build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плоштад Мајка Тереза
    Posted: 14-Oct-2013 at 02:07
Четири плоштади ќе добијат имиња

Покрај Скендер-бег, свој плоштад ќе имаат и Мајка Тереза, пресвета Богородица и ВМРО

Една нова улица и четири новоформирани простори ќе добијат имиња, додека еден пешачки мост и две постојни улици ќе бидат прекрстени. Подземната сообраќајница што допрва ќе се гради под Кејот „13 Ноември“ ќе се вика улица „Св. апостол Павле“, а пешачкиот мост „Око“, кој ги поврзува Кејот и новата зграда на Археолошкиот музеј во иднина ќе биде Мост на цивилизациите во Македонија.

Ваква одлука треба да донесат градските советници на седницата в петок, на која, меѓу другото, ќе треба да одлучат и за именување на четири плоштади. Така, просторот пред црквата „Рождество на пресвета Богородица“ ќе биде плоштад „Пресвета Богородица“, оној околу споменикот на Скендер-бег ќе се именува во плоштад „Скендер-бег“, додека средишниот простор меѓу објектот во изградба на ВМРО-ДПМНЕ и неколку други постојни објекти и улицата „Даме Груев“ ќе се вика плоштад „ВМРО“.
Просторот, пак, кој се формира помеѓу објектите на МОБ, на Филхармонија и неколку новоизградени објекти како оној на АЕК, на Управата за финансиска полиција и МНР во иднина ќе го носи името на Мајка Тереза.

Истовремено, ќе се изврши и преименување на две улици и тоа досегашната „Руди Чајавец“ ќе биде прекрстена во „Методија Шаторов Шарло“, а „Владимир Комаров“ ќе стане улица „23 Октомври“.

Одлуката за именување, која треба да ја донесат градските советници, е обврска на Град Скопје според Законот за определување имиња на улици, плоштади, мостови и други инфраструктурни објекти. Имињата се утврдени со Листата на имиња, која градскиот Совет ја усвои уште во мај минатата година по претходно добиена согласност од Владата.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=DCD7E4B6D131144985714ACF0C55F5A6

Edited by Џоле - 14-Oct-2013 at 09:00
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Oct-2013 at 15:49
да де, Мајка тереза... не дека тоа е платото на МОБ кое нема ни потреба од име, затоа што е плато пред објект, а не плоштад... воопшто нема ни карактеристики на плоштад, ама ај не е битно... Roll%20eyes
како и обично, именувањето е најголем приоритет пред се... стално ќе си патиме од ова очигледно


Edited by zabegan - 14-Oct-2013 at 15:51
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Oct-2013 at 23:52
Мајка Тереза та Мајка Тереза. А цел град да го прекрстиме во Мајка Тереза Сити? Оти недостојно е само плоштад, 100 споменици, булевар, музеј и што уште не за таква величина.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Oct-2013 at 14:48
Originally posted by zabegan


да де, Мајка тереза... не дека тоа е платото на МОБ кое нема ни потреба од име, затоа што е плато пред објект, а не плоштад... воопшто нема ни карактеристики на плоштад, ама ај не е битно... Roll%20eyesкако и обично, именувањето е најголем приоритет пред се... стално ќе си патиме од ова очигледно
Па сигурно нема да го остават така како плато кога ќе се завршат градбите...целиот тој простор и онака плаче за реставрација, па штом и име му дале биди сигурен дека од плато ќе се пренамени во плоштад.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Oct-2013 at 17:31
Originally posted by kire85

Originally posted by zabegan


да де, Мајка тереза... не дека тоа е платото на МОБ кое нема ни потреба од име, затоа што е плато пред објект, а не плоштад... воопшто нема ни карактеристики на плоштад, ама ај не е битно... Roll%20eyesкако и обично, именувањето е најголем приоритет пред се... стално ќе си патиме од ова очигледно
Па сигурно нема да го остават така како плато кога ќе се завршат градбите...целиот тој простор и онака плаче за реставрација, па штом и име му дале биди сигурен дека од плато ќе се пренамени во плоштад.
нема везе тоа како изгледа платото, влезно плато си е влезно плато... ти ако сакаш и булевар викај го, не менува ништо
исто така не менува ништо доколку го заградат со објекти... не е секој рамен празен простор плоштад, како што љубат да мислат нашите „урбанисти“
ама кога успеваат да именуваат автопати по историски личности, не знам што очекував Dunno
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Oct-2013 at 20:14
Најдов една слика од SSc каде се гледа овој простор,ова долу десно на сликата е нешто ново изградено,а немаме никаде сретнато што би требало да претставува.Дали подземна гаража,или нешто друго..

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Oct-2013 at 23:31
Да не е можеби дел од Колонадата која се гради во близина?
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Oct-2013 at 00:27
се гледа дека има пролаз помеѓу колонадата и овој објект,можеби подоцна ќе ги спојат одозгора со плоча
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Oct-2013 at 03:15
Колонадата е помеѓу тортата на обвинителството и велелепната зграда на АЕК, а не овде кај МНР.

Ова што се гледа на сликата со голема сигурност би рекол дека е дел од подземната гаража.Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Oct-2013 at 07:41
испод колонадата има гаража,па...
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Jan-2014 at 22:45


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:08
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Jan-2014 at 00:26
ова требаше да се уреди,а сега дали на ваков начин............
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Jan-2014 at 00:33
WTF

Кога се има пари и кога се брза чуда се можни. Мислам дека можеме побрзо и од Кинезите само ако се плати.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Jan-2014 at 04:01
А има ли барем некој рендер, цртеж, па макар и со дрвени боички, за тоа како го имаат замислено „плоштадов“?
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Jan-2014 at 05:07
Само да не слупаат повторно некој нејзин споменик, затоа што како тргнало на секој чекор ќе ја гледаме. Одличен начин да се прослави нејзиното дело.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Jan-2014 at 07:36
Ја се прашувам дали ќе има бар малце зеленило ? Оти како што гледам се е бетонирано а под плоштадот ќе биде подземниот паркинг.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Jan-2014 at 11:03
samo neka imaat sreka da go unistat i MOB
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Jan-2014 at 17:45


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:09
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Jan-2014 at 21:20
Тоа што има подземна гаража и бетон не претставува никаков проблем при поставувањето на зелена површина, на плоштадот од Интернационалниот бизнис центар во Москва има одличен пример за поставување на зелена површина и тоа на скалилата од плоштадот, а во горниот дел (кој што е предвидено да биде завршен до Септември оваа година) е предвидено да има и дрвореди.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 01-Feb-2014 at 14:43

DSC02708 by george k. 1981, on Flickr


DSC02706 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.215 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.