build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Кичево - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 484
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 22-May-2022 at 17:38
Originally posted by user8642

Originally posted by FT

Јас сепак мислам дека некој ги "кочи" сите ниско развиени земји. Ваљда не може народот и владите да се толку глупи?
Одговорот на прашањето од првата реченица, ти се наоѓа во втората реченица. Да, народот и владите се толку глупи!    И тоа е во немоќ само префрлање на фокус према некаков фактор "од надвор" дека е крив за својата глупоќа. Фактор кој истура милиони пари за ова парче земја да се нормализира! И добива на крајот неблагорадни изјави дека "не кочел" и добива зашеметеност од локалниве домородци со деструктивни проруски фашистички причи.


Такви па како тебе што мислат дека Ју Ес оф Еј ни го мислат најдоброто се уште поглупи....
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5369
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 22-May-2022 at 18:19
Е Русија и Кина поголемо арно ни мислат... Или па Србија
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 22-May-2022 at 19:55
Originally posted by FT

Originally posted by user8642

Originally posted by FT

Јас сепак мислам дека некој ги "кочи" сите ниско развиени земји. Ваљда не може народот и владите да се толку глупи?
Одговорот на прашањето од првата реченица, ти се наоѓа во втората реченица. Да, народот и владите се толку глупи!    И тоа е во немоќ само префрлање на фокус према некаков фактор "од надвор" дека е крив за својата глупоќа. Фактор кој истура милиони пари за ова парче земја да се нормализира! И добива на крајот неблагорадни изјави дека "не кочел" и добива зашеметеност од локалниве домородци со деструктивни проруски фашистички причи.


Такви па како тебе што мислат дека Ју Ес оф Еј ни го мислат најдоброто се уште поглупи....
"Na covek so sila mozes da mu zemes, no ne i da mu dades."
Momce izgubeno, ne deka nesto posebno ne' sakaat, no da ne bese USA 1991g. ovaa parce zemja nemase da stane nezavisna drzava!
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1810
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 22-May-2022 at 20:46
Originally posted by Denko

Originally posted by FT

Originally posted by user8642

Originally posted by FT

Јас сепак мислам дека некој ги "кочи" сите ниско развиени земји. Ваљда не може народот и владите да се толку глупи?
Одговорот на прашањето од првата реченица, ти се наоѓа во втората реченица. Да, народот и владите се толку глупи!    И тоа е во немоќ само префрлање на фокус према некаков фактор "од надвор" дека е крив за својата глупоќа. Фактор кој истура милиони пари за ова парче земја да се нормализира! И добива на крајот неблагорадни изјави дека "не кочел" и добива зашеметеност од локалниве домородци со деструктивни проруски фашистички причи.


Такви па како тебе што мислат дека Ју Ес оф Еј ни го мислат најдоброто се уште поглупи....
"Na covek so sila mozes da mu zemes, no ne i da mu dades."
Momce izgubeno, ne deka nesto posebno ne' sakaat, no da ne bese USA 1991g. ovaa parce zemja nemase da stane nezavisna drzava!
   
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 23-May-2022 at 01:51
Originally posted by Denko

Originally posted by FT

Originally posted by user8642

Originally posted by FT

Јас сепак мислам дека некој ги "кочи" сите ниско развиени земји. Ваљда не може народот и владите да се толку глупи?
Одговорот на прашањето од првата реченица, ти се наоѓа во втората реченица. Да, народот и владите се толку глупи!    И тоа е во немоќ само префрлање на фокус према некаков фактор "од надвор" дека е крив за својата глупоќа. Фактор кој истура милиони пари за ова парче земја да се нормализира! И добива на крајот неблагорадни изјави дека "не кочел" и добива зашеметеност од локалниве домородци со деструктивни проруски фашистички причи.


Такви па како тебе што мислат дека Ју Ес оф Еј ни го мислат најдоброто се уште поглупи....
"Na covek so sila mozes da mu zemes, no ne i da mu dades."
Momce izgubeno, ne deka nesto posebno ne' sakaat, no da ne bese USA 1991g. ovaa parce zemja nemase da stane nezavisna drzava!
Најјако ми е кога луѓе завземаат глупи ставови, а ја немаат согледано пошироката слика во светот...
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 278
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 23-May-2022 at 09:17
Хахахах така е.. не е ова темата ама убаво е кажано погоре, не дека нешто многу не сакаат, не дека се китка за мирисање, ама од 1991 па до сега гарант на постоењето на оваа држава се тие преку барата и така  ќе биде и следниот период... кој тоа не го гледа е слеп. Секако дека тоа си е базирано пред се на нивните интереси, меѓутоа за разлика од некои европски држави кои час имале ваков час онаков став, нивниот за оваа земја е горе-доле тој...
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 23-May-2022 at 12:39
Точно е тоа дека САД се гарант за постоењето на Република Северна мк. Yes
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 27-Jun-2022 at 00:43
Не се работи со ,,турбо динамика,, неколку работници но ништо грандиозно.
Иначе прв пат ми падна в очи дека во многу куќи автопатот им минува низ или 1-5 метри до дворот.

Еден пример како минува автопатот веднаш до дворовите

За жал не успеав да го сликам еден дел каде најделе архиолошки локалитет


Edited by my Macedonia - 27-Jun-2022 at 00:51
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 27-Jun-2022 at 01:13
Немам појќе зборови за оваа делница, две педи рамен терен ги дели Струга и Охрид и 4 години да не си во состојба да ги поврзиш со културно инфраструктурно решение двата турстички центри е надвор од секоја логика. Убеден сум дека во Кабул од аеродром до градот има подобро решение од Струга и Охрид. Дно.
Па двајца работници по 40 часа неделно со количка асфалт да носеа ќе го завршеа до сега.

Локалитетот не е нов, базиликата Св. Еразмо е познат и истражуван локалитет повеќе од 40 години, само што некој геније нацртал автопат низ него.

Edited by hcitrS - 27-Jun-2022 at 01:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 27-Jun-2022 at 17:14
Повторно се пробива рокот за делниците на автопатот Охрид – КичевоАко пред речиси еден месец на истата оваа локација, во присуство на бројна градежна механизација и работници, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Агенцијата за државни патишта, Ејуп Рустеми најавуваа градежна експанзија на автопатот Охрид-Кичево, денеска на истото ова место нема ниту една машина, а бројот на работници е многу мал.

На делницата се асфалтирани едвај два до три километри. Иако, при посетата на патот функционерите најавуваа дека десната лента од Требеништа до Охрид ќе биде завршена и пуштена во употреба до почетокот на август, а левата до крајот на годинава, според динамиката на работа, тоа е тешко изводливо. Еве што минатиот месец кажа директорот Рустеми.

„Kонстатиравме дека се пробиени околу 95% од трасата. Најголемиот дел од инфраструктурните проекти веќе се одобрени. При крај е да се решат целосно проблемите и постапките кај надлежните институции. И денес побаравме од изведувачот да ја зголеми динамиката на изградбата со посилно темпо. Се работи на повеќе вијадукти, на неколку клучки, на алтернативни и паралелни пристапни патишта, на потпорни ѕидови, се работи на тунелите“, вели Ејуп Рустеми-директор на Агенција за државни патишта.

Но, на терен сликата е сосема друга. Не само што не се работи со најавеното темпо низ целата делница, туку работници и по некоја машина има само на одредени делови од патот. Граѓаните се разочарани. Велат дека политичарите дошле, се сликале и си заминале, а работата останала незавршена.

„…Нема ништо. Еве чепкаат тука нешто. Го имаа промашено мостот и сега го копаат 50 сантиметри, го подигнале повеќе отколку што треба. Јас мислам дека нема шанса ни да го спојат, не до август, како што рекоа, туку и до Нова Година и после Нова Година…“

„Патот од Скопје до Охрид е катастрофа. Вакво нешто не постои никаде. Крадците само за својот џеб гледаат, а народот не ги интересира воопшто. На никого не верувам за овој пат…“

„…Возилата ги направивме партали. Тоа кој нè прашува, тоа удира по нашиот џеб…“, реагираат граѓаните.

Алсат прашавме во Агенцијата за државни патишта со која раководи Рустеми. До кога ќе биде готова оваа делница и зошто повторно има застој? Одговор не добивме. Минатиот месец министерот Бочварски тврдеше дека на целата автопатска делница има 280 градежни машини и дури 700 работници. Власта ветува дека целиот автопат ќе биде готов до крајот на 2023-тата, иако требаше да биде готов уште во 2018 година.

https://alsat.mk/mk/povtorno-se-probiva-rokot-za-delnitsite-na-avtopatot-ohrid-kichevo/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14244
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 01-Jul-2022 at 10:01


За сè има вторпат
Back to Top
Realistic88 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 24-Dec-2019
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Realistic88 Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 02-Jul-2022 at 23:52
hahah 2045 i seushte ne e proektiran celosno. ZALNO
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 07-Jul-2022 at 16:59
https://www.facebook.com/photo?fbid=559991222166665&set=pcb.559991235499997
Carpe diem
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 07-Jul-2022 at 20:29
Ова е од сликите на ФБ профилот на Благоја Бочварски за автопатот Кичево - Охрид:


Знае некој каде е оваа клучка, каде би била? Да не е кај Требеништа за планираниот автопат према Струга, и границата со Албанија?

Ако е тоа така, вака гледам и дека има еден друг дел, ваљда тоа некаква си обиколница на Охрид, до с.Косел??? Дали во опште постои таков план за обиколница на Охрид?

На форумот најдов една слика во врска со тоа:

Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 08-Jul-2022 at 08:45
Мислам дека се работи за таа клучка. Тоа повеќе би било исклучување према Битола одколку обиколница околу Охрид. Иако индустрискиот комплекс во рамки на поранешната фабрика ЕМО би го користела токму како обиколница со цел камионите да не поминуваат по сегашната “обиколница“ по улицата железничка. Ако не се лажам замислено е тој пат како експресен да продолжи према битола со обиколница околу Ресен.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 12-Jul-2022 at 17:35
Како изгледа недоградениот автопат Кичево – Охрид се уверија Бочварски и Рустеми

Вкупниот прогрес на градежните работи изнесува околу 70 %.

Во текот на работната посета тие одржаа и координативен состанок со претставници од компанијата изведувач и со надзорот, каде им беше презентирана динамиката со која се реализира овој крупен капитален проект.

https://nezavisen.mk/kako-izgleda-nedogradeniot-avtopat-kichevo-ohrid-se-uverija-bochvarski-i-rustemi/
Carpe diem
Back to Top
MKDRobot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jun-2022
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote MKDRobot Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 13-Jul-2022 at 11:45
Ima uste mnogu rabota na ovoj proekt... Krajot tesko se gleda.
Robotocis
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 946
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 14-Jul-2022 at 12:17
Таман ќе биде на време кога ќе ги уредат плажите во Охрид. Ќе има тука уште 3-4 години работа минимум
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14244
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 04-Aug-2022 at 11:37


https://www.slobodenpecat.mk/revizija-samo-za-kamati-i-provizii-se-dadeni-58-milioni-evra-a-patishtata-i-prugite-nikade-gi-nema/

Edited by Џоле - 04-Aug-2022 at 11:38
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.