build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори - Автокоманда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 04-Nov-2011 at 19:13
Баш сега поминав од таму. Нешто утнале при работата на штитовите, и врз третиот воин цури вода од штитот. Се надевам ќе го санираат ова.

А, да: за жал повторно осветлувањето е од типот „све ми боје лепо стоје“, слично како фонтаната на плоштад
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 04-Nov-2011 at 20:43
Ne znam,ama mene nesto ne mi e proporcionalna fontanava,fugurite se pregolemi ili fontanata e mala,plus mnogu e golem kontrastot,fonatanata e cisto bela,a figurite dosta temni,taka da kako celina ne mi se bendisuva.

Ako zboruvame posebno,figurite mi se bendisuvaat kako se izraboteni,dosta profesionalno izgledaat.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 04-Nov-2011 at 21:07
Jas deneska ja vidov vo ZIVO i navistina izgleda prekrasno ,a baska mnogu kvalitetno izrabotena.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 04-Nov-2011 at 21:10

I Like it! 

Многу подобро изгледаат спомениците во ваква зеленкаста боја, добиваат посебен шмек. Cheers

Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 05-Nov-2011 at 02:39
Мене ми се допаѓа фонтаната. Некако како да се живи како да си зборуваат, како да се во движење, едноставно има живот во неа.

Незнам дали друг се чуствува така кога ја гледа фонтаната, ама мене такво чуство ми доловува.

(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 05-Nov-2011 at 11:56
Originally posted by theMac3donian

Мене ми се допаѓа фонтаната. Некако како да се живи како да си зборуваат, како да се во движење, едноставно има живот во неа.

Незнам дали друг се чуствува така кога ја гледа фонтаната, ама мене такво чуство ми доловува.

Исто и јас, навистина е добро изработена, се добил вистински плоштад
Браво!
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 05-Nov-2011 at 12:39
Мене ми е убава фонтаната, замерка имам за наметката на Филип, мислам дека авторот премногу ризикувал сакајќи да ја прикаже подинамична скулптурата. Но тоа секако е ситница.
Она што навистина ми пречи е локацијата на фонтаната и скулптурата кои се премногу добри за околината и навистина контрастот помеѓу зградите и ова прекрасно дело е преголем. Очекувам во иднина околината барем до некаде да се прилагоди на плоштадот.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 05-Nov-2011 at 12:42
Originally posted by kultuzin

Очекувам во иднина околината барем до некаде да се прилагоди на плоштадот.

ЛОЛ! Rollin
Што сакаш да кажеш, треба да ги обновиме фасадите во барокен стил??
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 05-Nov-2011 at 12:51
Originally posted by tomi_z


Originally posted by kultuzin

Очекувам во иднина околината барем до некаде да се прилагоди на плоштадот.
ЛОЛ! RollinШто сакаш да кажеш, треба да ги обновиме фасадите во барокен стил??


Не.

Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 05-Nov-2011 at 17:32
Добро изгледа на сликите...
Треба вакви споменици повеќе да се прават во јужните градови - Струмица, Гевгелија, Битола, Охрид...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 05-Nov-2011 at 17:41
Originally posted by kultuzin

Очекувам во иднина околината барем до некаде да се прилагоди на плоштадот.


Како би се направило тоа?   Dunno
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 05-Nov-2011 at 17:43
Ќе имало конкурс за идејно решение во барок стил за околните фасади ))
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 05-Nov-2011 at 18:12
Zoc, сериозно си слушнал ваква работа ?!?

Претпоставувам дека се шегуваш, но веќе не знам... и за други работи сум мислел дека се несолени шеги, па се случија...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 05-Nov-2011 at 18:14
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by kultuzin

Очекувам во иднина околината барем до некаде да се прилагоди на плоштадот.
Како би се направило тоа?   Dunno


Под прилагодување на околината (која е во најмала рака морничава) подразбирам партерно уредување околу зградите и освежување на фасадите со нови бои, немора да бидат големи зафати може нешто слично како во Карпош со фасадите што се направи. Исто така добро би било да се поработи и на осветлувањето во тој дел на градот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 05-Nov-2011 at 18:29
Да, тие работи треба да се средуваат без разлика на плоштадов. А на плоштадов уште во старт катастрофално му е утната локацијата: од јужна страна има урбан автопат и индустриска зона, од западна и северна страна има станбени солитери и бензинска пумпа, од источна страна има градинка. Утката беше премногу очигледна уште кога се најави проектов и за тоа беше предупредувано низ дискусиите на форумов, но ете очигледно секоја скопска општина едноставно морало да има свој „грандиозен“ плоштад, по секоја цена (тренд кој продолжува). Може сега да ја шминкаме околината да му се прилагоди на плоштадов, но реално тоа не може да резултира со некаква суштинска разлика.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 05-Nov-2011 at 19:20
Originally posted by kultuzin

Originally posted by tomi_z


ЛОЛ! RollinШто сакаш да кажеш, треба да ги обновиме фасадите во барокен стил??


Не.



Мислам дека и ако немале план за барокни фасади, штотуку им даде

А ако веќе може во Карпош и во Центар фасадите да се обновуваат со наши (градски де, општински) пари, зошто да не може и во Автокоманда. Зградиве кога бев дете беа бели, сега се сиви. Нова боја убаво би легнала.

А инаку за осветленост, Автокоманда е солидно осветлена населба. Тој дел тука е и партерно добро уреден, не знам што повеќе би се уредувало? Dunno
Сегде се или тревници или павер елементи...
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 05-Nov-2011 at 21:25
Originally posted by Cloverstack

Да, тие работи треба да се средуваат без разлика на плоштадов. А на плоштадов уште во старт катастрофално му е утната локацијата: од јужна страна има урбан автопат и индустриска зона, од западна и северна страна има станбени солитери и бензинска пумпа, од источна страна има градинка. Утката беше премногу очигледна уште кога се најави проектов и за тоа беше предупредувано низ дискусиите на форумов, но ете очигледно секоја скопска општина едноставно морало да има свој „грандиозен“ плоштад, по секоја цена (тренд кој продолжува). Може сега да ја шминкаме околината да му се прилагоди на плоштадов, но реално тоа не може да резултира со некаква суштинска разлика.


Се сложувам потполно со твојата изјава.

Локацијата на "плоштадов" е скроз утаната, а тоа што го ставив во наводници е од единствена причина што во денешно време секој слободен простор и шеталиште го крунисуваме со поимот "плоштад". Плоштад е јавна површина, обележана или ограничена со градежно земјиште или објекти. Значи објектите го прават плоштадот, не именувањето, дека тоа било плоштад.
Ова за мене е плочник во сред зеленило со споменик и фонтана. Истото ќе важи и за тоа предимензионираното поплочено чудо што ќе го прават кај Старата Скопска чаршија а го крстија "плоштад", што никогаш нема да биде.

Инаку фонтаниве и скулптуриве навистина се солидно изработени и убаво изгледаат, сепак ова не е плоштад, а и да е, со самата непосредна поставеност покрај толкава магистрална улица ја губи секаквата естетика и убавина во него.

Edited by HugoGoulding - 05-Nov-2011 at 21:28
Back to Top
Bearstone View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bearstone Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 07-Nov-2011 at 13:03
Ова е врв на несклоп со околината. Верувам скоро сите го согледуваат тоа и ми е жал што авторите на овој класичен споменик/фонтана морале да се компромитираат со таа локација, а можеби дури и да ги жртвуваат димензиите на фонтаната, бидејќи изгледа непропорционално помала во однос на фигурите на споменикот. Неразмерноста е приметлива.

Штета .. и жално е што на таа локација не е изведено нешто поскладно, современо, уметничко .. нешто авангардно и надреалистчно, да се спои со урбаните, модернистчки изрази на оближната архитектура на солитерите од времето на СРМ. Во Македонија секако има талент за тоа .. но да се доизјаснам, тука не би го вклучил новиот прилепски споменик.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 07-Nov-2011 at 16:07

Фонтаната и коњаникот Филип Втори се готови


Фонтаната на плоштадот во населбата Автокоманда, на која е поставен коњаник на Филип Втори е готова. Петметарскиот споменикот на Филип Втори кој се лиеше во српската леарница Јеремиќќ, е поставен на постамент висок 3,5 метри кој пак е обложен со рељефи. Наликот на фонтаната која се наоѓа на плоштадот во Автокоманда има скулптури на антички војници и девојки, а од двете страни на плоштадот се предвидуваат зелени парцели, засадени со ниско зеленило, цвеќиња и 14 јасени. Леењето на Филип Втори чиј автор е Валентина Стефановска, заедно со фигурите за фонтаната, чини 319.780 евра, од кои 260.000 евра ги плати Владата.

Авторката Стефановска истакна дека е презадоволна од позитивните реакции на граќаните кои не очекувале вакво нешто во својата населба.
- Секој ден пристигнуваат коментари за споменик, за мене се од големо значење и овие кои ги правам јас остануваат за идните генерации. Инаку, значењето на девојките кои фрлаат вода е за среќа на војниците, вели Стефановска.

http://www.time.mk/read/b9327999fa/4eb51f703c/index.html

Дефинитивно автор е Валентина. Не се ни сомневав со оглед на квалитетот на изведбата. Интересно а е представата на жените како фрлат вода за среќа на војската која оди во борба. Се сеќавав како дете и баба ми фрлаше вода за среќа кога некој од фамилијата тргнуваше на пат, јасно е од каде влече корени обичајот.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 07-Nov-2011 at 16:32
Originally posted by kultuzin


Интересно а е представата на жените како фрлат вода за среќа на војската која оди во борба. Се сеќавав како дете и баба ми фрлаше вода за среќа кога некој од фамилијата тргнуваше на пат, јасно е од каде влече корени обичајот.


Обичајот јас колку што знам е христијански. Нема врска со Филип, Александар и фалангата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.