build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Солун, Грција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Oct-2013 at 16:45
Една многу интересна катна гаража/трговски центар во близина на плоштадот Аристотел



Edited by Џоле - 06-Oct-2013 at 16:45
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 06-Oct-2013 at 16:46




За сè има вторпат
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Oct-2013 at 16:52
Солун е добар пример како требаше да ја практикуваме современата архитектура кај нас, модерно, прочистено, со примеси на инвентивност и максимално искористување на материјалите во изразниот лик. Патем, Солун може да ни биде пример, еталон пример, како треба да се поплочуваат и порабуваат јавни простори, тротоари, плоштади, шеталишта , моќно, педантно и едноставно.
Да не зборувам за искористување на агли, пополнување на уличен фронт, запазување на претходното итн...

Edited by Gradinarot - 06-Oct-2013 at 16:53
.....   .......
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Oct-2013 at 16:53
Толку со сликите. Имам уште многу, ама не би ве замарал со слики од згради. Плус, на некои сме со девојка ми, па не би сакал да се изложуваме во јавноста. Општо земено, Солун е убав град, град со одлична архитектура и одлична местоположба, а богами и клима. Таму температурата преку ден беше околу 20 степени.

Освен лошиот впечаток што го остава со своите предградија и јавната чистота, Солун се чини како доста развиен град (економија, јавен превоз, јавни служби итн.) Економската криза оставила свој белег, па така веднаш штом излезете од фамозните шопинг улици Цимиски и Виа Егнација ќе наидете на еден куп затворени продавници.

Го посетивме и доста зборуваниот трговски центар Медитераниан Космос кој се наоѓа на периферијата на Солун. Иако е огромно здание со безброј дуќани, брендови и трговски ланци, мене не ми остави некој посебен впечаток и се чувствував како сум во Скопје Сити Мол, само десет пати повеќе гужва и простор. Ја посетивме и ИКЕА, која се наоѓа во близина на Космос. Е, веќе ова е нешто што би сакал да го видам во Скопје. Евтин мебел за сечиј вкус.

Отприлика тоа би било сè. Ви благодарам за вниманието.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Oct-2013 at 16:58
Originally posted by Gradinarot

Солун е добар пример како требаше да ја практикуваме современата архитектура кај нас, модерно, прочистено, со примеси на инвентивност и максимално искористување на материјалите во изразниот лик. Патем, Солун може да ни биде пример, еталон пример, како треба да се поплочуваат и порабуваат јавни простори, тротоари, плоштади, шеталишта , моќно, педантно и едноставно.


Ќе се надоврзам на тебе и ќе кажам дека иако плочниците и тротоарите во Солун се постари, тие се поплочени со многу поквалитетни елементи од оние новопоставените во Скопје кои по само една-две години веќе се испокршени на многу места.

Исто така, заборавив да напоменам дека и во Солун (иако во помали размери во однос на Скопје), се паркира на тротоарите. Сепак, во многу делови од градот едноставно го решиле овој проблем - поставиле метална ограда долж целиот тротоар, со што се добива двојна корист: ем не можат да се паркираат возила, ем пешаците се заштитени со ограда од сообраќајот.

За возачката култура на Солунчани не можам да се решам дали е подобра или полоша од онаа во Македонија, зашто бев сведок на примери од обете крајности. Сепак, општ впечаток ми е дека не те фермаат кога чекаш на пешачки премин каде што нема семафор.

Ми се допадна тоа што кај некои прометни улици, кај пешачките премини кои не се на раскрсница, се поставени семафори со копче на кое пешакот притиска за да му се запали зелено светло за да премине. Мислам дека во Скопје ова би функционирало.
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Oct-2013 at 19:04
Сум бил во Солун неколку пати и мојот коментар е едноставен. Солун е неспоредливо погрд, понечист, понесреден и со помалку шарм од останатите европски градови со слична големина (зборувам за Градови во ЕУ не на балканот). Како најголема негова предност е локацијата (на море), пристаништето и урбанистичкиот план на градот. Споредбата со Скопје е излишна. Сепак Солун е колку толку развиен град, а Скопје е град во развој со сеуште незавршени клучни сообраќајници и јавен транспорт. Од туристичка гледна точка мене лично Скопје ми е поинтересен (дури и со СК14)
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Oct-2013 at 03:18
Originally posted by Џоле


Освен лошиот впечаток што го остава со своите предградија и јавната чистота, Солун се чини како доста развиен град (економија, јавен превоз, јавни служби итн.) Економската криза оставила свој белег, па така веднаш штом излезете од фамозните шопинг улици Цимиски и Виа Егнација ќе наидете на еден куп затворени продавници.


Влезот на Солун, од страната на Македонија и патот до Космос се уствари еден малечок дел од градот, во кој живее посиромашниот дел од граѓаните. Одлична фоторепортажа, но преградијата на Солун како Kalamaria/Καλαμαριάm, Nea Paralia/Νέα Παραλία , Panorama/Πανόραμα се комплетна спротивна слика на тоа што си видел
А за јавната чистота... сеуште мислам дека Солун е почист град под повеќето Европски/Градови во МК. Споредено со Атина, како главен град, јавната хигиена е на многу повисоко ниво.


Originally posted by stratus

Сум бил во Солун неколку пати и мојот коментар е едноставен. Солун е неспоредливо погрд, понечист, понесреден и со помалку шарм од останатите европски градови со слична големина (зборувам за Градови во ЕУ не на балканот). Како најголема негова предност е локацијата (на море), пристаништето и урбанистичкиот план на градот. Споредбата со Скопје е излишна. Сепак Солун е колку толку развиен град, а Скопје е град во развој со сеуште незавршени клучни сообраќајници и јавен транспорт. Од туристичка гледна точка мене лично Скопје ми е поинтересен (дури и со СК14)


Јас живеев во Солун и во ниеден дел од твојот коментар не се согласувам. Субјективниот поглед, да, во ред, но... Фактот што Солун е European Youth City Capital за 2014, а ти го спомена Ск како 2014 за поинтересен туристички избор...
Со кои ЕУ градови уствари го споредуваше Солун од силчна големина?
Traveling.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Oct-2013 at 09:15
Те чекав да се јавиш.
Браво за репортажава, одмна не сум бил во Солун и би сакал да го посетам скоро. Во поголемиот дел се согласувам со Ѓоко дека има многу што да научиме од нив, но сепак не станува збор за блескаво уреден или убав град, како некои други медитерански (еве Валенсија би ја споменал како адекватна споредба со Солун во контекст на претходниот пост). Морам да нагласам дека пред едно 18-20 години кога бев мал и непрошетан Солун просто ме воодушеви со својот сообраќај, светлина и живот. Тогаш Скопје беше туку што излезено од соц режим и беше доста темно место.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Oct-2013 at 10:48
KКои се подобри од Солун... Сите. Еве ќе ти набројам некој што сум ги посетил (да не испадни се фалам) Валенсија, Севиља, Штудгарт, Ница, Загреб, Брно.   Да не зборуваме за малку поголеми градови како Крако, Прага, Белград... Кажи ми еден полош?
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Oct-2013 at 13:08
Originally posted by stratus

KКои се подобри од Солун... Сите. Еве ќе ти набројам некој што сум ги посетил (да не испадни се фалам) Валенсија, Севиља, Штудгарт, Ница, Загреб, Брно.   Да не зборуваме за малку поголеми градови како Крако, Прага, Белград... Кажи ми еден полош?


Белград и Краков поубави од Солун? Па Ваљда не зборуваме за истиот Солун или па си го видел само центарот на истите тие кои ги наведе за споредба.
Traveling.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 08-Oct-2013 at 13:13
Па искрено и двата града се далеку поубави од Солун, за Краков пак воопшто муабет да не правиме тоа е најубавиот град на Полска (која е полна со прекрасни градови). Мислам доживувањето на еден град е сосема субјективно, но оценувањето не е и мислам дека тука сите ќе се согласиме дека Солун е доста неуреден град. Примери има многу, најмногу во урбанистичкото планирање, болниот недостаток на зелени површини, слабиот јавен транспорт и пренаселеноста. Така изградбата на метрото во Солун се претвори во пример како да не се прават работите и затоа сега се одлеваат колосални европски пари, а спека роковите се пробиваат и тоа не за малку, а за цела декада.

Edited by Andrej_LJ - 08-Oct-2013 at 13:14
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Oct-2013 at 13:31
Баш така Краков е греота да се споредува со Солун, а Белград ако ништо повеќе беше долги години главен град на голема држава и доби многу од тоа. Добро што ме потсети за зелените површини на Солун Солун многу ќари како шопинг и бизнис дестинација на земији од поранешна Југославија, Бугарија и Албанија поради нивната неспособност во транзициониод пероид како најблизок голем град од ЕУ и развиена држава, со што го доби епитетот на "престолнина" на балканот. Но денес Градови како Софија, Белград, Загреб се доста пред Солун а и Скопје, Сарајево и Тирана земаат поголем замав. Како добар момент во Солун би го издвоил пиење кафе на кејот

Edited by stratus - 08-Oct-2013 at 13:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Oct-2013 at 13:52
Да, кафе од 300 денари
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Oct-2013 at 02:51
Супер репортажава. Често пати сум сакал, ама ете немало време, а и некако отпат е, па не сум го посетил стариот дел од градот, т.е. Калето и Чаршијата. Дали бил некој, да сподели инфо, слики... чини-не чини?

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Oct-2013 at 07:34
Бидејќи прочитав дека некои од вас и живееле одредено време во Солун, ме интересира дали некој може да каже нешто повеќе за етничкиот состав на населението? Дали во Солун живеат повеќе заедници, и колкав е отприлика нивниот сооднос во проценти? Знам дека еврејската заедница била бројна во минатото, ама не сум сигурен за денес. Исто така, дали е голем бројот на нашинци што живеат таму, како и на луѓето од соседните, балкански земји?

Edited by Џоле - 09-Oct-2013 at 07:35
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Oct-2013 at 13:51
Каков состав на население, па Грција (колку што знам) не препознава етнички заедници.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Oct-2013 at 14:12
Originally posted by fichot

Каков состав на население, па Грција (колку што знам) не препознава етнички заедници.


Во ред тоа, ама сигурно се води некаква статистика за државни потреби...

Моето прашање повеќе беше насочено кон оние што живееле подолго време таму, сигурно виделе разни етнички заедници, не верувам дека во Грција 100% од населението е грчко.
За сè има вторпат
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Oct-2013 at 16:47
Originally posted by Џоле

Бидејќи прочитав дека некои од вас и живееле одредено време во Солун, ме интересира дали некој може да каже нешто повеќе за етничкиот состав на населението? Дали во Солун живеат повеќе заедници, и колкав е отприлика нивниот сооднос во проценти? Знам дека еврејската заедница била бројна во минатото, ама не сум сигурен за денес. Исто така, дали е голем бројот на нашинци што живеат таму, како и на луѓето од соседните, балкански земји?


Еврејската заедница за разлика од порано е многу мала (знам имаше пред некое време протести, бараа да се руши целиот кампус на Аристотел затоа што бил изграден над Еврејски гробишта).

Најмногубројни се Русите, барем така изгледа... Имаат цела населба, комрерцијален дел каде што се е напишано на Руски, школо, итн.

Азијати, исто има многу... токму од каде доаѓаат не знам, не се баш friendly.

Од муслиманска вероисповед, Турци, Албанци (од Корча најмногу), иако не сум слушнал/видел џамија која работи.

Од околниве земји, најмногу има Бугари. И тоа е тоа...

А Македонци кои живеат во Солун... Постои здружение, Битолско-Солунско, под име Пелагонија, каде се собираат истите тие... но не се во голем број. На државните факултети во Солун има 10тина Македонски студенти. Значително помалку од било која друга земја.
Traveling.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Oct-2013 at 17:58
Во колевката на демократијата нема ни етнички заедници ни народи,има само делба по верска основа каде се признава само муслиманско малцинство,што се смета за замена на поимот турско малцинство.имам некои пријатели кои живеат во Солун,и подалече роднина кој искрен да бидам го немам сретнато некое време,и истото го кажуваат-или си грк или друго нема,баерм избор за народиве од поблискава околија
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Oct-2013 at 19:33
There's a restaurant in the old Ladadika district in Solun called "Buba Mara", where many Serbian and Macedonian citizens gather and Macedonian music is often played.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.