build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Разно
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Разно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Разно
    Posted: 12-Sep-2008 at 12:27
Феноменална вест. Особено доколку навистина се применува во континуитет Applause

Акција за собирање на питачи во Скопје

Во акцијата “Питачење“, што стартуваше вчера, во Скопје, полицијата приведе 11 возрасни лица и 13 малолетни деца. Против родителите ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави и прекршочни пријави по Законот за прекршочна постапка за јавен ред и мир.

Како што најави министерката за внатрешни работи оваа акција ќе се одвива во континуитет со активно учество министерството за труд и социјална политика преку јавната установа Меѓуопштински центар за социјални работи – Скопје. Главна цел на истата ќе биде превентивно делување, намалување и сузбивање на оваа негативна појава.

При вчерашното отпочнување на акцијата биле опфатени 23 критични точки низ градот и тоа највеќе на подрачјето на Полициската станица Центар, каде акцијата е реализирана на 9 места, главно крстосници, плоштадот, камениот мост и Бит Пазар. По четотири места биле опфатени на подрачјата на полициските станици Бит Пазар, Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров и уште две во Гази Баба.

Оние деца кои се веќе евидентирани дека престојувале во дневните центри и покрај постоење на претходна согласност од родителот задолжително се зема повторна согласност за нивно сместување во Дневните центри и во  тој случај тие деца од страна на инспекторите по малолетничка деликвенција и претставникот од меѓуопштинскиот центар ќе бидат згрижени  во Дневните центри.

За деца од седум – 18 години кои се затекнати на питање без присуство на родителите, во случај да не се обезбедат старателите, времено ќе се згрижуваат преку Одделението за старателство во Јавната Установа за згрижување на деца и младинци „25-ти Мај“. Исто така за деца до седум години без обезбедено присуство на родители, обврската за згрижување ќе ја превземе Одделението за старателство и тоа децата до три години ќе се згрижуваат во згрижувачки семејства, а од три до седум години во Домот за деца  без родители „ 11-ти Октомври“, во Скопје.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=39439&kategorija=4
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Sep-2008 at 01:30
НА ПРОСТОРОТ ПОД ЖЕЛЕЗНИЧКАТА СТАНИЦА
Депонија место адреналин-парк
Просторот на кој градоначалникот Костовски вети парк за екстремни спортови е затрупан со ѓубре и отпад и е претворен во отпад за собирање пластични шишиња

Просторот под Железничката станица, наместо адреналин-парк, стана депонија и место каде што ромски семејства си изградиле импровизирани куќи од картони. Пред две години градоначалникот Трифун Костовски вети дека ќе го претвори овој простор во катче каде што скејтерите и другите љубители на екстремни спортови ќе можат да се рекреираат. За таа цел, овој простор беше расчистен од насобраното ѓубре, а беа исчистени и сливниците за атмосферските води. Но, по извесно време, Градот се откажа од проектот, бидејќи немал пари, односно дека приоритетно му било решавањето на капиталните проекти со кои ќе се намали сообраќајниот метеж во Скопје.
Сега сликата под Железничката станица е полоша од кога било. Просторот е затрупан со ѓубре и отпад. На ромските семејства, кои собираат пластични шишиња и ги носат на откуп, им се видел овој простор погоден за складирање. Тука ги носат шишињата што ги собираат во текот на денот низ градот, ги пребројуваат, а оштетените ги фрлаат наоколу. Под Железничката станица се направени и неколку импровизирани куќарки за живеење од картони и од кутии.
Од Град Скопје велат дека ЈП "Улици и патишта" презело акција за расчистување на ѓубрето под Железничката станица. Оттаму објаснуваат дека "Македонски железници", кои се сопственици на делот под Железничката станица, треба да го оградат просторот за да не се прават депонии и диви картонски населби од несовесните граѓани.
Градските власти ни потврдија дека адреналин-паркот нема да се гради, бидејќи средствата им биле скромни и ограничени, а за скопјаните што сакаат да спортуваат ја продолжиле патеката за ролери и за велосипеди до населбата Аеродром. (А.А.)http://www.vest.com.mk/default.asp?id=156955&idg=8&idb=2474&rubrika=Skopje
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Sep-2008 at 09:06
Ohno

НАЦИОНАЛНИОТ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ПРЕД ОПАСНОСТ

Казна од 50 евра за правење ајвар пред зграда

Полицијата ќе реагира ако има пријава дека некој прави ајвар, поради што сезонава ќе се зголеми бројот на извршителите на законот, објаснуваат надлежните


Инспектори и полицајци ќе казнуваат за печење пиперки на јавна површина

Педесет евра казна ќе плати секој што годинава ќе прави ајвар на јавна површина. Ова произлегува од новиот Закон за јавната чистота, во кој децидно не се забранува правењето ајвар. Но во него има казнени одредби за палење, поставување предмети на јавна површина и оставање смет. Ова практично ќе значи дека општинските и градските инспектори, но и полицијата, ќе можат на граѓаните да им наплатат глоба ако ги затекнат како печат пипер на јавна површина, на паркинг, пред зграда или во некои од парковите.Граѓаните се во недоумица. Голем дел од нив воопшто не помислуваат да го прават специјалитетот што стана македонски кулинарски заштитен знак. Најоштетени се тие што живеат во зграда и немаат викенд-куќи. Тие се бесни бидејќи годинава ќе останат без ајвар.

- Првпат нема да направам зимница бидејќи немам каде. Ако државата не' обврзува да го купиме земјиштето околу зградата, како дворните места во индивидуалните домови, не ни е јасно зошто државата не ни дозволува да правиме ајвар ако дворот законски е наш - вели Петар П., пензионер од скопската населба Аеродром.

КОМУНАЛНИТЕ ИНСПЕКТОРИ ДЕЦИДНИ

- Сезоната на правење ајвар почна, но граѓаните од годинава треба да бидат внимателни каде ќе ги поставуваат ќумбињата, ако не сакаат да заработат казна. Со новиот Закон за јавната чистота, кој деновиве стапи во сила, тие лесно можат да заработат казна ако печат пипер на јавна површина. Според законот, ако казната не ја платите на самото место, пријавата ќе ви стаса од Основен суд, а потоа ќе мора да платите 150 евра, односно трипати поголема сума за својата несовесност - велат скопските општински власти.

Во локалните комунални инспекции велат дека, иако и досега посебни одлуки за комунален ред забранувале да се поставуваат предмети од ваков вид на јавна површина без дозвола, тие немале можност за мандатни казни, туку само ги опоменувале граѓаните, кои не само што правеле смет и оставале лушпи насекаде туку со палење ќумбиња можеле да предизвикаат и пожар.

- Со новиот Закон за јавната чистота точно се определени казните за физички лица, како и услови кога се казнува. Иако нема стриктно казна за печење пипер, се казнува палење, поставување предмети на јавна површина и оставање смет, со што се опфатени и вакви примери, а тоа ни овозможува да ги казниме и граѓаните што печат пипер и прават ајвар пред зграда - велат од градската власт.

МОЖЕ ДА ГО ПРИЈАВИТЕ СОСЕДОТ АКО ПЕЧЕ ПИПЕР


Според нив, и Законот за комуналниот отпад, што беше донесен лани, овозможуваше санкционирање на несовесните граѓани. Новиот закон е подециден и поригорозен, а ќе овозможи пошироко дејствување на општинските и на градските инспектори и полицијата. Тие ќе реагираат и на пријава од граѓани, со што ќе се зголеми ефикасноста на теренот. Се предвидува да се зголеми бројот на извршители, односно да се вработат комунални редари што ќе го спроведуваат законот - објаснуваат надлежните лица.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=78E5FC53E8BDEB438351BF552BC33B16


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7782
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Sep-2008 at 14:16
зашто таква реакција dejan?
немам ништо против ајварот, но убаво си имаат наброено зашто го забраниле, ако некој сака ајвар нека си одбере една ливадка и нека си пече, во сред град тоа воопшто не е убаво
но нешто осеќам дека казниве како што ги засилуваат, на крај ќе си ги направат во своја цел, па скоро ништо нема да биде дозволено
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Sep-2008 at 15:07
- Првпат нема да направам зимница бидејќи немам каде. Ако државата не' обврзува да го купиме земјиштето околу зградата, како дворните места во индивидуалните домови, не ни е јасно зошто државата не ни дозволува да правиме ајвар ако дворот законски е наш - вели Петар П., пензионер од скопската населба Аеродром.


Абе дедо, па и у стан е твоја сопственост, што не правиш таму ако е толку наивна работата? Crazy

Само не сум сигурен дали луѓево стварно се сељаци и повеќето стварно не разбираат, или така им чини да се прават дека не разбираат Roll%20eyes


Инаку за поздрав е тоа што се превзема нешто за овој хроничен есенски проблем, но да не остане само на хартија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Sep-2008 at 11:56
МЕСТО МЕТРОПОЛА ГЛАВНИОТ ГРАД СТАНА ГОЛЕМО СЕЛО
Во Скопје се шета со затнат нос
Градот смрди на канализција, затрупан е во ѓубре, нема јавни тоалети, нема пречистителна станица за отпадните води, нема ред во градењето...

Скопје нема ниту едно обележје на вистинска метропола. Ваков е ставот не само на скопјани кои секојдневно заглавуваат во сообраќајниот метеж, се пробиваат низ поплавени улици и благодарни се ако некој барем ги закрпи дупките на улиците, туку таков е ставот и на стручната јавност. Стручаци од речиси сите области се согласни дека на градот наспроти зачестената употреба на зборот метропола за него, му требаат уште долги години и многу измени за навистина да го заслужи тоа име. Скопјани во зимо немаат базен бидејќи од двата што ги имаше едниот на зимо се затвора, а годинава и другиот најавува дека ќе се затвори поради големите трошоци. Се возат во распаднати автобуси за јавен превоз, лете се варат во нив, а зиме се мрзнат, кинат нерви во сообраќјот бидејќи повеќе време се стои во место отколку што се вози и ред други проблеми не дозволуваат градот да се нарече метропола.
Првото нешто што го забележува секој што ќе дојде во Скопје е ѓубрето. Го има насекаде. Покрај контејнерите не може да се помине од смрдеата бидејќи постојано се преполни со ѓубре, а и просторот околу нив е депонија. Има ѓубре по улиците, ѓубре во парковите, ѓубре пред зградите како градот да нема препријатие кое го собира сметот. И градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски потврдува дека со волку ѓубре метропола не се станува. Тој нагласува дека освен грдата слика, тоа е извор на зарази што не демне на секој чекор, но свеста дека сами треба тоа да го смениме никако да проработи.
"За да го направиме градот метрпола треба прво да почнеме сами од себе. Треба да го чувствуваме, да го негуваме. Тој преку ноќ не може да стане метрполола, но може барем да биде чист, а тоа е нешто зависи исклучиво од скопјани", вели градоначалникот Костовски.
Тој на скопјани им вети дека за време на градоначлнички мандат Скопје ќе го направи како Виена, но по три и пол години вели дека тоа е невозможно се додека не се направат коренити измени не само во градот туку и во државата.
"Скопје ќе биде чисто како Виена само ако виенчани ги донесеме да живеат тука. Ако пак скопјани ги однесеме во Виена, градот преку ноќ ќе го изгуби она што со векови е создавано", вели градоначалникот Костовски.
И не е само ѓубрето извор на смрдеата во Скопје. Градот смрди и од канализацијата. Онаму каде што ја има, бидејќи не е доволна за потребите на скопјани, при најмал дожд се преполнува, па фекалиите излегуваат на улица и градот со денови смрди. Делови од градот пак смдрат од септичките јами. Место во канализација, отпадните води во септички јами се собираат и во центарот на Скопје.
"За нас е мислена именка систем за пречистување на водата, луксуз кој со овој буџет на Градот не можеме да си го дозволиме. Додека светот ја преработува канализацијата и прави чиста вода која пак може да се употребува, ние се уште полеваме тревници и ладиме нозе со питка вода", вели градоначалникот Костовски.
Скопје нема ниту јавни тоалети, нешто што е незамисливо за една метрпола. Оние што некогаш ги имало под мостот Гоце Делчев, во зеленилото кај плоштадот, во близина на гиманзијата Јостип Броз Тито и ред други се искршени, наполнети со измет и ѓубре и баталени со години. Но и покрај тоа што се во ужасна состојба, скопјани од немајкаде кога имаат зорт пак вршат нужда во нив. Немаат избор, па затнуваат нос и влегуваат внатре или пак воопшто не влегуваат туку се затскриваат во блзина на некогашните тоалети и завршуваат работа. И така е повеќе од десет години, па до тоалетите се доближува само оној што ептен има зорт.
Никој нема интерес да изгради јавни тоалети, но затоа пак згради се градат на сите страни. И онаму каде што може, но и онаму каде што секој со здрав разум ќе каже дека не може. Водно од парк - шума стана зона за колективно домување со висококатници кои се веќе изградени, а се планираат и уште еден куп лусузни, елитни квартови во заштитеното зеленило. Урбанистите се против ширење на Скопје на сметка на Водно, но нивните препораки остануваат само на хартија. Поголемиот дел од нив се изјаснија и дека се против изградбата педесеткатници во близина на хотелот "Холидеј Ин" за кои Владата бара инвеститор, дека се против задушување на плоштадот со нова црква на простор кој и сега е веќе задушен, но и за тоа никој не им го уважува зборот. Урбанистите веќе 15 години алармираат дека водени од брзата заработка, градителите место да му нарават имиџ на градот, го разградуваат, го разнебитуваат и го оддалечуваат од можноста некогаш да добие ранг на метрпопола.
"Скопје имаше свој лендмарк или обележје. Тоа беа Кале, камени мост, Офицерски дом, Народната банка. Сега реминисцентната реконструкција не се применува во Скопје иако Европа се смета дека е најубав континент токму поради реминисцентната реконструкција на објектите. Обележјата на Скопје се неповратно изгубени. Градот сега нема лендмарк туку на негово место има средсело, а за еден град да биде метропола потребно е да има свој лендмарк", вели Виктор Пајвански, професор на Архитектонскиот факултет.
Токму негувањето на традцијата е една од основните одлики на една метропола, смета и градоначалникот Костовски. Тој вели дека секоја метропола има посебен однос кон генезата и кон минатото, нешто што Скопје го нема.
"Овие најави на Владата за офанзивно поставување споменици, фонатни, лавови, коњаници и ред други работи длабоко сум убеден дека се само невиден кич. Тие му се наметнати на Скопје и не го отсликуваат минатото на градот. Ние треба да се залагаме за објекти и споменици кои ќе го отсликаат менталитетот на македонскиот народ. Не треба да градиме огромна црква, како онаа што се најавува на плоштадот ако знаеме дека интимноста на чинот молитва македосниот народ не може да ја дожвиее во црква со високи сводови огромен простор каде не може да се почувствува мисрисот на свеќите и темјанот", вели градоначалникот.
Тој вели дека Скопје не може да се одликува како метропола и поради негрижата за културното живеење во градот. Без вистински театар, без филхармонија, без кина, без спортски сали, без базени, без опера па и кабареа кои би овозможиле слободно да се критикува она што е лошо во денешното живеење во градот, нема напредок.
Но иако Скопје нема ниту едно нешто што би го одбележило градот како метропола градоначалникот Коствоски вели дека скопјани не треба да се разочараат.
"Па ниту Љубљана или Загреб градови кои се многу посредени од Скопје не можат да се наречат метрополи. Можеби најблиску до метропола е Белград, бидејќи за време на комунизмот во овој град најмногу се вложувало па денес и има и спортски сали и плоштади и базени, но и навики на жителите да водат живот исполнет со културни манифестации, со спорт и со забава. И во Скопје, она што останало од комунизмот е можеби единственото што не доближува до развиените градови. Такви се градбите направени по планот на Кензо Танге, како Градски sид или неколкуте урбани населби во градов. Се што е изградено подоцна е без контрола и без урбан смисол ", рече Костовски.
Тој не се чувствува одговрен или виновен што Скопје нема одлика на метропола. Вели дека направил максимум од она што може да се направи во услови на половична децентралиција, на десеткуван буџет, и на закони кои не го полнат буџетот на градот. Доколку Владата ги усвои неговите предлози за измена на Законот за Град Скопје, Косвоски вели дека има надежи главниот град да направи чекор напред, но тоас ќе му остане на следниот градоначалник.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=157546&idg=8&idb=2485&rubrika=Revija
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Sep-2008 at 20:47

Sea koa ke vidite kako ke pravat ajvar na terasite LOLLOLLOL

Nego edno ne mie jasno, zosto ne smee da se pece ajvar pred zgrada a ne smee da se pece pred dvor ili pozadi dvor?? Chadot pak ke ide na isto mesto.

Treba vladata da kazhe kaj smee da se pravi,  da si znae sekoj koj saka da si napravi zimnica.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Oct-2008 at 22:08
Незнаев кај да го постирам ова па еве овдека.... Болдираните делови посебно ме фасцинираат LOLNuts

ОПШТИНА ЦЕНТАР ПРОДОЛЖУВА СО ИЗНЕНАДУВАЊА


Бесплатно лизгање на Плоштад


Околу педесетина дечиња вчера можеа бесплатно да лизгаат на официјалното отворање на Еко лизгалиштето на плоштадот Македонија во центарот на градот. Лизгалиштето од вештачки мраз, со површина од 120 квадратни метри и 50 лизгалки за најмладите, со свечена манифестација го отвори градоначалникот на Општината Центар, Виолета Аларова.
- Јас, во моето детство, сакав но немав услови да лизгам, па затоа сторив се овие деца да можат бесплатно да пробаат да лизгаат", за Вечер изјави Аларова. Таа додаде дека Општината и понатаму ќе продолжи со изненадувања за најмладите се со цел да им се овозможи на децата бесплатна забава и рекреација во центарот на градот.

Општината Центар обезбеди и 50 чифта лизгалки за оние што се љубители на ваков вид рекреација, а ги немаат тие реквизити. Инаку, на него ќе може да се лизга во текот на целата година, без оглед на временските услови и надворешната температура. Лизгалиштето е направено од посебна нетоксична полимерна супстанција, односно еколошка материја што не загадува и не троши вода и електрична енергија, а од вчера па во наредните шест месеци, ќе работи секој ден од 10 до 22 часот.http://www.vecer.com.mk/?ItemID=2C9D5F2009B40B48992AC7B6036FD5AE
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Oct-2008 at 00:33
Па супер место за перманентно лизгалиште Nuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Oct-2008 at 00:38
Ќе ја видам за некој месец кога ќе се лизне позади решетки. Ај да не забегавам со темава.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Oct-2008 at 14:48
ВИНО СКОП на Трифка, со неговите „архитекти советници“ Wallbash


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Oct-2008 at 15:06
pfffffffffffffff    ja mislaev deka ce se napravi nesto (rekonstrukcia na skalite ili nesto drugo ama  nisto   ... lele toj trifka ne gledat da napravi nesto drugo  .. patekite  skapani se
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Oct-2008 at 22:06
Ѕирка низ клучалка а не е класичен воајер


Тоа се соседите кои внимателно ги следат сите бурни случувања во околината, се им пречи и вечно бараат правда. Полицајците задолжени за спроведување на ЈРМ одговараат во просек по десетина поплаки и жалби на ден. Дел од нив се сериозни, некои се бизарни, но многу често се реакции на соседи против соседи кои ги насмеваат до солзи


Ало, полиција, помагајте, не можам да заспијам од моите страсни соседи! Помош, кучето во станот до мене прегласно лае! Мојата сосетка од станот подолу нон-стоп тропа со штиклите!? Климата во соседниот стан се дере како луда! Соседите на цел глас пуштаат "онакви" филмови! Вакви или слични поплаки секојдневно стигнуваат до дежурните во 92-ка. Полицајците задолжени за спроведување на ЈРМ одговараат во просек на десетина вакви или слични поплаки и жалби на ден. Навикнале да одговорат на секој повик, па дури и на понекогаш здодевните станари кои се жалат на се и сешто. Постапуваат по секој повик.

- Секој што тргнал да се јави кај нас, значи има проблем и потребна му е некаква помош. Токму од таа причина ние сме должни да излеземе на терен, на самото место да согледаме за што се работи и ако е во наша надлежност да го разрешиме проблемот. Во спротивно, наша должност е го упатиме граѓанинот каде да се обрати, до кое место, до која институција - вели Дине Китанов, главен државен инспектор за ЈРМ во СВР Скопје. Тој признава дека има секакви пријави. Некои се сериозни, некои се бизарни, но многу често се реакции на соседи против соседи кои ги насмеваат до солзи.

- Најчесто граѓаните се жалат на бучна музика, на тропање на штикли, на гласно зборување, на реновирање на становите во времето предвидено за одмор, на непочитување на куќниот ред, на семејно насилство... Ние излегуваме на лице место и најчесто овие проблеми ги решаваме со спогодба, односно со опомена. Иако поретко, поднесуваме и прекршочни пријави. Досега имаме поднесено 48 пријави - информира Китанов. Во текот на цела мината година, пак, биле поднесени 68 пријави, најмногу за гласна музика.

Според најновите одредби од Кривичниот законик прекршочната постапка, наместо судот ја води специјално формирана Комисија на МВР, па затоа и реализацијата е поекспедитивна. Во зависност од прекршокот предвидени се глоби во висина од 100 до 2000 евра.

Кодошите се корисни
Полицајците велат дека во секоја зграда, во секое маало живее по еден кодош. Тоа е човек којшто ѕирка низ клучалка а не е класичен воајер, внимателно ги следи сите бурни случувања во околината, се му пречи и вечно бара правда. Тој е редовно на линија со 92. Но, полицајците велат дека овие граѓани се нивен одличен извор на информации кои им помогаат да разрешат деликатни случаи. Тие во секој момент знаат кој каде работи, со кого се дружи, кога излегува. Со нивната приправност прават и добри дела - спречуваат кражби, провали па дури и крвопролевање.

Најголемите галамџии живеат во Центар
На целата територија на Скопје, во просек дневно се пријавуваат околу десетина нарушувања на ЈРМ. Најмногу поплаки има за време на викендите кога вообичаено се прават журки и домашни веселби. Статистиката покажува дека големи галамџии се жителите на Центар, по нив се оние на Карпош, Аеродром, а најтивки се во руралните делови на градот. Со глоби до 400 евра ќе се казнат сите оние кои се караат, врескаат, кршат шишиња или чаши или пијани малтретираат други лица. Гласна музика, пеење, свирење од 23 до 6 часот изутрина се казнува 200 до 500 евра. Овие глоби не важат за домашни веселби.

http://vecer.com.mk/?ItemID=077CE154F2A2184FA48DDF07DF8EB343
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Oct-2008 at 22:16
Ваквите фаци на сите ни се многу добро познати. Незнам дали сте приметиле ама одприлика ~80% од ваквите случаеви живеат у стан 1. Нека не се вреѓа никој доколку живее во стан 1. Стварно ова е малограѓанска појава, па макар и незнам колку и да е корисна за полицијата. Само едно не ми се свиѓа, а тоа е што галамата у центар ни се пласира како да е тоа нешто што нечини. Па нормално е во голем град галамата да биде у центар голема. Мене стварно не ми се јасни некои фаци како може да бидат толку себични да сакаат да живеат у центар, а никој што штикли да не им тропа. Bash


Edited by lslcrew - 17-Oct-2008 at 22:19
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Oct-2008 at 01:07
Originally posted by lslcrew

Ваквите фаци на сите ни се многу добро познати. Незнам дали сте приметиле ама одприлика ~80% од ваквите случаеви живеат у стан 1. Нека не се вреѓа никој доколку живее во стан 1. Стварно ова е малограѓанска појава, па макар и незнам колку и да е корисна за полицијата. Само едно не ми се свиѓа, а тоа е што галамата у центар ни се пласира како да е тоа нешто што нечини. Па нормално е во голем град галамата да биде у центар голема. Мене стварно не ми се јасни некои фаци како може да бидат толку себични да сакаат да живеат у центар, а никој што штикли да не им тропа. Bash


abe ima sekakvi budali pa i ti....kaj nas ziv primer se komsiite so se bunat so sedime u maalo u 1 ili 2 sabajle i si praime muabet, demek od nas ne mozele da spijat, a ne im preci koa ke im pomine 15ka so dupnat auspuh na 10 metra od prozor, so prai galama kao avion pri poletuenje Nuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-Oct-2008 at 15:15
Прват ја приметувам онаа рекламата SONY на една од кулите од градски ѕид.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Oct-2008 at 16:38


Пред едно месец дена ја закачија
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Oct-2008 at 18:57


Еве две фотки од Фликр за поубав увид

1

2

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Oct-2008 at 19:12
Не ми текнуваше каде да го ставам постов па нека иде тука. Навистина жална глетка се надевам дека и овој простор набргу ќе дојде на агенда Ohno Сликата е од Фликр


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Nov-2008 at 00:11

Некогашната фабрика „Цветан Димов“ грдотија на Општина Кисела Вода

Општинарите велат дека се немоќни да сторат нешто, бидејќи објектот е во постапка на денационализација


Деспина Трајковска


Од некогаш репрезентативна зграда, поранешната фабрика за сапун „Цветан Димов“ на улицата „Првомајска“ во Кисела Вода, со години е претворена во грдотија. Објектот е наркоманско дувло, преноќиште за питачи, скитници и бездомници, а лете дури и расадник на змии и други животни. Глетката особено е морничава ноќе поради трњето и грмушките со кои е обраснат објектот. Сликата е надополнета со искршените прозорци и остатоци од ѕидови, кои наместа се испочкртани со графити со вулгарни пораки.

Од Општина Кисела Вода, на чие подрачје се наоѓа објектот, велат дека се немоќни да сторат нешто, бидејќи тој се наоѓа во постапка за денационализација. Свесни се дека некогашната фабрика го нагрдува ликот на општината, особено непосредната околина каде што од неодамна е вселив новиот станбен комплекс на „Илинден“. Единствено што можат и што веќе неколку пати го сториле е да ја исчистат околината, а наместа поставиле и заштитна ограда.

„Свесни сме за грдата слика од објектот кој де факто ни го нагрдува ликот на општината, имајќи предвид дека се наоѓа на најфреквентната и главна општинска улица. Ние, всушност, имаме решение, но го чекаме исходот од процесот на денационализација“, вели Тони Чупоски, одговорен за информирање во општината.

Тој посочува дека градоначалникот се' уште смета дека државата, која делумно е сопственик на објектот, својот дел треба да и' го отстапи на општината. Од Кисела Вода имаат идеја таму да изградат нова општинска зграда.

„Нам ни одговара и да добиеме половина од објектот. Тој е на два ката и има површина од 4.000 квадратни метри. Според идејното решение што го имаме, доволни се 2.000 квадратни метри за сите потребни содржини и служби, а ќе може да ја сместиме и службата за венчавање“, вели Чупоски.

Тој признава дека општината е немоќна да го реши проблемот со бездомниците кои го користат објектот како привремено живеалиште, а немаат решение ниту за дилерите на дрога, кои честопати се собираат тука. „Неколку пати интервенираше и полицијата и нашата комунална инспекција, но залудно. По еден ден откако ќе бидат избркани, тие повторно се враќаат“, додава Чупоски.

Во случај објектот да не и' биде отстапен на општината, градоначалникот Џорџе Арсов имал резервен план за изградба на општинска зграда и тоа во рамките на сегашните бараки. Но, и тоа не е сигурна варијанта, бидејќи само две од 15 бараки се во сопственост на општината. За добивање имотен лист и за овие бараки, општината чека милост од државата.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=3AE9C0E519AB904193304ECB039D2484


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.