build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски православен крст - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 01-May-2014 at 11:33
a be pa ti, koj sednal da prebara na internet dali go lazat. ti serviraj im na lugeto preku svoite megafoni deka e tret i dovolno im e.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 04-May-2014 at 00:27
Originally posted by xnx

a be pa ti, koj sednal da prebara na internet dali go lazat. ti serviraj im na lugeto preku svoite megafoni deka e tret i dovolno im e.
а на кој нормален и основно образован човек му е битно дали крстов е прв или трет по големина во светот?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 12-May-2014 at 22:33
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-May-2014 at 22:40
Би сакал да го видам крстот осветлен. Дали е оправено осветлувањето осбено што интензитетот не беше во сите сегменти ист.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 12-May-2014 at 22:59
Интензитетот не е ист и не верувам дека ќе биде некогаш бидејќи засега се осветлува со рефлектори а најверојатно така и ќе остане. Доколку сакате можам деновиве од поголема далечина да го сликам (од каде што живеам) ама незнам колку ќе биде добра сликата.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 12-May-2014 at 23:02
Даци секоја фотографија е добродојдена. А за осветлувањето нели кажуваа дека ќе биде со ЛЕД светилки и дека и околината ќе се среди. Ова сега излезе како брзање за велигден и ми се чини дека така е оставено. Кога сме кај тоа има ли некој активности околу крстот во моментот?
Back to Top
vedran1982 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Jan-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote vedran1982 Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 13-May-2014 at 13:34
Околлу крстот има кал и тоа во огромни количини. По Велигден не сум видел нешто да се работи.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 15-May-2014 at 21:26
Еве една слика која не е моја и е превземена од стајтот на Skopje The Capital of Macedonia на фејсбук.


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 15-May-2014 at 22:22
Благодарам Даци, убав кадар , незнаев дека од спротивната страна има паркче.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 15-May-2014 at 22:40
Тоа паркче беше направено пред 2 години бидејќи тоа место беше буквално ѓубрарник ,денес има мало амфитеатарче ,кошаркарско игралиште 2-3 езерца и урбана опрема. Доста добро место кое навечер е често користено од младите.

Ќе се обидам деновиве и јас да направам слика од кај мене бидејќи сеуште не успеав поради дождовиве и моите обврски.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 15-May-2014 at 23:18
Originally posted by kultuzin

Благодарам Даци, убав кадар , незнаев дека од спротивната страна има паркче.


Ова е паркчето:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2918
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 15-May-2014 at 23:24
Не ова е во Горно Лисиче
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 15-May-2014 at 23:26
Да, грешка... сега увидов    Doh
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 15-May-2014 at 23:32
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by kultuzin

Благодарам Даци, убав кадар , незнаев дека од спротивната страна има паркче.
Ова е паркчето:http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2918


Благодарам Кловер. Јас ова паркче некако сосема на друго место си го замислував. На крај излезе дека се наоѓа на раскрсницата помеѓу булеварите 3 та Бригада и Србија.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 15-May-2014 at 23:36Ама ти очигледно не читаш баш темелно
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 20-May-2014 at 21:33
Вчера и денес се уредува просторот околу крстот ,се средува тревникот и се припрема за поставување на патеки и урбана опрема. Исто така во подножјето на крстот (на основата) денес беа поставувани икони (стаклени со фолија најверојатно) и тој процес ќе продолжи и утре.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 22-May-2014 at 18:25
Една малку постара...


...и една од денес, ја средуваа околината

23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 28-May-2014 at 17:47
DSC03763 by george k. 1981, on Flickr

DSC03764 by george k. 1981, on Flickr

Иконите се врамени во стакло.

DSC03765 by george k. 1981, on Flickr

DSC03766 by george k. 1981, on Flickr

Вака е уредена околината. Оставен е простор за клупи на одредени места.

DSC03767 by george k. 1981, on Flickr

DSC03768 by george k. 1981, on Flickr

DSC03769 by george k. 1981, on Flickr

Плоча со имињата на гордите дарители за крстот.

DSC03770 by george k. 1981, on Flickr

DSC03771 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 28-May-2014 at 17:55
Постољето не ми се допаѓа особено во подножјето каде што се гледа исклучително евтина изработка. Инаку незнам зошто не го зиработиле постољето од камен , цигла комбинација како повеќето православни цркви. Ваков вид на ѕид ми делува многу евтино и застарено.
Убаво е што колку толку го средија тој дел кој беше секогаш зараснат со диви треви.Само да не застанат сега туку да ја средат тревата и обавезно да се засади некое дрвце а јас би ставил и ограда од чембери или некој други зимзелени растенија кои би го редуцирале звукот и прашината.

Edited by kultuzin - 28-May-2014 at 17:58
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 30-May-2014 at 17:24
ma krstov e ziva glupost i site firmi se bliski so vlasta zatoa ti e evtina izrabotkabva nisto cudno da padne sam za nekoja godina UZAS!!!! Dump
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.