build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Жичарница на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 16-Oct-2015 at 19:33
Originally posted by King

Најдоцна на 15.11.2015, еден месец од денеска, градежната фирма „Виа ДОО“ од Вевчани ќе го предаде Блок Б на користење на студентите, имаш помалку од месец дена да почекаш, потоа ќе видиш и фотографии, и снимки, а можеш и персонално да го посетиш прекрасниот дом. Биди трпелив 20-30 дена.

 
Еден наводно обновен блок, и тоа обновен откако беше опожарен.
 
Под претпоставка дека твоите тврдења се вистинити, има уште 3 други блока кои исто така повеќе од 40 години чекаат на обнова.
 
А во меѓувреме, жичарницата може да причека уште некоја година за продолжување на нејзината траса.


Edited by Dexter26 - 16-Oct-2015 at 19:33
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 17-Oct-2015 at 11:01
Да почекаме еден месец, за Блок Б, а една година за останатите блокови. Мене ми пречи што не се става термички ефикасна фасада, но сега бруталистите ке ме нападнат...
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 17-Oct-2015 at 16:49
Originally posted by Dexter26

Originally posted by King

Најдоцна на 15.11.2015, еден месец од денеска, градежната
фирма „Виа ДОО“ од Вевчани ќе го предаде Блок Б на користење на
студентите, имаш помалку од месец дена да почекаш, потоа ќе видиш и
фотографии, и снимки, а можеш и персонално да го посетиш прекрасниот
дом. Биди трпелив 20-30 дена.
 Еден наводно обновен блок, и тоа обновен откако беше опожарен.  Под претпоставка дека твоите тврдења се вистинити, има уште 3 други блока кои исто така повеќе од 40 години чекаат на обнова.  А во меѓувреме, жичарницата може да причека уште некоја година за продолжување на нејзината траса.


Зошто жичарата да почека кога двата проекта е планирано да се прават паралелно?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 17-Oct-2015 at 18:38
За студенскиот имаше пред 1-2 месеца и снимки од реконструкцијата, бањите и тоалетите изгледаа мошне добро со огромна разлика од тоа какви беа до сега(за тие кои знаат какви беа)
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 17-Oct-2015 at 18:41
Originally posted by Navigator

Зошто жичарата да почека кога двата проекта е планирано да се прават паралелно?

 
Затоа што не мора да се планира двата проекта да се прават паралелно, туку да им се даде приоритет на проектите кои биле запоставени повеќе од 4 децении наспроти проектите кои се запоставени само 4 години, а можат да причекаат уште 1-2 години за нивно продолжување.
 
Слободно нека изработат студија и проект за продолжување на трасата на жичарницата уште сега ако сакаат, но градежните работи нека ги остават за 1 до 2 години од сега, а во меѓувреме, нека се фокусираат на запоставените студентски домови, училишта, градинки, домови за деца без родители и бројни други установи кои со децении се запоставени и очајнички плачат за обнова.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 17-Oct-2015 at 19:49
Originally posted by Dexter26


Originally posted by Navigator

Зошто жичарата да почека кога двата проекта е планирано да се прават паралелно?
 Затоа што не мора да се планира двата проекта да се прават паралелно, туку да им се даде приоритет на проектите кои биле запоставени повеќе од 4 децении наспроти проектите кои се запоставени само 4 години, а можат да причекаат уште 1-2 години за нивно продолжување.  Слободно нека изработат студија и проект за продолжување на трасата на жичарницата уште сега ако сакаат, но градежните работи нека ги остават за 1 до 2 години од сега, а во меѓувреме, нека се фокусираат на запоставените студентски домови, училишта, градинки, домови за деца без родители и бројни други установи кои со децении се запоставени и очајнички плачат за обнова.

Во Библијата го има *Неверни Тома*, кај нас има многу Томици...
http://vesti.mk/read/news/6780718/2538354/ristovski-nov-studentski-dom-vo-skopje-rekonstrukcija-na-dva-drugi
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 17-Oct-2015 at 20:26
Не само тоа туку и замена на целокупниот мебел во сите студенски домови што во време кога јас студирав беше научна фантастика:

http://vecer.mk/makedonija/gruevski-najavi-nov-mebel-za-site-studentski-domovi
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7374
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 17-Oct-2015 at 20:27
Originally posted by King

Originally posted by Dexter26


Originally posted by Navigator

Зошто жичарата да почека кога двата проекта е планирано да се прават паралелно?
 Затоа што не мора да се планира двата проекта да се прават паралелно, туку да им се даде приоритет на проектите кои биле запоставени повеќе од 4 децении наспроти проектите кои се запоставени само 4 години, а можат да причекаат уште 1-2 години за нивно продолжување.  Слободно нека изработат студија и проект за продолжување на трасата на жичарницата уште сега ако сакаат, но градежните работи нека ги остават за 1 до 2 години од сега, а во меѓувреме, нека се фокусираат на запоставените студентски домови, училишта, градинки, домови за деца без родители и бројни други установи кои со децении се запоставени и очајнички плачат за обнова.

Во Библијата го има *Неверни Тома*, кај нас има многу Томици...
http://vesti.mk/read/news/6780718/2538354/ristovski-nov-studentski-dom-vo-skopje-rekonstrukcija-na-dva-drugi
слики уште нигде нема, а секоја реченица почнува со „ќе“
...и се буниме затоа што требаше да почне да се руши домот и очигледно некој да изгине, за да се превземе нешто... сега вака, исфорсирано, преку инает, предизборно и молено со години, не фала... да не треба и тоа да кажеме? фала?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 17-Oct-2015 at 20:36
Originally posted by King

Во Библијата го има *Неверни Тома*, кај нас има многу Томици...
http://vesti.mk/read/news/6780718/2538354/ristovski-nov-studentski-dom-vo-skopje-rekonstrukcija-na-dva-drugi

 
Очигледно треба да бидеме благодарни бидејќи ветувањата на политичарите не се библиски пророштва, туку празни зборови - најчесто.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 17-Oct-2015 at 23:57
Originally posted by Dexter26


Originally posted by Navigator

Зошто жичарата да почека кога двата проекта е планирано да се прават паралелно?
 Затоа што не мора да се планира двата проекта да се прават паралелно, туку да им се даде приоритет на проектите кои биле запоставени повеќе од 4 децении наспроти проектите кои се запоставени само 4 години, а можат да причекаат уште 1-2 години за нивно продолжување.  Слободно нека изработат студија и проект за продолжување на трасата на жичарницата уште сега ако сакаат, но градежните работи нека ги остават за 1 до 2 години од сега, а во меѓувреме, нека се фокусираат на запоставените студентски домови, училишта, градинки, домови за деца без родители и бројни други установи кои со децении се запоставени и очајнички плачат за обнова.
Не те разбирам. Овие два проекта не се зависни еден од друг, така што нема потреба жичарата да се одлага. И со жичарата и без неа студентскиот ќе се реновира. И пак ќе повторам, баш затоа што некои работи биле запоставени со децении, треба да се има почит кон оној што конечно се нафатил да вложи во нив. А дека има грешки во менаџирањето на одделни активности и дека некогаш приоритетите погрешно се поставуваат, тоа секогаш ќе го има. Ниедна власт нема да ги направи сите граѓани среќни и задоволни.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 18-Oct-2015 at 00:40
Previous
 
Студентите во студентските домови плаќаат 3500 денари месечна кирија поради што заслужуваат да им се даде приоритет наспроти жичарница која не работи во текот на целата година и работи со загуби.
 
Па двата проекта и не се баш независни еден од друг, бидејќи и во едниот и во другиот државата ги инвестира народните пари, а јас лично повеќе сакам парите од даноците кои ги плаќам јас да одат на обнова на студентските домови, училиштата, градинките, домовите за деца без родители и бројни други установи од кои зависат животите и иднината на многумина наспроти жичарницата од која зависат само нејзините вработени.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 18-Oct-2015 at 10:24
Колку интересна филозовска дискусија, едниот му вика на другиот проектите ќе одат паралелно, а вториов вика требало едниот проект да има приоритет. Со други зборови со паралелното правење на двата објекти едниот да има приоритет, за да паралелноста престане да има смисла. Па нели е важно приоритетниот проект да се изгради навреме, независно од тоа дали паралелно ке се градат уште 52 други проекти. Или просто кажано Студентскиот дом ке се направи во најкраток временски рок, независно од жичарницита, автопатиштата, зградите и фасадите.
п.с Очекувам сега тирада колку важен бил студентскиот дом и требало да биде приоритет на приоритетите, без да се разбере дека во исто време може да се реновира еден блок на Гоце, во другите ќе живеат студенти по принцип на ротација, а новиот студентски очекувам да се гради паралелно со сите паралелни проекти, и да има приоритет во паралелноста.

Edited by King - 18-Oct-2015 at 10:25
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 18-Oct-2015 at 11:21
Убаво е тука што провладините мегафони шират тука големи зборови за нашата спектакуларна иднина. Зборот ЌЕ нема да заврши никаква работа.

Јас сум за следново: итен ребаланс на државниот буџет во кој ќе се одвојат неопходните неколку милиони евра за реконструкција на домот „Гоце Делчев“.

И да не се натегаме, ситуацијата во домот е полоша од „времето на комуњарите“. Не за друго, подолго време е поминато како ништо не е реконструирано во нив.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 18-Oct-2015 at 14:04
Previous
 
Предлогот ти е одличен и јас лично го сметам за прифатливо решение, но за жал не е по вкус на пвеводбениците, поради што тешко дека твојот предлог би бил прифатен.
 
Originally posted by King

Колку интересна филозовска дискусија, едниот му вика на другиот проектите ќе одат паралелно, а вториов вика требало едниот проект да има приоритет. Со други зборови со паралелното правење на двата објекти едниот да има приоритет, за да паралелноста престане да има смисла. Па нели е важно приоритетниот проект да се изгради навреме, независно од тоа дали паралелно ке се градат уште 52 други проекти. Или просто кажано Студентскиот дом ке се направи во најкраток временски рок, независно од жичарницита, автопатиштата, зградите и фасадите.
п.с Очекувам сега тирада колку важен бил студентскиот дом и требало да биде приоритет на приоритетите, без да се разбере дека во исто време може да се реновира еден блок на Гоце, во другите ќе живеат студенти по принцип на ротација, а новиот студентски очекувам да се гради паралелно со сите паралелни проекти, и да има приоритет во паралелноста.

 
Ај да го видиме и тоа чудо, колку побрзо се обноват студентските домови, училиштата, градинките, домовите за деца без родители, болниците, амбулантите и бројни други установи кои очајнички чекаат обнова, толку побрзо ќе може да се премине и на жичарницата, автопатиштата, зградите, фасадите и бројни други проекти.
 
На мене лично ваквиот распоред на приоритетите воопшто не ми пречи.


Edited by Dexter26 - 18-Oct-2015 at 14:04
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 18-Oct-2015 at 14:47
Originally posted by BOJAN

Убаво е тука што провладините мегафони шират тука големи зборови за нашата спектакуларна иднина. Зборот ЌЕ нема да заврши никаква работа.

Јас сум за следново: итен ребаланс на државниот буџет во кој ќе се одвојат неопходните неколку милиони евра за реконструкција на домот „Гоце Делчев“.

И да не се натегаме, ситуацијата во домот е полоша од „времето на комуњарите“. Не за друго, подолго време е поминато како ништо не е реконструирано во нив.
Најголемиот мегафон, најисполитизираниот лик на форумот етикетира Права одлика на политикант.

Пробај разбери: Домот СЕ реновира, нема тука ЌЕ. Финансиската конструкција за тој проект е завршена, нема ребаланс. Тоа што ти немаш видено слики (демек доказ) не го менува фактот што домот има комплетно реновиран блок.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 18-Oct-2015 at 15:13
Previous
 
Не го менува, туку го оспорува, и ќе продолжи да го оспорува се додека не се појават конкретни докази кои го поткрепуваат таквиот наводен факт.
 
Рекла-кажала не се важи.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 18-Oct-2015 at 15:16
Како СЕ реновирал домот?Изгледа сликите и посетите од студентите/нивни роднини се фотошоп.
Да не ме сфатите погрешно, мислам дека жичарницата е ок проект, за разлика од мнозинството во Скопје 2014-20ХХ...

Edited by Тркало - 18-Oct-2015 at 15:17
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 18-Oct-2015 at 19:42
Епа заради етикетирање како ``мегафон`` при препостирање на некоја вест од интернет, све послабо и послабо јас пренесувам нови информации.

Ако мислите дека е така подобро за форумов-напред само
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 18-Oct-2015 at 21:10
Originally posted by gjoko

Епа заради етикетирање како ``мегафон`` при препостирање на некоја вест од интернет, све послабо и послабо јас пренесувам нови информации.

Ако мислите дека е така подобро за форумов-напред само

Тоа е српската парола *Држте лопова*, најголемиот Мегафон, или подобро Мегафониште етикетира и нашпаѓа други форумаши, само затоа што со своите ставови се спротивставуваат на неговата политичка пропаганда.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7374
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 19-Oct-2015 at 00:18
ај да речеме дека домов е скроз комплетиран, не е битно... дали мораше да се сруши цел дел од плафон за да се погледне воопшто натаму? да не требаше да изгине некој случајно? ова слабо некако се коментира?...не е во ред луѓе, како и да ја вртиме дискусијата, не е во ред
што сега, целта е да не заќутатат како мали деца колку да не се буниме, или целта е да се подобри нешто?
и еве ја не сум мегафон, домов не е пипнат од кога е направен, ама тоа што едни не го погледнале 15 години, не е оправдување што некој друг не го погледнал уште десет
...тоа ти е крпење на дупка на улица, откако пола од коливе во градов ќе се искршат на неа и после пази молим те, треба сите да му се клањаме на тој што ја закрпил... нешто што требало да се заврши лесно и одамна

и тоа набрзинка некое склопено крпење, без да се увиди што точно треба да се прави со домот... без пошироки рамки и планови, без некоја стратегија

и да не бегам од темата, исто е и со жичарата... направија некоја делница што кошта ѓавол ипол, ама не испланираа што понатаму... и после 500 години ќе прават проекти за прикрпување на првиот проект... а во меѓувреме, нема никаква стратегија за тоа што треба да претставува Водно, 20 години го силуваат со форсирање на изградба на објекти за некоја елита што е можно поблиску до врв, го срушија пола водно само за на некоја друга групација на елити да не поминува покрај простата раја, на улица која поминува по скоро иста линија, а во позадината е изрушен цел рид за богзнае што... на врвот се гради телекомуникациска кула која ќе служи за богзае што, само затоа што некој таму видел по светот кули дека има, крстот што од старт беше безвезна инвестиција, и сега после толку години станува обележје, никој не се ни потруди да го анимира барем малку (сепак жичарата служи најмногу за него, затоа што тој што планинари, со жичара не се вози) и уште некои други работи...

тоа што м ие целта на коментаров, е дека не е битно кој поддржувате и чиј мегафон сте, како што некој тука форсира да се деискутира како главна тема... туку тоа што 20 и кусур години ни еден реален проблем на градов не е решен на генерално ниво, или не е започната некаква фаза од некаков долгорочен план... само популистички краткорочни проекти со мал или без резултат, теми на кафански муабет, крпење и одолговекување на едноставни работи
и тука ќе ве пуштата да се расправете колку и што било направено и што треба да се направи, чисто колку да се препуцаваме

е јаките м*да што некој поплочил улица, што поставил најосновна урбана опрема, што закрпил некоја улица, што го сменил асфалтот, што го кренал нивото на јавна чистота и слично, да не набројувам... на сетоа тоа може само да кажам фала богу, а не фала... тоа се најосновни рутински обврски на градските власти и тие треба да бидат дел од долгорочен генерален план (многу е битно да наведам дека ова е задача на градските власти, затоа што на многу луѓе не им е јасно дека владата тука не се меша)
у меѓувреме нека не го тупат некои луѓе како сум бил задоволен, затоа што ќе бидам задоволен тогаш кога во градов ќе се приметува организиран и континуиран прогрес на работите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.