build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Паркови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 24>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Паркови (општо)
    Posted: Yesterday at 16:53
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 15:04
Ги изедначија термините парк и сквер,секаде редат бекатон и клупи или пак само ќе посадат трева и нема никаква сенка.
Побитно е да се даде име на паркот отколку да се има некоја корист и сенки за во иднина.
Слично вака е и зеленилото околу новите згради,каде пред да почнат сечат огромни 50-годишни дрва.
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 15:01
Го помешале називот со „сквер“
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 398
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 12:34
Парков без ни едно дрво...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: Yesterday at 11:56
Новиот модерен парк ,,Иднина”, лоциран на кружниот тек помеѓу урбаните заедници Кисела Вода и Припор, од денес и официјално е пуштен во употреба.https://www.facebook.com/photo/?fbid=570197828066844&set=pcb.570198708066756
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Jun-2022 at 14:09
Уреден новиот зелен плоштад на кеј „Димитар Влахов“
На кејот „Димитар Влaхов“ е формиран и хортикултурно уреден нов зелен плоштад. Екипите на ЈП Паркови и зеленило го завршија уредување на зелената површина на кејот, со вкупна површина од 3.244 квадратни метри.https://www.facebook.com/ЈП-Паркови-и-зеленило-Скопје-NP-Parqe-dhe-gjelbërime-Shkup-247235442093152
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-May-2022 at 12:26
ШТИП ЌЕ ГРАДИ АДРЕНАЛИНСКО-АВАНТУРИСТИЧКИ ПАРК ПОМОГНАТ ОД ШВАЈЦАРСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА РАЗВОЈ СО 322.000 ЕВРАСовет на Општина Штип на последната седница донесе одлука за кофинансирање со 15 проценти во меѓународниот проект за изградба на адреналинско-авантуристички парк кој треба да биде помогнат од Швајцарската агенција за обнова и развој во износ од 19.964.000 денари .

Проектот ќе се реализира преку Центарот за развој на Источно планскиот регион во соработка со Министерството за локална самоуправа за што се создадени основните услови за апликација пред Швајцарската Агенција за развој.

„Адреналинско-авантуристичкиот парк е еден од трите проекти со кој Источно-планскиот регион ќе аплицира пред Швајцарската агенција и Министерството за Локална самоуправа . Имаме проект за уредување на коритото на реката Брегалница во Делчево и поставување мерни инструменти за водостојот и проект за селектирање на отпад за општините Пробиштип, Кочани Виница Македонска Каменица и Штип“, вели раководителот на Центарот за развој на ИПР, Зуица Ангелова.

Штипјани сметаат дека нивниот проект е најатрактивен, па токму и заради тоа Советот на Општината едногласно донесе одлука од буџетот да се издвојат 3.550.000 денари за изградба на aдреналинско-авантуристичкиот парк со што го исполнуваат основниот услов за аплицирање пред Швајцарската агенција за развој и соработка и ресорното министерство. .

„Адреналинско-авантуристичкиот парк ќе се простира на 7.100 метри квадратни и ќе содржи, детско инклузивно игралиште и простор за сензорни игри за деца со посебни потреби, катче за одмор и релаксакција за сите граѓани, потоа атлетска, велосипедска и пешачка патека, игралиште за мини голф, терен за стрелаштво со лак и стрела и парк за домашни миленици. Целиот простор ќе биде хортикултурно и парковно уреден“, вели еден од координаторите на проектот, Никола Илиев, претставник на Секторот за Локален економски развој во Општината Штип.

Според првичната проектна документација, паркот ќе се гради во излетничките месност Суитлак и Бриони во Штип на истата локација каде пред 30 години беше поставен камен темелник за Универзална спортска сала, но тој проект не се реализираше. Штипските планери сметаат дека сега постојат поголеми услови новиот проект да се реализира бидејќи во овие месности веќе постои Зоолошка градина, фудбалско игралиште со рефлектори, а пред две години почна да се гради и зимски базен.

И од Општината Штип и од ИПР се оптимисти дека со наредни проекти може да се реализира и дамнешната желба на штипјани за изградба и на Универзална спортска сала за што постојат просторни можности, а во непосредна близина на овој комплекс се наоѓа и локацијата на браната на реката Отиња чија изградба е започната.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/shtip-ke-gradi-adrenalinsko-avanturistichki-park-pomognat-od-shvajtsarskata-agentsija-za-razvoj-so-322-000-evra/
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-May-2022 at 17:25
Да ми кажеше некој дека е ова некој УЧК споменик во Липково, скроз ќе поверував! Па добро бе до кога со овакви скверови, "плоштади", "паркови", што врска немаат, туку се само пералница на пари преку бекатон фирми?!


Edited by user8642 - 16-May-2022 at 17:26
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-May-2022 at 17:03
паркот ,,Иднина” кој се наоѓа кај кружниот помеѓу Припор и Кисела Вода, а е изграден на место на поранешна депонија.

https://www.facebook.com/1OrceGj
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-May-2022 at 17:32
од утре, четврток (5.5.2022), ќе биде ограден просторот познат како „Урбан Парк“.
На денешниот увид, од страна на инвеститорот „Лимак“, ми беше претставен проектот за тоа како ќе изгледа новиот парк, кој ќе се простира на површина од близу 5000 метри квадратни.

https://www.facebook.com/gerasimovskig
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Apr-2022 at 17:02
Битола ќе добие нов парк

Наскоро Битола ќе добие нов парк. Паркот ќе се простира на површина од 25.000 квадратни метри.
Изградбата на новиот парк беше промовирана денеска кога почнаа работните активности со кои ќе биде уреден новиот парк во Нова Битола.
Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, и претседателката на Советот, Габриела Илиевска, информираа за динамиката со која ќе се уредува паркот, кој покрај хортикултурно и партерно уредување, ќе содржи и спортски и детски реквизити, урбана опрема и соодветно осветлување.

Општина Битола, проектот ќе го реализира во две фази, во соработка со јавните претпријатија од градот.
Со уредувањето на оваа површина, која во досегашниот период воопшто не беше уредена и одржувана, Битола ќе добие нова зелена површина, која е многу значајна за подобрување на квалитетот на животната средина, а граѓаните ќе добијат и ново место за одмор и рекреација, како и за игра и забава на најмладите.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/republika/bitola-kje-dobie-nov-park/
Carpe diem
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 825
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Apr-2022 at 14:54
Урбана општина со испопаркирани автомобили на секој чекор, не личи баш на урбана општина. Прво нека изградат монтажни паркинзи, нека имплементираат паралелно паркирање, косо паркирање и слично, и конечно нека го решат проблемот со паркирањето во општината, а после има време и за други работи. Очигледно има пари, ама не сакаат во тоа да вложат и скоро сите забораваат дека тој сообраќаен хаос во однос на паркирањето директно негативно влијае на животната средина (барање слободно паркинг место подолго време од вообичаеното = повеќе издувни гасови, узурипирани тротоари/велопатеки = демотивација за одење пеш или користење велосипед, паркирање по диви паркинзи кои не се асфалтирани = дигање прашина итн.).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Apr-2022 at 14:06
Аеродромци ќе добијат нов парк на улица „23 Октомври“ спроти градинката „Изворче“ во населбата Стар Аеродром.

Продолжуваме да ја разубавуваме нашата општина, започнуваме со уште еден проект, изградба на нов парк на ул. 23 Октомври во Стар Аеродром!
Во соработка со општествено одговорна компанија ќе се уреди нов парк со површина од 2.300 м2. Изградбата опфаќа детски парк и содржина за возрасни со новопроектирани пешачки патеки, простор за одмор, простор за одржување на настани, павилјон за одмарање, ново хортикултурно уредување и поставување на нова наменска урбана опрема. Воедно, тука ќе никнат и нови садници со кои ќе придонесеме за нашата општина да добие уште повеќе зеленило
Инвестицијата е вредна повеќе од 5,000,000 денари, а ќе се реализира во соработка со компанија која помага овој дел од Општина Аеродром да добие нов лик како вистинска урбана општина.https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Feb-2022 at 11:29
Извадок од видео, обновен парк Ќиро Крстев во КавадарциЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Feb-2022 at 13:28
Активно работиме на реализација на уште едно предизборно ветување - мега парк во Општина Аеродром!
Инспекциските служби денеска ја отстранија дивопоставената ограда која со години се наоѓаше во непосредна близина на автобуската станица на последна 5-ка во населбата Ново Лисиче.
Нашата општина ќе добие целосно нов лик - на местото на дивата депонија ќе има мега парк и фудбалски стадион.https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 398
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Feb-2022 at 00:15
Previous

Илинденска треба да минува веднаш до прочистителната станица, може да се забележи и сега трасата, така да паркот би бил источно од неа. Не знам што предвидува овој четврт СЗ 07, се надевам дека ќе се зачува цел за зеленило и рекреација, па еден ден и навистина да стане „голем мега парк“.

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Feb-2022 at 22:45
Низ овој "мега гига" парк ќе поминува Бул.Илинден во иднина?

Претпоставувам водат сметка на тоа да поминува покрај него, не низ.

Браво што им текнало, штета што на тие пред не им текна.


***Градски парк што е? Јота парк? Описот за греота им е...ама бар нека го направат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Feb-2022 at 17:43
Originally posted by Théoden


Originally posted by stef4o

...
Мега паркот ќе се протега на просторот каде постоеше долгодишната дива депонија...
Каде поточно се наоѓа таа депонија?
Патем, 10.000 м2 е колку еден помал
урбан блок, тоа тешко може да се нарече „голем мега парк“, но ако се
надоврзува на некој зелен појас, да речеме покрај р. Лепенец, може да
биде добар како за почеток.


Ова го посочуваат дека е локацијатаhttps://www.facebook.com/gjorcePatriotsko
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 398
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Feb-2022 at 16:28
Originally posted by stef4o

...
Мега паркот ќе се протега на просторот каде постоеше долгодишната дива депонија...


Каде поточно се наоѓа таа депонија?
Патем, 10.000 м2 е колку еден помал урбан блок, тоа тешко може да се нарече „голем мега парк“, но ако се надоврзува на некој зелен појас, да речеме покрај р. Лепенец, може да биде добар како за почеток.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Feb-2022 at 10:14
Арсовска: Наскоро нов зелен мега парк во општина Ѓорче Петров

Првиот зелен мега парк предвиден со програмата на Град Скопје ќе се отпочне како проект во општина Ѓорче Петров.

Мега паркот ќе се протега на просторот каде постоеше долгодишната дива депонија, која во изминатиот период е целосно расчистен во соработка со општината Ѓорче Петров.

„Почнуваме со проекти како што е мега паркот во Ѓорче Петров со кој ќе се зголеми зеленилото во градот Скопје. Тој е на потег каде постоеше огромна дива депонија од над 10 илјади м2 која што беше истакнувана како проблем на жителите од градот долги години. Заедно во соработка со градоначалникот на општина Ѓорче Петров успеавме да ја исчистиме, а сега сме во процес, за на тој потег да има еден навистина прекрасен голем мега парк со дополнителни содржини нешто по урнекот сега што го гледаме во градскиот парк. Ќе биде место кое ќе биде, центарот на движење со содржини за релаксација на граѓаните од тој дел на градот”, истакна Арсовска во емисијата „Заспиј ако можеш”.

Мега паркот во Ѓорче Петров е дел од проектот од предизборната програма на градоначалничката Арсовска за уредување „5 нови мега паркови во Скопје”. Овие паркови ќе придонесат за значително зголемување на градското зеленило, а скопјани добиваат нови зелени површини за релаксација.

https://www.slobodenpecat.mk/arsovska-naskoro-nov-zelen-mega-park-vo-opshtina-gjorche-petrov/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.