build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Кичево - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 22-Mar-2018 at 13:25
https://www.youtube.com/watch?v=Dk8FCninIGM
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 22-Mar-2018 at 17:12
Originally posted by WolfLeader

Каде виде дека видеата се на албански , Кога се на англиски ...
ushte os samiot pocetok na videoto ne se pavi naudreni slep
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 22-Mar-2018 at 23:15
Originally posted by Dzeksi

Originally posted by WolfLeader

Каде виде дека видеата се на албански , Кога се на англиски ...
ushte os samiot pocetok na videoto ne se pavi naudreni slep


Искрено не ни го видов тоа дека било на албански , но тоа не е нивниот youtube канал , на нивниот прво е англиски па албански ,башка никој не ги обврзува нив да зборуваат на јазикот каде што градат ... Кај нас не го зборуваат македонскиот јазик тиа што треба и што живеат тука а што останало за некој од страна да ти го почитува јазикот ако мислиш на тоа ....
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 15-Apr-2018 at 23:28
https://www.youtube.com/watch?v=nxdVKdTOR00
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 712
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 19-Apr-2018 at 18:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 19-Apr-2018 at 19:09
Фотката е од лани.
За сè има вторпат
Back to Top
Katan88 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Feb-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katan88 Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 29-Apr-2018 at 09:21
Zdravo,imam dosta fotki od trasava samo ne znam kako i dali moze da se postiraat od mobilen.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 29-Apr-2018 at 13:12
Ти даде некој иструкции? Ако не, тогаш можам да ти помогнам. Поз
Back to Top
LOD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jun-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote LOD Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 02-May-2018 at 12:05
Кај с.Другово 01.05.2018Edited by LOD - 04-May-2018 at 10:52
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 02-May-2018 at 16:30


Знаеш ли локација на фоткава LOD ?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 03-May-2018 at 20:06
Kolku za sporedba 19.7.2017 vs denes 3.4.2018


Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 03-May-2018 at 22:22
Кловер веројатно Другово и над Мерак .

Инаку последната делница нема мрднато со прст,  скоро и да не се работи, за последниве 2 месеци неколку пати поминувам и разлика нула.

Во околината на Извор( мислам дека таму беше) одма до стариот и под новиот пат се гради некој објект ,незнам дали е дел од проектов или нешто друго, а позади објектот на два столба им фалат круните, додека други два во моментов се градат, околу 15 часот денес имаше луѓе кој работеа на арматурите.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 04-May-2018 at 10:46

А дали некој знае каде точно ќе биде клучката Кнежино?
(тоа е клучката што ќе го опслужува Кичево)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 07-May-2018 at 11:17
Незнам каде се точно проблемите кои се јавија на оваа траса, но претпоставувам дека се во покомплексните делници што ја премостуваат пресека.

После подолго време возев до Охрид и приметив дека делот после пресека па се до Охрид е скоро пробиен, на некои места дури и асфалтиран. Не ми е јасно зошто тој не се заврши и пушти побрзо?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 08-May-2018 at 19:20
Видеово е старо десетина дена, па можеме да видиме до каде е состојбата на некои делови... Од 8:30 почнува поинтересниот дел.

За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 09-May-2018 at 15:03
Originally posted by pbanks

Незнам каде се точно проблемите кои се јавија на оваа траса, но претпоставувам дека се во покомплексните делници што ја премостуваат пресека.

После подолго време возев до Охрид и приметив дека делот после пресека па се до Охрид е скоро пробиен, на некои места дури и асфалтиран. Не ми е јасно зошто тој не се заврши и пушти побрзо?


За жал проблемите не се само кај покомплексните делови. Еден од проблемите беше и тоа што првичниот проект според кој почна изградбата на автопатов немаше предвидено никакви клучки освен клучката „Кнежино“ што ја спомнав претходно. Значи од Кичево до Подмоље би бил автопат без можност за влез и излез.

Ова автоматски повлекува нов проблем, доколку се пуштат како автопат делниците што се прават со надградба на постојниот пат, сообраќајно се отсекуваат сите населени места долж патот, а исто така и охридскиот аеродром. Значи најпрвин мора да се изградат неколку клучки.

Во секој случај, новиот рок за комплетирање на автопатот е поразително далеку, ако добро се сеќавам рекоа јуни 2021. Секако би било пожелно ова што го предлагаш, да се побрза со доизградба на порамничарските делници, вклучувајќи го и проектирањето и изградбата на потребните клучки, за да може значителен дел од автопатот да биде отворен што побргу. Претпоставувам дека ова е изводливо за сегментот помеѓу Охрид и Врбјани, или барем за сегментот помеѓу Охрид и Песочани, а тоа воопшто не е должина за потценување.


Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 09-May-2018 at 15:56
На 12:27 Од видеото се гледа дека објектите кој што сеуште постојат , дали ќе се уриваат или патот ќе минува покрај нив ?? не верувам дека би минувал покрај нив бидејќи добро се гледа оти ја сечат автопатската траса , и тоа кажува дека имотните прави односи сеуште не се решени ,и не само објектите кој што ја попречуваат изградба туку и општо голем дел од трасата сеуште не е ни чепната ни оформена , а за мостовите да не зборуваме , би сакал да сум оптимист ама вака како што стојат работите и ако вака тераат ,автопатот да биде завршен за 3 години е невозможна мисија ...

Edited by WolfLeader - 09-May-2018 at 15:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 22-May-2018 at 14:46
Originally posted by Cloverstack


А дали некој знае каде точно ќе биде клучката Кнежино?
(тоа е клучката што ќе го опслужува Кичево)Конечно успеав да ја лоцирам.Веројатно планираат поврзувањето да го изведат со овој кружен тек:
41°30'23.70"N   20°57'8.37"E

Тука гледам доста потенциjални сообраќајни проблеми за Кичево, освен доколку целосно не ја редефинираат уличната мрежа во околината на трасата на поврзувачкиот пат.


Од сообраќаен аспект несомнено би било подобро поврзувањето да се изведе на кружниот тек каде што се спојува и патот кон Македонски Брод и Прилеп (а и да се зголеми радиусот на овој кружен тек):
41°30'3.79"N  20°57'8.86"E
Не знам, можеби има некакви отежнувачки околности за вторава варијанта, бидејќи според трасата што се гледа на мапава, изгледа дека оваа опција не е баш веројатна.


Од трета страна, еве што пренесоа буквално сите медиуми при почетокот на изградбата на автопатот:
На околу два километри од Кичево е предвидена клучката Кнежино со која е решено влегувањето и излегувањето од градот во и од правец на Гостивар и Охрид. Во состав на клучката е решен и патот во правец на Демир Хисар и Битола.
Ова звучи целосно нелогично од повеќе аспекти и 100% се работи за грешка.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 11-Jun-2018 at 09:29
За сè има вторпат
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 43
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 11-Jun-2018 at 21:45
Ако можам добро да забележам, од таму во далечината кај село Извор па се до тунеливе ќе има прилично добра нагорнина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.