build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Поткровје вpз каратаван

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stipko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote stipko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Поткровје вpз каратаван
    Posted: 12-Oct-2013 at 10:52
Дали вакво нешто се прави во зграда што има два спрата и вкупно шест станови. Ја сум на вториот спрат и сакам нели да направам поткровје доколку е можно. Мислам дека зградата и нема стубови, зградите се иначе правени 60-тите години. Во зграда до мојата со слична година на градење гледам еден комшија си дигнал поткровје, али кога го прашав како го направил тоа не знаеше да ми објасни, само ми кажа дека ангажирал фирма и тие му бутале некои зидови правеле носачи или што ми кажа не знам и му ставиле плоча јас како што го разбрав. Мене ме интересира дали јас можам врз каратаванот да си направам или ќе морам некое решение како него да изведам и како оди тоа? Иначе зградата има темели.


Edited by stipko - 04-Nov-2013 at 21:44
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Dec-2013 at 15:04


иначе без да излезе на лице место градежник - не си мачи глата, на слепо се' се  може па и да ја срушите зградата, иако со ова лесниот бетон може да крпите со помалку страв, но ако кревате плочи нагоре и стравот ќе го кренете угоре, а особено доколку не е осигурана надградбата со кибрит конструкција [1][2][3]   или ако марката-бетон е 250 односно ја кренале зградата со по посен бетон сооднос 1:4

патем семантички потркровје не може да оди врз каратаван, може на кровот сакаш да направиш доградба ко каратаван

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
stipko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote stipko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Dec-2013 at 19:52
Okey fala za odgovorot.
Isto taka me interesira dali moze da vo zgrado sto e na 2 sprata go iskoristam prostorot vo podkrovjeto,znaci bez da ja digam visocinata na objektot i slicno ako me razbirate sto sakam da kazam.
Eve primer
http://postimg.org/image/gfjgvhbnn/
Zgradata e isto taka so cetiri vodi i na dva sprata.
I dali mi treba dozvola za ovaa?

Edited by stipko - 15-Dec-2013 at 19:55
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.268 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.