build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 22-Jun-2017 at 16:05
А ако се идело со виолетовата тогаш при малку посилен дожд отиде цел автопат?

Каде се проблемите денес, гранит викаш ги извел добро, а каде тогаш не е добро изведено?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11760
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 22-Jun-2017 at 17:06
Мене ме интересира дали воопшто може да се одреди кој е одговорен за пропустот - проектантите, изведувачите, нарачателите/финансиерите итн.? И како може да се реши проблемот?
За сè има вторпат
Back to Top
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 24-Jun-2017 at 10:20
Дебатираат:
Горан Сугарески - Министер за транспорт и врски
Владо Мисајловски - Поранешен мнистер за транспорт и врски

https://www.facebook.com/tv21hd/videos/1039579069505630/
Back to Top
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 25-Jun-2017 at 07:55
за експропријација иако е државно земјиште, голем дел одат парите за сеча на шумите, бидејки Македонски Шуми трајно ги губат тие површини под шуми за обични шикари во демир капија вредеа милиони евра, замислете за шума квалитетна во кичевскиот регион колку пари ке се дадат.
јас правев пресметки за Македонски Шуми за експресниот градско-прилеп и за површина од 3-4ха инвеститорот требаше да плати сума од 2 милиони денари, а тоа таму е драка, врби и слично. така да иако е државно се плака експропијација на корисникот
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1852
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 25-Jun-2017 at 11:33
Проблемот со косините се јавува поради проблемот со геолошките испитувања, односно на терен е пронајдена ерозивна почва наместо тврда подлога барем јас колку ги разбирам работите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11760
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 23-Jul-2017 at 14:16
На видеово од 2:20 може да се види дел од автопатот

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11760
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 31-Jul-2017 at 07:16
Фотографииве се од 29 јули. На еден мал дел се вози по нов коловоз:

Овде стариот е паралелен со новиот:Градежни работи се одвиваат, но со намалено темпо, и тоа само на одредени места.

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 16-Oct-2017 at 23:54Edited by my Macedonia - 16-Oct-2017 at 23:59
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 17-Oct-2017 at 07:37
Добар апдејт ни направи за работите што се градат во Кичево и Кичевско. Тотално запуштена тема на форумов ако не си ти... Камо среќа да има избори почесто па да се прибираш почесто.😂😂
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 17-Oct-2017 at 07:46
Originally posted by pfc

Добар апдејт ни направи за работите што се градат во Кичево и Кичевско. Тотално запуштена тема на форумов ако не си ти... Камо среќа да има избори почесто па да се прибираш почесто.😂😂

Не дојдов поради избори туку одмор. 11. Окт се вратив, изборите беа во 15. Окт.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11760
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 17-Oct-2017 at 08:14
Како и да е, фала за фотките.
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 17-Oct-2017 at 10:08
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by pfc

Добар апдејт ни направи за работите што се градат во Кичево и Кичевско. Тотално запуштена тема на форумов ако не си ти... Камо среќа да има избори почесто па да се прибираш почесто.😂😂

Не дојдов поради избори туку одмор. 11. Окт се вратив, изборите беа во 15. Окт.


Јас те имам на ФБ, убаво прошета богами . Летањето над Скопје Thumbs%20Up
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 17-Oct-2017 at 11:07
Originally posted by Џоле

Како и да е, фала за фотките.

Koga kje imam vreme kje gi postiram fotkite od renoviranjeto na patot kicevo-gostivar

Edited by my Macedonia - 17-Oct-2017 at 11:07
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 17-Oct-2017 at 15:40
Иначе шала беше ова со избориве, муабетот ми е жално е што чекаме некој од странство да дојде за да видиме што се работи по државава. Посебно ми се драги сликиве од Кичевијата од кај што потекнувам.
Back to Top
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 11-Dec-2017 at 13:08
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 11-Dec-2017 at 13:40
Linkot ne se otvara
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 11-Dec-2017 at 14:13
Originally posted by my Macedonia

Linkot ne se otvara


http://www.porta3.mk/granit-ramo-do-ramo-so-gigantite-od-gradenishtvoto/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 11-Dec-2017 at 14:20
Тоа е делот од трасата која што го работи Гранит , се е убаво впишано во текстот од прилика да се знае каква е состојбата на нивиот дел од трасата ,исто така на нивниот дел треба да се изгради и нов тунел и за тоа рокот на завршување на работите е 38 месеци тоа е околу 3.5 години што значи да очекуваме 2020 година да биде готов овој пат,а со оглед ако се земе предвид дека има грешки и пропусти во проектната документација се плашам и дека ќе биде повеќе од 38 месеци ... и можам слободно да кажам дека сум изненаден од тоа каква опрема ,оплати и ред други работи користи Гранит , врвни производи , квалитетни од реномирани фирми ,тоа е за пофалба,после ова нема мислачки за тоа каков ќе биде крајниот производ и за квалитетот на изведбата..Иначе колку што може да се види и по дел од сликите работата е со намалено темпо на скоро сите делови од целата траса , каква е состојбата на делот кај Трансмет тоа е воедно и најтешкиот знае ли некој , не дека и на Гранит не е тежок???Со тунелите како оде работата ?? а и колку што можам да приметам дали тоа е пуштена во сообраќај комплетно нова траса ?

Edited by WolfLeader - 11-Dec-2017 at 14:20
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11760
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 11-Dec-2017 at 20:35
Од страницата на Трансмет:

Повеќе фотографии на нивната фејсбук страница

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=834996383331149&id=191991220965005
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 12-Dec-2017 at 00:14
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by my Macedonia

Linkot ne se otvara


http://www.porta3.mk/granit-ramo-do-ramo-so-gigantite-od-gradenishtvoto/

Фала ти
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.