build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Разно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12162
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 18-Jul-2019 at 08:25
Под Кале е ова, покрај кејот и спорската сала. Веројатно почнува изградба на хотел, како што читав вчера по медиумите.

Originally posted by stef4o

Сеча на дрва на Кале,има и оградена парцела(од фб)

Edited by Џоле - 18-Jul-2019 at 08:25
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 18-Jul-2019 at 08:43
Барок ќе биде или "модерен"
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1888
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 18-Jul-2019 at 09:47
Би сакал да видам каде се наоѓа. бидејќи судејќи според сликите се наоѓа на трасата на идниот булевар (кој нели ќе се гради од наредната година) , затоа и градбата во позадина стои така 20тина години ,бидејќи е дивоградба на траса зацртана за идниот булевар.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 52
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 19-Jul-2019 at 12:31
Originally posted by daci92

Би сакал да видам каде се наоѓа. бидејќи судејќи според сликите се наоѓа на трасата на идниот булевар (кој нели ќе се гради од наредната година) , затоа и градбата во позадина стои така 20тина години ,бидејќи е дивоградба на траса зацртана за идниот булевар.


Според сликите, изгледа дека се работи за парцелата зад дивоградбата.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12162
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 21-Jul-2019 at 14:51
Дрвјата кај СРЦ „Кале“ исечени за да се гради ХОТЕЛ НА ШЕСТ КАТА

Хотел висок 25 метри, со шест ката и поткровје ќе се гради на просторот кај СРЦ „Кале“ каде минатиот викенд беа исечени сите дрвја, за што информираа вознемирени граѓани од глетката која таму ја затекнаа во понеделникот наутро. Хотелот е зацртан во Деталниот урбанистички план СРЦ Кале – Блок 2. Во неговата непосредна близина предвидено е да се градат уште два хотели и еден објект со деловни простории, сите со иста катност.

Сепак, по масакрот на дрвјата што беше направен таму и на прашањето зошто се сечат дрвјата, градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ немаше одговор, туку ни рече дека ќе биде испратена инспекција за да се утврди што се случува на тој простор. Инспекцијата била на терен, по што следуваше објаснување дека се работи за приватно земјиште и дека се што таму се случува е со дозвола.

Според податоците кои се јавно достапни на веб сајтот на Агенцијата за катастар, сопственик на парцелата каде се исекоа дрвјата, и делумно се огради просторот со лимена ограда, но без табла со информација за објектот и инвеститорот, е Друштво за превоз и туризам „Вардар -експрес Елвир и други“ ДОО Скопје, а парцелата е со површина од 1972 метри квадратни.

Од Општина Центар, иако побаравме, не добивме официјален одговор што ќе се гради кај СРЦ „Кале“, кој е инвеститорот и кога е издадена дозволата за градба, но и дозволата за сечење дрва.

За сечење дрва на приватни имоти, дури и дворови, мора да се добие решение од Секторот за комунални работи на Град Скопје, а сечењето може да го извршат екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ или сопственикот на имотот. Барањето се поднесува во архивата на Градот, а потоа Град Скопје, во согласност со законот, носи решенија за сечење дрвја за територијата на сите скопски општини.

Кога станува збор за градежно земјиште, каде треба да се гради објект, дозволата за сечење дрва, како што дознаваме, се издава многу брзо.

https://www.slobodenpecat.mk/drvjata-kaj-srcz-kale-isecheni-za-da-se-gradi-hotel-na-shest-kata/?fbclid=IwAR05C2ieB6ohpA7Sr6UxKrS2ZpnjyWQLqXl0-6v2zsvUhPN6p91hNgCKYK4
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 21-Jul-2019 at 16:39
Ама што им е на луѓево бе? За секое дрво се утепаа од зборување. Не знам дали знаат дека живеат во град, а не во шума, не знам дали знаат што значи ДУП и не знам дали знаат што значи приватно земјиште...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 29-Jul-2019 at 10:18
Нешто почнува да се гради во Бутел,незнам дали е станбено или нешто друго.Еве фотки од фб монтиран е кран

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12162
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 29-Jul-2019 at 17:02
Ми се чини дека ќе биде станбена зграда/згради, бидејќи ова е локација кај бараките од старата општина, тука веќе се изградија 5-6 згради со социјални станови, а се останати уште 5-6 стари бараки во кои живеат сиромашни луѓе.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 29-Jul-2019 at 17:19

Ова е планирано да се гради негде во Бутел можно е да е на горнава локација(од фб)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.184 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.