build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стакло

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Jul-2015 at 15:35
can you give us link? Web page doesn't work
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Aug-2015 at 21:46

Originally posted by Kirka

Здраво
Ме интересира дали некој има информација каде може во Македонја да се нарача принт на калено стакло - замена за плочки помеѓу горни и долни елементи во кујна?


има на повеќе места, но во импекс ќе поминеш полесно со рекламации  како и да е информирај како те изгореле

http://www.inpex.com.mk/uslugi.php#digitalHASH


~

фини стаклари

http://www.finnishglassmuseum.fi/Suomen-Lasimuseo/The-Finnish-Glass-Museum/Pages/Links/Glass-production-studios/

http://lasisirkus.fi/english/welcome.html

https://www.iittala.com/about-us [1]

Edited by Max - 10-Oct-2015 at 10:55
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-May-2016 at 15:01

http://www.glassismore.com/core/content.php?&option=viewitem&id=42&rd=1089&le=120

http://www.archdaily.com/773412/this-improvement-to-u-channel-glass-makes-curved-glass-walls-easier-than-ever/55f1ac8ee58ece9c4e000118-this-improvement-to-u-channel-glass-makes-curved-glass-walls-easier-than-ever-photo

C-channel glazing prototype opens up a world of opportunities for curved glass projects

e

A German designer has created an alternative to kiln-molded and u-shaped channel glazing for creating curved glass walls.

“c--c” by Holger Jahns is a prototype for a new type of channel glass which is designed to be fixed together at any angle and to create curves without gaps appearing between the panels.

Presented at DETAIL research lab, in Munich (01/2015) and at Glasstec 2014 in Düsseldorf (10/2014), c--c has been pitched as a more affordable option to the costly kiln-molded curving methodology, and a more design-flexible option than the traditional U-channel version.

The name derives from the shape of the outer contour of the glazed panel which is C-shaped on both ends.

U-channel glazing is a very popular and affordable way to create curves in glass, however due to its profile, as the curve gets tighter, gaps between the glass panels get larger. The curved profile of the c--c on the other means glass panels can be fixed together at any angle and create any curve without gaps appearing between the panels.

Because of this profile, architects and designers can also alter the radius of their curve, even if materials have already been purchased, making c--c a potential player in the prefabrication market.

More info on c--c here.

http://www.architectureanddesign.com.au/news/c-channel-glazing-prototype-opens-up-a-world-of-op
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-May-2016 at 11:44


иако акрилна интервенција сепак убаво делува ова клиритот сред класичната визура [1] убаво фина атмосфера на која и фали уште некоја стаклена харфа [2] или весел шишефон [3] та и да звучи освен што ќе изгледа добро инсталацијава ... слично нешто иако би ги донакинџурело тоа патинираните фасади в центарот на Скопје сепак би ги растеретило од еклектичноста, бар за празници и свечености, зелено заоблено затегнати прозирни фолии за ден на пролетта, а жолто-црвени искршено обесени вентилатори за ден на независноста, самата прозирност пак би можело и рефлекторски да се ремети, em посреди хортикултурните решенија [1] нели се' само народ да се опушти од сите куршлуси и трауми

http://www.dezeen.com/2015/09/21/matteo-fogale-laetitia-de-allegri-mise-en-abyme-installation-tinted-acrylic-tunnel-across-v-and-a-bridge-london-design-festival-2015/Edited by +Protagorist - 16-Apr-2018 at 21:09
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Jun-2016 at 13:16ова горе е edge-lighting на плексиглас, а кој кај нас би можеле да го најдете кај некоја од извиканите рекламни компании [2] или уште подобро рекламни уметници [1] со оглед дека кај претходните плексигласот го наплаќаат далеку поскако него кај уметниците, пример во електронеон квадрат плексиглас е 2500-3000 денари, додека пример во беником 1600 ден м2 [1] а тука е и 3д гравирањето дополнително, но и самиот дизајнерски абер кој само уметник има време да го есапи со леснотија и префинет осет ...

https://www.pinterest.com/search/pins/?q=edge%20lit&rs=typed&0=edge%7Ctyped&1=lit%7Ctyped
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Jun-2016 at 22:33

кај плексигласот нема ограничувања а со добро осмислено 3д гравирање на цнц машина, ко што работат кај нас уметниците, се вадат уникатни резби, речиси ко на дрво, само что требит да се припази околу чистите површини во пре и пост продукција бидејки длетата и една грешка да направат нема простор за корекција ко кај дрвото

а дека инвентивноста нема крај доказ е и следниов пристап на плекси гравирање [1][2] http://www.capturedlightning.com/frames/SpecialLichs.html

а има и пофлет пристап како импровизација, но место на дрво [1] на стакло односно плексиглас

сепакhttp://amasci.com/amateur/capexpt.html
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Jun-2016 at 12:53
Svetot odi napred:

stakleni fasadi so vgradeni fotovoltazni paneli

dvojni fasadi (a), ( b ), ( c )

Edited by nenad - 16-Jun-2016 at 12:54
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 19-Aug-2016 at 17:51уште да беа подотерани, иако минимализмов плени сепак здосадуе, нели денес џабе струи и енергии ако нема шминка посреди / обично дигитална во последно време, за оние со гауди-табиет може чаре е по некоја мозаична плочка тук таму меѓу рогои

http://www.houzz.com/photos/5176015/iridescent-crystal-glass-mosaic-series-mediterranean-tile-other-metroEdited by beTon - 19-Aug-2016 at 17:52
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-Nov-2017 at 22:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 30-Aug-2018 at 21:54

ако еу е на стаклени нозе нема да биде лошо да ги обложеше со сафирен премаз (алуминиумски) нели за да кога ќе ветуваат ветеното да не е кршливо ако веќе е прозирно ... но уште сега можат и треба да ви ветуваат тро приземни општински холографски мурали пр. за ФТ [2] та ако не 300 милијарди евра бар вакви нешта можат да ви верглаат денеска ко референдумска еа-чиститка, иако така може да свирнат душегрижнички ретроактивно на туарег воланот [2] на шала на смеа тоа може да го сторат и со воланот од бенџото на Николче но и многу други авто делои [2][2] ... не ми мерите на патетичниве споредби иако може да ги гледате како црн хумор со холографски набој, само уште да се најде некој техникава да ја впрегне и кај нас уметнички, но тоа тука ни хартиено-холографски да думаат уметници, а не пак вака стаклено-холографски ко на следнава предожба ...

https://www.photonics.com/Articles/Still_life_until_seen/p5/vo42/i319/a37955

http://www.rufuslifetiles.com/videos.html

https://www.youtube.com/channel/UCi_bPIiB5Zp-2GN5Zdn1r9Q

http://www.eyethinkinc.com:80/lifetiles/index.htmlBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-Aug-2018 at 12:41

пред да ве избричат во магла додека ви редефинираат лице, добро е да можете процесот да го видите јасно во огледало без испарливи ветувања налик општински фондовски кондензации за возврат Суверено Лице а од кои капки ќе се изнамачите да си офајдите жедта за поубо утре з'ш за такво нешто треба Суверена Самоодржливост за која нвистина е штета што сме суеверно осуетени политички!

посекако најубо е сами да се бричите, но повторно и во тој случај конџензацијата е проблем доколку комбинирате процеси [1] а еве футуристичка алтернатива која незнам само колку ет биолошки подобна за да можете без склет и по наочари да ја претурвате [2] ова би било корисно и за холо-стаклени-мурали ко оние пост погоре иако за нив би требало траен слој ко антифог филм т.е. слој ко кај оптичките леќи, но ова би била особена интервентна опција и за автомобили доколку сте во небрано, иако не секогаш ќе имате нешто слично при рака заради што добро е да имате волја и за импровизација [3]

https://www.fogkickerdefog.com/productsBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.