build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Oct-2013 at 06:27
Originally posted by my Macedonia


Originally posted by Andrej_LJ

@ММ: Јас тебе те жалам што не можеш грам да разбереш што е закон, а што анархија.
Нас другите не жалам што сепак ти си еден ор редките горе-голу либерални припадници на твојата заедница. Сметај со кого си имаме работа!

Трето не е воопшто важно дали е турски, албански или индијски, се работи за принцип и тој не смее да се погази ниту во еден момент. Македонскиот јазик е официјален на ниво на државата и сите други (вкл. и албанскиот во општините со 20% малцинско население) му се подредени, односно второстепени. Смешно е нешто да наречеш Парк на пријателството и потоа вака насилнички да го крстиш Каршијака парк (што по ѓаволите значи тоа)? И тоа во општина без турско малцинство како Велес! Затоа на пример мене ми е пологично и поприфатливо парков да се вика да речеме Илирија во Тетово отколку Каршијака во Велес! Што значи тоа тие финансирале? Ако финансираат нешто, тоа им дава за право буквално да извршат голема нужда врз нашите глави? Па не им го сакам паркот финансиран од нив, кој вака одвратно нарушува достоинство и принципи. Да потсетам дека во Турција има околу 20 милиона Курди, на кои дури сега Ердоган им дозволи употреба на својот јазик и тоа забележете само во приватни училишта! До сега и во приватни установи беше забрането да се писне на курдски! Одвратно насилничка е таа Нео Османска политика на Ердоган и Турција (која патем засилено оди наназад и се соочува со исламизација, диктатура, бег на интелигенција и левица), која за жал многу луѓе во Скопје не ја забележуваат или се прават дека не постои. Турција на Македонија не и е пријател, ниту пак имаме или треба да имаме нешто заедничко со турскиот народ. Ова се разбира е лично мое мислење.

За крај би ја потсетил Антигона дека официјалното писмо на Македонскиот јазик е само кирилицата и е контрадикторно да го заштитуваш својот јазик на латиница. Инаку се согласуваме!
Ne gledam nekoja pricina zosto bi se spustil na tvojot nivo Poz


Твоето* ниво. А и не мислам дека во твојот случај се работи за „спуштање“


Андреј!
Traveling.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Oct-2013 at 18:06
Originally posted by Andrej_LJ

@ММ: Јас тебе те жалам што не можеш грам да разбереш што е закон, а што анархија.
Нас другите не жалам што сепак ти си еден ор редките горе-голу либерални припадници на твојата заедница. Сметај со кого си имаме работа!

Трето не е воопшто важно дали е турски, албански или индијски, се работи за принцип и тој не смее да се погази ниту во еден момент. Македонскиот јазик е официјален на ниво на државата и сите други (вкл. и албанскиот во општините со 20% малцинско население) му се подредени, односно второстепени. Смешно е нешто да наречеш Парк на пријателството и потоа вака насилнички да го крстиш Каршијака парк (што по ѓаволите значи тоа)? И тоа во општина без турско малцинство како Велес! Затоа на пример мене ми е пологично и поприфатливо парков да се вика да речеме Илирија во Тетово отколку Каршијака во Велес! Што значи тоа тие финансирале? Ако финансираат нешто, тоа им дава за право буквално да извршат голема нужда врз нашите глави? Па не им го сакам паркот финансиран од нив, кој вака одвратно нарушува достоинство и принципи. Да потсетам дека во Турција има околу 20 милиона Курди, на кои дури сега Ердоган им дозволи употреба на својот јазик и тоа забележете само во приватни училишта! До сега и во приватни установи беше забрането да се писне на курдски! Одвратно насилничка е таа Нео Османска политика на Ердоган и Турција (која патем засилено оди наназад и се соочува со исламизација, диктатура, бег на интелигенција и левица), која за жал многу луѓе во Скопје не ја забележуваат или се прават дека не постои. Турција на Македонија не и е пријател, ниту пак имаме или треба да имаме нешто заедничко со турскиот народ. Ова се разбира е лично мое мислење.

За крај би ја потсетил Антигона дека официјалното писмо на Македонскиот јазик е само кирилицата и е контрадикторно да го заштитуваш својот јазик на латиница. Инаку се согласуваме!
Кратко јасно и сеопфатно.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Oct-2013 at 22:07
Originally posted by antigona

@Teglarot: Turskiot jazik i Turcija voopsto ne se problem, problem e naseto nepocituvanje na sopstvenata drzava i makedonskiot jazik kako PRV jazik na drzavata. Vo bilo koja prigoda, nezavisno dali se raboti za koristenje na jazik na zaednica koja e mnozinstvo vo nekoja opstina ili na malcinstvo na drzavno nivo, ili pak koga se koristi angliskiot ili bilo koj drug svetski jazik, toj jazik moze da se koristi SAMO otkako tekstot prvin kje bide napisan na makedonski jazik! Makedonskiot jazik ne smee da bide vtor jazik bilo kade vo Makedonija i nezavisno od kombinacijata so koj drug jazik. Ama da ne zabeguvame pak na ovaa tema...
Previous
луѓе, кратко и јасно, без расправии, поенатата на проблемот е оваа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 31-Oct-2013 at 17:30
Паркот на пријателството во ВелесЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Nov-2013 at 10:34
Проект за партерно уредување на парк во центарот на ВевчаниСитуација на терен

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 23-Nov-2013 at 19:00
Отворeн е парк за миленичиња во Гази БабаОпштина Гази Баба во соработка со Здружението за заштита на животни Анима Мунди го пуштија во употреба паркот за миленици во паркот Борис Трајковски во н. Ченто. Градоначалникот Тони Трајковски ја поздрави оваа иницијатива и истакна дека вакви и поголеми простори за домашни миленичиња ќе се направат и во останатите населени места во општината и апелираше до граѓаните да го користат овој парк и да не ги пуштаат миленичињата во парковите за деца.Претседателот на Здружението за заштита на миленици Анима Мунди, Столе Велковски изрази благодарност до општина Гази Баба и градоначалникот Тони Трајковски што овозможија простор опремен со реквизити за миленичињата.

Градоначалникот и претседателот на Анима Мунди најавија дека ќе реализираат и проекти за заштита на невдомените миленичиња од подрачјето на Гази Баба.http://gazibaba.gov.mk/vesti-2013/vesti-2013/2330-otvoranje-na-park-za-milenicinja-vo-gazi-baba.html?lang=mk

Edited by Џоле - 23-Nov-2013 at 19:02
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3792
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Nov-2013 at 21:09
Deneska e pusteno vo upotreba noviot park albanskata majka vo opstina kicevo


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Nov-2013 at 22:58
можеби звучи лудо(за разлика од други места во РМ) но пред општината Зајас-објектот на сликата(сега веќе не постои како засебна единица) одсекогаш се поставувало македонското знаме.Но сепак со забелешка дека не е за 1/3 поголемо од другите
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3792
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Nov-2013 at 00:02
Важно е да се респектира државното знаме, позитивен изненаден сум што кажа албанскиот политичар. Овај парк не ги потсетува само масакрите врз албанците туку и врз македонците и други позитивни работи! Баш убаво а гледам и македонско знаме се вее.кога ќе земаш во предвид како беше порано, мора да кажам дека сега почнува се да оди во вистински правец! Се извинувам за оффтопик
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Nov-2013 at 02:05
Originally posted by my Macedonia

Важно е да се респектира државното знаме, позитивен изненаден сум што кажа албанскиот политичар. Овај парк не ги потсетува само масакрите врз албанците туку и врз македонците и други позитивни работи! Баш убаво а гледам и македонско знаме се вее.кога ќе земаш во предвид како беше порано, мора да кажам дека сега почнува се да оди во вистински правец! Се извинувам за оффтопик
Па уште и жртви во случајов... Oh, the innocence.
Traveling.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Nov-2013 at 09:21
Споменикот на албанските мајки...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Dec-2013 at 10:33
ВО ПРИЛЕП НАСКОРО ЌЕ ПРОФУНКЦИОНИРА НОВИОТ МУЗИЧКИ ПАРК

На површина од 700 до1000 метри квадратни на најстариот парк во Врбеско маало, Прилеп ќе добие нов музички парк.Јавното претпријатие за Просторно и урбанистичко планирање, исполнувајќи ја својата професионална заложба за креативно урбанизирање на Прилеп, го претставува идејното решение за новиот музички парк во Прилеп.

Паркот ќе биде исполнет со најразлични содржини кои ќе бидат интересни за сите граѓани. Ќе има стари музички инструменти, со музички елементи, место и распоред за концерти.

Стилот на музиката ќе биде различен и адаптиран според потребите на граѓаните. Музичкиот парк ќе стане вистинска туристичка атракција, граѓаните ќе имаат можност да уживаат во прекрасните звуци на музиката и уникатните инструменти./7/">http://10bez10.com/vesti/opshtina/1767-foto-vo-prilep-naskoro-kje-profunkcionira-noviot-muzichki-park#photo[gallerya0644e9c4e">/7/
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Dec-2013 at 21:53
Во населба Јане Сандански од страната на Бисер на крстосницата со Бул.Србија спроти паркот Јане Сандански.
Ова е сликано утринава , изгледа се припрема за новиот парк што беше најавен во предизборната кампања на Конески.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Jan-2014 at 21:37
Реконструкција на паркот во ООУ „Васил Главинов” во Велес

Денес започна реконструкцијата на паркот во ООУ „Васил Главинов”. Проектот предвидува комплетна реорганизација на просторот во парковската површина на училиштетото, со подигање на зелени површини и парковски елементи.Вкупната предвидена површина за реконструкција изнесува 5.084 м2. Целокупната процес ќе се одвива во неколку етапи: најпрво ќе се расчисти просторот и ќе се отстранат оградата, ќе се постави систем за наводнување а ќе се подигнат и нови тревни, цветни и зелени површини. Исто така предвидено е и поставување на фонтата, езерца со мини реки до нив, летниковци, урбана опрема и други интересни делови во новиот парк кој денес започна да се уредува. Вкупната инвестиција за овој зафат би изнесувала 1.181.981 денари.


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Jan-2014 at 08:44
Општина Центар ќе го реконструира паркот во Капиштец

Средишниот зелен простор помеѓу зградите во скопската населба Капиштец ќе прерасне во парк со две фонтани, нова урбана опрема, осветлување и детски игралишта. Локалната власт од Центар распиша тендер за избор на градежна компанија што ќе ги изврши неопходните активности за реконструкција на паркот што се наоѓа помеѓу улиците Народен Фронт и Васил Ѓоргов. Според информациите од веб – страницата на Бирото за јавни набавки, првичната проценета вредност на зафатот изнесува 25 милиони денари, без вклучен ДДВ. Проектот предвидува да се реконструира постоечкото зеленило од над 20.000 метри квадратни со автоматски систем за полевање и да се изведат нови пешачки патеки со површина од 2.000 метри квадратни. Просторот ќе се осветли, а предвидена е и изведба на две фонтани со подни прскалки.

Плановите на општина Центар се целокупниот зафат да се заврши во рок од 12 месеци. Градежните компании треба да ги достават своите понуди за овој проект најдоцна до 18 декември, кога ќе се знае и кој е најповолниот понудувач. Уште од период на нејзината изградба, Капиштец е една од населбите во главниот град со најмал процент на зелени површини на својата територија.

http://www.build.mk/?p=32095
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Feb-2014 at 12:32
Општината ќе го реконструира паркот во центарот на Ново село

Градоначалникот на општина Ново Село Блажо Велков го потпиша договорот за реконструкција на паркот во Ново Село со изведувачот Д.Г.Т.У Пирамида-Ново Село .Со оваа реконструкција ке се обезбедат подобри и побезбедни услови за одмор и рекреација на децата но и место каде жителите на општина Ново село ќе можат да се одмараат.

Според идејното решениево паркот се предвидени зелени површини, клупи за одмор, фонтана и целосно осветлување на овој дел од општинскиот центар, со што новоселчани ќе добијат урбано и современо катче за одмор и рекреација

jugoinfo.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-Feb-2014 at 17:42
Првиот парк од предвидените шест кај градскиот пазар во Штип доби потпорен ѕид

Фондацијата ЛЕР-ИТ при Општина Штип продолжува со интензивни активности за конструкција на зелените површини кај градскиот пазар во Штип, на улицата „Сутјеска“.

Убавото време ги засили активностите за уредување на шест паркови површини покрај станбените објекти. Првиот парк веќе доби и потпорен ѕид од камен, со што е оформена парковата парцела а во сличен стил ќе се продолжи и со останатите пет локации, во долниот дел на улицата „Сутјеска“.http://vostip.mk/index.php/%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%88%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D1%98-%D0%B3/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Feb-2014 at 20:53
ова е парк Question
да не сум пропуштил некоја дефиниција за парк?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Feb-2014 at 21:00
Парк - Предвидено место за паркирање   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Feb-2014 at 13:12
Започнаа градежните активности за Скејт паркот

Градот под марковите кули ќе добие Скејт парк кој ќе биди со површина од 1.331м2 и ќе може да се користи за возење на скејтборд, ролери или BMX велосипеди. Исто така просторот ќе може да се користи и за разни други културни случувања или спортски натпревари.

Скејтпаркот ќе се состои од повеќе делови како функционални целини. Бетонските површини ќе бидат околу 900м2 и функционално ќе бидат поделени на дел за почетници кој што ќе го сочинуваат рампи, скали, метални препреки и огради, помали надвишувања и аморфен базен со различна длабочина од 80см па се до 2м. Одделен од него ќе биди делот за искусни кој што ќе биде базен со аморфна форма и со длабочина од 2м која што максимално се зголемува до 3м. Бетонските површини меѓусебно ќе бидат поврзани со тревната површина. Оваа идеја беше предложена на денот на идеи од група млади луѓе.

http://www.prilep.gov.mk/news/mk/zapocnaa-gradeznite-aktivnosti-za-skejt-parkot/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.