build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Жичарница на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Oct-2008 at 18:56
да, ама ова е у сред шума, за да стигне од кале до водно жичарата треба да помине меѓу згради и улици е сосема невозможно
ако е за панорами сметајте дека и од жичарата на водно ќе има супер панорами додека се качуваш нагоре


Edited by zabegan - 14-Oct-2008 at 18:56
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Oct-2008 at 19:10
Абе не викам дека нема да има убави понорами и од таму ,но сепак ме интересира како било планирано тоа од Кале, сигурно имало некој проект, но сепак не ми се чини дека е тешко изводлив проект.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Oct-2008 at 19:15
ај баш ако можеш нацртај која е твојата замисла, од каде би сакал да оди па ќе видиме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-Oct-2008 at 19:22
od kale, preku mostot kaj vladata, dolz ulicata nakaj beko, preku ramstor....mozebi veze nema trasava ama mi tekna varijanta vaka u momentov....a inace i jas mislam deka zicarnica od kale do vodno ne e voopsto mission impossible.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Oct-2008 at 19:36
Луѓе какви ви се овие идеи Nuts

Знаете ли вие колкави се столбовите што треба да ги носат гондолите?! Нема шанси да најдете место или некоја траса што ќе овозможи тргнување од Кале - и точка. Башка, цената на целиов проект што ќе треба да поминува низ центар ќе се стреми кон бесконечно....
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 14-Oct-2008 at 19:50

Originally posted by mitatos

Абе не викам дека нема да има убави понорами и од таму ,но сепак ме интересира како било планирано тоа од Кале, сигурно имало некој проект, но сепак не ми се чини дека е тешко изводлив проект.

план ниту имало ниту ќе има според денешнава состојба, тоа го кажав јас како размислување на почеток. 

Originally posted by beTon

исто доста лошо решение е две жичари, побрзо и полесно би било да се изгради една од Кале до Крстот на Водно т.е. Кале-Влада-СоборенХрамСв.КлиментОхридски-Водњанска-Водно.

а хипотетички тaква траса не би била оптеретување за СК бидејќи столбови само би имало по  бул.Св.Климент Охридски па ќе продолжат кон водњанска и водно а истата би стартувала некаде меѓу кале и музеј на современа па преку институтот за спортска медицина покрај влада и сетне по Св.Климент Охридски да продолжи. како што реков панорамски интересна маршута има доста објекти да се видат попат а и добар поглед ќе има за миг на партизанска. исто добро е што калето и музеј на современа би заживеале повеќе а и ќе биде добро како панорамска тура после разгледување на СК, чаршија и кале да се продолжи и на  Крстот  на водно. веќе друг момент е почетокот да биде пред рамстор мислам дека таму беспотреба би се направил метеж од туристи, небаре го планираат таму заради новиот хотел, а и како почетна точка е скриен момент во градот па доколку нема човек водич за низ СК(туристите и оние од другите градови) тешко дека лесно и ќе ја најде жичарницата иако на нас ни делува се прегледно и едноставно.

што е до америте  кло постојано ги спомнувам во контекст на кале бидејќи истите и се параноични и на кале имаат бункер на циа за балкан, а кога веќе ни се единствена потпора и само тие не есапат на меѓународен план,  тогаш по логика на нештата нивниот глас ќе мора да се чуе или  во најмала рака консултира, нереков никаде дека нема да се согласат истите со таков момент или која било друга иницијатива на и околу кале но ќе мора да им се рапортира и на нив.

гледано финансиски значи не е некој издаток да се дадат пари за уште десет столба за оваа траса. а  воедно доколку се дава жичарницата под концесија негледам причина зошто не би се направила анализа и за ваква траса...

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 14-Oct-2008 at 20:15
Eve nesto nabrzina, ne deka e mnogu precizno ama  samo da vi kazam deka e mozno )

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-Oct-2008 at 20:21

ne morat  da ide peku centar  po levo ili po desno ama ne vo centar 

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Oct-2008 at 20:23
abe moze od bilo koja strana, a uste podobro e da go napravat od Muzejot pogore, za da bide malku razdvoeno od kale, ima i drugi varijanti
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 14-Oct-2008 at 20:25
Да не е сево ова SF ?
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Oct-2008 at 20:25
da Big%20smile ama problemot e deka vaka nesto ne pravatOuch
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Oct-2008 at 20:32
Митатос оддалеченоста од еден до друг столб е преголема...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Oct-2008 at 20:35
abe toj ne go napravil exsakt  ..tuku kako moze nesto taka ...... navistina ne ce bidat tolku golemi
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Oct-2008 at 20:37
Да де точно така, јас напишав дека не е баш прецизно хехе , само дадов пример дека е можно такво нешто , и не верувам дека би коштало толку многу.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Oct-2008 at 16:16

ме бунеше ова сега со почетна точка на панорама па еве од каде извира идејата...

Привршуваат анализите за изградба на жичарница до Милениумскиот крст - Утрински - 20.03.2007

Ако се изгради во еден потег жичарницата би имала должина од 3.300 метри

Во ИНПУМА привршуваат анализите за изградба на жичарница до Милениумскиот крст. Тим од десетина стручни лица, проектанти и машински инженери разгледувале две можности за трасата, односно патот на движење на жичарницата од затворен тип.

Првата можна траса е жичарницата да тргнува од Стара железничка станица, а втората од пред некогашниот хотел „Панорама“. Но, имајќи предвид дека во првиот случај жичарницата би минувала над населено место, што ќе предизвика реакции од жителите, проектантите се повеќе за втората идеја. Проект-менаџерот Благоја Тагасоски вели дека се водело сметка за пристапноста, еколошката заштита и за финансискиот ефект при изведбата.

Идејата за изградба на жичарница била разгледувана уште пред изградбата на Милениумскиот крст, кога покрај замислата жичарницата да тргнува од Стара железничка станица, имало и друг предлог за нејзин почеток од улицата „Брадфордска“ кај фабриката „Алумина“.

„Ја разгледуваме и варијантата жичарницата да тргнува од пред ’Панорама’ и во смисла дали трасата да се изведува во еден или во два дела, бидејќи и тоа е врзано за финансии. Сметаме дека таму веќе постои паркингот, односно дел од инфраструктурата пред стариот хотел. Потоа втора станица би била на Средно Водно, од каде што трасата би продолжила до крстот“, вели Тагасоски и додава дека доколку жичарницата се изгради во еден потег, би имала должина од 3.300 метри. Таа би се движела на надморска височина од 500 до 1.066 метри.

Од: mene
Датум: 20.03.2007 13:56:50
ako e od panorama....... kolku mesto ke ima za parking.. ako ima navala od lugje ........ togas ke ima navala od koli......... nenormalno......

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 05-Nov-2008 at 00:20
Жичарница и од Крстот до Матка?!


Од страна на градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, вчера беше промовирана идеја за изградба на жичарница од Крстот на Водно до Матка. Според Костовски, идејата произлегла од завчерашната средба со Министерката за култура.
- На средбата беше разговарано за надминување на проблемите поврзани со Водно, како да се зачува планината и да се направи жичарница од Средно Водно до Крстот и таа да продолжи до Матка, каде ќе има места за качување на жичарницата од двете страни. Со тоа Градот би добил фантастична можност за промоција на туризмот. Предложивме и да се направи еден заеднички проект меѓу Владата и Градот, за возобновување на сите 76 манастари, за кои постојат темели. Истовремено би се промовирале и трите пештери на Матка, изјави вчера Костовски.

http://vecer.com.mk/?ItemID=91C4103AE35DFD4587AEBD5E09862F25


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Nov-2008 at 00:53
за возобновување на сите 76 манастари


Ќе го преќутам секој цент од оваа цела мегаломанја доколку ова е компензација со градот околу црквата на плоштад!


Edited by lslcrew - 05-Nov-2008 at 00:55
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Nov-2008 at 03:39
Жичарницата на Водно - визионерски и амбициозен проект


Иницијативата на Град Скопје за изградба на жичарница на релација Средно Водно - Милениумски Крст - Кањон Матка, експертите ја оцениле како визионерска мисија, но и како амбициозен проект кој бара сериозен пристап и повеќеслојно решение. На средбата на која освен градоначалникот Трифун Костовски и претставници од градската администрација, присуствуваа и професори од Архитектонскиот, од Градежниот, Машинскиот факултет и претставник од Министерството за транспорт и врски.

Експертите сметаат дека жичарницата претставува најсоодветно решение за достапност до природните убавини на Матка, бидејќи како сообраќајно решение најмалку го нарушува природниот амбиент. Тие нагласиле дека конфигурацијата на теренот овозможува поставување на систем на жичарници.

Градоначалникот Костовски пред експертите ја презентирал идејата за изработка на комплетен проект за изградба на жичарницата Средно Водно - Милениумски крст - Кањон Матка, нагласувајќи дека проектот ќе овозможи промоција и достапност на уникатната убавина на Матка и возобновување на кањонот во духовно светилиште преку реконструкција на бројните манастири и на инфраструктурата. Тој потенцирал дека посебно внимание во идејното решение ќе биде посветено на заштитата на флората и на фауната во овој реон.

Претставникот на Министерството за транспорт и врски рекол дека идеите за изградбата на жичарницата на Градот и на Владата се поклопуваат и дека проектот на Владата за изградба на жичарница на релација Средно Водно - Милениумски крст е во напредна фаза и дека наскоро ќе биде распишан тендер. Тој најавил финансиска поддршка од Владата за продолжување на жичарницата до кањонот Матка ако постои добар проект.

http://vecer.com.mk/?ItemID=7B3DA7E4F175BB41AFD70EB95198A3E6


Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Nov-2008 at 01:40
zicarava od koga ja zborat,a nikako da ja pocnat,ama koga ke vidis deka liftot na krstot go postavuvaa 5-6 god.ova ke bide za 30.i se se vazno vo podgotovki
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 30-Jan-2009 at 02:16

Жичарница до Матка со пари од Министерството за транспорт - Вест - 26.11.2008

За кусо време ќе биде распишан тендер за изградба на жичарница до Милениумскиот крст, а од Министерството најавуваат помош и за жичарница до Матка, ако се направи добар проект

ова АКО некако ми делува ветувачки но само АКО дојде подобен кандидат за градоначалник на следните избори Smile шала на страна комбинаториките околу политички поени се реални, но веќе толку има  ВМРО набилдано рејтинг што мислам дека и би се нафатиле да го финансираат и ова поврзување со матка па дури и од СДС да биде следниот градоначалник, но она што малку ептен ми боде очи во цел овој муабет е естетскиот момент односно најверојатно е дека оваа траса до матка ќе оди по сртот на водно, ова значи дека ќе имаме уште една визуелна атракција во прилог на SK imposible city но ајде можеби креативноста ќе проработи па ќе го свртат цел муабет за новава траса на монореил! 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.