build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Најнепромислени изјави
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Најнепромислени изјави

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2388
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Најнепромислени изјави
    Posted: 01-Dec-2013 at 13:54
Овде ќе пишуваме за најнепромислените изјави што доаѓаат од званични лица и тоа изјави кои тешко може да се чујат и во душевни болници.

Еве ја перјаницата на сите изјави до сега, т.е. изјава над изјавите:

- Се надевам дека јавниот повик ќе биде успешен и дека ќе најдеме изведувач, иако се работи за специфичен објект - вели Николов. 

За изградба на тркалото планирани се 12 милиони евра. Дел од нив ќе бидат средства од ЈСП, а дел донации. Парите ЈСП ќе ги двои во четири буџетски години. Во следната година ќе одвои милион евра, а во наредните по два до три милиони евра.

За оние што не знаат, се работи за Панорамското тркало на Вардар.

ЈСП како претпријатие еден автобус не успеаја да купат со свои пари, сѐ им купи Владата како на последни слепци, покажаа невиден "aлтруизам" донирајќи им ги самоодните контејнери на другите општини, небаре таму не живеат граѓани, туку добиток. Една автобуска постојка сами не се во состојба да обележат, уште имаат картонски и дрвени табли на автобусите...

И на сето ова, а и на многу други работи овде неспомнати, нивната најголема грижа е изградбата на Панорамското тркало.

Па и мрсулаво дете подобро си ги знае своите приоритети.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1840
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-May-2020 at 20:48
„Да го изразам моето задоволство од денешната посета од страна на министерот за земјоделство и да му се заблагодарам за времето што го одвои за денешната посета. Навистина за време на неговата посета и неговиот краток престој во регионот, односно во општина Кочани, го искористивме за разговор околу стратегијата за оризопроизводствтото и секако, како што слушнавте, направивме и обиколка на акутелниот објект, браната Речани, што навистина е еден од многузначајните објекти кои во овој момент се градат.“ - Николчо Илијев, градоначалник на Кочани.

Работа му е на министерот да ги посети оризовите полиња во Кочани! Не издвоил слободно време за кафе муабет, на работа отишол. На што мисли со „актуелниот објект“?

А убави вести слушаме од Кочани изминатиов месец (освен моментално украдениот асфалт, арно не пишале секундарно).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-May-2020 at 21:10
Еве одма уште еден кадидат, со години контроверзен и присутен по сите афери.

Рамиз Мерко: Баш нѐ брига за реакциите на невладините за дивоградбите

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко вели дека не му е гајле за реакциите на јавноста и на невладините организации дека се градат нови дивоградби во Струга. Тој не го прифаќа предлогот на Антикорупциската комисија надлежноста за уривање на дивоградбите да биде префрлена на владата. Мерко останува на ставот дека во Струга сѐ што е изградено е легално.

„Ние ќе му кажеме да доградиме уште, а не да рушат. Владата ќе реагира како ние ќе кажеме. Сигурно така има да кажат бидејќи ние сме локална власт. Фала богу кога доаѓа пролет, сите треба да направат реконструкција, да ги исчистат терените, да ги средат концесиите, да ги средат и измачкаат објектите. За овие работи за кои и вие и оние невладини кои ги има во Охрид, не напаѓаат, „нас баш не брига“ изјави Мерко за медиуми.

Тој потсети дека кога ги остапувал ингеренциите во делот на урбанизмот, владата не ги прифатила и сега, вели Мерко нема закон со кој што владата може да му ги одземе надлежностите во делот на справувањето со дивоградбите.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/ramiz-merko-bash-nje-briga-za-reakciite-na-nevladinite-za-divogradbite
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.