build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вардарска Долина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 761
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вардарска Долина
    Posted: 14-Jan-2018 at 17:04
ако најдат камен за оваа етапа, сигурно ќе се најде кој да инвестира и во остаатите ... но ризикот од еколошки куршлус воопшто не е атрактивен за нас како мала земја, а згора на тоа ова ќе биде децениски проект во кој доколку влетаме и ние, што е логично, може повеќекратно да ја заглавиме! хм на толку нови технологии како хиперлуп Вардар како пловна европска артерија изгледа ко смешка ... таман додека се најдат спонзори се средат физибилитки и проекти сите ќе се пишманат ...

[1][2] https://hyperloop-one.com/blog/moving-beyond-ferries
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Nov-2017 at 16:49
po realen e planot na gradonacalnikot na Solun Yiannis Boutarisa a toa e od Skopje do Solun da se napravi ploven Vardar za da se povrzat dvata grada i po voda a ova do Belgrad e malce premnogu optimisticki moe mislenje
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 761
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Nov-2017 at 23:05

ова изгледа кинезите директно кај Заев до година .. доколку русите некако не ги пишманат [1]

што аир од сето ова ако сад виа зајко го блокираат кинескиот инвестициски продор на Балкан, кој вака би бил прилично стабилизиран, нормално виа економските интереси на Кина, но да видиме, Трамп ретерираше дебело од агендите на дип стејт, но и да почне ова за време негов мандат која е гаранција дека ќе продолжи потоа, од кој аспект најнапред би требало кинезите да ја почнат инвестицијата тука ...

16.07.2017 - Ципрас и Вучиќ ја договарале „Вардарска долина“ без Заев


За време на на трилатералната средба во Солун на која што во четвртокот се сретнаа премиерите на Бугарија и Грција , Борисов и Ципрас и претседателот на Србија Вучиќ, станало збор и за проектот Дунав – Морава – Вардар – Егејско море од кој делот во Македонија е познат како „Пловен Вардар“ или „Вардарска долина“ .

За него на билатерална средба разговарале Ципрас и Вучиќ кои што идејата ја разгледувале како инфраструктурен проект од заеднички интерес.

Точката под која се воделе разговорите а која била подготвена од кабинетите на грчкиот премиер и српскиот претседател била заведна во агендата како “Водена врска меѓу Солун и Белград“.

На средбата станало збор и брзата железничка линија меѓу Солун и Дунав која што е најдолга река во Европската Унија.

За проектот кој треба да ги поврзе Белград и Солун преку Македонија преку вода и двојна железничка линија заинтересирана е Кина чии експерти работат на проектот кој треба да обезбедни брз и ефтин транспорт на кинеската стока преку Егејското море.

Ниту Грција ниту Србија досега не организирале формална средба со македонските власти на која што официјална точна на дневен ред би биле овие проекти.

Премиерот Заев од за македонската јавност непознати причини не беше повикан на средбата во Солун на која меѓу другото било разговарано и за спорот за името и за стабилноста на Македонија.

http://expres.mk/ципрас-и-вучиќ-ја-договарале-вардарс/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Sep-2016 at 19:03


сигурно на кинезите физибилитката им е готова, но чекаат да видат каква ќе биде геополитичката клима натака, а после вондредните изборите лани в Србија и годинава кај нас, можно е доколку има простор и да се истрчаат набрзо и со проект по оваа за нас дофатлива утопија

http://www.construction-ic.com/HomePage/Projects?ReturnUrl=%2FProjects%2FOverview%2F192800#

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Aug-2016 at 08:18

што значи повеќе информации на едно место, нормално дека ќе произлезат супер дилеми, едноставно и како во пракса изгледа бенефит од еден форум [1] макар лаик ко мене анализирал геолошки недоумици, во случајов околу Ва.До.

еве цитати од написи во нишката Служби за Тревожење апропо скорешната поплaва, а кои ја засегаат идејата за Ва.До. односно ако ваквиот проект навистина е целисходно решение за ризици од поплави што навидум е и логично, нормално доколку и примарната и секундарната мрежа на поројни канали и водотеци e средена, сепак на алувијално тло ваквиот потег може да биде и дополнителет куршлус ко што е наведено индиректно во вториот цитат од професорот кој алудира општо за поројните врнежи, но може да се гледа и во овој контектс, извлекувајки ги на ангро подземните води навистина со тек на време да слегне почвата во скопско поле, а со тоа статички да го ремети сиот урбанизам, Гoспод на сите да им е напомош, бидејки наместо навреме урбанистите реагираат само постхумно ко загаснети политички гатачи, седнете јавно думајте не чекајте на друг меѓусебно организирајте се околу дебати и трибини, зар змии имате по џебои и немате камен да изнајмите простор за панел дискусија, макар ни една институција не би ви излегла во пресрет, просто себичноста и тука ќе речам сите ќе не отепа, навистина ќе пцојсаме од скржавост, макар то а се рабело за интелектуално алармирање на јавноста
Originally posted by beTon

Градено во котлина, на плитка почва (во центарот извира вода на 3,5 метри длабочина, што им е познато на сите градежници), а под која врие од подземни води, па уште и на трусен расед, уште нема „специјалци“ за превентива при сигурносно градење на патишта, мостови, домови, улици, што подразбира од квалитет на материјал до начин на изведба и рок на траење. Секој си работи на парче и за профит. И општини, и фирми и администрација. Одговорност? Лична или институционална нема.
...
На крајот и треба што побрза реализација на проектот „Вардарска долина“, кој од ООН го откупи НР Kина, а неговата реализација од геополитички себични причини го блокира владата на САД негирајќи го и игнорирајќи го повеќекратниот национален интерес на Македонија. Kако, на пример, регулирање, контролирање и употреба на длабоките или подземни води.

навистина за вакво нешто би требало внимателност, да не се случи баравме преку леб погача та освен еколошки да не закачи и урбан кијамет
Originally posted by beTon


Некогашните зелени површини, каде земјата ја впивала водата, сега се претворени во бетон или на место на некогашните зелени дворови сега има изградено подземни гаражи и подруми.
На овој начин се прекинува природниот процес на впивање на дождовната вода во почвата, при што гледано подолгорочно се предизвикува неприродно спуштање на нивото на подземните води.
Овој процес води до слегнување на земјиштето, што пак дополнително би довело до дестабилизација на темелите на куќите и зградите.

Со евентуална појава на земјотреси би се предизвикале поголеми разрушувања.

исто прашање е дали со ова ќе се зголеми и ризикот при следен земјотрес, бидејки некои сеизмички бранови дополнително имаат кабает од вода [1] а вака директно би продреле во котлината, сценарио кое е непредвиливо, освен ако и од Изиис не почнат да прават процени во овој правец, но кој може да каже статистички на какви бранови сме подложни во оваа котлина, односно какви се' испушта скопскиот расед посреди

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jul-2016 at 11:50

има логика да во пакет со солунското пристаниште Каламата и ваква комбинација да им е на кинезите од полза, но зошто тогаш би финансиралеи брза пруга по К10 навидум готова работа што се истакнува во нецитираниот дел од написов

но се додека постојната опозиција кај нас има шарен табиет во агенда, нит брза пруга нит пловен Вардар ќе видиме во блиска иднина, потенцијално наједноставна штопна за да се заузда кинескиот економски продор на Балкан, доколку тоа им се сони така на америте или европеите кои и не баш лесно се откажуваат од своите маркирани територии, макар во моментот немале никаква економска воља за истите

...

17.06.2016 - Kanal Dunav – Egej vreba priliku
...
Milan Bačević, ambasador Srbije u Pekingu, je za KMR izjavio i da je pokrenut najveći projekat koji bi Kina mogla da realizuje u Evropi – povezivanje Dunava sa Egejskim morem, preko Morave, Vardara i Soluna.

„Ono što sa velikim zadovoljstvom mogu da kažam jeste da se o tome razgovaralo i pre nekoliko dana u Beogradu, kada su tamo gostovali kineski zvaničnici, pripremajući posetu kineskog predsednika. U direktnom razgovoru, predsenik Srbije je to pomenuo i kineskom predsedniku i kineskom premijeru“, izjavio je Bačević.

On kaže da je imao razgovore o ovoj temi sa grčkim i makedonskim ambasadorima u Pekingu i da je jedan kineski fond već bio gost u Srbiji ovim povodom, a predstavnici fonda boravili su 29. aprila u Makedoniji kao gosti tamošnje vlade, a početkom juna posetili su i Grčku.Bačević je ponovio da bi ostvarenjem ovog projekta Srbija rešila problem poplava u kišnom i navodnjavanja u sušnim periodima, povećala bi poljoprivrednu proizvodnju, rešila problem hroničnog nedostatka električne energije, a iz ovog velikog projekta mogla bi da razvije niz oblasti, poput razvoja turizma, saobraćaja, hidrograđevine, klasične građevine...

„Kineska strana je potpuno svesna činjenice o kakvoj je trasi reč, da je potpuno kompatibilna izgradnji ekonomskog pojasa duž Puta svile i Pomorskog puta svile za XXI vek, koji predstavlja proklamovanu kinesku politiku koju svi normalni ljudi na svetu treba da podrže. I ja ne vidim ni jedan razlog da se neko usprotivi, prvo tom kineskom konceptu, drugo tako velikom projektu. Siguran da to prepoznaju i makedonska i grčka i srpska strana i otuda sam veliki optimista da će se to dogoditi čak mnogo brže nego što bi neko i u najsmelijim prognozama smeo javno da izjavi“, kaže Bačević.

Prema njegovim rečima, za ovaj projekat je očigledno zainteresovana Grčka, s obzirom da bi to bio najveći poduhvat u Evropi i svim učesnicama bi doneo ne samo ulaganja, već i velike razvojne prilike.

Imajući sve ovo u vidu, posetom Si Đinpinga Srbiji biće otvoreno novo poglavlje saradnje dve zemlje koje će u većoj meri obuhvatiti šira privredna, a ne samo infrastrukturna ulaganja.

http://www.nspm.rs/politicki-zivot/pocinje-li-druga-faza-srpsko-kineskih-odnosa.html?alphabet=lNaslova strana sporazuma o izgradnji kanala Dunav – Egej, potpisanog u Atini, 3. jula 1974. godine


kinezi finasiranju i izradi studije izvodljivosti o plovnom kanalu Dunav - Morava - Vardar (Gedžouba grupa) [1]
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Jul-2016 at 14:05

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Се актуелизира кинескиот проект за пловен канал од Белград до Солун преку Скопје


    
kanal

Кинескиот проект за пловен канал од Морава преку Вардар до Егејско Море периодов сериозно се активира, а кинески претставници веќе одржале средби со српските и македонските власти, пишуваат грчките медиуми. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, планот на Кинезите според грчките медиуми претставува проект на векот од кој што придобивки ќе имаат граѓаните на трите земји Србија, Македонија и Грција.
“Кинеските партнери сериозно се заинтересирани за инфраструктурни проекти во Србија и во регионот, затоа што каналот од Морава до Егејското Море ќе обезбеди ресурси за три земји за многу идни генерации”, се вели во текстот на порталот “Триклоподија”.
Порталот информира дека за ова прашање неодамна бил одржан состанок меѓу српскиот претседател Томислав Николиќ и претставници на кинеската компанија Bonn Project и на институтот China Design Group, а средба имало и со македонските власти. Николиќ изјавил кинескиот проект во голема мера ќе придонесе за заштита на Србија од поплави и други катастрофи.

Проектот за прв пат беше активиран пред три години, откако анализата на кинеските експерти покажа дека пловниот канал од Морава преку Вардар до Егејско Море е изводлив. Неговата изградба ќе трае околу 10 години и ќе чини 17 милијарди американски долари, а ќе зафаќа површина од 10, 500 квадратни км.
Освен можноста за пловидба на трговски бродови, проектот се очекува да го реши проблемот со наводнувањето на земјоделско земјиште и ќе ја олесни изградбата на електрани.

Освен пловниот канал, друг кинески проект за регионов што е актуелен периодов е и Балканскиот пат на свилата односно високо брзинската железница во чии рамки е вклучена и Македонија
http://markukule.mk/%d0%b3%d1%80%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%83%d0%bc%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%b0%d0%ba%d1%82%d1%83%d0%b5%d0%bb%d0%b8%d0%b7%d0%b8%d1%80%d0%b0-%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b5%d1%81%d0%ba%d0%b8/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Apr-2016 at 14:09
Originally posted by <Fresno>

Што е со багателнава цена?


Можеби пристаништето е во големи долгови, можеби е неодржувано и е во лоша состојба, можеби грците инсистирале на социјални мерки во договорот, можеби комбинација на повеќе вакви фактори...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Apr-2016 at 08:55
Што е со багателнава цена?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Apr-2016 at 21:08
Добар сигнал за транспортниот сегмент на „Вардарска долина“, особено за железничкиот.

ЗА 370 МИЛИОНИ ЕВРА: Грција го продаде своето најголемо пристаниште


Грција ја најави продажба на најголемото пристаниште – тоа во Пиреја.

Купувачот е кинеската компанија „Cosco Shipping Corporation“, а договорот е за речиси 370 милиони евра, пренесе грќки „Kathimerini“.

Договорот беше потпишан во Атина меѓу претседателот на Одборот на директори на кинеската компанија Сју Лижзнг и грчкиот премиер Алексис Ципрас, заедно со директорот на Агенцијата за приватизација Стергиос Пициорлас.

„Cosco“ првично стекнува 51 отсто од сопственоста на пристаништето за 280 милиони евра. Останатите 16 отсто компанијата ќе ги добие по 5 години за по 80 милиони евра и инвестиции од 350 милиони евра.

Иако неопходен за грчката економија, овој чекор не се усвои добро од граѓаните. Во главниот град Атина имаше големи протести против приватизацијата, а дури дојде до судири меѓу силите на редот и демонстрантите.


http://faktor.mk/2016/04/09/za-370-milioni-evra-grtsija-go-prodade-svoeto-najgolemo-pristanishte/
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Mar-2016 at 10:50
Ne podpagajte pod vlijanie na razni propagandi, toj kanal nema nikakva ekonomska isplatlivost i nema nikogash da se izgradi, za toa veke pisuvavme prethodno. Na makedonoija i e potpolno nepotreben
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Mar-2016 at 00:51
Ако се изреализира овој проект за оваа т.н. вардаска долина и се спои вардар со дунав преку морава и ако една од примарните цели е анулаирање на поплавите во србија, зарем цела таа вода која ќе се собере од србија и се транспортира низ морава па после вардар, постои ли ризик после ние да биде поплавени, затоа што вардар не е насекаде во клисура (длаболк)...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1546
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Mar-2016 at 11:58
martind... 1. Patnata mreza za koja zboruvas (se misli na koridorot 10) voopsto ne e vo katastrofalna sostojba. 2. Ovoj proekt e preskap ineisplatliv vo odnos na toa sto moze da se izgradi so ovie finansiski sredstva. 3. Za mnogu pomalku pari moze da se izgradi brza zeleznica od koja korist ke ima ne samo ekonomijata, tuku i obicnite patnici...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1367
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Mar-2016 at 10:38
Nikolić: Rešenje za poplave - Kanal Morava-Vardar

Kanal Dunav-Morava-Vardar bi značajno pomogao u zaštiti od poplava, rekao predsednik Srbije Tomislav Nikolić u razgovoru sa predstavnicima kineske kompanije zainteresovane za taj projekt.

Predsednik Tomislav Nikolić razgovarao je sa delegacijom kineske kompanije "Bonn Project" i predstavnicima Instituta "China Design Group" o infrastrukturnim projektima u Srbiji, posebno o izgradnji plovnog kanala Morava-Vardar.

Osvrćući se na trenutno stanje u vezi sa opasnošću od poplava, predsednik Nikolić je naveo da bi projekat Morava-Vardar umnogome pomogao i u podizanju stepena zaštite Srbije od takvih elementarnih nepogoda.

Kako se navodi u saopštenju predsednikovog Biroa za saradnju s medijima, kineski partneri izrazili su veliko interesovanje za projekte u izgradnji infrastrukture u Srbiji, a posebno za izgradnju kanala Morava-Vardar.

Oni su iskazali veliko zadovoljstvo potpuno otvorenim pristupom Srbije ka realizaciji zajedničkih projekata sa kineskim kompanijama.

Predsednik Nikolić je istakao da projekat Morava-Vardar nije samo običan infrastrukturni projekat, već je projekat koji će obezbediti život za mnoge generacije.

Kineska delegacija navela je da je njihova kompanija za ostvarenje ovog projekta dobila podršku od finansijskih i državnih institucija u njihovoj zemlji i da je već obavljen razgovor i sa makedonskim partnerima o njegovoj realizaciji, ističe se u saopštenju.

mondo.rs
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Mar-2014 at 19:41
Мојот став се темели врз придобивките од економската природа.
Градењето на овој канал ќе овозможи алтернативен начин транспорт на стоките кои до сега се пренесуваа исклучиво преку постоечката патна мрежа која е во катастрофална состојба. Овој начин на транспорт не само што би бил побрз туку и далеку поевтин. Преку овој канал Македонија ќе се поврзе и по воден пат со Солунското пристаниште на југ, но и со Црното Море и земјите од Централна Европа пред се Германија.
Доколку се изгради овој канал, земјите од Централна Европа би ги замениле пристаништата во Италија, Словенија, Хрватска и Црна Гора со Солунското пристаниште односно низ територијата на Македонија ќе минуваат значителен дел од увозот/извозот на земјите од Централна Европа. Исто така во Македониај би се развил речниот туризам.
Овој канал би придонесол и за нови инвеститори во Македонија бидејќи ќе можат полесно да ги дистрибуираат производите до крајните пазари, а од голема важност ќе биде и за веќе постоечките странски, но и домашни Македонски компании кои се извозно ориентирани.
Но сепак да бидам реален, каков ефект ќе има овој канал за Македонија зависи и од начинот на кој ќе функционира (во чија сопственост, кој ќе го гради, кој ќе стопанисува, какви услови ќе мора да прифати Македонија...)
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Mar-2014 at 19:03
Мартин може поконкретно да го образложиш твојот став.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Mar-2014 at 18:56
Дефинитивно, овој проект е од голема важност за Македонија, дефинитивно ќе значи подобрување на економската клима на земјата.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Mar-2014 at 18:44

se javi i juzhniot sosed, ostanevme ushte nie v srede bez javna fizibilitka, iako sigurno kje izvadat i nashite brzo neshto od fioka dokolku im e gladno oko ko na srbite i grcite, samo dali preporakite na ekolozite nekoj kje gi zeme predvid so ogled deka kinezite sigurno nema da ne uslovat so vakva norma brkajki prilika shto pobrzo da se pozicioniraat na ovaa ruta

treba da se prepoznae i kakov avtoritet kje ima utre vo odnos na vakov koridor i dali istiot e garant za vnatreshnata bezbednost


February 24, 2014

China supports new channel AgeanSea-Danube

The Eurasian Development block provides remedies for the crisis-hit European countries, which hardly get any help from the bank support prioritizing the institutions of the EU. China has been very active in supporting the real economy development projects in Europe. The latest is to help Romania and Hungary to build a high speed train and develop agriculture, and several now uncertain project to help Ukraine.

Now China wants to also realize the long-proposed canal project connecting Greece to the Danube.
Support for channel Morava-Vardar-Axios takes off. The canal connects the Central European canal system around the rivers Rhine and Danube with the Aegean Sea and is part of the Schiller Institute's "Marshall Plan for the Mediterranean" (see link below). Greek Shipowners Association of Short Sea Shipping has given the project its full support and urged the Greek government to make this one of the main issues during its six-month period as the holder of the EU presidency. Shipowners' Association organized a seminar this january 14 this year with a lecture by Professor Alkis Corres from Aegean University where he presented the canal project feasibility. In the presentation, said Corres that there is more interest in the channel now than ever, and that the technical feasibility of building such projects have evolved considerably over the past decades. Serbia has already commissioned a feasibility study carried out by the Chinese state-owned construction company China Gezuba Corp., who presented the preliminary results of Serbian President Tomislav Nikolic during his visit to China at the end of last year.

It is said that the Chinese are ready to invest up to $ 10 billion in loans. The study is completed but has not been published yet. The reports states that the 650 km-long project would connect the Danube with a channel between the Morava River in Serbia and Vardar in Macedonia, which is called Axios as it flows into Greece, and thence into the Aegean Sea at the Greek port city Thessaloniki. The project would involve eleven femstegsslussar and seven hydropower projects being built along the route.
Chinese are interested because it complements their development of the transport corridor from the port of Piraeus, where they have rented container port as the main entry point for goods in transit to Europe. The Russians are also interested because it completes their water transport networks, which together with Ukraine is the world's largest.
According www.seatrade-global.com told shipowners federation president Charalmbos Simantonis for the seminar that his organization supports the project:
- Such a connection will dramatically reduce the time and cost of transportation.

There is already considerable interest in the project from Chinese companies. We want to create a global Short Sea Shipping Networks with participants from Europe, America and Asia. We are already in discussions with närsjöfartsorganisationer in Canada and the United States. Corres also pointed out that the EU and the U.S. are interested in negative reasons: they do not want Russian and Chinese involvement in the supposed European empire.

Read more about the Marshall Plan for the Mediterranean here:
http://www.larouche.se/nyheter/2012/06/24/marshallplan-for-medelhavsomradet

See further on the Pacific Strategy in the pamphlet:
http://larouche.se/artikel/pamflett-bygg-for-framtiden

See and read more about Världslandbroprojekten here:
http://larouche.se/artikel/eaptv-varldslandbron

http://www.larouche.se/nyheter/2014/02/24/kina-stoder-ny-kanal-grekland-donauHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Mar-2014 at 04:44

Dali i kolku ova moze da se izvede logisticki od nasi kompanii, imaat li kapacitet brzo da odgovorat na seto ova, odnosno dali nekoj gi kurazi vo toj pravec

osven rabotna sila, bi trebalo da se ima i svest kaj nadleznite dali ima prijatna atmosfera za ideava i megju ekologistite i naucnata javnost, zosto so vreme nekoj ne gi sedne site na debati i analizi

www.balkanmagazin.net/energetika/cid163-44679/dunavska-strategija-stara-ideja-za-novi-vek

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Feb-2014 at 00:11


заради индустријата, аеродромот и железничката логично е некаде во скопско поле, плус тоа сигурно доколку го биде ќе има потреба да биде нешто поголемо како би можело и да се претовараат, и паркираат или поправаат баржи, а сосем реално е да се очекува освен индустриски дел на пристаништето да има и туристички односно патнички дел, посекако ќе биде близу составот

но ко што велам горе треба навистина повеќекратно да се премери нашиот бенефит од сето тоа, бидејќи загреота сме ако мислиме само на профитот немајќи предвид дека сме мала земја каде каква и да е еколошка катастрофа од тип излевање на нафта ќе биде непоправлива за нас, да не говорам за хемикалии и останати еколошки ризици, капак после ваков проект отворено ќе почнат калкулации и обиди од големите да манипулираат со сите оние кои се дел од оваа рута, а имајќи предвид дека тоа се балкански земји мислам дека ќе биднеме и лесна мета за митарења и натегања

според мене нека кренат кинезите брза железница од солун до будим и ето го истиот транспортен ефект

Edited by +Protagorist - 10-Feb-2014 at 00:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.