build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Кичево - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
osmic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote osmic Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 17-Oct-2015 at 19:52
Originally posted by WolfLeader

Originally posted by gjoko

Да, малку имаме проблем во Кичево. Сега се работи точно над последните куќи над `нашето Водно` и неколку од сопствениците пријавија штета од минирањето


Ауу тоа мора многу пазење нели у близина има куќи , и треба да се постави барем ако не ништо друго некоја заштитна жица , од тоа минирање некој живот може кобно да заврши од залутано парче од минирањето , мора многу да се внимава или барем кога се изведуваат минирањето луѓето тој 1 саат да бидат тргнати од таму , зарем ништо од тоа не се презема ?


Секако дека има пазење, се превземаат сите заштитни мерки кога има минирање. Минирањето не трае толку долгу, тоа се неколку минути.   
Trust Me, I'm an Engineer
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 28-Oct-2015 at 16:04
Originally posted by osmic

Originally posted by WolfLeader

Originally posted by gjoko

Да, малку имаме проблем во Кичево. Сега се работи точно над последните куќи над `нашето Водно` и неколку од сопствениците пријавија штета од минирањето


Ауу тоа мора многу пазење нели у близина има куќи , и треба да се постави барем ако не ништо друго некоја заштитна жица , од тоа минирање некој живот може кобно да заврши од залутано парче од минирањето , мора многу да се внимава или барем кога се изведуваат минирањето луѓето тој 1 саат да бидат тргнати од таму , зарем ништо од тоа не се презема ?


Секако дека има пазење, се превземаат сите заштитни мерки кога има минирање. Минирањето не трае толку долгу, тоа се неколку минути.   


Да да не сумљав јас во ништо Како е работата оди ли на добро ?
Back to Top
osmic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote osmic Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 28-Oct-2015 at 20:29
Originally posted by WolfLeader

Originally posted by osmic

Originally posted by WolfLeader

Originally posted by gjoko

Да, малку имаме проблем во Кичево. Сега се работи точно над последните куќи над `нашето Водно` и неколку од сопствениците пријавија штета од минирањето


Ауу тоа мора многу пазење нели у близина има куќи , и треба да се постави барем ако не ништо друго некоја заштитна жица , од тоа минирање некој живот може кобно да заврши од залутано парче од минирањето , мора многу да се внимава или барем кога се изведуваат минирањето луѓето тој 1 саат да бидат тргнати од таму , зарем ништо од тоа не се презема ?


Секако дека има пазење, се превземаат сите заштитни мерки кога има минирање. Минирањето не трае толку долгу, тоа се неколку минути.   


Да да не сумљав јас во ништо Како е работата оди ли на добро ?


Се работи интензивно.. секако дека оди на добро   
Trust Me, I'm an Engineer
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 29-Oct-2015 at 23:37
Originally posted by osmic

Originally posted by WolfLeader

Originally posted by osmic

Originally posted by WolfLeader

Originally posted by gjoko

Да, малку имаме проблем во Кичево. Сега се работи точно над последните куќи над `нашето Водно` и неколку од сопствениците пријавија штета од минирањето


Ауу тоа мора многу пазење нели у близина има куќи , и треба да се постави барем ако не ништо друго некоја заштитна жица , од тоа минирање некој живот може кобно да заврши од залутано парче од минирањето , мора многу да се внимава или барем кога се изведуваат минирањето луѓето тој 1 саат да бидат тргнати од таму , зарем ништо од тоа не се презема ?


Секако дека има пазење, се превземаат сите заштитни мерки кога има минирање. Минирањето не трае толку долгу, тоа се неколку минути.   


Да да не сумљав јас во ништо Како е работата оди ли на добро ?


Се работи интензивно.. секако дека оди на добро   

Така треба , тоа ме радува , само така нека продолжи
Back to Top
osmic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote osmic Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 10-Nov-2015 at 19:42
Nekoi ponovi sliki

Trust Me, I'm an Engineer
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 10-Nov-2015 at 20:52
за сликите.
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 10-Nov-2015 at 22:51
Супер се сликите , а тоа на последната слика што е , стварно ме зачуди ?
Back to Top
Sharko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sharko Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 11-Nov-2015 at 19:14
Има големи проблеми со патов, сабајлево имаше голем состанок и се чека до декември да се одлучат некои работи со што можно е и да се стопира градбата.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 11-Nov-2015 at 19:28
Originally posted by Sharko

Има големи проблеми со патов, сабајлево имаше голем состанок и се чека до декември да се одлучат некои работи со што можно е и да се стопира градбата.


Детали, детали, детали. Ова е голема бомба за најскапиот инфраструктурен проект. Досега се знае дека има проблем при изведбата на големиот тунел. Дали тука се запнати работите?
Back to Top
Sharko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sharko Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 11-Nov-2015 at 19:37
Секаде другар, еден проблем е тоа друг голем проблем е со експропријацијата и сега се чека на нова техничка документација со некои услови со што ако не се исполнат се става знак прашалник на се.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 11-Nov-2015 at 21:03
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Sharko

Има големи проблеми со патов, сабајлево имаше голем состанок и се чека до декември да се одлучат некои работи со што можно е и да се стопира градбата.


Детали, детали, детали. Ова е голема бомба за најскапиот инфраструктурен проект. Досега се знае дека има проблем при изведбата на големиот тунел. Дали тука се запнати работите?


Srce ke vi se napolni vo slucaj ovoj proekt da mora da se prolongira i na tebe i na tvoite. Ejjj do kade stignavte so dusa da cekate da se sluci nesto neubavo.
Back to Top
osmic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote osmic Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 11-Nov-2015 at 21:59
Originally posted by WolfLeader

Супер се сликите , а тоа на последната слика што е , стварно ме зачуди ?


Голема дупка а ? Тоа е темел на конзолен вијадукт
Trust Me, I'm an Engineer
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 12-Nov-2015 at 01:03
Originally posted by osmic

Originally posted by WolfLeader

Супер се сликите , а тоа на последната слика што е , стварно ме зачуди ?


Голема дупка а ? Тоа е темел на конзолен вијадукт


Богами голема дупка е хаха , сепак фала

Back to Top
Sharko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sharko Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 12-Nov-2015 at 11:31
Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Originally posted by Sharko

Има големи проблеми со патов, сабајлево имаше голем состанок и се чека до декември да се одлучат некои работи со што можно е и да се стопира градбата.


Детали, детали, детали. Ова е голема бомба за најскапиот инфраструктурен проект. Досега се знае дека има проблем при изведбата на големиот тунел. Дали тука се запнати работите?


Srce ke vi se napolni vo slucaj ovoj proekt da mora da se prolongira i na tebe i na tvoite. Ejjj do kade stignavte so dusa da cekate da se sluci nesto neubavo.
Ти незнаеш што збориш, да не си дрогиран случајно? Баш нашротив владее големо разочарување ако не се успее и сите сакаме да успее целава работа. Обрати се за реплика повторно во штабот да ти кажат што да напишеш...
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 12-Nov-2015 at 13:00
Originally posted by Sharko

Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Originally posted by Sharko

Има големи проблеми со патов, сабајлево имаше голем состанок и се чека до декември да се одлучат некои работи со што можно е и да се стопира градбата.


Детали, детали, детали. Ова е голема бомба за најскапиот инфраструктурен проект. Досега се знае дека има проблем при изведбата на големиот тунел. Дали тука се запнати работите?


Srce ke vi se napolni vo slucaj ovoj proekt da mora da se prolongira i na tebe i na tvoite. Ejjj do kade stignavte so dusa da cekate da se sluci nesto neubavo.
Ти незнаеш што збориш, да не си дрогиран случајно? Баш нашротив владее големо разочарување ако не се успее и сите сакаме да успее целава работа. Обрати се за реплика повторно во штабот да ти кажат што да напишеш...
Мислам дека не разбра добро. Неговиот коментар беше реплика на Бојан. Ти информираше, а Бојан, кој уште еднаш да повториме е модератор тука, не може да ја скроти возбудата од лоша вест на еден вака значаен проект што го води оваа влада. Во неговата глава, проблем што ќе доведе до застој на изградбата е само потврда дека власта е неспособна. И ќе се чувствува исполнет, секако. Жално...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 12-Nov-2015 at 13:08
Originally posted by Sharko

Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Originally posted by Sharko

Има големи проблеми со патов, сабајлево имаше голем состанок и се чека до декември да се одлучат некои работи со што можно е и да се стопира градбата.


Детали, детали, детали. Ова е голема бомба за најскапиот инфраструктурен проект. Досега се знае дека има проблем при изведбата на големиот тунел. Дали тука се запнати работите?


Srce ke vi se napolni vo slucaj ovoj proekt da mora da se prolongira i na tebe i na tvoite. Ejjj do kade stignavte so dusa da cekate da se sluci nesto neubavo.
Ти незнаеш што збориш, да не си дрогиран случајно? Баш нашротив владее големо разочарување ако не се успее и сите сакаме да успее целава работа. Обрати се за реплика повторно во штабот да ти кажат што да напишеш...


Ти пиша и Навигатор но еве повторувањето е мајка на знаењето. Репликата беше упатена кон Бојан и таквите како него кои со душа чекаат некој проект да не успее или во најмала рака да се јави некој непредвиден проблем на кои тие од се срце им се радуваат. А ова за штабови мабови мислам дека само по себе доволно кажува за твојот лик така да нема потреба од дополнителен коментар.   
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 12-Nov-2015 at 14:12
Нормално дека ќе има проблеми со експропријацијата, Албанците не се наивни, а и не смееш да им удриш ќотек ако не сакаат да го продадат дворот за 3 евра квадрат и автопатот да им поминува на 3 метра до куќата.
Јас гледав како тепаат луѓе во Табановце кои протестираат незадоволни од условите и цената, сакаа да ја стопираат градбата додека не се договорат за цената, една жена ја стрпаа у марица и поздрав. Каков призор, такви моменти не се забораваат, за цел живот.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Sharko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sharko Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 12-Nov-2015 at 15:36
Originally posted by Navigator

Originally posted by Sharko

Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Originally posted by Sharko

Има големи проблеми со патов, сабајлево имаше голем состанок и се чека до декември да се одлучат некои работи со што можно е и да се стопира градбата.


Детали, детали, детали. Ова е голема бомба за најскапиот инфраструктурен проект. Досега се знае дека има проблем при изведбата на големиот тунел. Дали тука се запнати работите?


Srce ke vi se napolni vo slucaj ovoj proekt da mora da se prolongira i na tebe i na tvoite. Ejjj do kade stignavte so dusa da cekate da se sluci nesto neubavo.
Ти незнаеш што збориш, да не си дрогиран случајно? Баш нашротив владее големо разочарување ако не се успее и сите сакаме да успее целава работа. Обрати се за реплика повторно во штабот да ти кажат што да напишеш...
Мислам дека не разбра добро. Неговиот коментар беше реплика на Бојан. Ти информираше, а Бојан, кој уште еднаш да повториме е модератор тука, не може да ја скроти возбудата од лоша вест на еден вака значаен проект што го води оваа влада. Во неговата глава, проблем што ќе доведе до застој на изградбата е само потврда дека власта е неспособна. И ќе се чувствува исполнет, секако. Жално...
Реплика на два постови од кои едниот е мој и изразување во множина ме тера да мислам дека постот се однесуваше и на мене. Го гледав дечкото џафкаше и во темата адора кога спомнав за хидроизолацијата па кога се јави со тресењето глупости од ракав за после две слики да го нема да пише ама ете да го сфатам дека е малку брз на јазик
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 12-Nov-2015 at 18:37
Денеска имаше увид на градежните активности на овој автопат , беа присутни премиерот и министер за транспорт и врски ,исто така во моментов се пробиени околу 77 проценти од трасата на автопатот,колку што се виде се работи на земјените работи со завршени 43 пропусти, а се работи и на десет други. Моментално се работи на осум потпорни ѕида, од кои еден е целосно завршен, на седум вијадукти и четири мостови, како и на три потпатника и натпатника. Интензивно се градат и тунелите, а се пробиени повеќе од 600 метри од тунелот „Пресека“ што ќе биде долг колку што јас знам околу 2 километра , исто така денеска почна и асвалтирањето на дел од трасата ,а планот е накаде до крајот на следната 2016 година дел од автопатот да биде завршен ,18 километри веќе да бидат пуштени во употреба додека останатиот дел ќе се заврши во предвидениот рок.Мене многу ме изненади тоа што на овој автопат работат околу 1200 работници и околу 660 камиони и машини , стварно не очекував таква голема бројка.
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 12-Nov-2015 at 21:20
Знае ли некој кои се тие 18 км од автопатов (од каде до каде) кои ќе биле пуштени догодина? 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.