build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Grand Prix of Macedonia (Skopje)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Poll Question: Дали подржувате?
Poll Choice Votes Poll Statistics
4 [66.67%]
1 [16.67%]
1 [16.67%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Grand Prix of Macedonia (Skopje)
    Posted: 29-Sep-2013 at 15:03
Дали подржувате да се организира Grand Prix of Macedonia (Skopje) во Формула 1? Секако доколку ФИА одлучи тоа да се случи...

Односно дали е добра идеја Македонија да направи сѐ што е потребно за да ја обезбеди и организира Grand Prix of Macedonia (Skopje)?

И како конечно прашање, Дали може воопшто да го стори тоа?

Мојата идеја е тоа да биде градска трка во Скопје, и тоа да изгледа некако вака:

Бело - патеката
Жолто - пит стоп
Црвено - трибини (провизионално)
за други елементи... понатаму...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Sep-2013 at 17:43
Нормално, секој нормален при чиста свест би поддржал вакво нешто

Само што ние немаме капацитет да организираме многу попрости работи, а не пак Ф1 гранд при.

Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Sep-2013 at 18:02
Секако, животна желба ми е да посетам Ф1 трка.
Само стазата не ми изгледа многу 'атрактивно'.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Sep-2013 at 19:14
јас сум огромен фан на Ф1, ама сепак сметам дека секаква идеја за гранд при во Македонија е тотално несериозна, дури и доколку имавме економски здрава земја, затоа што денес, се во Ф1 е бизнис и политика, Берни Еклстоун не сака да ги врати во формула 1 најлегендарните патеки од најразвиени земји, а не па да се замара со некоја бедна државичка
плус, дај не зезај, кај нас едни ридско-брзински трки се одржуваат со последен здив, а не па нејпрестижниот мотоспорт да успее...

инаку, Фосил, што се однесува до твојата идеја: патеката е премногу долга, свиоците се досадни, има преголем број на трибини и треба ремонт на цел центар да се направи, и тоа не зборам само за афалтот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Sep-2013 at 21:05
големиот бос Берни Еклстон не оди никаде ако нема многу пари.Него го интересираат само места каде можи да се прават добри зделки-арапските земји,азиските тигри,Кина,САД,сега Русија,Индија....Од година во година трките во Европа ќе се намалуваат све повеќе.Турција ја изгуби трката,Имола,Франција,Германија втората трка,Португалија,....така да не се надеваме многу.Во овој спорт сум сериозно навлезен од аспект на обичен љубител,и знам дека немаме ни теоретски шанси.

Интересно грците имаа шанси,а што ќе испадне ќе видиме?

Вгодина веќе ќе се возат 22 трки,што е премногу за една сезона
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Sep-2013 at 01:00
Originally posted by gjoko

големиот бос Берни Еклстон не оди никаде ако нема многу пари.Него го интересираат само места каде можи да се прават добри зделки-арапските земји,азиските тигри,Кина,САД,сега Русија,Индија....Од година во година трките во Европа ќе се намалуваат све повеќе.Турција ја изгуби трката,Имола,Франција,Германија втората трка,Португалија,....така да не се надеваме многу.Во овој спорт сум сериозно навлезен од аспект на обичен љубител,и знам дека немаме ни теоретски шанси.

Интересно грците имаа шанси,а што ќе испадне ќе видиме?

Вгодина веќе ќе се возат 22 трки,што е премногу за една сезона
не би се согласил со тоа дека трките во Европа се намалуваат... повеќе сум од сигурен дека Монако и Италија секогаш ќе бидат на календарот, а се останато е бизнис
Индија од наредната сезона ја отфрлаат после само две сезони траење, а Бахреин секоја година се соочува со политички проблеми, во Кореа нема никаква заинтересираност за спортот и трибините се полупразни
од друга страна пак, ја вратија Австрија на календарот (иако ревизирина патека), а на големо се трачари враќање на Ф1 во Аргентина, Португалија, Јужна Африка

од балканов најголеми шанси досега имала Хрватска (Загреб поточно), Херман Тилке (миленикот на Берни) дури претстави потенцијален дизајн за тамошна патека, или пак евентуално враќање на Турција...Македонија во целава приказна? тешко...
се зависи од тоа дали некој има економско-политички интерес од земјава (политички велам затоа што на пример Унгарското гран при се прослави како првата патека зад челичната завеса назад во 1986 и сеуште е во календарот)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Dec-2016 at 00:54
Ќе биде многу полесно и поизводливо ако се фокусираме за Рели неместо Ф1.
“Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied.”
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Dec-2016 at 18:07
Originally posted by shyes

Ќе биде многу полесно и поизводливо ако се фокусираме за Рели неместо Ф1.
точно, многу подостапна работа ни е релито или ридско-брзинските трки... ја имаме една од најтешките и најфалените патеки во Европа (Водно) а трките за жал пропаднаа... колку што знам Водно некоја година и беше дел од европскиот шампионат во ридско-брзински
Како прво, ние не знаеме домашен шампионат да организираме како што треба, нити пак некој сеуште има интерес да финансира/организира таков настан

Бугарија успеа барем на една година кај нејзе да го привлече светскиот рели шампионат, зошто не би можеле и ние? барем некој од европските или јуниорските шампионати да го донесеме тука.. а имаме еден куп локални патишта кои се прекрасни за рели
Се надевам дека во иднина Игор Стефановски ќе се обиде да направи нешто кај нас доколку напредува во ETCC и WTCC

Edited by zabegan - 27-Dec-2016 at 18:16
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.