build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4460
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 30-Dec-2015 at 12:25


Чаре е само да се покрие бивша Комерцијална (сега инаку објект во сопственост на Владата, верувам неколку министерства се сместени внатре) со огромни светлосни екрани, нешто како Times Square, ама од 15 век. Таман ќе го имаме најновиот најстар град на светот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 30-Dec-2015 at 18:17
„Трафостанициве“ од под земја, како да се random поставувани каде ќе се стигне...!!!!!?????
.....   .......
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 31-Dec-2015 at 02:59
Добро, кој е дебилот што редовно проектира орнаментирана ограда околу отвори за вентилација?? Божем се приближуваш до отворот со поларна балерина па да ја погледаш. Сериозно не е возможно да се покрие со една силна решетка врз која ќе може и да се оди?? А бе нека крадат, племето нека му го е88т, цел буџет приеберете го, само молам еднаш обратете со до некој писмен човек за уредување урбани целини... Кое проклето лудило, нема нит чаре нит надеж повеќе, баталете. Ко не згрми еден земјторес пак, та барем на Земјата полесно да и' биде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 31-Dec-2015 at 04:44
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by Cloverstack


Originally posted by BOJAN

Разбирам да чини пари подземната гаража
Навистина ти е разбирливо?SmileБаш толку колку што чини? Баш 9,3 милиони евра? За 440 паркинг места?Да удриме една математика:9,3 милиони евра / 440 паркинг места = 21.136 евра за едно паркинг местоКласичен Ск2014 пренапумпан балон, врз кој со големи букви пишува ГРАБЕЖ.Но за жал има нешто уште полошо. Тоа е бескрајното непланско натрупување на институции и објекти во строгиот центар, додека јавниот превоз во реалност гние, без никаква визија за развој, а камо ли некаков конкретен проект за зголемување на неговиот удел во сообраќајот. Нема ЛРТ, не се реализираат дури ни одамна планираните експресни сообраќајници со голем капацитет, ама затоа катни и подземни гаражи во строгиот центар никнуваат како печурки по дожд. Па како побогу ќе стигнат сите тие автомобили таму? Изгледа малку ни е закрчен сообраќјот, изгледа треба уште малку да го заглавиме. Класична Ск2014 катаклизма во подготовка, со огромни долгорочни последици. Што се однесува до „плоштадот“, тој е една таква гротеска, просто немам зборови. Но уште погротесктна е композицијата на објекти околу него. Нормален човек да се труди намерно да создаде нешто толку бедно, па тешко дека ќе му појде од рака. Барокните лифтови, тоа е само јаготката на шлагот. Да сумирам: парите се потрошени, вистинските големи инфраструктурни проекти останаа само на хартија (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...), а тоа што ни останува се:- ваквите Ск2014 бљувтини;- долгорочните последици поради тоталното отсуство на планирање или макар некакви трагови од здрав разум и логично расудување;- огромни кредити за враќање- и се разбира, мала група бандити која фантастично профитираше спроведувајќи вакви криминални проекти!

Овде се поставува клучното прашање ако овие градеа (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...) нели можеле да спроведат ГРАБЕЖ, или мислиш дека ексклузивно се краде во СК2014. Има еден градоначалник што несакам да го спомнам бидејќи ќе ми го избришат постот, троши милион евра на улички, еден цел милион, тоа е ГРАБЕЖ, ама некој сака да го види, некој ја врти главата.
понекогаш си ептен смешен... генералниот сообраќаен план на Скопје, вклучувајќи и ЛРТ, е одговорност на Град Скопје и не е воопшто логично да го прави било кој друг... не знам зошто воопшто се трудиш... барем овој пат да имаше логика твоето нонстоп блебетање за градоначалникот што нејќеш да го кажеш
извини, што точно тука треба да прави општина центар? метро од железничка до соборна?

Обично се трудам да бидам смешен за да не бидам трагичен како тебе, и блебетам за да не лупетам. Ти се јави како адвокат на Cloverstack или на градоначалникот што не го споменав?
Не би се замарал со тебе бидејќи си залутан на форумов, но ајде сепак ќе ти објаснам, овде не се зборуваше за тоа кој и што требало да гради, туку дали со одредено градење крадел или поточно дали можел да украде, иако граденото не е ск2014.
коментарот е на место, не збориме за пари, збориме за одговорност и рационалност... односно, ако не ти е јасно, за тоа што се можело да биде направено со парите кои пренапумпано се потрошени на еден прилично мал паркинг и далеку неквалитетен плочник, а истите пари служат за далеку поблагородни цели
еве ти кажи како градоначалникот што не сакаш да го спомнеш треба да ги троши своите средства попаметно?
...не дека го оправдувам него, далеку од тоа дека тој прави нешто паметно, само да ти иницирам дека споредбата која упорно ја правиш кога нема аргументи да се оправда нерационалното трошење на средства ти е нереална
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 28-Jun-2016 at 13:13
27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

Тука ќе објавам слики и од околината
27 juni by Ani.build, on Flickr

Зградиве многу повеќе ми личат/личеа на Париз отколку на Москва.
27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 28-Jun-2016 at 13:14
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 28-Jun-2016 at 13:21
27 juni by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 29-May-2017 at 20:48
Originally posted by гитардемон

Чаре е само да се покрие бивша Комерцијална (сега инаку објект во сопственост на Владата, верувам неколку министерства се сместени внатре) со огромни светлосни екрани, нешто како Times Square, ама од 15 век. Таман ќе го имаме најновиот најстар град на светот.


Еве може со вакви, само да ги урамат барокно и металните носечки столбови да ги направат јонски дорски или коринтски.

На Владо Јовановски, Ламбе и сличните режимски колаборационисти што се на програмата, за комплетен впечаток би било убаво да им се додадат јавни настапи на Ниче Македон, Марина Дојчиновска и Вангел Божиновски.

И пет-шест палми да се засадат, во барокни жардињери.Каков прекрасен плоштад. Огледало на цело Ск2014!
Edited by Cloverstack - 29-May-2017 at 20:50
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 30-May-2017 at 14:48
Ekranive se super, ke moze sega vo zivo da gledame tepacki od Sobranie!
Sega zaev zivi ke gi jade, pa Grujo pak tepaci ke mu pusti, pa onda Brane i Sekerinska bitangi ke im pustat, itn... ke bide dobra godina!
Jas vikam i kladilnica ovde da se otvori za da moze da se stavaat pari na toa koj kogo ke pretepa
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.