build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Разно
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Разно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 323334
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 07-Apr-2022 at 22:31

тоа за коли нема паркинг, не па за велосипеди
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 13-Apr-2022 at 12:57
КУЌАРКИТЕ НА КЕЈОТ ДА СЕ ИСПРАЗНАТ ЗА 15 ДЕНА Се користеле 4 години без договори

Претходниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, свесно ги оставил корисниците на куќарките на Кејот 13 Ноември четири години да ги користат противправно без да постои правен основ за нивно користење, соопштија денеска од Градот.

Оттаму додаваат дека ваквата состојба, која постои од 01.02.2018 година најмалку им одговара на корисниците на овие привремени објекти и поради тоа Градот Скопје во транспарентна и законска постапка со објава на јавен оглас ќе ја разреши ситуацијата.

Од Градот појаснуваат дека овие корисници за првпат се пријавиле на јавен оглас во 2011 година со договор од времетраење од една година, кој се продолжувал со анекс секоја наредна година. „Оваа пракса прекинала на 31.01.2018 година и овие граѓани целосно се ставиле во милост и немилост. Свесно биле оставени без дозвола и договор да ги користат куќарките, оставајќи можност на претходното раководство да се отстранат кога ќе посакаат. Постојната состојба е спротивна на прописите, ја ограничува конкурентноста и го оштетува буџетот на Градот и граѓаните“, се наведува во соопштението од Град Скопје.

Корисниците се веќе известени дека во рок од 15 дена треба да ги ослободат куќарките од предметите кои се во нивна сопственост и да ги предадат објектите на Градот во состојба во којашто ги примиле според Записникот, затоа што не постои правен основ за нивно понатамошно користење. Во следниот период ќе се објави јавен повик на кој овие лица и сите останати заинтересирани ќе можат да се пријават за користење на јавни површини, односно за користење на куќарките.

„Апелираме до сите медиуми и граѓани во своите натписи да не шират дезинформации, сите постапки кои Градот Скопје ги спроведува мора да бидат според законот и во целосно транспарентна постапка за да се создаваат позитивни политики за доброто на граѓаните, но и во насока на заштита на корисниците на куќарките, кои ќе можат правно да го регулираат својот статус и правото на користење“, се додава во соопштението на Град Скопје.

https://plusinfo.mk/ku-arkite-na-ke-ot-da-se-ispraznat-za-15-dena-se-koristele-4-godini-bez-dogovori/
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 14-Apr-2022 at 20:02
текстов еј... „Шилегов ги остави на милост и немилост корисниците на овие тезги, па затоа сега ние ќе им ги одземеме и ќе почнеме повторно да ги наплаќаме“
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 07-May-2022 at 13:00
ФОРЦА“ НЕЗАКОНСКИ ГО ОДЗЕМА ИГРАЛИШТЕТО ОД ОУ „КИРО ГЛИГОРОВ“-Родителите утре излегуваат на протест

Родителите на учениците во основното училиште „Киро Глигоров“, во скопски Капиштец утре најавија протест против, како што велат комерцијалното отуѓување на игралиштето.

-При донесувањето на одлуката и потпишувањето на договорот со фирмата „Форца“ правно е прекршена законската регулатива и заобиколено е мислењето на родителите. Со ваквата назаконски донесена одлука и ништовен договор, им се одзема на децата од Капиштец она што на политичките изборни кампањи им беше ветувано: школо и школско игралиште во коешто безбедно и безгрижно ќе ги поминат детските училишни денови.

БАРАМЕ:

1. Итно стопирање на градежните активности

2. Раскинување на договорот (којшто веќе е правно ништовен)

3. Враќање на игралиштето во првобитната состојба и на слободно располагање на децата.

4. Да се преиспита законската регулатива којашто го уредува комерцијалното работење на училиштата со цел да се ограничат комерцијалните активности истите да се организираат единствено и само во интерес на учениците на школото, велат во соопштението родителите на учениците во ООУ „Киро Глигоров“

https://faktor.mk/forca-nezakonski-go-odzema-igralishteto-od-ou-kiro-gligorov-roditelite-utre-izleguvaat-na-protest
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 07-May-2022 at 13:14
Кај Железничка бивши Колосеум станал Skopje Event Center вечерва се отвараНа 07.05 ( сабота ) во срцето на Скопје, железничка станица - Skopje Event Center - најголемиот модерен евент центар на балканот ќе имате прилика да присуствувате на една одлична журка со еден од најдобрите “live” изведувачи, добро познатиот Zare Berber и мега атрактивната Katarina Grujic, кои се познаваат од “Farma Show”. Ви ветуваме одлична атмосфера и моменти за памтење, Бидете дел од една спектакуларна ноќ- не дозволувајте да ви раскажуваат.

https://www.facebook.com/nexteventskopje/

Патем за кратко време во Мичурин има наплив од нови кафичи кои создаваат огромен хаос во поглед на паркирање бидејќи се буквално на улица без ниту едно паркинг место.

Тука се отвора некој новедна уличка подолу е Like Cafeи на раскрсницата кај ОУ Блаже Конески има нов наречен Љубовна Куќичка и Блок КафеТака да овој концепт на домување во комбинација со деловни локали е тотално хаотичен и треба да се избегнуваат вакви миксови за во иднина.

Подобро ќе беше Острово,Мичурин и Стар Аеродром да имаат некоја трговска единица каде ќе бидат сместени неколку кафичи,маркет,аптека и нешто слично отколку ова што секој дуќан стана кафич,авто школа итн.
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 13-May-2022 at 16:57
Некое ново градилиште,знае ли некој каде е поточно?

https://www.facebook.com/baukop.com.mk
Carpe diem
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 13-May-2022 at 17:14
Хиподром 2
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 13-May-2022 at 17:39
Originally posted by Staro Skopje

Хиподром 2


Станбено??
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 323334

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.