build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Жичарница на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 373839
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 20-Nov-2018 at 17:19

ако не оди од кај Клинички почетна илити Центар, веќе понапред наведов дека е зорр и од паркинг но оред се од тихоносен аспект почетна да биде кај Богословија, та може паметно ет да почнува Жичрницата кај Козле негде а да заврви накај Манастирот Свети Пантелејмон а од таму кон средно Водно, така би се надочолнила потенцијално и идејата за ски стази над Етно селото, сепак така би бил тро цикцак муабетот, но бар нема да има гужва пред гол за каде во Капиштец да се паркира кола ...


13 million euros ~ 5,7km ~ 37km/h ~ 7 euro roundtrip ~
The Wings of Tatev: Armenia Launches World’s Longest Aerial Tramway

construction period 10 months [1] ~ Трифун костовски http://www.macedonia2025.com/activities/single/ruben-vardanyan-on-the-topic-of-investment-and-social-entrepreneurship-at-the-mk2025-summit-2017/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aerial_tramways#_Armenia

4th 9th ... century Monastery ~ https://en.wikipedia.org/wiki/Tatev_Monastery ~ 640k tourists a year

How a Record-Breaking Aerial Tramway Helped Save a Centuries-Old Armenian Monastery ~ https://www.smithsonianmag.com/travel/aerial-tramway-helped-save-armenias-tatev-monastery-180969545/


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 373839

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.