build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фарбање и молерисување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Dec-2014 at 14:48

Airlija zanaetchii! konechno kje mozete da si ja zapeete Sloboda dodeka komshikata ve bara za na kafe

СОСЕДОТ СЕПАК МОЖЕ ДА ВИ ПОПРАВА ПО ДОМА БЕЗ ДА ИМА ФИРМА

07.11.2014 - Измени на предлог законот за нерегистрирана дејност

Молери, електричари, водоводџии, хигиеничари. нема да бидат обврзани да регистрирата фирма за да работат преку оглас на повик. Првичната идеја се повлекува, предложениот закон ќе се менува.

„Водоводџијата ќе ја даде услугата во вашиот дом , тоа не е опфатено со овој закон. Практично ние ги опфаќаме поголемите дејности , со конкретни исклучоци како што се пазарџиите. Така не ги регулираме и услугите што се даваат во домаќинствата “Диме Спасов, министер за труд и социјална политика.

Честитаме на храброста, го поздравуваме решението – синдикалците, работодавачите, но и дел од стручната јавност на јавната расправа го поддржаа законот за нерегистрирана дејност што треба да ја намали сивата економија. Но лоцираа и нелогичности.

„Што ако трудовата инспекција утврди нерегистрирана дејност и го затвори претпријатието, од друга страна штетат би била за самите работници , сметаме дека тука ќе се прифатат нашите сугестии “ изјави Живко Митревски ССМ.

„Да се врати пријателската помош ..по кои критериуми ќе утврдиме што е пријател?“ изјави Лазар Јовески, правен факултет.
„Инсистирав три пати, три пати е избришано , соседска помош, раздалеченоста помеѓу соседите. Не може од Влае да ми е сосед. Или да се остави на слободна проценка на инспекторот што е сосед“ изјави Раде Ненадиќ, директор на Агенција за привремени вработувања.

Ова законско решение предизвика сериозни реакции во јавноста и на социјалните мрежи дека истото доколку стапи на сила ќе удри по најранливите категории кои не се вработени, а токму преку огласи обезбедуваат пари за егзистенција.

Од ресорното министерство велат дека ќе биде организирана уште една јавна расправа, но отворени се за сугестии и од граѓаните. Филтриран, предлог – законот ќе биде ставен на владина седница, а потоа и адресиран до собранието.

http://24vesti.mk/izmeni-na-predlog-zakonot-za-neregistrirana-dejnost

Edited by Max - 03-Dec-2014 at 14:48
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Jul-2015 at 11:43

дали пријателот смее да има визит карти, флаери и јутјуб промо

нормално фирма ќе регистрира после десетгодишна активна работа

~ How to Start a Commercial Painting Company ~

https://www.youtube.com/user/ebarstow18/playlistshttps://paintersweekly.com/the-perfect-marketing-mix-for-painting-contractors/

https://paintersweekly.com/articles/page/10/

кашатализам ~ https://paintersweekly.com/why-wealth-is-attracted-to-speed-in-painting-companies/

~

https://www.nextinsurance.com/blog/painter-license-requirements-state-comprehensive-guide/
Edited by Max - 01-Jul-2020 at 11:34
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Feb-2016 at 02:57


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Feb-2016 at 07:35


можеби требаше ова видеово за боите да оди, но со оглед дека средување наворешна фасада не е урда две банки го постирав токму тоа, сепак за да потенцирам дека цел канал е навистина неопходен за ултра ефект еве нека оди истиот од втора рака, нормално самиот муабет за молерај е секндхенд работа во основа

https://www.youtube.com/channel/UC_maHAoX1TThyPf_I0rTU6A/videos

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Apr-2016 at 18:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 01-Jun-2016 at 01:40

не ми се верува колку кај нас се избегнува емулзијата (primer) како подлога за поликолор, мислам кој им е филмот дури и на доста професионални молери да одат директно со боја на ѕидот, бар старински најнапред да ги измијат со калиумов сапун, но се додека не ги лиценцираат молерите ова и ќе биде случај, ем ко во Италија кога се на плац да треба копија од лиценцата да е залепена на влезната врата од објектот

Quality paint preparation is essential for long-lasting results, as well as applying paint correctly. Primers are selected for specific uses depending surface requirements to promote adhesion and coverage.

~

Unfortunately, most homeowners never bother with primer, which explains why they end up with blah-looking paint jobs. Primer serves three main functions: First, it blocks stains and resinous knots from bleeding through; second, it provides one-coat coverage for the paint topcoat; most importantly, it improves adhesion, which greatly reduces blisters and extends the life of the topcoat.

To further enhance the coverage of the topcoat, try this pro tip: Tint the primer toward the finished color by mixing a small amount of topcoat paint into the primer. (Be sure the primer and topcoat are both latex-based or both oil-based; never mix coatings with dissimilar solutions.) This will greatly enhance the ability of the topcoat to hide the prepped surface completely, especially when painting a lighter topcoat over an existing darker color.

...

http://www.popularmechanics.com/home/interior-projects/how-to/a3926/4286872/
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Jun-2016 at 10:24

но не секоја емулзија е прикладна за секое време односно секаков материјал, а уште помалку доколку човек нема смирена рака, бидејки накапувањата од истата озбилно ќе остават трага подоцна колку и раце поликолор да поминат за да се покрие и изедначи грешката, особено што како подлога кај неа нема попрвака на грешки ко што подоцна можекај финишот

http://www.imageworkspainting.com/blog/bid/228138/Primer-Before-Paint-When-Is-It-Necessary-When-Is-It-A-Waste

http://www.diynetwork.com/how-to/skills-and-know-how/painting/differences-in-water-based-oil-based-and-latex-paints

еве проста споредба за бојадисување дрво, слично е и со ѕидовите


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Jun-2016 at 08:08

еве точна констатација

http://forum.roda.hr/threads/30093-Boje-za-beton?p=813226&viewfull=1#post813226 [1][2]

уште да направеа анти-емф емулзија, иако има нешто слично но повеќе како боја [1][2] или ова словенечкава павлака

[1] HELIOS SPEKTRA EMA – absorber of electromagnetic radiation in the range of GSM frequencies– health protection [1]Edited by +Protagorist - 03-Jun-2016 at 08:08
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Jun-2016 at 16:16

од специјалниве бои, би ја издвоил исто хигиенскава боја со активно сребро
2016 -http://www.tikkurila.rs/boje_za_dekorativu/proizvodi/argentum_20

еколошки принципот на активно сребро би требало да е безбеден [1][2] но повторно како и кај секоја новина прашање е колку истата и навистина е безбедна особено како премаз за амбалажа [3] иако некој ќе рече неспоредливо како намена, ајт ќе си кажат утре вработените по болниците, евентуално кујните [4][5]

2015 - 4 year warranty - http://naturalsociety.com/new-paint-kills-bacteria-but-it-could-be-hazardous-to-human-health/

2008 - 3 year warranty - http://www.livescience.com/2460-safety-bacteria-killing-coating-questioned.html


Edited by beTon - 29-Jun-2016 at 16:16
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 30-Jun-2016 at 02:48


интересно е дека за места со поголема влажност има и посоодветна емулзија/подлога/primer за бојата, како би траела што подолго, ефект предизвикан од по'алкалниот цемент субстратот и влагата т.н. бетонска Ефлоресценција [1][2][3] та бидејќи истиот ефект се јавува најнапред површински по бојата [1] затоа и соодветна подлога при мочурливи, езерски или морски места но и соби со зголемена влажност бањи и кујни

да знае народ каков зијан е да офарбаш пр. голема соба а не пак фасада, а потем да се исфлека или испука, мислам воопшто нема да штеди на емулзија
http://www.familyhandyman.com/painting/painting-how-to-choose-and-use-primers/view-all#step4

https://www.duluxtradepaintexpert.co.uk/web/pdf/datasheets/301.pdf

http://www.kovapaint.com/en/product/Alkali-resistant-primer.html


последнава фирма освен водоотпорна имаат и огноотпорна нано-боја

http://www.kovapaint.com/en/product/Nano-paint.html


но да е една ајде, избор нормално во недоглед

http://www.firestopsistem.rs/

http://noburn.com/products/fire-retardant-coatings

http://www.pitura.co.rs/kategorija/protivpozarni-premazi/64

fire retardant coating [1] much less toxic [2] but Do they help keep you safe [3]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Jun-2016 at 15:21

несакам да му се замарам толку на молерисувањево, но навистина е терсене работа како индустрија, земено еколошки како хемија, со оглед дека балкан ко балкан та со склет економски стандард и лабава стандардизација нормално е дека ќе потфрламе

но токму кај вештачкиве бои, мањакот TiO2 е добродојден, односно технолозите оштроумно успеале и со малку белило да добијат доволно конзистентност на бојата

еве на што мислам

http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/molersko-farbarski-radovi/sta-je-poludisperzija
https://hr.wikipedia.org/wiki/Titanijev_dioksid

http://www.cefic.org/Documents/Industry%20sectors/TDMA/About-TiO2-full-version-July-2013.pdf

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=882&PID=119788#119788

https://www.ccohs.ca/oshanswers/chemicals/chem_profiles/titanium_dioxide.html

http://www.eurekaselect.com/102107/chapter/hazards-of-tio2-and-amorphous-sio2-nanoparticle [1]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 18-Jul-2016 at 10:55

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3096&PID=214043#214043

Uradi Sam 1 ~ стр. 276-279 Bojenje brzo i jednostavno

Uradi Sam 2 ~ стр. 164-207 Sve o bojama
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Jul-2016 at 10:50


единствено тоа со намакувањето екстра боја на ваљак за боење ѕидови не би го препорачал, можеби за дрвени лајсни или лакирање и некако, доколку имате чист флоу и се распафтате силно, но и таму поарно разредено и исцедено него дебело

исто доколку имате гајрет за пукнатини или процепи подобро најнпред исполнете ги со кит за дрво, него да фрлате екстра боја како би пополниле дупка која кога тогаш пак ќе ја спласне или испука бојата, сега скоро купував турски кит, и што да кажам презадоволен сум од ефектот,пополнував проред на стар бродски под, најпрво со пилевина а потем кит за на крај да шибнам лак, иако најнапред веќе една рака излакирав но се пишманив па наново


http://www.diynetwork.com/how-to/skills-and-know-how/painting/15-painting-tips-to-paint-like-a-pro

http://www.popularmechanics.com/home/interior-projects/how-to/g151/13-painting-secrets-the-pros-wont-tell-you/

http://www.livelovediy.com/2013/05/10-painting-tips-tricks-you-never-knew.html

http://www.thisoldhouse.com/toh/article/0,,193968-5,00.html


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 684
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 03-Aug-2016 at 10:27
PVC prozorci i vrati, da se farbaat ili ne?

prezemeno od blog
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.086 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.