build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Безбедност во македонските градови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 23-Jun-2020 at 01:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Jun-2020 at 22:45
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Jul-2020 at 17:41

пишувајќи за едикојси парноја-турист [1] се прашувам кај нас кој е позапазен туристите или локалните криминалци, а низ таа предожба се отвараат доста недоумици како градоите да станат побебезбедни а во исто време и туристички атрактивни, во костец фактот дека туристите отсекогаш биле таргет група за локални измамници, разликата е што денес полицијата и самата е демотивирана (сред европски закони за чешлање уличари) да интервенира поусрдно, а од друга страна ризиците се намножени, пр. во еу и отповеќе виа мас-миграцијата од третиот свет при што оние мигранти кои не се аклиматизирани односно се без статус или не се вклопуваат во општеството, нормал ним најлесно им е да ги таргетираат токму туристите, а дека Полиција ќе им се замара, хм, што вели измамениов лик од првиов фус Полизиа Прегунто Ме - Аре Ју Дед, соу чил аут, и така си осигуран [2] но и да имаш патничко осигурување кој да компензира тешки превари [2] просто во цела Европа има улични преваранти и џепароши [2][2][2] прашање е зоштп Народ не се информира и внимавама на што налетува, обично залутани овци одвоени од туристички чопор нормал волците ги растргнуваат, освен ако и самите немаат волчјо искуство, но и тогаш ко опуштени на погрешно место во погрешно време улетани ќе бидат заклани, неретко и буквално доколку се отпуштиле отпојќе во некое гето каде залутале барајќи турстички стероиди!

камо да имаше праводобна дебата некаде за тоа како да се оправа и постојно безбедносниот склет, а не пак да се прејудицира натака како би било кога би било ... инаку постов посочува пред се на уличнио криминал, додека она што не им е јасно на Луѓе дека постои и озбилен елитен виа комар рекет или превари на богати туристи кои посекако ги обработуваат организирани криминални генгои, случај на кој би се сетил се странски новинари кои поалчени по ексклузинвни приказни наседнале невнимателно на ефтини злоупотреби ... сето ова доведува до Потреба да се регулира Предострожно Со Време и како стандардизација и како надзор туристичкиот сектор учејќи пр. од европските искуства, а како би се ескивирале ризици бар од несовесни пијани туристи кои би си го окркале од некој локалец зото под прозор му се веселеле, бреј и само лубеница да им фрли врз нога ето бед-паблисити=стант кој ко по обичај ретроактивно ќе го пегламе законски, а треба само со време да се најде подобен модел функционален за тука преку кој ќе се впрегне применлива стандардизација за одржување јавен ред и мир макар сме имале придојдено туристи и повеќе него што има локалци ...

https://www.theguardian.com/world/2019/aug/25/prague-drunk-tourists-conquer-our-city


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Jul-2020 at 23:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.095 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.