build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски православни цркви во странство (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Apr-2014 at 14:12
Треба да се внимава при концепирање на овие цркви сепак да се задржи основните архитектонски правила кои произлегуваат од традиционалната македонска црковна архитектура. Некој цркви во странство поприлично забегуваат во некој правци кои не се типични за нас а со тоа ја губат и основната препознатливост, традиција и култура. Ние сепак си имаме корени и од тие корени не треба да се оддалечуваме, со некој си модерни „спејс шатлови„ кои повеќе личат на некој од ново настанатите секти отколку на една од најстарите црковни традиции во светот. Во тој правец мислам дека најекстремно е решението во Загреб кое си  нема никаква врска со нашата црква и неверувам дека некој верник таму може духовно да се пронајде.  
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Apr-2014 at 15:12
деновиве на некоја од македонските телевизии(мислам дека е сител3) во ноќните саати се прикажуваат емисии за македоснки мајстори за градба на цркви,начинот на градба,конструкциска анализа....многу убав документарец
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 23-Apr-2014 at 07:39
Свети Ѓорѓи Кратовски во Детроит, САДЗа сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-May-2014 at 01:58
МПЦ Свети Илија - Мисисага, Онтарио - Канада
MOC Saint Ilija - Mississauga, Ontario - Canada

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Aug-2014 at 13:18
Св.Кирил и Методиј Дортмунд - Германија

https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/v/t1.0-9/p180x540/1451586_664160056956939_1970525307_n.jpg?oh=0a83b032ea0c19b91e2a41e493d15a8f&oe=543FA400


Edited by Makedonij - 05-Aug-2014 at 13:19
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Nov-2014 at 00:07
Света Параскева Петка во Чикаго, САД

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Dec-2014 at 13:14
св.Климент Охридски во Квинс, Њујорк

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Jan-2015 at 18:46
Успеание на Пресвета Богородица, Колумбус, Охајо, САДфото: Vrencovski (Panoramio)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Dec-2015 at 22:37
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 165
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Aug-2016 at 23:13
Свети Наум Охридски, Kулмерау, Швајцарија, изградена 2010.
-Случајно налетав на сликава, не знам дали е точна информацијата.

[/QUOTE]
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Feb-2018 at 13:26
Свети Наум Охридски во Аделаида, Австралија (петтиот град по големина)

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Mar-2018 at 14:49
Проектот за Македонската православна црква во Загреб:и веќе готовата,
германска Св. Троица во Лајпциг:Orthodox rip-off !    

Edited by hcitrS - 09-Mar-2018 at 00:27
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Mar-2018 at 18:56
Previous
 
Има некое (не)пишано правило или законска обврска во Германија или во Хрватска според кое/која православните верски објекти мораат да изгледаат на бункери ?
 
Токму ваквите објекти ги произведуваат идните неокласицистички силувачи на околината со нивните планови "да го разубават просторот", каков што беше пвеводбеничкиот пастир. Bash
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Mar-2018 at 22:17
Дали?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Mar-2018 at 00:25
Originally posted by Dexter26

Previous  Има некое (не)пишано правило или законска обврска во Германија или во Хрватска според кое/која православните верски објекти мораат да изгледаат на бункери ?  Токму ваквите објекти ги произведуваат идните неокласицистички силувачи на околината со нивните планови "да го разубават просторот", каков што беше пвеводбеничкиот пастир. BashКатоличка е германската цкрва во случајов.

П.С. А како треба да изгледаат верски храмои во 21ви век? Сите да се копии на Канео со комбиниран опус црвена тула и камен?
Сфаќам на кој начин архиткетурата на еден град, населба, влијае многу на луѓето кои живеат таму, но како ја најде негативната корелација помеѓу дизајнот на верскиот храм и дивјаштвото на некои „верници“ не ми е јасно.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Mar-2018 at 16:03
Previous
 
Воопшто не спомнав дека православните христијански храмови треба да изгледаат како Свети Јован Канео, но извини ме, ама она погоре се бункери, а не христијански верски храмови.
 
Во 21-ви или во било кој век, христијанскиот верски храм може да биде предмет на менување на надворешниот изглед, но она погоре не се верски храмови со поинакви надворешни изгледи, туку бункери со крстови.
 
Еве ти пример за менување на надворешниот изглед од првата половина на 18-от век, по нарачка на Петар Велики, уште еден "разубавувач на просторот".
 
Катедралата Свети Петар и Павле во Санкт Петерсбург на Зајчев остров, странските туристи ја нарекуваат италијанска катедрала на руска територија, бидејќи е дизајнирана од италијанскиот архитект Доменико Трецини, иако сепак е православен христијански храм.
 
Но сепак барем има купола позади и сепак личи на христијански храм, а не на бункер со крстови.
 

 

 Edited by Dexter26 - 09-Mar-2018 at 16:06
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Mar-2018 at 16:15


Ова горе е барокна црква, Унгарија, Хрватска, Војводина во Србија, Романија итн. се полни со вакви.
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Mar-2018 at 16:22
Previous
 
Точно, согласно со личниот мерак на царот, исто како што и кај нас се практикуваше архитектура согласно со личниот мерак на пвевобеничкиот пастир.
 
Во пракса, пред Петар Велики, а и после Петар Велики, руските православни христијански храмови и понатаму продолжиле да се градат според истите традиционални архитектонски стилови според кои се граделе и пред изградбата на Санкт Петерсбург и доаѓањето на барокот во Русија.
 
Поентата ми беше дека дури и барокните цркви барем личат на цркви за разлика од бункерите со крстови во Германија и Хрватска.
 
Да не ме разбере некој погрешно, воопшто не велам дека треба идните македонски православни христијански цркви да се градат согласно со архитектонските мераци на царот и пвеводбеничкиот пастир, но сепак и барокната црква барем личи на црква, за разлика од бункерите со крстови.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Apr-2018 at 15:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Jun-2018 at 09:48
Свети Климент Охридски, Торонто

St. Clement Of Ohrid Macedonian Orthodox Cathedral by 家庆 pan, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.