build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 12-Oct-2016 at 19:00
Зимзелени и листопадни растенија, магнолија и грмушки – нов зелен парк на Водно

Нови зимзелени и листопадни декоративни растенија на новата зелена оаза на Водно, на улицата „Питу Гули“.

На површина од 600 метри квадратни, општина Центар засади зимзелена магнолија Grandiflora и шест листопадни чадорести дрва Albizia julibrissin, кои во текот на сончевите летни денови ќе ја покажат сета раскош со своите цветови.Околу двесте декоративни зимзелени и листопадни грмушки ќе ја стабилизираат косината. Со својата различна структура и колорит, внесуваат динамика и живост на локацијата во секој дел од годината, а со развој и ширење на садниците се прави компактен и згуснат пејсаж.На целата локација поставен е автоматски систем за полевање. Околу овој зелен појас, општина Центар ги реконструира и тротоарите.

Во непосредна близина, општина Центар веднаш продолжува со разубавување на две нови локации, односно кај поранешна КТК и кај поранешната голема самопослуга на „Славија“.

http://www.porta3.mk/zimzeleni-i-listopadni-rastenija-magnolija-i-grmushki-nov-zelen-park-na-vodno/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7043
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 13-Oct-2016 at 01:50

добро бе добро аман, мислиш централ парк направиле...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 27-Mar-2017 at 19:58
Жена парк. Ставиле од новите канти со боја на гомце, а старите камени скали ги искршиле и ставиле досадни и монотони коцки кои за 6 месеци ќе се искршат.
24.3.2017 by Ani.build, on Flickr

24.3.2017 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 31-Mar-2017 at 22:14
Жена парк, 11.3.2017
11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 31-Mar-2017 at 22:15
11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr

11.3.2017 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 01-Apr-2017 at 12:43
Originally posted by Staro Skopje

Жена парк. Ставиле од новите канти со боја на гомце, а старите камени скали ги искршиле и ставиле досадни и монотони коцки кои за 6 месеци ќе се искршат.


Коцките со кои се поплочени патеките и не се лоши, дури ми се чини дека ќе бидат поиздржливи од оние плочи што ги ставаше Урбан Инвест, а кои се испокршија по само неколку месеци користење (главни виновници за тоа: пајтонот, коли и други тешки возила).
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 29-Jun-2017 at 13:03
НОВ МОДЕРЕН ПАРК ЗА КАРПОШАНИ ВО НАСЕЛБАТА КОЗЛЕ

Денеска, градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, официјално во употреба го предадоа паркот спроти студентскиот дом „Гоце Делчев“ во населбата Козле. Како што истакна првиот човек на Општина Карпош, овој парк освен жителите на урбаната заедница Пецо Божиновски- Кочо, го користат и граѓаните од урбаните заедници Кузман Јосифовски- Питу, Тафталиџе 1 и 2, како и од сите останати населби и урбани заедници кои се наоѓаат на територијата на локалната самоуправа.

Градоначалникот Јакимовски, нагласи дека овој парк е со вкупна површина од 10.000 квадратни метри, од кои на 6.000 квадратни метри е извршено хортикултурно уредување , финансиски покриено од Градот Скопје. Останатиот дел од 4. 000 метри квадратни партерно уредување и поплочување на просторот со 200 метарска фонтана , како и детско игралиште со еко- реквизити е инвестиција обезбедена од буџетот на Општината. Јакимовски истакна дека во моментот се гради паркот паркот на ул. Букурешка, додека тој на ул. Варшавска е скоро изграден. Постојано во секое урбано катче на Општина Карпош градиме мини скверови и паркчиња, кои жителите на тие населби и урбани заедници, особено во овие летни денови, ќе може да ги користат за дружење и летно уживање.

Вредноста на овој парк е 38.5 милиони денари, а изведувач на паркот е фирмата Лутарика од Скопје.

http://karpos.gov.mk/vest/5294
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 29-Jun-2017 at 13:32
Previous
 
Обновен парк е поверодостоен израз.
 
Јас знам за постоењето на овој парк од пред 4 години, ако не и повеќе, уште пред булевар Митрополит Теодосиј Гологанов да биде прошируван на оваа локација.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3714
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 09-Sep-2017 at 17:57
Снег ќе падне тетово успеа да направи некоја желена површина😂😂😂
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3714
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 26-Sep-2017 at 22:22
Игнорирајте ја политиката. Планот е добар!!!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3714
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 19-Oct-2017 at 15:50
Карпош 4
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.