build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Минералогија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 14-May-2020 at 05:14

чек дис аут Килибар што моит да крие

... но и без уникатни парчиња Чоек може да му се радуе и на калцитот ...https://www.spiriferminerals.com/?page=search&phrase=calcite

https://www.mindat.org/mesg-434172.html [1]

[1] https://www.fabreminerals.com/specimens/RSMA-morocco-notable-specimens.phpво однос пост #55] погоре имајте предвид дека фалшоина по нет ќе најдете и за фосфоресцентeн калцит што го чинат со uv-epoxy [1][1] веројатно такви се овие на алибаба [2] истиот е претежно Флуоросцентен [3] и понекогаш Фосфоресцентен [3] сепак ако сте снаодливи ќе налетате и на таков [4][4][4] незнам кај нас дали по каменоломите и рудниците некој внимава за калцитни кристали на варовникот, но со малку упорност ќе го најдете и тука бидејќи е најзастапен минерал и калцитот како негов кристал на земјината површина, претпоставувам ќе го најдете со лесно, но наместо да ги кршите оние природни откачени карпи расфрлани над површина, извадете си индивидуална дозвола во Рудардски Институт и барајте под површина бидејќи така може да налетате на поспецифични парчиња ...

[1] https://mineralogicalrecord.com/archivedetail.asp?id=93 [1][1]Phosphorescent Calcite on Fossilized Coral
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 15-May-2020 at 04:49
да дополнам калцитот можеби е најприсутна кристална појава по земјината кора, но сепак за обработка е супер-тежок [1] се рони брзо ко да е песок, a и се полира чудно уметнички со киселина [2] но може да се обработива затоа полесно ко карпа [3][3][3] нема што cnc rulz nowadays [3] може че им текне за туристи да прават ефтини а уникатни сувенири вака, но кој да оди по каменоломи и рудници чунки ќе се испоти ... нормал и обичниот го има ултра-фалц сторен од фимо, кој полимерски пластелин штом се свари е лесен како порцелан а сетне недостасуе само бојаџика со цветни прсти [4]

веројатно не ви е јасно но може да си нарачате поуникатни блокои и од понадвор та тука да си есапите на цнц-машини, сепак инвестиција ет една таква од Микросам, но доколку сте умни ќе ја бркате виа ипард за некое Народно Арт-Студио а во кој случај сигурно и Самак би поштил цена, та бар за Народ да вадите редовни убаи минерално-кристални инсталации по Паркои ...

а од надвор што би влечкале, хм избор боли глава, почнете тарашкајќи по земјите до Третиот Свет пр. Пакистан [1][1][1] но едно е мутљак од кристал на варовникот т.е. калцитот а сосем друго природен кристален фрактал [2] направете само разлика колку чини последноцо колекционерсково парче со рудничките плочи ... интересно за зелениот калцит е што бојата му ет од растеинијата во околината каде се формирал, нешто што за миг ќе си помисли Чоек дека е случај и со Зеленото Петрифицирано Дрво но велат дека тоа е заради излевање на некоја жила Хром [3][3][3][3]~

се’ Убо ама
како им го пуштаат на Луѓе
тоа навистина е Чудо


пак и пак да потенцирам, превара рулз во овој бизнис, дури и кај нас! прашање е зошто никој не го регулира секторов и бар да ги згне препродавачи но и занаетчии да мора им се жигосани бар обработените камчина, а пожелно е и необработените пример Рударски Институт да ги чекира/обележуе макар биле и увозни А за да Народ не го јаде на фора од трговци, бар да не ги љуштат ко мајмум банани! бар нека си купува народецов вештачки кристалчина та да не го боли многу глава [1][2][2][3][3][3] но повторно некој тоа треба и да го потврди дека е така, а друг лабос освен оној на Рударски немаме! им се случува ете и на џем-џии да згрешат но на мајне-ри в лабос тнко [3]Edited by Zelenikovo - 15-May-2020 at 04:59
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 15-May-2020 at 22:55

... продолжение на пост #47 погоре ... Дебарската Кристална Пештера Алчија на Крчин Планина е полна Селенит, но посекако во околината мора да има и Алабастер Калцит (калцитен гипс) кој веројатно би можело да се бара во големи парчиња и од Кнауф, иако за вакво нешто попрво во Огражден или Саса би имале излегледи ... следните абери тро смиксани, но алабастерот ет во овие две бои сребрена (селен) и жолто-портокалова (калцит) ...

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Alabaster [1]

https://www.dmwc.org.mk/2020/02/07/the-macedonian-crystal-cave-natures-wonder/

https://web.archive.org/web/20080117082432/http://giantcrystals.strahlen.org/europe/debar.htm

[1]Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 17-May-2020 at 22:49

не дека Македонија нема многу кристали, туку некој треба да копа да ги бара, но чим тоа го чини дифтарски наместо легално, така шансите да извади големи раритетни парчиња се сведени на минимум, Вадење Дозвола не е некој особен проблем, бар порано не беше! сепак што би барале, хм освен извиканиот Корондум т.е. Млечен непрочистен Рубин за кој има индуцирана техника како да се прочистуе [1] исто и ова од минатиот пост раритетниот Алабастер, би рекол следно нешто што има логика да го имаме во изобилство е Мунстоун кој кај нас комотно доколку се потврди ќе биде ко МисСтоун баран грабан и трампан нели додека државата не стаи концесионер на дадената локација, а што многуверојатно и го има сега само не ет фокусиран на камењава ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Moonstone_(gemstone)


него го има во вулканската Бентонит Глина [1] а ет Ортоклас-ен Фелдшпар при гранитските зони и стратуми [2][2]
Orthoclase (endmember Formula KAlSi3O8) is an important
tectosilicate mineral which forms igneous rock. The name is from the
Greek for "straight fracture," because its two cleavage planes are at
right angles to each other. Alternate names are alkali feldspar and
potassium feldspar. The gem known as moonstone is
largely composed of orthoclase. [3

во секој случај за да го најде Чоек синиот сафирниот месечев камен треба и да му се посреќи во близина да има алуминиумска жица која влијаела низ времето во формирањето на овие Сини Кварцои, впрочем таква е Бентонитната Глина ...

https://geology.com/minerals/orthoclase.shtml

https://www.mindat.org/locentries.php?m=96&p=14522

https://www.gemcoach.com/moonstone-guide/да посочам не се летајте на празноверие и некакви роденденски или посебен камен [1][1] во контекст последниве фусноти ќе речам Внимавајте како Верни Во Бога да бидете Скромни особено за ова треба да ни се пример Мусламаните бидејќи во Ислам ваквата норма е задолжителна како и сите останати [2][2] додека во Христијанство заради Евангелието На Љубовта и Задолжителното Простување се случува на ангро да замижуваме кон раскошните Браќа и Сестри, што не треба да е контуинирана рамнодушност, туку склоност кон неосудување, и на суптилен начин да ги предупредиме дека така си поплочуваат пат кон душевна погибел виа суетата и среброљубието, додека Други умираат од глад ние да се давиме во изобилство ем тоа истакнато и статусно, ако заради нешто дојде крајот на светов тоа ќе биде токм заради опуштеноста на Верните Во Бога ... значи раскошот оставете го во однос заедничките сфери како Прослава На Бога и евентуално скриена залиха за црни денои, но да се китите ко да сте пагани тоа комотно разберете го како монотеистичка ерес која води во пекол! мислам разбирам Кутии За Посебна Намена биле извезени во Седеф, ќе разберам и Брачен Накит, ќе прифатам и Уметност, но онакви бизнис и стасусни глупирања со тенеќа и камења тоа ми е одвратно! некој ќе рече и модата е уметност и трендовите севкупно исто, нив ќе ги потсетам и атомското оружје може слично да се фрла па тоа не е случај, соблазната кон Сиромашните незнам колку но посекако макар и помагале ве прави поеднаков од нив, а тоа не е на арно! лично кон камењава гледам строго уметнички низ призма на Мозаици Фонтани Бокали и слично, да се стави акцент дека нешто ви има посебно значење, но во тоа уживаат Сите присутни значи не е нешто статусно посесивно, иако може да се забележи чим е зад затворени врати исто му доаѓа, но бар не се чаламите а така сте го срочиле како сувоо злато за во терсене времиња, но незнам Зошто толку тепачка околу скапоцени камења, може да поминете и со поефтини а пак да имате нешто уметнички уникатно а природно ето пр. ко калцитна кинетичка скулптура која сами би си ја изработиле многу едноставно ко што предочувам во минатиот пост! Сепак не судете оние кои така избрале да уживаат и се носат, мислам раскошно, тоа е нивна работа и конечно секој за себе ќе одговара пред Божјиот Суд ... Господ На Сите Да Ни Е Напомош за од горделивото слепило се разбудиме!!! јас разбирам некаде постоела некоја традиција па од тој аспект останала навика, но во тој случај, тие кристали таму некаде се таков тренд да веќе сите ги имаат па и не претставуваат соблазна никому, но да си меѓу Ближни кои немаат за Леб а да си тераш облеан во мед ем никому од медот да не поделиш тоа навистина ќе биде дрско и ќе си повлече раздор во заедницата, се чудаат после богатите ги пљачкале, нормал забораиле тие да поделат на Сиромашни та Господ дал Добро некој тоа за нив да го стори и во најмала рака да ги опамети, Чудно не оправдувам арамилук но иам целосно разбирање за Божјата Промисла дека се’ на Овој Свет буквално Господ Даде Ако Треба И Ќе Придаде но од сурово срце И’ Ќе Одземе ... Внимавајте, поубо Одете сами берете камчиња малу помалу додека Планинарите него да фрлате пари на слепо неретко и по живи превари, ето речиси да нема кристалче кое неможе да се фалцне та еве и овој месечев камен исто има своја имитација [3][3] - [3][3] само кога би биле волни бар ова да ви е Хоби како Минералогија та ќе сконтате брзо колку немате навистина никаква потреба од скапи камења, напротив и со Калцит ко што велам ќе бидете задоволни кога би го начекале во поуба количина од која ето ќе си накитите работ на послужавнкот ...

пример за традиција во Ислам е кристалот Ахат арапски викан Акик кој Пророкот Мухамед го имал сосебе но свртен навнатре, за разлика од овој камен кој бил потсетник за рушењето на идолите во Мека со појавата на Пророкот, другите кристали по накит исто се полускапоцени освен сафирот кој бил султански мевлем [1] а останатите ко во случајот со тиркизот биле популарни како кризен бекап [2] значи спешл паверс не им се придава во Ислам, но бизнис ко бизнис па ќе се изнаслушате разни холистички приказни во следното центрирано видео, сепак поучно во однос кадрите од работилниците чисто да имате претстава дека брусачкиот занает не е некаков луксуз!

https://www.quora.com/Is-wearing-an-aqeeq-ring-a-Sunnah/answer/Ali-Aktug

фајнд д пропаганда ин д некст видео тумб
вели stones from heaven, ем ѕирнете убо горниот линк!
тешко на оние кои заработуваат виа вакви спинови!

Edited by Zelenikovo - 17-May-2020 at 23:49
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 20-May-2020 at 14:28истово но како Христијанска џемстон пропаганда може да ја начекате утре и тука, за среќа таков култ кон камењата денеска на овие простори нема, иако почнува да се промовира минатата деценија поособено како тивок но некаков битен скапоцен вајб, НО доколку некој земе да ги спинува како Голема Среќа е да имате скапа Бројаница Огрлица Алка или незнам каква опточена работа со "Библиски Камења" не наседнувајте!!! да напоменам не сум Теолог ниту пак Начитан Православен Верник, но ќе си земам за Право да ве предупредам, Поубо т.е. Повеќе Среќа Ќе Имате АКО наместо да си фрлате парите по скапоцени камења (бидејќи некој така ви рекол ќе го имате сеќавање за Божјиот Трон (Нов Завет) или пак израелските племиња (Стар Завет)) вие истите тие пари ги дадете на Луѓе Во Потреба така и Најблиску Сте До Бога ... лично сум имал пример една таква Бројаница, искрено се искина, и што треба тоа да значи суеверно да почнам да гледам на муабетот како јас не сум му Мил на Бога, каде со таков памет, некој дури и би му извадил некому Очи зошто му џапнал таквата бројаница, јас пак ксмет многу Пријателки околумене па и им ги разделив кристалните монистри, иако Брато кој ми ја Избруси со особен акцент муабетот ми го нагласи, но не толку налик пази ја туку бреј каков спин може од ова да се тера, иако кога му кажав сум ја разделил ех вели да ми кажеше бар да не се замарам околу полирањето веројатно на секој нормален Чоек му е јасно дека во однос старозаветните Книги поточно некои текстови од Библијата кои станале традиционален прилог на Новиот Завет има понешто вакум во однос јудејска подобна интервенција, една таква е во однос камењава, а што упатува на тоа дека Оној кој се држи слепо до Сола Скриптура т.е. за него се’ што е пишано во Библијата е прецизно упатсво тој некој ризикува да биде исклучив, та дури и да дотера до старозаветните правила пак, иако веќе го Примил Новиот Христов Завет На Љубовта ... не заборавајте исто Алегориите во Новиот Завет не смеете буквално да ги разбирате, бидејќи така ризикувате оние кои се Богати во случајов накитени со скапоцени камења да пробувате насила да ги протнувате низ игли, навистина проблем е што Народ е буквалист, сигурно така некој си ги разбира и старозаветните абери пр. за скаоцените камења, а всушност истите може биле само алегорија дури и накнадно едитирана [1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Gemstones_in_the_Bible#History

[1] https://www.bibleandscience.com/archaeology/gemstones.htm [1]

https://bible.knowing-jesus.com/topics/Gems

https://www.galaxie.com/article/bbr21-2-01

https://www.gemsociety.org/article/what-were-the-gemstones-of-the-breastplate-of-aaron/
Edited by Zelenikovo - 20-May-2020 at 15:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 20-May-2020 at 19:53

колку само треба Внимание во однос камењата тоа е Чудо, Но уште повеќе треба во однос Библијата, затоа и Новиот Завет е 4-ри Пати Повторено (Потврдено) Едно Исто Христово Евангелие (како Исто Сведоштво но од 4-ца Апостоли) за да нема двојби дали е’ или не нешто точно Пренесено од Божјиот Збор ... сепак во Стариот Завет има простор за разни претпоставки и во однос хронологиите и во однос аналогиите , но дури и во Откровението Светиот Апостол Јован аналогијата со Божјиот Трон токму од старозаветните абери може ја влече, а за да им сведочи на јудејците дека треба озбилно да се покајат што го отфрлиле Месијата ... навистина смешно е колку една ваква нишка би привлекла внимание, но не и Црковен Катехезис (Вовед во Веронаука) кој грото Традиционални Христијани би го заобиколиле, иако после Литургија треба да земат Здив и седнат на Трпеза На Љубовта (Неделен Постлитургиски Собор (кој мнозина го разбираат како дружба веселба кафе-муабет)) каде треба најнапред да потпрашаат за она што не им ет јасно во однос Поглавјето Од Евангелието (кое тој ден е Сведочено на Литургиското Славословие) за низ разговор Свештеникот да им го предочи појасно, но да незаборават на таа Трпеза и’ да се дружат, се задумаат како Заедница дали некому нешто му е неопходно , да се помогнат, други да заЖивеат Во Полнота Православно ... како да стигне Чоек до Познание доколку слепо приоѓа на појавите, но и да се заинтересирал дали фокусира кон Вечното или е претежно насочен кон минливото, во контекст нишкава кристалите кои добиваат статус на култ заради некакви нивни специјални моќи така станувајќи неопагански тренд кој им се усукува неприметно како на Христијаните така и Муслиманите, небаре навистина Молитвата поубо ќе им вибрира ако имаат некаков посебен камен насебе, само да не ги повлечи во длабочините на тињата така, навистина она што го имам заприметено во последно време е дека Народ попрво би ги бркал земните скапоцености него Духовните Бесценетости, а она што и опипливо наземи го има како Светата Тајна Брак го заборава и речиси не го ни цени ко што пр. би ценел некакви предмети, а особено скапоцените, вака (се надевам) воочливо сотиролошки (христијанско-етички) Убо е да предочам на Поуките од Соломон пост погоре посочени во 3-тиот центриран линк > Кој ќе најде жена добродетелна? Таа е поскапа и од најскапоцените камења. [1] > Who can find a virtuous woman? Her price is far above jewels [2] > An excellent wife, who can find? For her worth is far above jewels. [3] патем Ctr+F/Жена имет навистина убаи поговорки, а од кои во однос камењава има слична и за Мудроста како Доблест во старозаветните Изреки 3 [4] и конечно (што всушност треба да е најнапред) Поуката во 18-тиот Псалм со која сме поучени за Божјите Судови [5][5]

ако имате ваков пристап кон скапоцените камења, значи второстепен во однос се' она што ви е Ближно/ни , вие и самите почнувате да светите посјајно и од кристалната рефлексија, во спротивно малку ќе ви биде и со најубавото злато да се посипете бидејќи пак душата ќе ви е зачаурена од хоризонтални ќорсокаци! смешно , но кога чоечката душа би се споредила со кристалите денеска, чинам луѓето наликуваат на ова метализираните кварцни кристалчина, иако природно убаи заради аздис бижитериско опточени, кои капак ги верглаат како виножитно-кварцни-оригинали, а всушност се само “галванизирани“ кварцои [1][1] бреј каква ефтина неопаганско-суеверна-пропаганда, вели bringing color and happiness, дефинитивно но по џебоите на препродавачите!

https://en.wikipedia.org/wiki/Metal-coated_crystal

http://www.geologypage.com/2016/10/fake-minerals.html

http://www.geologyin.com/2017/06/how-is-aura-rainbow-quartz-made.html

[1][1]

~

сличен но нестабилен фалц-ефект, бидејќи е ронлив, би добиле и со Бизмут,
но поубо е да не експериментирате, иако велат не е терсене
http://www.kingbismuth.com/bismuth-care/
а всушност си ет, но не тревожат, веројатно з’ш во грото Шминка ет истурен!
https://en.wikipedia.org/wiki/Bismuth#Toxicology_and_ecotoxicology
https://www.psanalytical.com/information/bismuth.html
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC490820/http://unitednuclear.com/index.php?main_page=advanced_search_result&keyword=bismuth

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Diamagnetism#Materials

https://www.ru.nl/hfml/research/levitation/diamagnetic-levitation/
Edited by Zelenikovo - 21-May-2020 at 19:43
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1762
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 20-May-2020 at 20:02
@Zelenikovo Многу ти е напорен стилот, неможам да те пратам. Некомплетни недовршени мисли, скокање од пола мисла на друга, некој испреплетен јазик, зборовна игра некоја, непотребно! Извини вака, без лоша намера!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 20-May-2020 at 21:50
Originally posted by user8642

@Zelenikovo Многу ти е напорен стилот, неможам да те пратам. Некомплетни недовршени мисли, скокање од пола мисла на друга, некој испреплетен јазик, зборовна игра некоја, непотребно! Извини вака, без лоша намера!


You're 10 years late to the party. Таков ни е веќе една деценија, наш си е (и ова му е веќе трет или четврт акаунт), and I still have no idea what he's talking about
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 20-May-2020 at 21:55

хаха Гитар тебе никако да ти метнам подобна диоптрија u8642 да не имаш проблем со внимание, пробај CTR++ зумирај тро страницата, така полесно е за читање долги текстои, нешто налик читање и-бук, вака плус немора да си запелен за екран туку можеш да читаш стопен од|до|над фотеља ... стилот пак тој ет, ај да те видам старо дрво навали го, ќе пукне ли, едино да не пишувам па така да си на рајт, а всушност не ни мораш да ме читаш нали полесно е да си свој на своето него да бараш кристални решетки во туѓото претпоставувам оние кои во туѓово препознале општествено~заедничко~(не)секојдневно нешто, посекако ќе најдат волја еве за еден ваков (по пигменти присутен) елемент [1][1]~[1][1]~[1][1]~[1][1][1]

https://forpost-sz.ru/en/a/2019-11-09/stone-who-can-beat-cancer


туку, во кој и да е Забавен Парк [1] интересно би било со бизмутот да се склепуваат диамагнетни кинетички скулптури [1] комотно и механички т.е. со сложени механизми [2][2] при што диамагнетните парчиња би биле бонус ... така привлекувајќи им го од спунт вниманието на најмладите за Наука, а уште поатрактивни би биле левитирачки куклени театри на отворено, комбинации во недоглед, та и само со Иридесцентните Бои кои преливаат виножитно ... единствена поефективна фри-левитирачка (диамагнетно-придвижена) појава е Пиролитички Графит, та комбинациите би можело да одат и потака ...

[1][1] https://sci-toys.com/scitoys/scitoys/magnets/pyrolytic_graphite.html [1][1]

но и само флат-боење на површини пример на кинетички ветерници би поминало вака
иако истиот ефект поефтино би се постигнал со холо-фолија сепак ...

https://www.thebismuthsmith.com/shop/28147663/high-end-large-casts
Edited by Zelenikovo - 20-May-2020 at 23:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 21-May-2020 at 23:34

незнам која им е форава да не прават трајни (склопливи) калапи [1][1][1] сигурно не прават голем споменик, а веројатно гачката им е да не се појави некако воздух посреди, но добар жлеб и се’ е можно, конечно прво нека стори метален калап од гипсениот а потоа нека штанца копии, иако така (ко него) излегует уникат вака пак калап за реплики ...[1][1][1]

~

https://www.steelforge.com/literature/metal-melting-ranges/

[1][1] https://www.craftscouncil.org.uk/content/files/Pewter_Casting_Lesson_Plan.pdf [1][1]

Classification of Metal Casting Processes

~

[1][1][1]


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 22-May-2020 at 13:10
Originally posted by гитардемон

Originally posted by user8642

@Zelenikovo Многу ти е напорен стилот, неможам да те пратам. Некомплетни недовршени мисли, скокање од пола мисла на друга, некој испреплетен јазик, зборовна игра некоја, непотребно! Извини вака, без лоша намера!


You're 10 years late to the party. Таков ни е веќе една деценија, наш си е (и ова му е веќе трет или четврт акаунт), and I still have no idea what he's talking about

Зелениково е national treasure.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 22-May-2020 at 14:55

глејте само да не ве откопа од некоја Јама со убаи кристали, мислам еве уба прилика да посочам дека еФорум отвора чакра како ниту еден кристал, недостасуе само тро пофина модераторско полирање, ко што u8642 вчера спомна во Технички Прашања со едноставеб Лајк Систем за да да се изескивираат уа-браво-спамирања, евентуално вакви поплаки кои ја дефокусираат дебатата или вожњата во нишката, но колку што знам Вебвиз ја нема сеуште оваа алатка, дури и кај Симплмашинс хајд-анхајд на постои според модераторска или лајкачка интервенција немет, но Народни Форуми па се’ ќе пројде, дури и мојов стил на форумско-блогирање виа некакво поетско-флоу од Зборои Абери и Зарзавати, баш ко кај изворните Кристали кои се испонакитени на некоја основа, токму во моите постои фуснотите се најинтересната поента додека текстот е неретко амортизација, едно време на почеток редевме цели адреси натрупани во низа во еден пост оди ти Читај нешто, но пополека се’ си легнуе на место како Добра еФорумска Пракса, сепак ова е неформално здружување та и во однос граматика алегории персонификации па и ономатепеи не мерат толку Админи иако во однос двосмисленост тросмислеост тро закачија заради мене рецка во Правилник арно ама која се однесува Претежно за во Главни Теми ... недостасува само да Распали Дебата но онаква несеирџиска туку Душегрижничка ако не Креативна, та пополека од фејксање по социјалки, да врти Народ кон тематско форумско дружење и думање ...

кога тука би имало во нишкава муабет помеѓу Учени на темава, ем лаици да потпрашуваат, јасно ќе се издиференцира пополека и цел Подфорум за Елементи Минерали Кристали Рудардство а конечно тоа пополека ќе ги мотивира потенцијално бар Народно да се здружат во свој нов еФорум соодветните Ентузијасти и Професионалци така мотивирајќи ги и Младите да се заинтересираат бар од спунт и за оваа Наука ... греота кој век живееме, просто сите некако се залутани, а сетне ќе влетаат тука па им доаѓа тумач бидејќи е Општ Урбан еФорум каде сепак заради анимација или од досада влетал и ваков Подфорум во категоријата Останати Теми, до кога само ќе чекаат сите едни на други незнам, но ако потрае то фејкбук безидејноста идните генерации ќе бидат токму киборг-маскоти без компас, е сега јас сум бил откачен Аирлија кузнај шчо ќе дочекате натака

https://riordanclinic.org/2016/07/10-toxic-minerals/

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/sulfide-minerals

https://en.wikipedia.org/wiki/Thallium_poisoning

та припазете од кај што јајте пијате пушате

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1780&PID=162653#162653

http://www.macedoniancuisine.com/2016/06/alshar-mine-only-habitat-of-thallium-in.html

https://e-rocks.com/item/jyj214100/lorándite


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 26-May-2020 at 23:32

Уште еднаш би потенцирал, внимавајте кога скиткате дури и Конопиште, а не пак Алшар тарашкајќи да барате лорандити! попрво собирајте речни камчина него да слините по закопани кристалчина, навистина кај нас незнаит Чоек на шчо ќе налетат! за жал Алшар го имаме како дива туристичката понуда, но таму ништо нит е осигурано нит средено, ветуваа едно време Музеј груевци, но ќе да заборавија нешто нанего ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Thallium#Toxicity

https://en.wikipedia.org/wiki/Thallium_poisoning#Notable_cases

Thallium is a heavy metal used in the manufacture of imitation jewelry, artist's paints, low temperature thermometers, and green fireworks and flares

ова со зелените бакљи може е от дамнина [1][1]-[1][2][3]

~

ако се дрзнете да си барате бељата меморајз дис
Cold thallium ignites on contact with fluorine.
Containers may explode when heated


вај итс квајт тречурус ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 05-Jul-2020 at 16:07

БазАлт

http://eprints.ugd.edu.mk/21592/
Физичко-механички и минералошко-петрографски карактеристки на базалтите од локалитетот Камено брдо, Источна Македонија

http://haemus.org.mk/wp-content/uploads/2013/Dimitrovska_Vasilka_Rug_Bair.pdf
Базалтни Неолитски АлаткиZeolits in Basalt [1][1][1]

https://www.mindat.org/gm/4395

https://www.pinterest.at/search/pins/?q=zeolites%20in%20basalt&rs=typed~

+Шифт = масИндустриска Употреба засега во Каменаволна (R/U Изолација)

https://www.insulationecoin.com/difference-basalt-rockwool-slag-mineral-wool/

https://www.buildingtalk.com/how-rockwool-re-engineered-volcanic-rock-into-stone-wool-insulation/

https://www.greenbuildingadvisor.com/article/mineral-wool-insulation-isnt-like-fiberglassно иде Рок Ит Д Томороу Арматурите по плочите

ех Кога Прилепчани би здружиле сили со Пробиштипјани

https://www.alibaba.com/product-detail/black-basalt-rebar_60103937895.html [1]

https://www.quora.com/Why-isnt-basalt-rebar-used-more-now-than-steel-rebar [1]https://ecobasalt.eu/#aboutитн.

https://en.wikipedia.org/wiki/Basalt_fiber#Uses

https://smarter-building-systems.com/smarter-building-basalt-faqs/

Mould Casting - Technological tests have been carried out by Geoindustria (Czech Republic) in 2000 on samples from Jordan (Tell Burma and Jabel Uneiza) showed that the basalt of these areas can be used as a mould casting and pipes industries, these results confirmed with the Czech Republic specifications for the same industries. [1]


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-Aug-2020 at 22:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 05-Aug-2020 at 11:11


https://en.wikipedia.org/wiki/Pumapunku#Engineering [1]

[1] https://www.geopolymer.org/archaeology/tiahuanaco-monuments-tiwanaku-pumapunku-bolivia/#Andesite [1]

[1] https://hiddenincatours.com/stone-puma-punku-bolivia-magnetic/

Anza, ca. 6500-5000 B. C.: A Cultural Yardstick for the Study of Neolithic Southeast Europe
Marija Gimbutas ~ Journal of Field Archaeology ~ Vol. 1, No. 1/2 (1974), pp. 26-66

[1] https://geologyscience.com/rocks/igneous-rocks/andesite/опа незнаев дека скопско имет исто бентонитна глина, кузнај што месечеви-камчиња завршуваат во цементот!? има ли некоj поупатен да го спореди аберо од пост #64 дали и скопско има moonstone потенцијал!?
The Usje Formation (UsF) is lithologically similar to the same formation in the Skopje graben, but differs locally by the presence of bentonite clay because of its proximity to the volcanic rocks to the east. The formation contains Eucypris sp., Candona aff. pokornyi, and Candona sp. at the Studena Bara locality (Fig. 3) and is assigned a middle Miocene age. The thickness of the formation is ~400 m.

The Staro Nagoricani Formation (SnF) is ~330 m thick and was deposited during cycles II and III. It is composed of two lithological units.

(a) The lower unit consists of partially stratifi ed andesite and latite tuff that is ~150 m thick. It is poorly exposed and in exploration boreholes it lies directly above the Usje Formation. The tuffaceous material has been genetically related to the Miocene volcanism in the Kratovo-Zletovo area (Fig. 3)

https://www.geosociety.org/maps/2004-dumurdzanov-macedonia/dmc001.pdf

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.102 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.