build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Солун, Грција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Oct-2013 at 00:33
Originally posted by macedonia

There's a restaurant in the old Ladadika district in Solun called "Buba Mara", where many Serbian and Macedonian citizens gather and Macedonian music is often played.



Yeah, tho a lot of Greeks visit Mpoumpa Mara as well, Goran Bregovic is always played at closing hours (4/5am) and it's really fun!

Good one!
Traveling.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Oct-2013 at 10:46
На 1 и 2 Септември решивме со едни другари да идеме до Солун.
Тргнавме от Софиja сабаjле, брго стигнавме до граничниот премин(тоj веке е само един-на грчка страна), тамо работата ja завршивме за помалце от 2 минути.

После 1 саат влезохме на обиколницата на Солун. Нешто што можам да кажам како цело - грците са лоши шофери. На прв поглед ми изгледаше страно Солун. Очекував многу повеке. Косите ми се наежиха,кога видов бензиски пумпи под блокови. Не сакам да си представам што може да се деси от гледна точка на безбедност.
Колкото повеке навлегувахме во Солун,толкова трафикот беше потежок,но тоа не ни правеше проблем до моментот,кога видовме хотелот си и решивме от ул. Егнатиja да кренеме лево. Тоа предизвика ужас. Немаше забрана, имаше си семафор...но веднага започнаха да ни пцует и натискат клаксуни.Един шофер на такси,само што не слезе да се разправа со нас.
Движенето во Солун е хаос, шоферите не са толеранти ни за секунда,да ти дадот пат или да ти застанат на пешеходна - jaс не видов. Навистина мора да поработат по движението во градот. Доста тежок проблем за паркиране имат.
Како цело центарот ми се виде доста мрсен,но вечерта решив да се качам до стариот град над министерството за Тракиja и Македониja. Навистина тамо работата стануваше друга. Многу почисто,многу посредено, стари кукички,убави мали таверни.
Не знам зашто, но центарот е многу полош от стариот град и помалите населбички горе. Воздухот доста загаден. Не знам от многуто автомобили,дали от jaвниот транспорт ли е... но по Егнатиja доста загаден воздух.
През денот решивме да седнеме на кеj во едно кафуле. Фрапе - 7 евро Crazy Спраjт - 3 евро. Премного е, и не заштото гледам колко е овде,а заштото вечерта jaдовме во таверна во коja за грчка салата, пишешко филе со картофено пуре,па 0,5 литра вино,1л вода + десерт ми чинеха 14 евро.
Навистина очекував многу повеке от Солун,малце сум разочаран навистина. Посетата ни не беше поврзана со шопинг,а само туризам. Нема да ви разкажам за проблемите ми во хотелот,заштото ке изгледа дека само хеjвам,но навистина имавме проблем.
Затоа пак после 2 дни во Солун посетив Кавала...многу,многу подобро.
Во наредните денови можам да ви покажам и малце слики от моето патуване.




Edited by ink - 10-Oct-2013 at 10:49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Oct-2013 at 17:06
Може, слободно...
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 10-Oct-2013 at 19:45
Убава репортажа Џоле, поубава од самиот град  Thumbs%20Up

Навистина некои згради се убави, но од некоја причина Солун никогаш не ми се допаѓал. Ете во рамките на Грција важи за поубав од Атина, но мене "vibe"-от на Атина ми е далеку подобар.

Мислам дека главен проблем е едноличноста која се чувствува во сите делови од градот независно дали зборуваме за центарот, Каламариа или сиромашниот западен Солун. Бесконечни долги едносмерни улици подредени со едни исти згради, 0 зеленило, не особено умешно искористен кеј.

Освен обиколницата, патната/улична инфраструктура е навистина слаба за град од таков калибар.

Оноа малку зеленило коа го има многу често наликува на Скопје во најлошите години за време на управувањето на Трифун Костовски.

Од субјективна страна, ретко кога сум се чувствувал пријатно во Солун, доста нервозни и намуртени луѓе, премногу топол и влажен воздух итн итн.

Често сум се интересирал и за економијата на Солун и мој впечаток е структурата не е особено импресивна, огромниот дел отпаѓа на услужни дејности а многу малку на иновативни индсутрии или произвоство кое бара висококвалификувани кадри и генерира висока додадена вредност. Всушност ова важи за цела Грција но ако ги споредуваме Атина и Солун како два водечки града, зборуваме за ден и ноќ.

Впечатокот ми е ист и за културата. Кафе културата е навистина на високо ниво и Солун е веројатно светски рекордер по губење време и дремење на кафе. Пример кој што ние доследно го следиме од самата независност. Но тука завршува приказната. Јас не сум чул во Солун да има квалитетен концерт за разлика еве од Загреб на пример. Знам дека градот има доста театри и слично но зборувам за комплетната слика. Имам слушнато и дека е главен „турбо фолк“ град за грчка музика секако.

Сите овие карактеристики некако се надополнуваат една со друга во мојот впечаток за Солун. Мислам дека е дефинитивно град далеку, далеку под своите можности потенцијали. Како што рекоа и други форумаши неспоредлив со други градови од тој калибар во Европа.

Софија или Белград на пример се пред Солун по толку многу критериуми и покрај многуте недостатоци кои ги имаат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 10-Oct-2013 at 20:11
Еве направив и некои пресметки за GDP per capita.

Солун има 19800ЕУР или ~ 84% од просекот на ЕУ
Скопје има 13571ЕУР или ~ 60% од просекот на ЕУ

Податоците за Солун се од 2009 а за Скопје од 2012 и јазот е веројатно смален со оглед на грчката криза, комплетнотото затворање на неколку индустриски капацитети во Солун (меѓу кои и фабрика на Goodyear) а растот на економијата на Скопје во изминатите неколку години.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 10-Oct-2013 at 20:50
Податоците за Скопје мене ми изгледаат сосема нереални. Сигурен си дека имаме 60% од европскиот просек? Кој регион го зема за база?
Незнам дали знаеш дека излезе најголемата стат. анализа правена годинава. Правена е од Евробарометар и е подлога за креирање на градската политика на ЕУ во следните декади. Го мери задоволството на граѓаните со различните услуги во своите градови. Атина е последна во сите 28 категории од сите главни градови на ЕУ. Од регионов интересно е што Бургас е пред Софија скоро по сите параметри. Ќе ја сумирам и презенитрам статистиката за регионов. Сепак треба да се нагласи дека ова не е објективно оценување, туку субјективно бидејќи го мери задоволството на жителите.

Edited by Andrej_LJ - 10-Oct-2013 at 20:55
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 10-Oct-2013 at 22:07
Години по ред Скопје според завод за статистика гради околу 45% од македонскиот БДП. Од таму и тргнува мојата математика земајќи ги бројките за Македонија од ММФ за 2012 година.

Бројките кои ги приложив не потекнуваат од ист извор и сигурно не се најточните но мислам дека дури и да беа 95% за Солун и 50% за Скопје поентата ми останува иста.

Силните урбани центри секогаш имаат изразито поголеми бројки на ГДП по глава од просекот во секоја земја. Во случајов, ГДП ППП по глава за Солун како процент од ЕУ просекот во најдобра рака е идентичен на бројките за Грција како земја.


Edited by pbanks - 10-Oct-2013 at 22:10
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Oct-2013 at 22:18
Originally posted by Andrej_LJ

Податоците за Скопје мене ми изгледаат сосема нереални. Сигурен си дека имаме 60% од европскиот просек? Кој регион го зема за база?
Незнам дали знаеш дека излезе најголемата стат. анализа правена годинава. Правена е од Евробарометар и е подлога за креирање на градската политика на ЕУ во следните декади. Го мери задоволството на граѓаните со различните услуги во своите градови. Атина е последна во сите 28 категории од сите главни градови на ЕУ. Од регионов интересно е што Бургас е пред Софија скоро по сите параметри. Ќе ја сумирам и презенитрам статистиката за регионов. Сепак треба да се нагласи дека ова не е објективно оценување, туку субјективно бидејќи го мери задоволството на жителите.


Статистика која мене лично ме интересира е ГДП по глава за големи урбани центри во Европа. Неколку пати сум пробал да составам ваква листа но голем проблем се различните аршини за статистички регион кој се применува.

На пример, Атина знае да фигурира како град од 400.000 жители, додека во други случаи статистички регион за еден град вклучува пола земја.

Незнам како ЕУ до сега не воведе некој критериум за метро зони за да овакви типови на статистика (не само ГДП пер капита) бидат релевантни.

На пример, скопскиот статистички регион е многу убаво срочен http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%BD

Ги вкличува сите општини кои реално гравитираат кон градот и кои заедно ја даваат големата слика.

Исто интересна статистика е број на седишта на големи компани по градови и обртот кој истите го прават (со однапред дефиниран критериум што е голема компанија).

Имам налетано на една ваква листа пред 7-8 години за ЕУ и паметам дека бев импресиониран од Минхен кој беше дури четврти во цела ЕУ, веднаш после Лондон, Париз и ако не се лажам Милано или можеби Мадрид.

Се извинувам за офтопик.
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Oct-2013 at 23:12
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Oct-2013 at 23:14
Токму сакав да кажам дека номенклатурата на териториални единици за статистичка намена е тоа што ЕУ го измисли. И токму НУТС 3 нивото е супер за мерење на силите. Значи пбенкс си ги погодил процентите, барем влегуваат во правите интервали.

Ц ц ц каква трагедија е Балканов еј, само главните градови живеат, ова другово умира!

@ Вирджин има иста ваква на Евростат со НУТС 2 региони каде Македонија е вклучена? Дај ако има нешто да видиме како стои државава.

Edited by Andrej_LJ - 10-Oct-2013 at 23:16
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 10-Oct-2013 at 23:24
Ах да, заборавив на НУТС 3 иако не ми е 100% по мерак но е добар за компарација.

Инаку да бидеме реални, цела источна европа е катастрофа ако зборуваме за дистрибуција на ГДП со исклучок на Словенија и до некаде Чешка и Словачка.
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 10-Oct-2013 at 23:29
Originally posted by Andrej_LJ


@ Вирджин има иста ваква на Евростат со НУТС 2 региони каде Македонија е вклучена? Дај ако има нешто да видиме како стои државава.

Eurostat


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Oct-2013 at 23:30
Да тие се и поблиску до центрите на економска моќ, јасно дека кај нив ќе се прелева повеќе отколку во слепово црево.
Инаку незнам дали знаеш дека Чесите се многу бесни бидејќи во 2004 кога Чешка влезе во ЕУ тие ја дефинираа Прага како посебен НУТС 2 регион и сега Прага неможе да кандидира за кохезијската помош на ЕУ бидејќи е над допустливиот праг. Затоа сите проекти си ги финансираат сами и тоа е голема пречка за реализацијата на М4 (кој според вчерашниете најави треба да биде готов до 2022).

@ Вирджин многу ти благодарам! Изненадува фактот дека НУТС 2 регионот Југо-западен (каде што спаѓа Софија) е подобар од Кентрики Македониа (каде што спаѓа Солун).

Edited by Andrej_LJ - 10-Oct-2013 at 23:33
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 10-Oct-2013 at 23:35


Cheers

Originally posted by pbanks


Софија или Белград на пример се пред Солун по толку многу критериуми и покрај многуте недостатоци кои ги имаат.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 10-Oct-2013 at 23:39
Да јас се согласувам со тебе. Иако има огромни разлики помеѓу овие градови. Екс-соц градовите имаат многу подобро урбанистичко планирање, кое во Солун и Атина како воопшто да го нема заедно со зеленилото и јавниот транспорт кој и во двата града е мизерен во однос на нивната големина.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 10-Oct-2013 at 23:46
Добро јас малку го проширив контекстот и мислам дека Солун е генерално губитник како и да гледа човек.

Урбанистички се согласувам со тебе. Своевремено пред ССЦ да стане кочина, следев една интересна нишка во грчкиот форум за оние еднолични згради кои ги има низ Солун и низ цела Грција. Имаа некој термин за нив, мислам ги викаа поликалатес или нешто слично. Фактички се работи за дивеење на урбана мафија во годините на рапиден развој на Грција помеѓу граѓанската војна и некаде почетокот на 90те и масовната миграција село град во тој период.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 11-Oct-2013 at 00:00
Originally posted by pbanks


Солун има 19800ЕУР или ~ 84% од просекот на ЕУ (2009)
Скопје има 13571ЕУР или ~ 60% од просекот на ЕУ (2012)



Белград 13654ЕУР ~60% од просекот на ЕУ (2012)
Софија 18209ЕУР ~80% од просекот на ЕУ (2009)
Загреб 23779ЕУР ~90% од просекот на ЕУ (2009)

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-Oct-2013 at 02:20
Во Софија јас неможам да го видам силното БДП што го има,барем не доволно,говорам визуелно.
На пример сегментот на јавниот транспорт,мислам дека кога Софија ќе ги добие новите трамваи,тролејбуси,автобуси ќе придобие многу во тој дел,да изгледа како еден економски способен град.

Без да се манифистира во јавност економската моќ едноставно не иде.

Edited by kiriOK - 11-Oct-2013 at 02:21
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Feb-2016 at 02:42
Да не отварам друга тема, бев на кратко до Солун па ќе споделам фотки сега и наредниве денови.

Мене Солун ми е пријатен град, барем центарот. На страна не сум бил, освен еднаш што го поминав со градски од Космос до центар (2 линии) и назад до Икеа, само не сликав по пат, ми беше шубе да се експонирам со скап апарат во автобус.

Ме фасцинираат контрастите, од антички ископини и византиски цркви среде град, преку османлиски и класични објекти, до модерни и современи административни и обични станбени згради.. се на куп. Нема униформираност, има различност и видлива историја и развој.

Нејсе, се паркиравме на еден од бројните паркинзи во близина на пристаништето. За 6 часа нешто помалку од 8 евра.

Стара пристанишна зграда, мислам терминал за морски патувања е.



Понатаму по првата улица покрај кејот.



Точаци за рентање. Мислам дека беше 1-1.5е/саат ама не сум сигурен.



Вело-патеки, на улица

и на тротоар
само на оваа улица приметив дека ги има.

Edited by fichot - 01-Feb-2016 at 02:42
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Feb-2016 at 09:53
Тоа е патеката на кејот, минува вдолж целиот кеј и продолжува понатаму, кај кулата, исто така по кејот, само малку повнатре. Мој личен впечаток од двете посети на Солун (барем во централното подрачје) е дека градот слабо стои со велосипедски патеки на посебни тротоари и најчесто (барем онаму кај што ги има) се дел од улицата и се издвоени или со тие жолтите гуми или се обележани само со жолта боја.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.123 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.