме проект за уредување на коритото на реката Брегалница во Делчево и поставување мерни инструменти за водостојот и проект за селектирање на отпад за општините Пробиштип, Кочани Виница Македонска Каменица и Штип“, вели раководителот на Центарот за развој на ИПР, Зуица Ангелова.

Штипјани сметаат дека нивниот проект е најатрактивен, па токму и заради тоа Советот на Општината едногласно донесе одлука од буџетот да се издвојат 3.550.000 денари за изградба на aдреналинско-авантуристичкиот парк со што го исполнуваат основниот услов за аплицирање пред Швајцарската агенција за развој и соработка и ресорното министерство. .

„Адреналинско-авантуристичкиот парк ќе се простира на 7.100 метри квадратни и ќе содржи, детско инклузивно игралиште и простор за сензорни игри за деца со посебни потреби, катче за одмор и релаксакција за сите граѓани, потоа атлетска, велосипедска и пешачка патека, игралиште за мини голф, терен за стрелаштво со лак и стрела и парк за домашни миленици. Целиот простор ќе биде хортикултурно и парковно уреден“, вели еден од координаторите на проектот, Никола Илиев, претставник на Секторот за Локален економски развој во Општината Штип.

Според првичната проектна документација, паркот ќе се гради во излетничките месност Суитлак и Бриони во Штип на истата локација каде пред 30 години беше поставен камен темелник за Универзална спортска сала, но тој проект не се реализираше. Штипските планери сметаат дека сега постојат поголеми услови новиот проект да се реализира бидејќи во овие месности веќе постои Зоолошка градина, фудбалско игралиште со рефлектори, а пред две години почна да се гради и зимски базен.

И од Општината Штип и од ИПР се оптимисти дека со наредни проекти може да се реализира и дамнешната желба на штипјани за изградба и на Универзална спортска сала за што постојат просторни можности, а во непосредна близина на овој комплекс се наоѓа и локацијата на браната на реката Отиња чија изградба е започната.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/shtip-ke-gradi-adrenalinsko-avanturistichki-park-pomognat-od-shvajtsarskata-agentsija-za-razvoj-so-322-000-evra/
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-May-2022 at 17:25
Да ми кажеше некој дека е ова некој УЧК споменик во Липково, скроз ќе поверував! Па добро бе до кога со овакви скверови, "плоштади", "паркови", што врска немаат, туку се само пералница на пари преку бекатон фирми?!


Edited by user8642 - 16-May-2022 at 17:26
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-May-2022 at 17:03
паркот ,,Иднина” кој се наоѓа кај кружниот помеѓу Припор и Кисела Вода, а е изграден на место на поранешна депонија.

https://www.facebook.com/1OrceGj
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-May-2022 at 17:32
од утре, четврток (5.5.2022), ќе биде ограден просторот познат како „Урбан Парк“.
На денешниот увид, од страна на инвеститорот „Лимак“, ми беше претставен проектот за тоа како ќе изгледа новиот парк, кој ќе се простира на површина од близу 5000 метри квадратни.

https://www.facebook.com/gerasimovskig
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Apr-2022 at 17:02
Битола ќе добие нов парк

Наскоро Битола ќе добие нов парк. Паркот ќе се простира на површина од 25.000 квадратни метри.
Изградбата на новиот парк беше промовирана денеска кога почнаа работните активности со кои ќе биде уреден новиот парк во Нова Битола.
Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, и претседателката на Советот, Габриела Илиевска, информираа за динамиката со која ќе се уредува паркот, кој покрај хортикултурно и партерно уредување, ќе содржи и спортски и детски реквизити, урбана опрема и соодветно осветлување.

Општина Битола, проектот ќе го реализира во две фази, во соработка со јавните претпријатија од градот.
Со уредувањето на оваа површина, која во досегашниот период воопшто не беше уредена и одржувана, Битола ќе добие нова зелена површина, која е многу значајна за подобрување на квалитетот на животната средина, а граѓаните ќе добијат и ново место за одмор и рекреација, како и за игра и забава на најмладите.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/republika/bitola-kje-dobie-nov-park/
Carpe diem
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 846
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Apr-2022 at 14:54
Урбана општина со испопаркирани автомобили на секој чекор, не личи баш на урбана општина. Прво нека изградат монтажни паркинзи, нека имплементираат паралелно паркирање, косо паркирање и слично, и конечно нека го решат проблемот со паркирањето во општината, а после има време и за други работи. Очигледно има пари, ама не сакаат во тоа да вложат и скоро сите забораваат дека тој сообраќаен хаос во однос на паркирањето директно негативно влијае на животната средина (барање слободно паркинг место подолго време од вообичаеното = повеќе издувни гасови, узурипирани тротоари/велопатеки = демотивација за одење пеш или користење велосипед, паркирање по диви паркинзи кои не се асфалтирани = дигање прашина итн.).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Apr-2022 at 14:06
Аеродромци ќе добијат нов парк на улица „23 Октомври“ спроти градинката „Изворче“ во населбата Стар Аеродром.

Продолжуваме да ја разубавуваме нашата општина, започнуваме со уште еден проект, изградба на нов парк на ул. 23 Октомври во Стар Аеродром!
Во соработка со општествено одговорна компанија ќе се уреди нов парк со површина од 2.300 м2. Изградбата опфаќа детски парк и содржина за возрасни со новопроектирани пешачки патеки, простор за одмор, простор за одржување на настани, павилјон за одмарање, ново хортикултурно уредување и поставување на нова наменска урбана опрема. Воедно, тука ќе никнат и нови садници со кои ќе придонесеме за нашата општина да добие уште повеќе зеленило
Инвестицијата е вредна повеќе од 5,000,000 денари, а ќе се реализира во соработка со компанија која помага овој дел од Општина Аеродром да добие нов лик како вистинска урбана општина.https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Feb-2022 at 11:29
Извадок од видео, обновен парк Ќиро Крстев во КавадарциЗа сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.233 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.