build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Кичево - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 509
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 13-Jun-2018 at 19:17
Tunelite se vise pri kraj , a cela rabota e na mostovite i na kluckite koj sto treba da se izgradat a ne se predvideni vo proektot , i tie nekoj pomosni patista koj sto treba da gi ima sekoj novo izgraden avtopat , mal del i od kosinite koj sto ne se vo bas dobra polozba , doprva ke zasiluva rabotata na ovoj avtopat , tek pocnuva sezonata na gradba.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12098
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 14-Jun-2018 at 14:08
Од вторникот... Локацијата не ја знам.

За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 15-Jun-2018 at 02:20
Originally posted by WolfLeader

Tunelite se vise pri kraj
Зошто множина? Мислиш на 2-те тунелски цевки на Пресека, или се гради тој вториот пократок тунел што беше спомнуван како можно решение за проблемите што настанаа со косините северно од Пресека?
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 509
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 15-Jun-2018 at 02:37
Takov tunel neznam dali i voopsto Se gradi ili ke se gradi ,zboruvam za dvete cefki koj sto se pri kraj i od edna i od druga strana i uste mnogu malce ostana da se probijat vo celost , a kosinite tamu kaj preseka mislam deka nemaat nikakva dopirna tocka so tunelite i tunelite po moe znaenje se bez problem , a toa izgradba na nov tunel spomnato e nesto vo vrska so toa ama mislam deka e iznajdeno resenie da ne se gradi takov nov tunel.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 15-Jun-2018 at 22:06
Dosta vreme nemam vozeno nakaj Ohrid. Vcera pominav od tamu i se zacudiv deka e dosta napraveno. Od Izvor do Ohrid pogolemiot del (po moja procenka 75%-80%) od noviot pat e asfaltiran. Nekade eden, nekade dva i tri sloja na asfalt. Od Kicevo do Izvor mislam deka e potezok terenot i tamu neznam kakva e sostojbata. Spored mene (laik) mislam deka realno moze za edna godina pogolemiot del od Izvor do Ohrid da se vozi po avtopat.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 16-Jun-2018 at 00:00


Но за да биде пуштен во сообраќај сегмент од автопатот мора да бидат завршени и клучките, пристапните патишта, локалните комуникации со потпатници и натпатници. Без тоа, на најголем дел од населените места кои се поврзани на магистралниот пат практично би им се ускратила нормална сообраќајна комуникација со остатокот од државата.

Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 30-Jul-2018 at 11:31
Абе генијалциве ја наместија трасата на вистинскот место или ја оставија така промашена?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1878
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 02-Aug-2018 at 00:15
Аминта како тоа е промашена трасата ? Мислам што ти подразбираш под тоа промашена.

Инаку на последната делница се работи во последниов период, ќе се асфалтира еден дел кој одамна стоеше, еден дол кој имаше куќа сега веќе е пат и чека само асфалт, во Песочани (мислам дека така се викаше) стара куќа е урната ,делот исправен и измазнет, чека на поместување на една инсталација за струја (бандера на сред пат) и тампон па асфалт. Од аеродромот до охрид има нов тампон на многу места, се рамни.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 17-Aug-2018 at 19:16
Сугарески: Нов анекс и пари за кинеската компанија за автопатот Кичево-Охрид

Со кинеската компанија Синохидро во моментов се водат финалните преговори за интензивно да продолжи изградбата на автопатот Кичево – Охрид, најави вечерва министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во интервју за Канал 5.

– Очекувам до крајот на месецов да поднесеме до Владата и до Собранието нов анекс на договор со кој ќе се ослободат 230 милиони евра и на тој начин ќе се интензивира градбата. Со самото ослободување на средствата кои ќе можеме да ги алоцираме по различни ставки, ќе може да продолжи изградбата и да се платат компаниите кои работат на изградбата на автопатот – истакна Сугарески.

https://fokus.mk/sugareski-nov-aneks-i-pari-za-kineskata-kompanija-za-avtopatot-kichevo-ohrid/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 18-Aug-2018 at 11:26
Moram ova da go kazam. Ova e dupenje u zdrav mozok. Se rasfrlaat so parite kako da se nivni a ne zaednicki. Ako za ovaa ujdurma nikoj ne odgovara krivicno togas Sugare jebo te avtopat da te jebe!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 18-Aug-2018 at 12:55
Jas izgubiv rachun so avtopatov. I kolku kje mu dojdi na krajot, 700 milioni vkupno?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3823
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 30-Aug-2018 at 23:57
Мал рефрешEdited by my Macedonia - 31-Aug-2018 at 00:10
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 509
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 31-Aug-2018 at 20:16
Sega mi e jasno zosto e rokot za zavrsuvanje prolongiran za uste 3 godini , ne se samo pristapnite patista i kosinite vo prasanje , tuka ima uste mnogu mnogu rabota ....Inace super fotki

Edited by WolfLeader - 01-Sep-2018 at 19:30
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12098
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 06-Sep-2018 at 12:32
Уште анекси на договорот за автопатот Кичево-Охрид

Со нов анекс на Договорот за изградбата на автопатот Кичево – Охрид со кинески „Синохидро“ се очекува да се интензивираат градежните активности на терен и ќе се овозможи исплата на домашните компании ангажирани како подизведувачи. Најавено е дека ќе се ослободат 205 милиони евра од претходно обезбедените пари за проектот.

Предлог-закон за нов анекс на Договорот за изградбата на автопатот Кичево – Охрид донела денеска Владата.

Предвидено е и склучување на уште еден, трет анекс на Договорот кој би се склучил следниот месец. Со него треба да се утврдат цените за дополнителните градежни работи неопходни за одблокирање на проектот што беше во застој поради низата проблеми.

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната седница на Владата најавија дека законот уште денеска ќе биде испратен во Собранието.

– Со овој Предлог закон завршуваме работа за два момента, едниот дел е да продолжи изградбата на сегментите каде е застаната, а вториот е да може да се вршат плаќањата на кинеската компанија кон другите компании кои работат – рече Сугарески.

Договорено е „Синохидро“ да се откаже од најавените жалби, а услов за македонската страна со преговарите кои се во завршна фаза е значително намалување на разликите во цените со подизведувачите.

– Од она што го имавме како евиденција цените коишто се плаќани од страна на нашите претпријатија кон „Синохидро“, а понатаму за истите тие работи кај што работеле подизведувачите што „Синохидро“ ги платил кон македонските подизведувачи, во просек има разлика во цената од 56 отсто. Тоа е така направено во основниот договор, а ние тоа не можеме да го продолжиме – рече Анѓушев.

Се очекува тие разлики да се намалат до 10 отсто.

За изградбата на автопатската траса во должина од 57 километри ќе треба да се примени целосно нова технологија за изградба на тунелот кај Врбјани во должина од четири километри, ќе треба да се градат девет нови клучки и регионални патишта со оглед дека со постојниот проект не е предвидено поврзување на околните населени места со автопатската делница.

Изградбата на автопатот стартуваше во февруари 2014 година и според постојниот договор требаше да чини околу 400 милиони евра. Со продолжувањето на рокот за изградба автопатот треба да биде готов до средината на 2021 година.

Сугарески информира дека рокот за изградба на автопатот Миладиновци-Штип што завршува на крајот на месецов нема да биде пролонгиран од аспект на градежни работи, туку е можно минимално продлжување на активности за поставување сигналзиација и слични активности.

https://plusinfo.mk/%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82/
За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 06-Sep-2018 at 13:43
Konecno dobra vest za Kicevo-Ohrid
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 06-Sep-2018 at 17:21
Ебате шибицарите. Кај се собраа само лажови у оваа влада.

Нема да се менува трасата на автопатот Кичево – Охрид 

Автопатот Кичево – Охрид ќе продолжи да се гради по истата траса...

Edited by AmyntA - 07-Sep-2018 at 08:49
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 06-Sep-2018 at 18:10
152 милиони евра за довршување на тунелот? Тоа се четири километри должина. Ќе мора Кинезите ова во детали да го образложат, во пакет со владата.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 07-Sep-2018 at 11:17
Ovaa delnica se pretvori vo "Bure bez dno"... i sto e najtragicno, nikoj za nisto nema da odgovara!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 07-Sep-2018 at 16:46

ајде еве еден спам реченица и од мене може вака дискусија ќе биде поуба!? никој не одговара бидејќи зад затворени врати пеглаат агенди сетне нормално пупу неважи!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1758
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 07-Sep-2018 at 17:08
Кога успеа бе ти другарче за неполна година 600+ коментари да имаш? Сам си или екипа сте

И мора да одговараат!
И тоа не само прв ешалон, туку и втор и трет.
Мора пример да се постави со лежење по затвори.
А после отпочнување на посериозни преговори со ЕУ тешко и да има некое помилување дури и при смена на власта.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.