build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Feb-2014 at 13:23
Скејт парк во Прилеп?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1859
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Feb-2014 at 16:44
Само да не го направат сакат кој овој во Скопје...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Mar-2014 at 18:10
Pocnaa gradeznite zafati vo kitino kale kicevo. Bese edno vetuvanje od gradocalnikot na Kicevo Fatmir Dehari
Kje se osvetli Kaleto, kje se stavat novi klupi, kje se podobruva zelenilotot itn.
Fotkite se od stranata na Gradocalnikot vo Facebook


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 10-Mar-2014 at 18:32
колку само пати е на ова место поставуван кабел,и повторно истиот се краде.се ставаа и чувари на калето(се извинувам-пијаници) ,се заградуваше со жица(им се најде на луѓето за огради).

само да останиме оптимисти и да се подржи иницијативата.

следниот сончев викенд ќе сликам
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 21-Mar-2014 at 22:48
Китино кале денеска ( преземано од фб страницата на градочалникот)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 21-Mar-2014 at 23:01
Ова е веќе традиција во Кичево,на секој 21 Март сите вработени кои се опфатени со ЕЛС Кичево излегуваат надвор и се чисти градот.Школите исто така неучеа,туку и учениците и учителите чистат и садат цвеќина
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 23-Mar-2014 at 00:40
Originally posted by gjoko

Ова е веќе традиција во Кичево,на секој 21 Март сите вработени кои се опфатени со ЕЛС Кичево излегуваат надвор и се чисти градот.Школите исто така неучеа,туку и учениците и учителите чистат и садат цвеќина
Секаде во Македонија е така...
Traveling.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Mar-2014 at 22:32
во калето се работи,со малку поспоро темпо ,но сепак работата оди за напред.се поставува електрична инсталација за канделабри(вероватно нови)а веќе од најгорната точка на калето е започнато со реконструкција на патеките и скалилатано овде ништо не е превземено барем да се дигнат спомениците кои дивјаци ги искршија

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Mar-2014 at 22:44
Ѓоко зошто не се организирате и извршите притисок или во крајна линија да ги превземете работите во свои раце за да се средат и заштитат бистите.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Mar-2014 at 23:08
како?еднаш се најдоја делови од биста во отпад кога беше актуелно и скапо железото(бронза).се постави жица на времето и се огради калето.`граѓаните` ја искрадоа жицата за подома.се ставија чувари кои повеќе пиеја ракија него што чуваа...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Mar-2014 at 20:26
Prvo, fala gjoko za slikiteCheers
Ne sum voopsto zadovolen od kvalitetot na renoviranje na prostoriite vo Kicevo. Kolku sto gledam, renoviranje na kaleto znaci, nekolku sadnici, pateki, osvetluvanje i eventualno klupi.
Za mene renoviranje znaci sekoe kjose da se renovira, kapka po kapka. Toa ne fali samo vo Kicevo, tuku vo celata drzava. Vakvi raboti e pola raboti, e toa me nervira. Sepak, eden cekor napred, kolku i da se pravi, e OK. Bese veteno, i se realizira, toa e najvaznoto.
Za vandalizmot, nemam komentarCrazy


Edited by my Macedonia - 30-Mar-2014 at 20:27
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-Mar-2014 at 20:33
Калето ,Булеварот и уште еден проект во Кичево се финансирани од Платежната агенција(онаа за субвенции на земјоделието,фактички владина помош)) и одтаму ми кажуваа дека ќе има строги контроли за све што е направено и ќе се следи во чекор.Од искуство знам дека тие многу цепидлачат и сигурно нема да дозволат да платат нешто а да небии направено како што треба
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Apr-2014 at 18:50
Новиот парк пред училиштето „Васил Главинов” го добива својот лик

Општина Велес овие денови врши интензивни градежни активности уредување на новиот парк кој се наоѓа пред основното училиште „Васил Главинов”. Наскоро се очекува да заврши поставувањето на новата фонтана и системите за наводнување. Исто така ќе бидат подигнати и нови тревни, цветни и зелени површини. Просторот ќе биде допоплнително уреден со урбана опрема, летниковци и други интересни делови во новиот парк кој ќе претставува пријатно место за одмор и рекреација на граѓаните во овој дел на градот.

За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1859
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Apr-2014 at 18:52
Тоа е Македонскиот/Балканскиот менталитет, уште неисушен бетонот - чекај да се потпишеме ,да ставиме наши белези !
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Apr-2014 at 19:25
се навраќам на детсвото кога скоро секое лето играв во овој парк
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Apr-2014 at 22:12
Каде е ова школо?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 11-Apr-2014 at 22:54
41.717246,21.76591
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 15-Apr-2014 at 07:47
Половина милион евра за нов парк во населбата КапиштецОпштина Центар продолжува со проектите за обнова на зелените површини во централното подрачје на главниот град. Тетовската компанија „АК Инвест“ е избрана да го реализира зафатот за реконструкција на паркот во населбата Капиштец, кој вклучува поставување на урбана опрема, детски игралишта, фонтани, чешми, но и ново хортикултурно уредување на просторот и негово осветлување. Од локалниот буџет за овој проект се обезбедени финансиски средства во висина од 31.864.838 денари или над 510 илјади евра. Паркот ќе се простира на површина од над 20.000 метри квадратни и пешачки патеки со површина од 2.000 метри квадратни. За одржување на новото зеленило ќе биде инсталиран и систем за полевање.

Според потпишаниот договор со фирмата од Тетово, изведбата треба да заврши во рок од 12 месеци. Паркот ќе биде лоциран на просторот помеѓу зградите на улиците Народен Фронт и Васил Ѓорѓов, кој во моментов е препознатлив по тоа што има еден од најмалите проценти на зелени површини по глава на жител во Скопје.

http://www.build.mk/?p=34219
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Apr-2014 at 23:34
Originally posted by Џоле

Новиот парк пред училиштето „Васил Главинов” го добива својот лик
Извор: Фејсбук страницата на Општина Велес
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Jun-2014 at 10:38
Парк Македонија, Скопјеskopjeinfo.mk
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.