build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори - Автокоманда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Nov-2008 at 04:17
Плоштадот го добива својот лик


Новиот плоштад во населбата Автокоманда, кој со своите 5.768 квадратни метри ќе биде втор по големина во нашата метропола веднаш по плоштадот Македонија, го добива својот лик. Според надлежните во Општина Гази Баба, во моментот се редат гранитните плочи, а во тек е и избор на идејното решение за фонтаната и споменикот.
-Местењето на гранитот е при крај, исто како и хортикултурното уредување на оваа површина. Се надеваме дека ако послужат временските услови, до крајот на годината кога се планира и пуштањето на плоштадот, ќе се реализира зацртаната прва фаза од овој проект. Односно, ќе биде поплочен просторот, изграден постаментот за споменикот, како и бината, а плоштадот ќе биде хортикултурно уреден и ќе биде поставена урбана опрема, велат во Општината.

Оттаму додаваат дека во втората и третата фаза од проектот , кој треба да се реализира наредните две години, ќе следува изградба на фонтаната и споменикот, за кои конкурсот за идејно решение е завршено, а деновиве се очекува да биде извршен и избор на најдобриот труд.
Целиот проект ќе чини 27 милиони денари, од кои 5 се издвоени од општинската каса, додека во останатиот дел преку материјал и работна рака, ќе се вклучат фирмите кои егзистираат на територија на општината. Во овие средства не е вклучен споменикот. Инаку, со проектот, е предвидено на плоштадот да има и цветни алеи, пристапни патеки, како и две забавни катчиња за најмладите.

http://vecer.com.mk/?ItemID=774DA292C7428A48AC9583A3205FD25B


Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Nov-2008 at 22:03
Во наредните две години ааааа,слабо јас мислев дека до нова година скрос ке биде готов а они,е ова ке бде исто како и со плоштадот Македонија кој требаше да добие или споменик или фонтана ама ништо од тоа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 19-Nov-2008 at 22:10
Градинката е залепена до новиот плоштад. Ме интересира кој ќе одговара кога ист ваков камион ќе излета на плоштадот и ќе покоси еден куп луѓе. Веројатно истиот тој што му текна дека покрај прометен булевар, еден од најпрометните во градот треба да стои пешачка зона од ваков тип.

Чекајќи го камионот да излета во меѓувреме еден куп пешаци ќе дишат тазе смог секојдневно.

Судир на два камиона и автомобил во скопска Автокоманда

Тешка сообраќајна несреќа, во која две лица се повредени, се случи вчераутро во скопската населба Автокоманда. Според МВР, околу 6,20 часот дошло до судир на два камиона и еден автомобил, при што едниот камион излетал од коловозната лента, удрил во дрво и завршил во оградата на градинката „Детска радост“. Возачот се здобил со сериозни повреди, поради што е пренесен во болница, додека неговиот сопатник поминал со полесни повреди. Во другите две возила е причинета само материјална штета. Полицијата ги истражува причините за судирот.



http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FC4B12C4E031A44D99CEB8740FF0A0CF
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Dec-2008 at 21:53
Веројатно предпоследна тура фотки пред да го оцениме овој проект. Све друго ќе сварам но не и локацијата и затоа ќе има многу негативна оценка од мене. Било каде во внатрешноста на населбата ќе правеше многу повеќе логика.

1 Паверите со кои ги испоредија тротоарите околу плоштадот

2 Мермерот со кој е поплочен. Боите ми изгледаа прилично бледи но сепак можеби ситуацијата ќе се подобри бидејќи локацијата е сеуште градилиште и не е исчистена

3

4 Постаментот за споменик

5 Сцената за јавни настапи

6

7 Поглед од булеварот

8 Од страната на Трифун Хаџи Јанев

9


Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 08-Dec-2008 at 22:05
Мене многу ми се бендисува. Убав ми е и ќе биде уште поубав кога ќе се докомплетира. На Скопје, според мене, дефинитивно му требаат повеќе плоштади, повеќе вакви, па дај Боже и уште поубави плоштади. Толкав град а само еден плоштад?!?! Ohno А за локацијата не можам да зборам, и не ми се збори за тоа. Незнам кај би се ставил плоштадот во внатрешноста на Автокоманда, кога отприлика се тоа е изградено, така да тоа е тоа... Ок ми е и тоа. Поубав е булевар Александар Македонски со плоштадов покрај него!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 08-Dec-2008 at 22:39
Ми се свиќаат оние плочките со кои е поплочен плоштадот. Ретко се употребуваат по класа плочки освен паверите така да добро е да видиме и малку нешто поубаво. Инаку и од општина биле свесни дека блискоста со булеварот пречи ма малку го поместиле централниот дел во лево што пак дава впечаток дека уствари улицата узурпирала дел од паркот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Dec-2008 at 22:51
Originally posted by dacito

Мене многу ми се бендисува. Убав ми е и ќе биде уште поубав кога ќе се докомплетира. На Скопје, според мене, дефинитивно му требаат повеќе плоштади, повеќе вакви, па дај Боже и уште поубави плоштади. Толкав град а само еден плоштад?!?! Ohno А за локацијата не можам да зборам, и не ми се збори за тоа. Незнам кај би се ставил плоштадот во внатрешноста на Автокоманда, кога отприлика се тоа е изградено, така да тоа е тоа... Ок ми е и тоа. Поубав е булевар Александар Македонски со плоштадов покрај него!!!


Па и да и не... Нема баш совршени локации во Автокоманда но јас лично би идел со оној просторот пред Стопанска Банка кај полицијата.... Таму веќе има нешто што требало да биде мини плоштад но не личи на ништо. Парцелата може да се дооформи доколку се сруши објектот карши стопанска во кој има некоја месaра. Значи означено со број 1 на мапата.

И број 2 е опција каде ситуацијата е почиста но и локацијата ми е далеку понелогична а има и слична маана како сегашната локација (залепен е за улица). Сепак таа улица не е булевар и тоа е битно.



А локацијата на булеварот најубаво ќе се разубавеше се некој сериозен објект каков што му доликува на влезот на Скопје. Совршена локација се фрли неповрат... Верувам дека некогаш понатаму ќе се отвори прашањето за таа локација но работите нема да идат така глатко, ќе се јави некое граѓанско здружение од Автокоманда, па ќе го бранат плоштадот со жив ѕид, па таму им пораснале внуците и слични сентиментални глупости типични за нас....


Edited by pbanks - 08-Dec-2008 at 23:40
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Dec-2008 at 23:09
можеби таму ќе одговараше некоја повисока зграда, онака репрезентативна
инаку, поплочувањето е супер, камо плоштад Македонија вака да го поплочеа, или пак Карпошово востание, за кое не знам зашто сеуште имам надеж
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Dec-2008 at 23:25
Исто така овдека на локациите што ги посочи Џуро има и еден театар. Објектот е доста стар и премногу испокршен за да биде културна устанува. Тука едноставнмо не се исплати реновирање. Еднаш имав прилика да присуствувам на една претстава во театарот и да ја видам внатрешноста. Тоа е она мало објектче над бројот 1 во сликата.
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Dec-2008 at 23:34
Ама чекај двојката на сликата нели е дел од школскиот двор на основното училиште таму?!?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Dec-2008 at 23:38
Originally posted by lslcrew

Исто така овдека на локациите што ги посочи Џуро има и еден театар. Објектот е доста стар и премногу испокршен за да биде културна устанува. Тука едноставнмо не се исплати реновирање. Еднаш имав прилика да присуствувам на една претстава во театарот и да ја видам внатрешноста. Тоа е она мало објектче над бројот 1 во сликата.


Уште подобро... Бр. 1 е убедливо најдобра локација за плоштад во Автокоманда ако се елиминираат театарот и месарата само една станбена зграда прави упад во совршен простор за плоштад.

Сепак и таа варијанта иако најдобра би била плоштад ради реда. Се работи за најобични станбени блокови околу, дел од нив прилично стари и излитени (вертојатно 50/60ти а дел веројатно од 70/80ти години). Значи никакво окружение.

Не ми е јасно како некои од вас тек така се согласувате со секое квази проектче. Па зарем толку треба да ни се ниски очекувањата? Јасно ми е дека би било убаво да имаме повеќе плоштади и дефинитивно сум за тоа ама не вака, не колку да се рече. Дали сакаме да развиеме повеќе центри во градот, дали сакаме да направиме убави урбани целини, убави архитектонски обележја на кои ќе им се радува цел град, кои ќе ги посетува цел град па можеби и туристи......... Или пак сакаме да направиме 10на поплочени површини во разни делови на градот каде локалното население ќе се лади летно време и ќе ги учи децата да возат точак??
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-Dec-2008 at 23:39
Originally posted by dacito

Ама чекај двојката на сликата нели е дел од школскиот двор на основното училиште таму?!?!


Можеби, за двојката не бев сигурен, само ми се виде вака погодна на Google Earth. Ти кажи ти си локалец . Но единицата е дефинитивно фина локација.
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 08-Dec-2008 at 23:43
Епа тоа ти викам, мислам, со голема веројатност, дека двојката е школскиот двор на основното училиште во Автокоманда, така да не може таму. А за кецот? Smile Не ме зезај, мало е тоа просторче!!! Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 08-Dec-2008 at 23:49
Originally posted by dacito

Епа тоа ти викам, мислам, со голема веројатност, дека двојката е школскиот двор на основното училиште во Автокоманда, така да не може таму. А за кецот? Smile Не ме зезај, мало е тоа просторче!!! Smile


~4500 m2 (локацијата на булеварот)

~4050 m2 (локација 1 - театарот и месарата)

Со тоа што локацијата на булеварот е правилна а оваа другава е малку во Г заради таа станбената зграда што упаѓа.

Абе не реков дека е тој простор најдобар напротив има еден куп недостатоци, само гледав каде би можело да се смести плоштад во внатрешноста на населбата.


Edited by pbanks - 08-Dec-2008 at 23:50
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Dec-2008 at 23:52
Јас се извинувам, театарот е она со сивиот кров западно од малото објектче што го посочив.
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Dec-2008 at 23:54
Што знам, веројатно отишле со оваа локација зашто сметале дека е чиста. Али како и да е, плоштадот е веќе во завршна фаза, враќање веќе нема, тоа е...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Dec-2008 at 23:58

5261 м2
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-Dec-2008 at 00:50
ovaka e fin plostadot,ne ja znam nesto mnogu avtokomanda ednas ili dva pati sum bil,ama za ova mesto sto go posocuvate ko moznost za plostad ne mi se sviga zasto mnogu e nekako zbutano,barem kako sto gledam od slikive,nekako e mnogu megu naseleno mesto,gledam ima i nesto sto sluzi kako parking,taka da na tie sto ziveat tuka bukvalno bi im bilo vo dvor,dodeka ova kaj sto e sea mi izgleda super lokacija,do glavna ulica e t.e bulevar i ako ne go poznavash mestoto ke bide lesno da go najdesh...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 09-Dec-2008 at 00:53
Originally posted by Б.Ѓ.Т

ovaka e fin plostadot,ne ja znam nesto mnogu avtokomanda ednas ili dva pati sum bil,ama za ova mesto sto go posocuvate ko moznost za plostad ne mi se sviga zasto mnogu e nekako zbutano,barem kako sto gledam od slikive,nekako e mnogu megu naseleno mesto,gledam ima i nesto sto sluzi kako parking,taka da na tie sto ziveat tuka bukvalno bi im bilo vo dvor,dodeka ova kaj sto e sea mi izgleda super lokacija,do glavna ulica e t.e bulevar i ako ne go poznavash mestoto ke bide lesno da go najdesh...


Па која е логиката да биде на булевар? Зарем бучавата и издувните гасови се добар параметар за една пешачка зона или опасноста да улета манијак со некое излизгано возило и да покоси 10тина цивили?
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Dec-2008 at 01:22
si ima zastitna ograda,za da ne uleta nekoj,a za gasovite vo pravo si,a za bucavata bi bilo pogolem problem da se stai kaj sto go imate predlozeno,navecer luge spijat a toa neli plostad e pa pomladite sedat galamat na okolnite kuki toa ke im smeta pa ke ima rspravii brkanja itn.spored mene kaj sto e sea e bolji lokacija,moe mislenja.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.