build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Feb-2014 at 16:49


fokus.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Feb-2015 at 16:54


За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-Feb-2015 at 17:14
толку беше интересно ова плато (само мал фејслифт требаше) и сега ќе му го настегаат глупиов досаден бекатон (испокривен целиот) и глупите генерични канделабри
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Dec-2015 at 12:31
Денешни, утрински фотки:Канделабрите и МОБ се „вистинска“ комбинација, нема што:Античка куќарка за лифт до гаражата:АЕК и колонадата се тука за да го зашеќерат доживувањето:Античката куќарка од друг агол:Проширен е влезот во подземната гаража:МОБ и канделабрите, „добитна“ комбинација:

Незаобиколната колонада:Толку. Фала многу, пријатно.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Dec-2015 at 13:57
Ова излезе одлично.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Dec-2015 at 15:18
Катастрофа.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Dec-2015 at 16:30
Originally posted by fichot

Катастрофа.

Не си во право, максимум е изваден од просторот.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Dec-2015 at 17:03
А и овој плоштад се вика Мајка Тереза?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Dec-2015 at 18:56
барокен лифт и огради од скалила... совршени елементи на секој плоштад во светот... што се буните не ми е јасно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Dec-2015 at 19:09
Originally posted by Petar Skopje

А и овој плоштад се вика Мајка Тереза?

Нема друг.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Dec-2015 at 20:13
Две фотографии од подземната гаража под плоштадов (првата е преземена од mia.mk, а втората од фејсбук профилот на Никола Груевски)За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Dec-2015 at 22:46
Originally posted by Petar Skopje

А и овој плоштад се вика Мајка Тереза?

Нема друг плоштад, но има улица, клинички центар, два споменика автопат и веројатно уште нешто.
Back to Top
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 56
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Dec-2015 at 01:59
Една жардињера со малку цвеќиња и зеленило немаше никому лошо да му направи ако ставеа на просторов. Ако не друго ќе дадеше малку живост на монотоноста што ја имааат плочките.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 27-Dec-2015 at 03:58
Знаејќи си го народецот, препрекине со црвени столбчиња за брзо време ќе бидат искршени.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 27-Dec-2015 at 09:51
Ја пробав вчера гаражата, фина е, баш требаше плус паркинг простор во тој дел. Патем, нејзиното користење е бесплатно засега. На плоштадот, пак, ноќеска околу два часот по полноќ ечеше музика од звучниците што се ставени на канделабрите. Се надевам дека нема да остават по цел да свири музика, посебно ноќе.
За сè има вторпат
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Dec-2015 at 10:57
супер е...мада убаво викаш да се стаело по некоја жардињера... посебно ми се свиѓа шо ја покриле онаа ружната дупка шо беше останата од диското мнт...само уше да ги сменат тоа стаклата таму....
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 27-Dec-2015 at 13:52
Originally posted by Џоле

Ја пробав вчера гаражата, фина е, баш требаше плус паркинг простор во тој дел. Патем, нејзиното користење е бесплатно засега. На плоштадот, пак, ноќеска околу два часот по полноќ ечеше музика од звучниците што се ставени на канделабрите. Се надевам дека нема да остават по цел да свири музика, посебно ноќе.


Џоле прво ти благодарам за фотографиите. Што се однесува до музиката тоа е најмал проблем кој лесно се регулира. Од она што го прочитав за плоштадот ова ќе биде плоштад на музиката (ништо чудно со оглед на тоа дека е опкружен со три институции кои се музички). За тоа што викате наплатни куќички, кандалабри лево десно, за тоа само кога ќе го видам плоштадот во живо затоа што многу често негатвните коментари на форумот се испоставиле како пренапумпани и тендециозни. Мене многу повеќе ќе ме интересира ако се среди хаосот од паркирани возила во овој дел и ако им успеа на властите да ги стави во функција овие гаражи. Исто така се радувам затоа што Скопје доби уште една средена површина која ќе им служи на граѓаните и туристите за прошетки и одржување на разни манифестации. Се согласувам и со тоа ако плоштадот е „гол„ како оној во Струмица дека треба да му се додадат декоративни елементи пред се зеленило.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 27-Dec-2015 at 14:45
Плоштад на музиката - Мајка Тереза.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 27-Dec-2015 at 17:34
Originally posted by fichot

Плоштад на музиката - Мајка Тереза.


Името нема никаква врска ова мижеше слободно да биде плоштад Тоше Проески. Плоштад Мајка Тереза треба да биде платото позади спомен куќата Мајка Тереза.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Dec-2015 at 00:14
bas vcera pominav od tamu i go vidov plostadot pa da spodelam mislenje:
-interesni se skalite i nivnoto osvetluvanje
-kukjarkive barokni se najtaznoto i najsmesnoto nesto sto go imam videno
-rampata za invalidi e uzasno resena: do pola e na edniot kraj, od pola na drugiot, i zavrsuva do MOB. ako i posle toa nema kako da se stigne do filharmonijata. ako sakas do nea, treba da se vratis skroz do dole, pa da odis od drugiot kraj. kakov uzas, mislat li tie arhitektite koga proektiraat nesto
-zvucnicite bea roknati do maksimum i od niv idese gjoko tanevski na radio, horor
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.