build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Кичево - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Feb-2014 at 11:32
Originally posted by fichot

Originally posted by anti-modernista1

Originally posted by ovaj_stariov

Искрено верувам дека автопативе ќе бидат завршени на време, најмногу ради кинезите. Секако сето ова можеше да биде многу поинаку, пример да се започнеше во 2008, најголемиот дел од парите да беа од државниот буџет, па деновиве да ги пуштавме веќе во употреба двата правци. Но пак сега си имаме споменици и тоа не е малку.
Ili mozese nesto da se izgradi izmegju 50 do 91 godina, ama toa e po bitno bese Brioni, slovenija, hrvatska taka da ova ne e malce.


hahaha. jako.

99% od patistata i ulicite koi bile vo 91va bile napraveni vo periodot 50ta-91va. a toa e daleku poveke od ova sega. ok poz.

fichot !!!
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Feb-2014 at 17:16
Угриноски(лустерот) вели: `тоа што Тито го направи вие неможите ни да го искречите`
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Feb-2014 at 19:56
Ај, да си прашам јас, вака неук... Автопатов што ќе се гради ќе биде целосно нов, или ќе се гради само една нова траса, а стариот пат Кичево-Охрид само ќе се надгради? Може некој да ми објасни? Однапред фала.
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Feb-2014 at 20:01
Originally posted by Џоле

Ај, да си прашам јас, вака неук... Автопатов што ќе се гради ќе биде целосно нов, или ќе се гради само една нова траса, а стариот пат Кичево-Охрид само ќе се надгради? Може некој да ми објасни? Однапред фала.


малку ти е смешно прашањето ама еве ќе ти одговорам...., СКРОС НОВА ТРАСА И СИТЕ ДРУГИ ПРИДРУЖНИ РАБОТИ !! 370 милиони евра е проектот, засега ...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Feb-2014 at 20:08
Originally posted by gjoko

Угриноски(лустерот) вели: `тоа што Тито го направи вие неможите ни да го искречите`
Ova e izjava na sinot na Ceusesku za tatko mu "Toa sto tatko mi go izgradi vie ne mozete da go iskrecite", taka sto Ugrinovski kako i sekogas se kiti so tugi perja.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 25-Feb-2014 at 20:34
Имењак,ја гледав трасата од автопатот во катастар(приватен),но таа беше како да речам грубата траса, а не деталната.До с.Врбјани после Пресека трасите се скроз разделени,но од кај Врбјани трасите се поклопуваа.

Е сега дали од Врбјани ќе имаме автопат и плус магистрала паралелно до него или овие два пата ќе се соединат-незнам.До Охрид овие траси се поклопуваамшто грубо го прикажав на сликата погоре
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Feb-2014 at 00:18
Денко колку што знам јас таа реченица е многу постара и нема врска со тој што го спомнуваш.

Би требало да не се поклопуваат и да бидеме како повеќето нормални земји дека замена за автопатот треба да има регионален/магистрален пат кој би ја поминувал истата траса за повеќе време но за разлика од автопатот не би се наплаќало патарина, е сега кај нас ова правило не важи така да неможам да бидам сигурен ,но ако трасата се поклопува на повеќе места или целосно тогаш сообраќајот до/од Охрид и Струга како би се одвивал во наредните 3-4 години со оглед на тоа дека преку Галичица на А5 е невозможно.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Feb-2014 at 08:35
neka se pravi avtopatot, nemam nisto protiv.
NO samo da se znae deka e protiv sekakva ekonomska logika, nema dovolen soobrakaj za avtopat (a ne veruvam deka toj ke generira vo idnina).
se nadevam deka za 10-tina godini nema da zboruvame kolkav kamen na vratot e toj pat!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Mar-2014 at 12:52
Eкспропријација на здраво и работено земјоделско земјиште - за едно евро од квадрат

Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Mar-2014 at 12:59
Se raboti li na delnicava? Dajte nekoga fotografija ako moze.

Edited by Denko - 08-Mar-2014 at 12:59
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Mar-2014 at 16:06
Originally posted by Denko

Se raboti li na delnicava? Dajte nekoga fotografija ako moze.

Засега само паркингот спремен специјално за ‘отворањето‘, со чакал.
И 4 колчиња по 30 цм висина закачени малку понастрана.Ова е состојба од сабајлето.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-Mar-2014 at 19:55
Originally posted by Тркало

Eкспропријација на здраво и работено земјоделско земјиште - за едно евро од квадратблазе си ти,мене во вторникот ме повикаа(мајками и тетка ми) и им помудија по 40 денари за квадрат,и тоа не ја земаат целата нива.Остатокот ионака ќе биде уништен од багерите
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 08-Mar-2014 at 20:16
исто и на пругата (коридор 8) нема никакви активности.Баш денес бев до шупли камен и клечовце на делницата ништо не се случува нема работници нема машини.. СЕ надевам дека во најскоро време ке почнат со работа..ке видиме
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Mar-2014 at 12:59
Да веруваме дека е до законското блокирање на сите вакви настани одреден период пред избори.Со оглед дека свечено ја отворија изградбата и сега би требало да е тековно работење, дали само на отворање се мислело во уредбите за предизборни настани или и тековни работи?

Edited by Тркало - 11-Mar-2014 at 13:00
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Mar-2014 at 18:46
тековно јас веќе кажав-не повикаа и ни понудија `фантастични ` 40 денари по квадрат.

како споредба за проширување за рудникот во осломеј,жителите прават барикади и не ги пуштаат работниците да одат со автобусите,оти се незнадоволни со над десет(10) пати поголема цена од оваа
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 14-Mar-2014 at 01:29
Originally posted by gjoko

тековно јас веќе кажав-не повикаа и ни понудија `фантастични ` 40 денари по квадрат.

како споредба за проширување за рудникот во осломеј,жителите прават барикади и не ги пуштаат работниците да одат со автобусите,оти се незнадоволни со над десет(10) пати поголема цена од оваа


Истата понуда ја имаат добиено и мој познаници кој имаат имоти на делницата Миладиновци - Штип... , а ако не се лажам истата понуда ја добија и за железничката пруга до Бељаковце...


Edited by daci92 - 14-Mar-2014 at 01:29
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-Mar-2014 at 10:16
Некаде по весниците прочитав дека приватно земјиште во Шведска на кое државата била заинтересирана да гради пат,
сопствениците не сакале да го продадат за помалце од 25 евра по м2.

Знам дека Шведска и Македонија не се исто ама ете,
доколку информацијава може да послужи за каква/таква споредба...
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 05-May-2014 at 19:50
Во меѓувреме, исплатата на луѓето зафатени со експропријација веќе почна и мислам дека е (засега) добра индикација за конкретно активирање.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 05-May-2014 at 21:44
мојата фамилија само потпиша договор,а мислам дека рок за исплаќање беше 2 години.

иначе низ Кичево веќе се зборува кој ќе `втера` камиони,кој ќе ги снабдува со вода кинезите,кој ќе `работи` со Гранит.....
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-May-2014 at 21:50
Тоа се знаеше, многу типично за Кичево !
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.