build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Разно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11615
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 10-Mar-2018 at 18:36
Originally posted by hcitrS

ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ПРАВИ ЗИПЛАЈН ОД КАЛЕ ДО ПАРК

Град Скопје ќе гради зиплајн, жичница која ќе се спушта од Музејот на современа уметност на Кале преку реката Вардар до Градскиот парк кај стадионот.

Адреналинската жичница, според проектот ќе биде во должина од 400 метри, ќе биде опремена со соодветна безбедносна опрема и систем за кочење со кој ќе се регулира брзината на движењето. Тендерот за изградба на жичницата ќе биде распишан пролетва а со неа ќе стопанисува ЈСП „Скопје“ или приватен концесионер.

„За изградбата на оваа нова туристичка и рекреативна содржина предвидено е да се потрошат меѓу 2 и 3 милиони денари. При тоа процесот на градење не предвидува градење на објекти кои непотребно би зафаќале дополнителен простор на почетната и крајната точка од жицата“, велат од Град Скопје.

Од Град Скопје велат дека ја разгледуваат можност за изградба на уште една жичница која е предвидено да биде сместена кај кањонот Матка, но заради административните пречки кои предвидуваат вклучување на повеќе институции, за реализацијата на овој проект ќе биде потребен подолг временски период.

„Зиплајнот во Скопје ќе ја зголеми туристичката и рекреативна понуда на градот и несомнено ќе го стави Скопје во редот на модерните европски градови кои посветено работат на унапредувањето на туризмот преку изградба на атрактивни објекти со потенцијал да привлечат нови туристи од земјата и регионот“, додаваат од Градот.

A. Антевска, СДК
А бе, уште само тоа ни требаше.

Edited by Џоле - 10-Mar-2018 at 18:36
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 04-May-2018 at 17:21
Знае ли некој за какви градежни работи станува збор(фотките се превземени од фб)Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 356
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 04-May-2018 at 23:02
Мислам дека станува збор за проект на агенција за млади и спорт, катчиња за вежбање и слично.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11615
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 05-May-2018 at 19:06
Да, тоа се места за фитнес направи на отворено, баш првата фотка е кај хотелот Александар Палас, денес поминав таму и се одвиваа некои градежни работи.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 26-Jun-2018 at 14:06
City Tree поставено пред Бисер во Аеродром(превземено од фб)Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 28-Jun-2018 at 01:19
не ми е јасно покрај толку дрва што го ставиле тука... сто пати подобро ќе беше во Реонски или во Стар Аеродром
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11615
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 28-Jun-2018 at 08:32
Тука повеќе луѓе ќе го видат, а и веројатноста да го оштетат е помала
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 28-Jun-2018 at 22:57
Originally posted by Џоле

Тука повеќе луѓе ќе го видат, а и веројатноста да го оштетат е помала
буквално стои на пола метар од дрво, и на некој начин ја блокира патеката... на плочникот на Бисер барем да го ставеа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 02-Jul-2018 at 14:03
Ова допира во повеќе теми како урбана мафија, урбано дивјаштво, квалитет на воздух, бучава, итн., па затоа ќе го постирам во Разно.

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 518
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 18-Aug-2018 at 01:06
Општина Аеродром како пример за просторно планирање на Википедија (на неколку јазици)

Edited by hcitrS - 18-Aug-2018 at 18:56
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 663
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 18-Aug-2018 at 18:18
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11615
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 24-Aug-2018 at 16:20
Во случај да се прашувате што прави #авионот што моментално лета над #Скопје
Снима со термална камера со цел да се направи мапа на урбани топлотни острови #климатскипромени

https://twitter.com/PZdraveva/status/1032953257726013440/video/1
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.