build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Паркови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 04-May-2022 at 17:32
од утре, четврток (5.5.2022), ќе биде ограден просторот познат како „Урбан Парк“.
На денешниот увид, од страна на инвеститорот „Лимак“, ми беше претставен проектот за тоа како ќе изгледа новиот парк, кој ќе се простира на површина од близу 5000 метри квадратни.

https://www.facebook.com/gerasimovskig
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 16-May-2022 at 17:03
паркот ,,Иднина” кој се наоѓа кај кружниот помеѓу Припор и Кисела Вода, а е изграден на место на поранешна депонија.

https://www.facebook.com/1OrceGj
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 16-May-2022 at 17:25
Да ми кажеше некој дека е ова некој УЧК споменик во Липково, скроз ќе поверував! Па добро бе до кога со овакви скверови, "плоштади", "паркови", што врска немаат, туку се само пералница на пари преку бекатон фирми?!


Edited by user8642 - 16-May-2022 at 17:26
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 28-May-2022 at 12:26
ШТИП ЌЕ ГРАДИ АДРЕНАЛИНСКО-АВАНТУРИСТИЧКИ ПАРК ПОМОГНАТ ОД ШВАЈЦАРСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА РАЗВОЈ СО 322.000 ЕВРАСовет на Општина Штип на последната седница донесе одлука за кофинансирање со 15 проценти во меѓународниот проект за изградба на адреналинско-авантуристички парк кој треба да биде помогнат од Швајцарската агенција за обнова и развој во износ од 19.964.000 денари .

Проектот ќе се реализира преку Центарот за развој на Источно планскиот регион во соработка со Министерството за локална самоуправа за што се создадени основните услови за апликација пред Швајцарската Агенција за развој.

„Адреналинско-авантуристичкиот парк е еден од трите проекти со кој Источно-планскиот регион ќе аплицира пред Швајцарската агенција и Министерството за Локална самоуправа . Имаме проект за уредување на коритото на реката Брегалница во Делчево и поставување мерни инструменти за водостојот и проект за селектирање на отпад за општините Пробиштип, Кочани Виница Македонска Каменица и Штип“, вели раководителот на Центарот за развој на ИПР, Зуица Ангелова.

Штипјани сметаат дека нивниот проект е најатрактивен, па токму и заради тоа Советот на Општината едногласно донесе одлука од буџетот да се издвојат 3.550.000 денари за изградба на aдреналинско-авантуристичкиот парк со што го исполнуваат основниот услов за аплицирање пред Швајцарската агенција за развој и соработка и ресорното министерство. .

„Адреналинско-авантуристичкиот парк ќе се простира на 7.100 метри квадратни и ќе содржи, детско инклузивно игралиште и простор за сензорни игри за деца со посебни потреби, катче за одмор и релаксакција за сите граѓани, потоа атлетска, велосипедска и пешачка патека, игралиште за мини голф, терен за стрелаштво со лак и стрела и парк за домашни миленици. Целиот простор ќе биде хортикултурно и парковно уреден“, вели еден од координаторите на проектот, Никола Илиев, претставник на Секторот за Локален економски развој во Општината Штип.

Според првичната проектна документација, паркот ќе се гради во излетничките месност Суитлак и Бриони во Штип на истата локација каде пред 30 години беше поставен камен темелник за Универзална спортска сала, но тој проект не се реализираше. Штипските планери сметаат дека сега постојат поголеми услови новиот проект да се реализира бидејќи во овие месности веќе постои Зоолошка градина, фудбалско игралиште со рефлектори, а пред две години почна да се гради и зимски базен.

И од Општината Штип и од ИПР се оптимисти дека со наредни проекти може да се реализира и дамнешната желба на штипјани за изградба и на Универзална спортска сала за што постојат просторни можности, а во непосредна близина на овој комплекс се наоѓа и локацијата на браната на реката Отиња чија изградба е започната.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/shtip-ke-gradi-adrenalinsko-avanturistichki-park-pomognat-od-shvajtsarskata-agentsija-za-razvoj-so-322-000-evra/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 24-Jun-2022 at 14:09
Уреден новиот зелен плоштад на кеј „Димитар Влахов“
На кејот „Димитар Влaхов“ е формиран и хортикултурно уреден нов зелен плоштад. Екипите на ЈП Паркови и зеленило го завршија уредување на зелената површина на кејот, со вкупна површина од 3.244 квадратни метри.https://www.facebook.com/ЈП-Паркови-и-зеленило-Скопје-NP-Parqe-dhe-gjelbërime-Shkup-247235442093152
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #466 Posted: Yesterday at 11:56
Новиот модерен парк ,,Иднина”, лоциран на кружниот тек помеѓу урбаните заедници Кисела Вода и Припор, од денес и официјално е пуштен во употреба.https://www.facebook.com/photo/?fbid=570197828066844&set=pcb.570198708066756
Carpe diem
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 398
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #467 Posted: Yesterday at 12:34
Парков без ни едно дрво...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #468 Posted: Yesterday at 15:01
Го помешале називот со „сквер“
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #469 Posted: Yesterday at 15:04
Ги изедначија термините парк и сквер,секаде редат бекатон и клупи или пак само ќе посадат трева и нема никаква сенка.
Побитно е да се даде име на паркот отколку да се има некоја корист и сенки за во иднина.
Слично вака е и зеленилото околу новите згради,каде пред да почнат сечат огромни 50-годишни дрва.
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #470 Posted: Yesterday at 16:53
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.