build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Dec-2015 at 03:32
Originally posted by kultuzin

Originally posted by fichot

Плоштад на музиката - Мајка Тереза.


Името нема никаква врска ова мижеше слободно да биде плоштад Тоше Проески. Плоштад Мајка Тереза треба да биде платото позади спомен куќата Мајка Тереза.
ова е плато на МОБ, и секогаш ќе биде како и да изгледа, какви плоштади, какви Тошевци, какви Терези бре човече?

ова беше еден многу квалитетен простор, кој се запусти поради недовршеност и недомисленост на целиот тој реон... сега таму има ѕид од објекти со неадекватна функција и некаква пустелија од неквалитетни плочки две скалила кои се појавуваат од бог знае каде и неписмено накалемени сервисни простори и опрема
колку поинаку ќе беше само тука да беше ФДУ, заедно со филхармонијата, МОБ и музичката академија, а платото да се обогатеше со повеќе зеленило, некоја фонтана и можеби и некоја скулптура, а мостот на уметноста само ќе допринесуваше за поголема достапност и движење, и ќе беше главна фокална линија на целиот комплекс... ама не, моравме да го добиеме ова поради нечии фрустрации... јасно дефиниран и недооформен простор крајно да се упропасти

и дури и просторот кај спомен-куќата на мајка тереза не е некаков плоштад, туку е влезно плато на Дом на АРМ кое имаше многу убав плочник... и спомен куќата воопшто немаше никаква логика да стои таму како објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Dec-2015 at 10:41
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Originally posted by fichot

Плоштад на музиката - Мајка Тереза.


Името нема никаква врска ова мижеше слободно да биде плоштад Тоше Проески. Плоштад Мајка Тереза треба да биде платото позади спомен куќата Мајка Тереза.
ова е плато на МОБ, и секогаш ќе биде како и да изгледа, какви плоштади, какви Тошевци, какви Терези бре човече?
Посмирено малку почнувај ги коментарите. Муабети од типот "тоа било и ќе остане" не прилегаат на твоите не повеќе од 25 години.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3419
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Dec-2015 at 11:06
Ова е луѓе бре грабеж. Од наши пари се одвоени 3,5 милиони евра, и тоа само за плоштадот. Разбирам да чини пари подземната гаража, ама ова што се нарекува плоштад. Страшно! Не ги гледам причините за да се фрлат толку пари на вакво нешто, освен дека завршуваат во „долгата рака на ВМРО“.

Овој простор не знам колку воопшто може да прерасне плоштад. Ние можеме така да го викаме, но не знам кој пешачки коридор, и се разбира фреквенција на луѓе, водат кон ова место за да може воопшто да се нарече така.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Dec-2015 at 15:13
Како портал кој исклучиво се бави со архитектура (барем теоретски) мислам дека не треба вашите текстови да паднат на ниво на некој апла политички порталчиња. Па така очекувам од вас ако не повеќе да го познавате проектот Скопје 2014 и што беше предвидено во тој проект. Така да ставање на сите проекти во контекст на Скопје 2014 не е ништо друго туку ситнo политиканство кое не треба да го има барем на овој портал. Плоштадот Мајка Тереза не е дел од проектот Скопје 2014 туку е засебен проект, како што е засебен проект и фасадата на ЕВН, или пак плоштадот Карпошово востание. Исто така огромен дел од спомениците не се дел од проектот Скопје 2014. Навистина би било убаво да го изгледате уште еднаш клипот каде што е презентиран овој проект И јасно да дефинирате што всушност спаѓа под овој проект за да на ви се случуваат и во иднина вакви непрофесионални текстови кои имаат повеќе политичка а помалку стручна и објективна намена.

http://www.build.mk/?p=47897
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Dec-2015 at 16:44
Originally posted by BOJAN

Ова е луѓе бре грабеж. Од наши пари се одвоени 3,5 милиони евра, и тоа само за плоштадот. Разбирам да чини пари подземната гаража, ама ова што се нарекува плоштад. Страшно! Не ги гледам причините за да се фрлат толку пари на вакво нешто, освен дека завршуваат во „долгата рака на ВМРО“.

Овој простор не знам колку воопшто може да прерасне плоштад. Ние можеме така да го викаме, но не знам кој пешачки коридор, и се разбира фреквенција на луѓе, водат кон ова место за да може воопшто да се нарече така.

Се извинувам, ама ,,ВАКВИ ,, коментари и закључоци, не заслужуваат ни внимание, ни коментар, АМА...
Ова е срамно !!!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Dec-2015 at 17:28
Originally posted by Navigator

Посмирено малку почнувај ги коментарите. Муабети од типот "тоа било и ќе остане" не прилегаат на твоите не повеќе од 25 години.

 
Па и твоите партиски пристрасни коментари не доликуваат како за еден член на форумот, ама ете, ќе мораме да те трпиме уште некое време - додека не мигрира форумот кон посовремена Интернет платформа со која ќе им се овозможи на администраторите и модераторите навремено да бришат пристрасни коментари и да банираат членови на одредено време или трајно.
 
Инаку, како што Ленинова и понатаму е Ленинова, и исто како што и Првомајска и понатаму е Првомајска, така и оваа локација е` и ќе остане плато на МОБ, без разлика какви етикети твоите партиски миленици ќе му залепат.


Edited by Dexter26 - 28-Dec-2015 at 22:07
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Dec-2015 at 19:36
Originally posted by BOJAN

Разбирам да чини пари подземната гаража

Навистина ти е разбирливо?

Smile

Баш толку колку што чини? Баш 9,3 милиони евра? За 440 паркинг места?
Да удриме една математика:

9,3 милиони евра / 440 паркинг места = 21.136 евра за едно паркинг место

Класичен Ск2014 пренапумпан балон, врз кој со големи букви пишува ГРАБЕЖ.

Но за жал има нешто уште полошо. Тоа е бескрајното непланско натрупување на институции и објекти во строгиот центар, додека јавниот превоз во реалност гние, без никаква визија за развој, а камо ли некаков конкретен проект за зголемување на неговиот удел во сообраќајот. Нема ЛРТ, не се реализираат дури ни одамна планираните експресни сообраќајници со голем капацитет, ама затоа катни и подземни гаражи во строгиот центар никнуваат како печурки по дожд. Па како побогу ќе стигнат сите тие автомобили таму? Изгледа малку ни е закрчен сообраќјот, изгледа треба уште малку да го заглавиме. Класична Ск2014 катаклизма во подготовка, со огромни долгорочни последици.


Што се однесува до „плоштадот“, тој е една таква гротеска, просто немам зборови. Но уште погротесктна е композицијата на објекти околу него. Нормален човек да се труди намерно да создаде нешто толку бедно, па тешко дека ќе му појде од рака. Барокните лифтови, и вентилаторите за гаражата, тие се само јаготката на шлагот.


Да сумирам: парите се потрошени, вистинските големи инфраструктурни проекти останаа само на хартија (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...), а тоа што ни останува се:
- ваквите Ск2014 бљувтини;
- долгорочните последици поради тоталното отсуство на планирање или макар некакви трагови од здрав разум и логично расудување;
- огромни кредити за враќање
- и се разбира, мала група бандити која фантастично профитираше спроведувајќи вакви криминални проекти!


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22Edited by Cloverstack - 28-Dec-2015 at 19:40
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Dec-2015 at 19:42
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by BOJAN

Разбирам да чини пари подземната гаража
Навистина ти е разбирливо?SmileБаш толку колку што чини? Баш 9,3 милиони евра? За 440 паркинг места?Да удриме една математика:9,3 милиони евра / 440 паркинг места = 21.136 евра за едно паркинг местоКласичен Ск2014 пренапумпан балон, врз кој со големи букви пишува ГРАБЕЖ.Но за жал има нешто уште полошо. Тоа е бескрајното непланско натрупување на институции и објекти во строгиот центар, додека јавниот превоз во реалност гние, без никаква визија за развој, а камо ли некаков конкретен проект за зголемување на неговиот удел во сообраќајот. Нема ЛРТ, не се реализираат дури ни одамна планираните експресни сообраќајници со голем капацитет, ама затоа катни и подземни гаражи во строгиот центар никнуваат како печурки по дожд. Па како побогу ќе стигнат сите тие автомобили таму? Изгледа малку ни е закрчен сообраќјот, изгледа треба уште малку да го заглавиме. Класична Ск2014 катаклизма во подготовка, со огромни долгорочни последици. Што се однесува до „плоштадот“, тој е една таква гротеска, просто немам зборови. Но уште погротесктна е композицијата на објекти околу него. Нормален човек да се труди намерно да создаде нешто толку бедно, па тешко дека ќе му појде од рака. Барокните лифтови, тоа е само јаготката на шлагот. Да сумирам: парите се потрошени, вистинските големи инфраструктурни проекти останаа само на хартија (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...), а тоа што ни останува се:- ваквите Ск2014 бљувтини;- долгорочните последици поради тоталното отсуство на планирање или макар некакви трагови од здрав разум и логично расудување;- огромни кредити за враќање- и се разбира, мала група бандити која фантастично профитираше спроведувајќи вакви криминални проекти!

Овде се поставува клучното прашање ако овие градеа (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...) нели можеле да спроведат ГРАБЕЖ, или мислиш дека ексклузивно се краде во СК2014. Има еден градоначалник што несакам да го спомнам бидејќи ќе ми го избришат постот, троши милион евра на улички, еден цел милион, тоа е ГРАБЕЖ, ама некој сака да го види, некој ја врти главата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Dec-2015 at 20:02
Originally posted by King


Овде се поставува клучното прашање ако овие градеа (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...) нели можеле да спроведат ГРАБЕЖ, или мислиш дека ексклузивно се краде во СК2014.


Ако градеа ЛРТ и примарна сообраќајна мрежа, како за почеток ќе останеше вистинска вредност и развоен потенцијал. Плус тоа ако градеа ЛРТ и примарна сообраќајна мрежа, тоа ќе беше индикатор дека државата и градот ги водат поодговорни и посовесни луѓе, па и корупцијата веројатно ќе беше далеку позауздана, а не суми помножени со 5 и со 10 од реалната цена. Во секој случај, за секаква корупција, помала или поголема, треба да следи казна, а обемот на корупција може да биде само мерило за тежината на казната.


Edited by Cloverstack - 28-Dec-2015 at 20:05
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-Dec-2015 at 21:25
Зошто е плоштадов празен, кај се туристите?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Dec-2015 at 22:12
Мислам дека дури кога ќе се појават наслови за колкаво е нивото на загаденост во Скопје во светските медиуми и кога ќе не избегнуваат како лепра, дури тогаш нашата ни мила ќе преземе мерки, наместо да донесува некакви си препораки, ко божем се соочуваме со минорен проблем и честичките одвај и да надминуваат некакви си законски поставена горна граница.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Dec-2015 at 00:28
Previous
 
Хехе, не си наивен Ерлих, сите одлично знаеме дека зад проектот Скопје 2014, односно проектот Македонија 2017, се кријат исклучиво профитерски интереси.
 
Дури и бројот на странци кои влегле во Македонија би изнесувал 0 (НУЛА), тоа воопшто нема да ги смени тактиките на пвеводбениците на вампирско исцицување на здравјето на скопјани.
 
А баш вампирско е исцицувањето на здравјето на скопјани, бидејќи исклучиво ноќе ги сечат дрвјата и исклучиво ноќе ги поставуваат спомениците, исто како вампири.
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Dec-2015 at 01:13
Подземнава гаража е истата што си беше на МНТ само реновирана, или таа е споена со оваа новата ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Dec-2015 at 02:06


Проширена е старата гаража.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Dec-2015 at 02:16
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by King

Овде се поставува клучното прашање ако овие градеа (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...) нели можеле да спроведат ГРАБЕЖ, или мислиш дека ексклузивно се краде во СК2014.
Ако градеа ЛРТ и примарна сообраќајна мрежа, како за почеток ќе останеше вистинска вредност и развоен потенцијал. Плус тоа ако градеа ЛРТ и примарна сообраќајна мрежа, тоа ќе беше индикатор дека државата и градот ги водат поодговорни и посовесни луѓе, па и корупцијата веројатно ќе беше далеку позауздана, а не суми помножени со 5 и со 10 од реалната цена. Во секој случај, за секаква корупција, помала или поголема, треба да следи казна, а обемот на корупција може да биде само мерило за тежината на казната.
Се согласувам, ако се докаже.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Dec-2015 at 10:40
Originally posted by fichot

Зошто е плоштадов празен, кај се туристите?


cekaj uste ne stignala do niv informacijava za plostadov
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 30-Dec-2015 at 01:35
Originally posted by King

Originally posted by Cloverstack


Originally posted by BOJAN

Разбирам да чини пари подземната гаража
Навистина ти е разбирливо?SmileБаш толку колку што чини? Баш 9,3 милиони евра? За 440 паркинг места?Да удриме една математика:9,3 милиони евра / 440 паркинг места = 21.136 евра за едно паркинг местоКласичен Ск2014 пренапумпан балон, врз кој со големи букви пишува ГРАБЕЖ.Но за жал има нешто уште полошо. Тоа е бескрајното непланско натрупување на институции и објекти во строгиот центар, додека јавниот превоз во реалност гние, без никаква визија за развој, а камо ли некаков конкретен проект за зголемување на неговиот удел во сообраќајот. Нема ЛРТ, не се реализираат дури ни одамна планираните експресни сообраќајници со голем капацитет, ама затоа катни и подземни гаражи во строгиот центар никнуваат како печурки по дожд. Па како побогу ќе стигнат сите тие автомобили таму? Изгледа малку ни е закрчен сообраќјот, изгледа треба уште малку да го заглавиме. Класична Ск2014 катаклизма во подготовка, со огромни долгорочни последици. Што се однесува до „плоштадот“, тој е една таква гротеска, просто немам зборови. Но уште погротесктна е композицијата на објекти околу него. Нормален човек да се труди намерно да создаде нешто толку бедно, па тешко дека ќе му појде од рака. Барокните лифтови, тоа е само јаготката на шлагот. Да сумирам: парите се потрошени, вистинските големи инфраструктурни проекти останаа само на хартија (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...), а тоа што ни останува се:- ваквите Ск2014 бљувтини;- долгорочните последици поради тоталното отсуство на планирање или макар некакви трагови од здрав разум и логично расудување;- огромни кредити за враќање- и се разбира, мала група бандити која фантастично профитираше спроведувајќи вакви криминални проекти!

Овде се поставува клучното прашање ако овие градеа (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...) нели можеле да спроведат ГРАБЕЖ, или мислиш дека ексклузивно се краде во СК2014. Има еден градоначалник што несакам да го спомнам бидејќи ќе ми го избришат постот, троши милион евра на улички, еден цел милион, тоа е ГРАБЕЖ, ама некој сака да го види, некој ја врти главата.
понекогаш си ептен смешен... генералниот сообраќаен план на Скопје, вклучувајќи и ЛРТ, е одговорност на Град Скопје и не е воопшто логично да го прави било кој друг... не знам зошто воопшто се трудиш... барем овој пат да имаше логика твоето нонстоп блебетање за градоначалникот што нејќеш да го кажеш
извини, што точно тука треба да прави општина центар? метро од железничка до соборна?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-Dec-2015 at 01:40
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Originally posted by fichot

Плоштад на музиката - Мајка Тереза.


Името нема никаква врска ова мижеше слободно да биде плоштад Тоше Проески. Плоштад Мајка Тереза треба да биде платото позади спомен куќата Мајка Тереза.
ова е плато на МОБ, и секогаш ќе биде како и да изгледа, какви плоштади, какви Тошевци, какви Терези бре човече?
Посмирено малку почнувај ги коментарите. Муабети од типот "тоа било и ќе остане" не прилегаат на твоите не повеќе од 25 години.
сакам да кажам дека не можеш кој простор како ќе ти текне да го заградиш и поплочиш, и да го наречеш плоштад и да му дадеш некакво произволно име и значење... овој простор првично служи како влезно плато на комплексот на МОБ, не затоа што јас така сакам, туку едноставно затоа што така функционира... дури и со комплетната реформација на просторот со објектите о околината, функцијата му останува таква
секој простор си има функција, ама верувам дека во било која администрација која го контролира урбаниот развој на центарот на градот, ич уво не ги боли за тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 30-Dec-2015 at 09:20
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by Cloverstack


Originally posted by BOJAN

Разбирам да чини пари подземната гаража
Навистина ти е разбирливо?SmileБаш толку колку што чини? Баш 9,3 милиони евра? За 440 паркинг места?Да удриме една математика:9,3 милиони евра / 440 паркинг места = 21.136 евра за едно паркинг местоКласичен Ск2014 пренапумпан балон, врз кој со големи букви пишува ГРАБЕЖ.Но за жал има нешто уште полошо. Тоа е бескрајното непланско натрупување на институции и објекти во строгиот центар, додека јавниот превоз во реалност гние, без никаква визија за развој, а камо ли некаков конкретен проект за зголемување на неговиот удел во сообраќајот. Нема ЛРТ, не се реализираат дури ни одамна планираните експресни сообраќајници со голем капацитет, ама затоа катни и подземни гаражи во строгиот центар никнуваат како печурки по дожд. Па како побогу ќе стигнат сите тие автомобили таму? Изгледа малку ни е закрчен сообраќјот, изгледа треба уште малку да го заглавиме. Класична Ск2014 катаклизма во подготовка, со огромни долгорочни последици. Што се однесува до „плоштадот“, тој е една таква гротеска, просто немам зборови. Но уште погротесктна е композицијата на објекти околу него. Нормален човек да се труди намерно да создаде нешто толку бедно, па тешко дека ќе му појде од рака. Барокните лифтови, тоа е само јаготката на шлагот. Да сумирам: парите се потрошени, вистинските големи инфраструктурни проекти останаа само на хартија (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...), а тоа што ни останува се:- ваквите Ск2014 бљувтини;- долгорочните последици поради тоталното отсуство на планирање или макар некакви трагови од здрав разум и логично расудување;- огромни кредити за враќање- и се разбира, мала група бандити која фантастично профитираше спроведувајќи вакви криминални проекти!

Овде се поставува клучното прашање ако овие градеа (ЛРТ, експресните сообраќајници, докомплетирање на примарната сообраќајна мрежа...) нели можеле да спроведат ГРАБЕЖ, или мислиш дека ексклузивно се краде во СК2014. Има еден градоначалник што несакам да го спомнам бидејќи ќе ми го избришат постот, троши милион евра на улички, еден цел милион, тоа е ГРАБЕЖ, ама некој сака да го види, некој ја врти главата.
понекогаш си ептен смешен... генералниот сообраќаен план на Скопје, вклучувајќи и ЛРТ, е одговорност на Град Скопје и не е воопшто логично да го прави било кој друг... не знам зошто воопшто се трудиш... барем овој пат да имаше логика твоето нонстоп блебетање за градоначалникот што нејќеш да го кажеш
извини, што точно тука треба да прави општина центар? метро од железничка до соборна?

Обично се трудам да бидам смешен за да не бидам трагичен како тебе, и блебетам за да не лупетам. Ти се јави како адвокат на Cloverstack или на градоначалникот што не го споменав?
Не би се замарал со тебе бидејќи си залутан на форумов, но ајде сепак ќе ти објаснам, овде не се зборуваше за тоа кој и што требало да гради, туку дали со одредено градење крадел или поточно дали можел да украде, иако граденото не е ск2014.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 30-Dec-2015 at 11:30
nekako vaka ko gi gleam kukjarkive, MOB ic ne mi se vklopuva. se znae sto e sledno.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.